Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

distribuire curent electric in retea

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Am si eu contor cu disc montat in 2008 si intr-adevar se invarte invers discul, dar din pacate cifrele nu dau inapoi ci inregistreaza tot ca si cum as consuma din retea. Cel care il aveam inainte de 2008 se dadeau si cifrele inapoi odata cu miscarea discului in sens invers.

Edited by servoman, 09 August 2014 - 22:28.


#20
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014

View Postservoman, on 09 august 2014 - 22:27, said:

Am si eu contor cu disc montat in 2008 si intr-adevar se invarte invers discul, dar din pacate cifrele nu dau inapoi ci inregistreaza tot ca si cum as consuma din retea. Cel care il aveam inainte de 2008 se dadeau si cifrele inapoi odata cu miscarea discului in sens invers.

posibil eu am facut doar un test scurt fara sa ma uit la cifre

#21
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Sa speram ca legislatia europeana o sa ajunga si pe la noi si o sa ii oblige pe cei de sus sa ne lase sa injectam (fara birocratia de azi)
In toata Europa (Germania franta italia....) se poate numai la noi nu se vrea

#22
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sunt destui oameni care au reușit să devină producători casnici de energie electrică,unul din cei norocoși este @adrian71 din Buzău căruia îi puteți trimite un PM să vă dea niște ponturi cum a reușit să primească aprobările de la electrica pentru injecția curentului trifazic,după multe drumuri și binențeles vreo 3000€ cheltuiți pe aprobări și șpăgile mioritice nelipsite pentru un astfel de demers !.Dacă ai un minim de 5 Kwp panouri fotovoltaice se merită acest demers pentru că dacă calculăm prețul acumulatorilor pentru înmagazinarea acestei energii te vor costa mai mult de 3000€ și te vor ține tot vreo 10 ani dacă îi întreții cum trebuie și nu descarci mai mult de 20% din capacitatea lor.Panourile fotovoltaice țin vreo 20-25 de ani la o capacitate de 90-100% apoi urmează alți 25 de ani în care vor mai livra o medie de 80%,deja am citit pe un link american că primele panouri fotovoltaice cu celule rotunde fabricate prin anii 80” pentru primii clienți cu bani,la o măsurătoare exactă dădeau 100% din capacitatea inițială dată de fabricant deși siliciul nu era atât de purificat ca cel din în zilele noastre.Eu am cuplat o chinezărie de invertor on grid la rețea de 1200w putere,dar atunci aveam un contor vechi cu roată de aluminiu care îmi scădea Kwh înregistrați,dar nu m-am bucurat decât vreo 2-3 luni de zile,pentru că au venit ăștia de la electrica și l-au schimbat cu unul digital,pentru că împlinise 9 ani și ziceau că așa schimbă ei contoarele după această perioadă și binențeles că la ăsta n-am mai livrat nimic că înregistra orice watt pe consum și ar fi fost culmea să mai și plătesc Kwh în plus,după toate investițiile în cumpărarea panourilor fotovoltaice,regulatoare și baterii !.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 10 August 2014 - 13:46.


#23
CucuiLucian

CucuiLucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2014

View PostViorelsolar, on 10 august 2014 - 13:43, said:

Sunt destui oameni care au reușit să devină producători casnici de energie electrică,unul din cei norocoși este @adrian71 din Buzău căruia îi puteți trimite un PM să vă dea niște ponturi cum a reușit să primească aprobările de la electrica pentru injecția curentului trifazic,după multe drumuri și binențeles vreo 3000€ cheltuiți pe aprobări și șpăgile mioritice nelipsite pentru un astfel de demers !.Dacă ai un minim de 5 Kwp panouri fotovoltaice se merită acest demers pentru că dacă calculăm prețul acumulatorilor pentru înmagazinarea acestei energii te vor costa mai mult de 3000€ și te vor ține tot vreo 10 ani dacă îi întreții cum trebuie și nu descarci mai mult de 20% din capacitatea lor.Panourile fotovoltaice țin vreo 20-25 de ani la o capacitate de 90-100% apoi urmează alți 25 de ani în care vor mai livra o medie de 80%,deja am citit pe un link american că primele panouri fotovoltaice cu celule rotunde fabricate prin anii 80” pentru primii clienți cu bani,la o măsurătoare exactă dădeau 100% din capacitatea inițială dată de fabricant deși siliciul nu era atât de purificat ca cel din în zilele noastre.Eu am cuplat o chinezărie de invertor on grid la rețea de 1200w putere,dar atunci aveam un contor vechi cu roată de aluminiu care îmi scădea Kwh înregistrați,dar nu m-am bucurat decât vreo 2-3 luni de zile,pentru că au venit ăștia de la electrica și l-au schimbat cu unul digital,pentru că împlinise 9 ani și ziceau că așa schimbă ei contoarele după această perioadă și binențeles că la ăsta n-am mai livrat nimic că înregistra orice watt pe consum și ar fi fost culmea să mai și plătesc Kwh în plus,după toate investițiile în cumpărarea panourilor fotovoltaice,regulatoare și baterii !.Posted Image

Edited by CucuiLucian, 03 September 2014 - 21:48.


#24
CucuiLucian

CucuiLucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.09.2014
Buna,
Chiar as fi interesat sa discut cu o persoana care are deja un sistem conectat la retea. Detin si eu unul de 12 Kw la o casa privata si as vrea sa stiu care sunt procedurile de concetare. In prezent am ATR-ul obtinut dar cand am ajuns la contract operatorul de retea s-a cam blocat si nu stiu ce sa fac.

#25
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
daca se vrea se poate  dar la noi sunt baietii destepti""
apropo stie cineva noile reglementari?

#26
ar_arthur

ar_arthur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.05.2006
nu sunt "noi reglementari". sunt tot cele vechi, doar ca au devenit putin mai "binevoitori". Exista o initiativa normativa care a fost supusa atentiei publice si normal trebuia deja aplicata, dar acum ai nostri alesi au alte treburi mult mai importante: ciolaniada.

in urma aprobarii acestor norme se legifereaza practic contractele comerciale cu distribuitorii nationali in care este posibila compensarea si tariful fix / kWh produs. Ramane insa o destul de mare intrebare: cum se face compensarea accizelor si a tva-ului in cazul persoanelor fizice (nu PFA-uri). Toti ne dorim sa se miste mai repede si sa transeze problema, insa deocamdata asteptam. Contoare cu sens de iesire si intrare a energiei se instaleaza deja, dar in aceasta faza doar iti inregistreaza energia produsa, dar nu este recunoscuta comercial.

Exista o alta categorie de producatori care "au mers" pe varianta veche cu certificate verzi, dar aici parerea mea exista un risc destul de mare vis a vis de pretul certificatelor si de saturatia pietei, cu toate ca unii au facut contracte bilaterale de vanzare a energiei. Si deja se inregistreaza falimente la nivelul celor cu parcuri fotovoltaice de 1-2 MW, care au luat bani de la banca pentru a le construi dar nu au "spatele" necesar pentru a se scapa de certificate pentru ca oficial pe piata se pot vinde circa 11-14% din certificatele obtinute pentru ca a scazut cererea. Cei mici sunt mult mai expusi.

Si nu in ultimul rand exista o categorie mentionata si de Viorel, a acelora care cu relatii prin puncte "cheie" sau prin alte mijloace au obtinut contractele cu distribuitorii sau cu ANRE pe valori fixe in euro / kWh produs.

Ma pot contrazice unii daca vor (astept chiar cu placere sa fiu contrazis), insa sa o faca cu actele concrete si nu pe povesti. In ultimele 2 saptamani am verificat cateva "povesti" de genul celor ce se vehiculeaza pe forumuri si de fapt nu e chiar cum spun ei.

#27
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare

caut pe cineva care a reusit sa "se cupleze" la ENEL si sa "verse" curent produs de el in retea.

intrebarile mele ar fi:
1. Se poate face acest lucru?
2. renteaza?
3. ce detalii ar mai fi de spus pentru un astfel de demers?

merci
Razvan

#28
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Nu sunt decat 50 de pagini pe acelasi subiect.
Spor la citit.
http://forum.softped...ltaice-on-grid/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate