Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Blog gratuit sau site propriu?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
o-x

o-x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.09.2011
Buna seara!

Doresc, impreuna cu inca 3 prieteni, sa infiintam o echipa care sa-si exprime parerile/experientele in spatiul virtual. Cu totii avem talent la scris si ideea/stilul pe care vrem sa o/il promovam e nou si cred ca ar prinde publicului.

Vrem ca "pagina" noastra sa ia nastere, in primul rand, intr-o maniera legala(nici nu stiu daca se poate altfel, dar preventiv, sunt datoare sa mentionez), apoi sa fie usor de manevrat, sa permita promovarea altor site-uri sau a unor reclame(ca cine stie cum ajungem faimosii pamantului si, in cazul asta, ar fi pacat sa nu ne scoatem un ban de-o pizza), sa poata fi folosita de mai multi administratori.

Avem insa o banala problema: nu stim de unde sa incepem si ce anume ne-ar avantaja mai mult. Un blog simplu, gratuit, sau un domeniu propriu? Cu bloguri am mai lucrat, dar nu ma laud decat cu un bagaj limitat de cunostinte. In ceea ce priveste site-urile, bagajul de cunostinte este inexistent.

As aprecia raspunsuri cat mai detaliate; asa, ca pentru neexperimentati.

Multumesc frumos!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Un blog simplu, gratuit. Când ați depășit un număr X de cititori permanenți, puteți decide să vă mutați.

Întrebare: și ce legătură are asta cu știri din lumea webmasteringului? Sunteți VIP-uri iar ieșirea voastră pe un blog ar trebui să fie o știre?

#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
blogspot. ai pe acolo tot ce vrei, si poate fi folosit usor: majoritatea chestiilor sunt intuitive.

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Posto-x, on 15th July 2012, 00:43, said:

Avem insa o banala problema: nu stim de unde sa incepem si ce anume ne-ar avantaja mai mult. Un blog simplu, gratuit, sau un domeniu propriu? Cu bloguri am mai lucrat, dar nu ma laud decat cu un bagaj limitat de

Cititorii vor decide dacă aveți talent și idei și dacă merită intrat pe blogul/site-ul vostru. După cum știi sînt nenumărate bloguri, unele au sute/mii de cititori unici pe zi și altele mai de loc.

Deci faceți întîi un blog free și vă extindeți pe propriul domeniu doar dacă vedeți că blogul "prinde".

#5
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

View Posto-x, on 14th July 2012, 23:43, said:

Buna seara!

impreuna cu inca 3 prieteni, sa infiintam o echipa care sa-si exprime parerile/experientele in spatiul virtual

Mai sunt 1000 de bloguri romanesti de genul. Care vorbesc despre "nimicuri" vazute din diferite unghiuri. Stiu ca sunt offtopic , dar parerea mea e sa focusati chestia despre care vreti sa vorbiti si sa focusati un anume grup de vizitatori. Pentru ca daca vorbiti doar despre lucruri diferite ...dupa un timp ori va plictisiti voi ...ori cititorii.  Incercati sa faceti ceva ce nu exista in lumea virtuala ...sau daca faceti ceva ce exista aveti grija sa fiti mai diferiti si mai buni decat ceea ce exista pe piata. Multa bafta.
Ontopic: blogspot cu un domeniu.com  pentru a fi tinut usor in minte ! :) Parerea mea !  :peacefingers:

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Exista acum oferta la godaddy de domeniu .com la 0.99$ folosind cuponul GETFIT99. Poate va ajuta.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Acum nu se mai pune problema de costuri pentru un domeniu propriu, cel putin daca nu esti saracul saracilor si daca ai mai mult de 11 ani. Pe cind problemele daca stai pe domeniul altcuiva pot fi serioase, chiar cu blogger era cineva pe aici care avea probleme ca il redirecteaza de pe .com pe .ro si asta ii creaza nu stiu ce probleme. Asta fiind cazul fericit pentru ca geocities de exemplu (si probabil alte mii de site-uri mai mici) au fost pur si simplu inchise.
Cu domeniul tau (chiar hostuit altundeva, chiar pe blogger cred ca se poate) macar poti sa te muti cum vrei si unde vrei, fara sa depinzi de un subdomeniu sau URL care apartine altcuiva.

#8
o-x

o-x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.09.2011
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

View PostOriginalCopy, on 15th July 2012, 00:52, said:

Întrebare: și ce legătură are asta cu știri din lumea webmasteringului? Sunteți VIP-uri iar ieșirea voastră pe un blog ar trebui să fie o știre?
Imi cer scuze, poti muta topicul acolo unde ii este locul.

View Postalbnegru55, on 15th July 2012, 01:06, said:

Incercati sa faceti ceva ce nu exista in lumea virtuala ...
Multumesc pentru sfaturi!
Da, este ceva la care nu s-a gandit nimeni pana acum, pentru ca am studiuat "piata" si am fi primii. Am avea si un public tinta larg, deci nu mai ramane decat sa ne facem un site si apoi sa speram ca oamenii ne considera simpatici.

View Postf300, on 15th July 2012, 09:55, said:

Cu domeniul tau (chiar hostuit altundeva, chiar pe blogger cred ca se poate) macar poti sa te muti cum vrei si unde vrei, fara sa depinzi de un subdomeniu sau URL care apartine altcuiva.
Dar asta nu presupune cunostinte HTML?

Colegii mei vor WordPress; de fapt, si eu tot pentru WP sunt daca m-ati pune sa aleg dintre WP si Blogspot. Dar parca mai tentant suna propriul nostru site.

#9
vladutd

vladutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.12.2011

View PostAnn0nyym0us, on 15th July 2012, 09:30, said:

Exista acum oferta la godaddy de domeniu .com la 0.99$ folosind cuponul GETFIT99. Poate va ajuta.
Srry pt offtopic. Vreau sa imi cumpar eu domeniu .com la pretul asta:). Se poate plati prin mobilepay?

#10
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Domeniu propriu si wp. Insa in acest caz mai ai nevoie si de hosting. Domeniu 9$, hosting 9-10 $ pe an. Daca nu te pricepi la WP platesti pentru instalare si customizare (nu e o suma mare). Daca ai toate astea ai un site propriu, email personalizat - toate astea conteaza!
Parerea mea :)

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvladutd, on 15th July 2012, 13:13, said:

Srry pt offtopic. Vreau sa imi cumpar eu domeniu .com la pretul asta:). Se poate plati prin mobilepay?

Doar card si cec.

View Posto-x, on 15th July 2012, 12:24, said:

Dar asta nu presupune cunostinte HTML?.

Wordpress nu necesita cunostinte HTML, si nici blogspot.

#12
trustnet

trustnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2012

Quote

Wordpress nu necesita cunostinte HTML, si nici blogspot.

Referitor la wordpress, nu necesita sa sti daca vrei sa faci doar un site sa treaca vremea, instalat default si incepi sa publici, insa daca vrei sa il dezvolti si sa-ti faci site-ul asa cum iti place mai bine, iti dai seama ca are nevoie si de cunostiinte cel putin generale de html.

#13
vladutd

vladutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.12.2011

View PostAnn0nyym0us, on 15th July 2012, 13:59, said:

Doar card si cec.



Wordpress nu necesita cunostinte HTML, si nici blogspot.

Ms pt raspuns.

Platforma blogger daca vrei sa ai un blog ok . E nevoie de niste cunostinte de html si css . Trebuie sa instalezi un sablon .xml daca nu vrei sa ai unul de la blogger .
Toate widgeturile faine se instaleaza prin optiunea Adauga Html -Javascript. Celelalte prestabilite nu arata deloc profesional.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttrustnet, on 15th July 2012, 15:34, said:

Referitor la wordpress, nu necesita sa sti daca vrei sa faci doar un site sa treaca vremea, instalat default si incepi sa publici, insa daca vrei sa il dezvolti si sa-ti faci site-ul asa cum iti place mai bine, iti dai seama ca are nevoie si de cunostiinte cel putin generale de html.

Asta este evident. Eu m-am referit strict la conceptul de baza. Pentru modificari ai nevoie de HTML, PHP si CSS.

#15
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012
Cel mai bine este sa faci un blog MOCA sa vezi cum merge la public, apoi pe blog ai avantajul DOAR ca este moca...\
https://bordelonline.wordpress.com/
Mergea bine când ma ocupam de el... pe urma m-am plictisit si am uitat iara parola de la el!

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
incepi pe wordpress sau blogspot. Cand te decizi sa iti cumperi domeniu (numele propriu) pot sa il adaugi la blogul tau, asa ca poti sa ai hostingul de la ei si numele sa fie al tau. Asa iti economisesti niste bani si niste probleme.

#17
belvito

belvito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2013
Daca sunteti 100% siguri ca ideea e extraordinara, luati-va domeniu, dar daca nu sunteti siguri, faceti-va intai un blog pe wordpress sau pe blogger si va puteti muta oricand pe domeniul propriu.

Edited by belvito, 15 March 2013 - 17:08.


#18
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu as fi zis la fel, incepi cu worpress.com sau blog.com, tumblr.com sau orice alta platforma gratuita de blogging. Problema este ca odata ce te dezvolti, site-ul incepe sa acumuleze backlinkuri, vizitatori, PageRank... odata ce te-ai mutat o iei de la 0. Poti pune pe blogul gratuit o redirectionare, sau la wordpress.com poti plati sa ai propriul domeniu, dar costul este prea mare.

Parerea mea este sa incepi direct pe un domeniu personal... fie ca e .com sau .ro
Gazduire gasesti pe toate drumurile si mai ieftina si mai scumpa...
Daca dai de probleme la Wordpress, poti apela la iwp.ro si te ajuta imediat...

Pe termen scurt stiu ca un blog gratuit este mai atractiv, la fel cum este si un cort.
Pe termen lung insa vei vrea o casa cu temelie solida, cu etaj/mansarda...si gradina... m-a intelegeti nu?

Apropo, pe blogurile gratuite nu poti pune reclame! blog.com pune reclame pe pagina ta... wordpress.com iti blocheaza contul imediat ce a mirosit link de afiliat, reclama, etc...
Stiu, carcotasii vor spune ca exista si workaround-uri ca sa poti pune reclame... numai eu am in cap in acest moment 2 variante simple pentru asa ceva... DAR de ce sa risti? Pe termen lung e mai bun propriul domeniu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate