Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

css vertical menu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zgabitzu

zgabitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.09.2008
Salutare,
Ma chinui de mai bine de o zi la problema asta si nu ii dau de cap: am un meniu vertical cu submeniu, iar cand dau click pe ceva din submeniu doresc sa imi apara un lightbox popup cu diverse informatii. Problema este ca, fiind submeniu, apare doar la hover, si dispare cand nu e hover, iar informatiile din popup(inclusiv popupul) imi dispar.
Are cineva vreo solutie sau recomandare pt problema asta ?
Merci mult

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, partea de HTML pentru lightbox nu o pui in HTML-ul meniului, ci in exterior. Cu pozitionarile te descurci, probabil cu JS ca altfel nicio sansa.

#3
zgabitzu

zgabitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.09.2008
Nu prea am nici o idee cum sa fac asta, faza e ca am mai multe submeniuri si fiecare apeleaza alta informatie intr-un lightbox popup. Iar in <li></li> se apeleaza codul lightboxului, la click.

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
<ul>
   <li>
	  <strong>meniu</strong>
	  <ul class="hidden">
		 <li>
			<a href="#popup1">submeniu</a>
			<span id="popup1" class="hidden">continut submeniu</span>
		 </li>
	 </ul>
   </li>
</ul>

.hidden
{
display: none;
}

Presupunem ca ai chestia asta.
La hover pe "meniu" se afiseaza "submeniu" (se inlatura clasa "hidden"). La click pe "submeniu" se afiseaza "continut submeniu" (se inlatura clasa "hidden").
E irelevant ca "meniul" e vertical sau ca tu folosesti sau nu lightbox.
Asa trebuia sa pui tu intrebarea initiala. Altfel stam sa ghicim ce vrei.
E foarte posibil sa ai submeniul in interiorul unui a, cel al meniului parinte, si sa folosesti css a:hover pentru a-l afisa. E irelevant si asta.

Problema e evidenta: "continut submeniu" fiind descendent (fiu) al ul-ului afisat la hover pe "meniu", e evident ca o sa fie ascuns si el cand "nu e hover".
Exista o singura solutie: "continut submeniu" trebuie scos in afara meniului/submeniului.


 <ul>
	<li>
	   <strong>meniu</strong>
	   <ul class="hidden">
		  <li>
			 <a href="#popup1">submeniu</a>
		  </li>
	  </ul>
	</li>
 </ul>
 
 <span id="popup1" class="hidden">continut submeniu</span>

Fiind vorba de lightbox probabil nu-ti pasa de faptul ca in felul asta modifici radical si pozitionarea elementului "continut submeniu", asa ca e foarte posibil sa fie suficient sa faci strict pasul asta, nefiind nevoie de Javascript pentru repozitionarea corecta a elementului, relativa la pozitia submeniului.

#5
zgabitzu

zgabitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.09.2008
Well, asta se pare ca era solutia. Merci pt ajutor, m-ai scos din belele si m-ai scutit de timp pierdut.
Sorry ca n-am stiut sa explic mai bine problema mea, sunt grafician de meserie, nu programator, si nu cred ca stiu sa explic la fel de bine o problema la fel ca unul de meserie.
Merci Sergiu, toate cele bune

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate