Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

problema'pete' display laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
callenos2

callenos2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.11.2006
salut!
am un msi vr601 vechisor cu win7. problema mea e ca de vreo saptamana am observat ca pe marginea din stanga a ecranului a aparut o pata maricica, ca cea pe care o lasa cafeaua cand o versi pe un cearceaf. am sters cu indarjire zona ecranului, dar nimic. cand deschid browser-ul si pun mouse-ul pe zona e evident faptul ca 'pata' este SUB mouse, deci e proiectata acolo. eu tot sper sa fie ceva temporar, pt ca placa video intel mi-a tot facut probleme de cand am pus 7-le, in sensul ca imi tot face, rar, ce-i drept, niste flash-uri.
pot sa-mi 'curat' display-ul? si daca da, cum?
ah, se pare ca la printscreen nu apare...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcallenos2, on 7th July 2012, 10:04, said:

am sters cu indarjire zona ecranului, dar nimic
Mai rau ai facut. Nu e de la placa video ci de la monitor si-i definitiva in general.

#3
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
un singur lucru pti sa faci, daca monitorul e CRT poti incerca sa-i ajustezi pata cu un magnet (normal se foloseste un electromagnet) dar ATENTIE imensa, nu te apropii cu magnetul ca ghiolbanu, trebuie plimbat prin zona petei (fata si laterale usor ca sa tragi pata in afara e destul de grea treaba asta si n-o poate face chiar oricine. In afara de asta trebuie sa ai magnetul puternic - unul de HDD e cel mai indicat.

in prima faza cred ca ai in meniul monitorului o functie DEGAUSS - demagnetizare, dar e slaba

Daca e LCD - ia-ti altul cand ai bani

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Spune ca-i laptop. Cand l-a inchis/deschis in loc sa tina doar de margine a pus degetul pe ecran si a presat prea tare pe display...

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu apare la print screen pentru ca e un defect al displayului.Ai lasat laptopul cumva pe mana cuiva ca alea apar de obicei cand ii F*ti una la display,sau,ai aplicat presiune mare pe zona respectiva?Ai doar 2 optiuni:schimbarea displyului,care de obicei costa,sau,utilizarea unui monitor extern.

#6
mirceabratu54

mirceabratu54

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.12.2011
Precum au spus si ceilalti cel mai probabil displayul e stricat. In general de reparat nu mai e cazul, deci ai de ales intre a il tine asa sau a iti schimba displayul. Poti sa folosesti si un monitor extern insa nu este confortabil. Daca ai nevoie de un display nou, de service sau doar de consultanta intra pe Voltamper.

Edited by mirceabratu54, 08 July 2012 - 10:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate