Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Senzori de parcare aftermarket pareri pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
M-am gandit sa-mi montez niste senzori de parcare, aftermarket, stiu o sa radeti ca masina este mai buna si ca merita neaparat senzori originali , insa produsele aftermarket pe care le-am gasit sunt de variatie diferita zeci de modele cu tot felul de chestii...

Acum intreb pentru cine si-a mai montat ce probleme pot aparea, la urma urmei sunt niste senzori, nu vreau sa iau nici la 75 ron , dar la un 200 ron cu minim 4 senzori mi se pare decent, nu stiu insa ce senzori sa aleg si dupa ce sa ma uit mai ales cand ii cumpar incat sa nu-mi faca probleme...

Stiu, multi veti zice ca ce nevoie am de senzori, adevarul este ca masina de care vorbesc Audi a4 b7 (negru) are un unghi destul de mort in spate si chiar este incomoda de parcat cu spatele, efectiv NU VEZI ... si nu o zic numai eu, numai cu masina mea au mai mers ft multi apropiati + cei de la intalnirile de pe club audi ... insa de obicei aceasta optionala o au destul de multi, a mea nu a avut-o si abia acum m-am gandit s-o pun in aplicare, la aproape un an de la achizitia masinii  

Precizez ca inainte am avut un Opel Vectra C la care aveam senzori fata/spate si era alta viata, mult mai usor de parcat!!! Inca o data, nu inseamna ca nu ma descurc cu parcaarea, insa de ce sa nu-mi usurez viata cand exista alternative (chiar ieftine!!)...si va rog nu veniti ca ia-i originali caci vorbim doar de niste senzori de parcare, insa nu vreau sa-i iau nici pe cei mai ieftini (am vazut pe okazii si la 50 ron!!)....


Multumesc pentru orice sfat si parere, pentru cine si-a mai montat....atat ca montaj in sine cat si ca si calitate si display (am vazut ca unele sunt si wireless pt un montaj mai usor...wtf??)

P.S. de senzorii electromagnetici ce parere aveti? stiti de unde as putea achizitiona asa ceva, afara magazinului xenon din bistrita, as vrea sa fie din Bucuresti ! Multumesc !

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Și eu aș fi curis de niște păreri. La E46 am aceeași problemă. Mai ales că luneta e foliată și noaptea efectiv nu vezi.

#3
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011
Daca nu va deranjeaza un model de senzori ce nu " sunt la fata" cu bara eu va recomand Digitaldynamic PS 411. Au doua avantaje fata de alte tipuri de ultrasonici si anume independenta totala unul de celelalt si excentricul de reglaj din care poti sa reglezi unde sa "bata" .
Eu mi- am montat apoi si pe fata ca sa nu se vada ( poate) ciudat si sunt foarte multumit de achizitie. ( Cred c- au trecut doi ani de- atunci... )
Nu luati in seama acea camera de marsarier, acum nu se mai vede asa urat pentru ca nu mai e acolo!

Attached Files


Edited by blebeanulorin, 28 July 2012 - 08:23.


#4
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011
Off- Topic: La recomandarea fiului cel mare care crede ca poza nr. 2 e prea " naspa" ( cu toate ca eu am postat- o pentru a se vedea mai bine excentricul si cat iese in afara un senzor) mai trimit o poza cu pozitia actuala a acelei camere de marsarier

Attached Files



#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ca si aspect cele aftermarket mi se par destul de nasoale insa ca si utilitate normal ca sunt foarte folositoare.

Bine ca ai dat jos camera aia ;)

#6
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011
O camera " de numar" trebuie sa stea la numar in nici un caz in alta parte... dar initial mi- a fost atat de lene ca a ajuns pe bara.

#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Am montat la Logan si senzori de 80 lei si de 8 mil cu display lcd si camera video - toate functioneaza perfect , diferenta apare la timpul de reactie al senzorului la citirea obstacolului , cei ieftini au nevoie de timp de "gindire" mai mare .
Am montat si senzori sub bara - nu se vad si nu trebuie dat gauri , arata ca si o banda de leduri , nu aveau display cu leduri multicolore in kit ci doar un buzzer care face beeep din ce in ce mai des concomitent cu apropierea de obstacol.
Cei mai buni ca viteza de citire au fost de pe un VW luati sh de la dezmembrari , am cautat si eu dar nu am gasit , sunt instare sa cumpar cu tot cu bara spate numai sa pun mina pe un kit  :)

#8
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
In continuare nu am idee catre ce fel de senzori (marca) sa ma indrept si la ce pret si nici ca instalare nu stiu ce sa zic...'

Cat priveste senzorii de mai sus de pe acea Astra H nu mi se pare ca aratat atat de rau, sincer .. mai ales ca si la mine masina este neagra, chiar nu cred ca vor fi probleme!

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Am pus pe masina prin mai ceva de genul asta: http://www.alibaba.c..._detection.html fiind la atelier pentru o alta lucrare. Au costat 200 RON cu tot cu montaj, TVA inclus. Au functionat ireprosabil pana acum, estetic nu afecteaza deloc (ma rog, la asta ajuta si culoarea neagra a masinii). Probabil voi pune si pe Fusion ceva similar, din motive de comoditate. Cum jumatate din montaj l-am facut eu si la mine (alegerea mea), probabil voi lua doar kit-ul si - intr-o zi cu soare - ma voi incumeta sa purced la treaba :)

Nu cred ca merita mai multi bani un astfel de sistem basic (afisaje, HUD, oglinda, camera etc mi se par inutile). Acuratetea senzorilor este suficienta - parchez deseori la 10-15 cm maxim de peretele / obstacolul din spate cu ajutorul lor - ca si "display-ul" ala minimal cu stanga / dreapta si distanta.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Tyby, on 12 septembrie 2012 - 12:08, said:

afisaje, HUD, oglinda, camera etc mi se par inutile
De ce ti se pare inutila camera ?

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu mi se pare ca aduce prea multa informatie suplimentara senzorilor. In plus, ai nevoie de un display pentru a afisa imaginea. Nu ma incanta solutia cu display camera / senzori in oglinda retrovizoare universala, o prefer pe cea originala a masinii.

Chestie de gust, pana la urma.

#12
blebeanulorin

blebeanulorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 16.07.2011
Si camera de marsarier e buna in unele situatii.
Ex: senzorii tipa- n disperare sa opresti ca ai un obstacol periculos si de fapt acesta poate sa fie o buruiana sau un smoc de iarba de 20- 30 cm. inaltime. Sau poti sa ai spate o sarma de la un gard de plasa si senzorii pot sa nu o " vada" ... Sau un copil bagat pe jumatate sub masina sa- si recupereze mingea si nu- l mai " prind" senzorii...
( Toate exemplele sunt din experienta proprie. )

Edited by blebeanulorin, 14 September 2012 - 15:53.


#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
De acord. Tot din experienta: copilul bagat pe jumate il prind senzorii (matele sunt "vizibile"), iar sarma din gard o identifici greu pe camera, cu exceptia situatiei in care lentila este extrem de curata, vizibilitatea foarte buna si soferul atent. Ideea este ca oricum trebuie sa "studiezi" zona inainte.

#14
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Alte variante de senzori de parcare spate la un pret de maxim 250 RON? As prefera o varianta care sa se poata vopsi in culoarea masinii insa nici cele negre nu sunt de lepadat.

Multumesc,

#15
Demmon

Demmon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 06.02.2006
Salut,
vreau sa montez 4 senzori de parcare (spate). In TM i-am gasit pe astia care chipurile par seriosi, au site etc, dar cer 400 ron (manopera included). Cum vi se pare pretul?
Ei se lauda cu produse SPAL Easy. Masina e octavia 1.

#16
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Buna seara all, vreau sa reînviu topicul și să vă întreb, va rog, ce părere aveți de senzorii de parcare cumpărați din China (Aliexpress) ?? Dau erori iarna, când au gheata pe ei ?? Știu că nu se compara cu cei OEM dar ca alternativa la cei originali ??? Mulțumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate