Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Caderea parului

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
aaa_ro

aaa_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.01.2009
Stie cineva solutii pentru caderea parului?
Am parul mediu, nevopsit. L-am tratat cu ulei de ricin da nu prea a folosit. Imi cade de o perioada mai lunga. Se ingrasa repede dar caderea lui ma ingrijoreaza mai mult.
Ce sampon recomandati?

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
vizita la un dermatolog, nu este neaparat de la sampon, poate sa fie si stresul, alimentatia, hormonii si multi alti factori. Cel mai bine te duci la doctorul dermatolog si el iti ofera un tratament.

#3
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postaaa_ro, on 10th July 2012, 22:44, said:

Ce sampon recomandati?
Eu am scapat de problema asta dupa prima(pe bune) spalare cu Foltene impotriva caderii parului. Se gaseste in farmacii; e un pic mai scump decat majoritatea, dar pentru mine a meritat. Au schimbat de curand compozitia si au bagat extract de ginseng, deci cred ca e chiar mai ok decat pe vremea cand l-am folosit eu.
[ http://sb4.shopmania.org/files/product/ro/3102/foltene-pharma-sampon-contra-caderii-parului-pentru-femei~l_3101210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012

View Postaaa_ro, on 10th July 2012, 22:44, said:

Stie cineva solutii pentru caderea parului?
Am parul mediu, nevopsit. L-am tratat cu ulei de ricin da nu prea a folosit. Imi cade de o perioada mai lunga. Se ingrasa repede dar caderea lui ma ingrijoreaza mai mult.
Ce sampon recomandati?


Eu am scapat de problema cu o lotiune tonifianta cu ardei iute de la Cosmetic Plant, dar depinde de tipul pe par.
Iti recomand sa mergi totusi la dermatolog inainte sau macar sa iti faci niste analize. Vezi pe unde si daca sunt carente de fier, magneziu... etc.
[ http://www.icosmetice.ro/754-1278-large/lotiune-tonifianta-pentru-par-cu-ardei-iute.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
aaa_ro

aaa_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.01.2009
Mi-am facut analize si am avut probleme cu lipsa de magneziu dar am luat tratament si nu cred ca e de la alimnetatie. Mananc fructe, legume, lapte, orice.
Cred ca am o dereglare hormonala pentru ca transpir mult si de exemplu pe caldurile astea nu pot merge pe strada cu parul desprins pentru ca ma ia un val de calduri si parca ma sufoc, ma supraincalzesc. (am doar 18 ani)
Stiu ca trebuie sa ma duc la o consulatie.
Multumesc mult pentru sfaturi.

#6
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
Si eu am aceasta problema. Am fost la dermatolog, am facut analize... nu sufar de nici o lipsa de vitamine sau minerale, nu am probleme cu somnul, stress-ul da, este, dar imi cadea parul si cand nu era...
Medicul mi-a prescris diverse tratamente, din nefericire nici unul nu a dat rezultate. Trebuie sa zic ca mie a inceput sa imi cada parul in cantitate mare inca de cand eram copil, prin clasa a 7a. Inca de atunci am incercat sa remediez insa.... :(
Am luat vitamine (cele de Natures Bounty si Viaderm), spray-uri cu minoxidil 5%, fiole de la diverse firme, lotiuni care se maseaza pe scalp (gen lotiunea cu Petroleum de la Gerovital Plant), diverse lotiuni care se aplica prin pulverizare, sampoane, balsamuri, seruri, Alpecin sampon si solutie.... Nimic nu a dat rezultate. Nici macar mastile facute acasa nu au ajutat. La mine e mai rau ca toate tratamentele care presupun masarea pe scalp ma fac sa pierd f mult par o data, pentru ca imi pica mult atunci cand masez solutia...
Nimeni din familia mea nu are alopecie. Nimanui nu ii mai cade parul asa mult. Dermatologii la care am fost sunt depasiti de problema si mi-au spus sa o "ignor" ca nu o sa raman cheala, daca pana acum nu am ramas. Parul mi s-a rarit destul de mult, adica mi se vede scalpul prin el, firul este subtire (asa a fost intotdeauna) si deschis la culoare, fragil, slab, pare devitalizat, si mai nou daca merg prin soare mi se inroseste cararea... De picat, pica fire intregi, inclusiv cu bulbul acela din capat, de la radacina.
Nu am probleme hormonale... eu caut un tratament care sa imi stopeze caderea parului de 12-13 ani, si pana acum nu l-am gasit. Au fost perioade in care mi-a cazut mai putin, perioade in care aveam capul plin de "pufulet", perioade in care nu crestea de loc, si (cele mai multe) perioade in care cadea intensiv in ciuda tuturor tratamentelor incercate.

#7
SpikedOne

SpikedOne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.03.2012
Incearca Revalid capsule.Pe mine m-a ajutat cat de cat Posted Image

#8
BlackShinyEyes

BlackShinyEyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2014
Eu folosesc acest tratament spray de la Kerastase. Contine Aminexil si arginine, plus cateva vitamine benefice pentru par. Il comand de pe Strawberrynet si sunt foarte multumita de el. Face treaba buna.

#9
BlackShinyEyes

BlackShinyEyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2014
Si eu am folosit lotiunea de la Cosmetic plant, pe mine m-a ajutat, insa nu si prietenului meu. El si-a luat ceva mai special, insa foarte bun, dupa cum spune el, de la Kerastase, Homme capital force roller ii spune.

#10
Cantecel

Cantecel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2013
Eu am folosit o perioadă produse din gama "Reţetele bunicii Agafia". La numai 15 ani îmi cădea părul într-un mod îngrozitor. După câteva săptămâni a devenit foarte moale, se pieptăna extrem de uşor şi dintr-un blond închis şi monoton devenise auriu, strălucitor. Bineînţeles, nici nu mai cădea.
A, şi dacă eşti vegetariană sau ceva, renunţă. Eu am avut o tentativă şi mi-am făcut numai rău. Mănâncă mult peşte, dar şi alte feluri de carne, din surse cât mai naturale dacă-i posibil. Eu stau într-o zonă preponderent rurală şi am noroc din punctul ăsta de vedere.
Oricum, depinde de corpul fiecăruia. Am vorbit cu alte fete care nu s-au înţeles deloc cu şamponul acela, apoi mai contează şi genele şi toate alea...

Edited by Cantecel, 12 April 2014 - 19:28.


#11
BlackShinyEyes

BlackShinyEyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2014
Conteaza si ceea ce mananci. Eu de exemplu, nu pot manca carne de porc de niciun fel. Din acest motiv, cred ca este important sa folosesti si produse de calitate de ingrijirea parului. La nivelul tenului se observa oricum o imbunatatire atunci cand mananc mai multe fructe si legume. Dar o ingrijire in plus nu strica, nu?

#12
mihapaulina

mihapaulina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.04.2015
Alimentatia e responsabila de caderea parului. Daca nu luam din alimentatie vitaminele si mineralele care sunt necesare pentru intarirea firului de par si implicit pentru stoparea caderii parului atunci vom avea probleme si poate sa apara caderea parului.

#13
laurentiubeldor

laurentiubeldor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.07.2015
Mie imi cade parul de  3 ani de zile, dar nu ma agit de nici o culoare. Cine ma place, ma place si asa si in plus chelia denota o oarecare virilitate:).

#14
marcelabonea

marcelabonea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2016
Uleiul de ricin  chiar poate sa ajute la  stoparea caderii parului?  Am tot citit  ca ar ajuta la sanatatea firului de parsi m-as apuca si eu  sa  folosesc produsul asta.

#15
PetruMoraru

PetruMoraru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.08.2015
Si eu am prbleme cu caderea parului si nu stiu ce sa mai folosesc... Am fost in Austria in farmacie si am cerut cel mai scump tratament impotriva caderii parului si mi-a dat Rogaine... Am folosit fara nici un rezultat (100 euro am dat pe el). Pot sa zic ca am folosit cam orice produs. Doctorii sunt platiti de cate o farmacie sa prescrie medicamentele lor, fara nici un ajutor.
Cu aceasta problema se lupta sute de milioane de oameni in lume si vine cate unul si ne prosteste cu o alifie de 50 de lei si gata, creste parul... daca tot e bun fiti siguri ca va costa destul de mult... parerea mea...
Eu folosesc un produs din America si in cel mai scurt timp daca are efecte va voi anunta si voi pune poze.
Domane ajuta

#16
corinah

corinah

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2016
Pilulele ajuta, dar si mastile sunt ok!

#17
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Eu mi-am facut regulat masti cu lamaie, galbenus de ou si ulei de masline, au facut minuni.

#18
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Daca poate cineva  sa imi zica si mie o masca care i-a ajutat sa si recupereze parul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate