Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu masina spre / in Croatia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Salut,

Deschid un thread nou deoarece nu am gasit informatiile puse la un loc, si poate ar fi util chiar sa ramana sticky topic-ul asta.

Date:
- cetatean roman, posesor de pasaport
- posesor de autoturism cu asigurare RCA+carte verde valabile, ok dpdv ecologic (ex: EURO 3)
- posesor de permis de conducere valabil varianta simpla, "romaneasca", dinainte de intrarea in UE (ex: din 2003)

Traseu: Romania - Serbia - Croatia.

Questions:
- Exista restrictii ?
- Exista formalitati speciale care trebuiesc indeplinite ?
Sau pot pur-si-simplu sa ma urc in masina si pe-aci ti-e drumul ?

Am verificat site-ul MAE:
- la Serbia ( http://mae.ro/travel...itions/3742#836 ) scrie "Permisul de conducere românesc este recunoscut."
- la Croatia ( http://mae.ro/travel...itions/3688#807 ) scrie Se recomandă obținerea unui permis de conducere internațional.

Stie cineva ce inseamna aceasta "recomandare" ? Exista vreun stres in aceasta privinta ?

Pe site-ul MAE nu spune nimic despre vignete.
Exista vignete in Serbia si/sau Croatia ? (presupunem ca voi circula pe orice tip de drum).
Se pot cumpara din zona granitei ?

Thanx.

Edited by serban83, 31 July 2012 - 22:18.


#2
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am mers prin Ungaria (plecare din Cluj).
La granite mi-au cerut doar CI. Nu au cerut permis, acte masina. Oricum, le aveam, inclusiv procura de la firma de leasing.
In Croatia platesti taxe de drum, insa le platesti la intrare/iesire de pe autostrada, sunt bariere. La intrare iti da o cartela dinaia de carton, ca la parcare, la iesire predai cartela si iti spune cat ai de platit (cash sau card). Alte vignete eu nu am avut.
Sa nu schimbi bani din eur in moneda lor (kuna) in granita, au un curs de tot rahatul. Mai bine du-te intr-un oras mai mare la o banca.

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
In toate tarile exista vignete. Nu am trecut prin Croatia ci doar Ungaria, Austria, Cehia si Slovacia. In toate aceste tari sistemul a fost ca la intrare in tara am intrat la un peco, am luat vigneta de 2 zile sau 3 zile sa am si pt intoarcere si am platit in euro. Pentru Ungaria am platit in Romania in lei.

#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Am trecut prin Serbia, Muntenegru si Croatia. In niciuna din aceste tari NU am platit vigneta si nici nu am vazut indicatoare ca anumite drumuri necesita existenta acestei vignete.

Raspuns la alte intrebari puse de initiator:
- pe cartea verde sa fie trecute SRB, HR si MNE (pe unele carti verzi nu este trecut MNE). Cartea verde nu mi-a fost ceruta nicaieri...
- cartea de identitate a masinii mi-a fost ceruta doar la iesirea si intrarea in Romania.
- am folosit pasapoarte. Daca ai copil minor trebuie musai pasaport pentru el. Se poate trece lejer si cu cartea de identitate in cele 3 tari.

- pe autostrada se plateste taxa de autostrada. Imediat ce intri pe autostrada intri la niste bariere automate, apesi pe un buton si iei tichetul care iese dintr-o nisa. Cand vei iesi de pe autostrada, vei intra la alte bariere, vei prezenta tichetul si vei plati in kune sau euro. Daca platesti in euro spui doar asa "Euro, please!". Sumele sunt foarte mici, de genul 5-10-15 euro.

Atat! In rest, "urca-te in masina si pe-aci ti-e drumul".  :P

#5
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Acest topic exista deja de vreo 5 ani la rubrica turism auto,acolo unde e locul lui.  
http://forum.softped...howtopic=265250

Edited by m&m, 07 August 2012 - 07:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate