Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Noua Dacie Logan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
261 replies to this topic

#253
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Ce draq e cu urataniile astea.....eu am avut Logan luat de nou in 2005 si dupa 1,5 ani l-am dat,insonorizare  vax,demaraj cangi-motor 1.6 Laureate,ventilatie cu frunze si praf cat cuprinde la interior de ieseai ca de la arat din el,scartainturi la greu...pai asta e masina....un Golf 5 la sh  cu motor diesel e superracheta pe langa jafurile astea,le-au facut ieftine doar sa gadile orgoliul fraierilor ca au masina noua cu garantie,cine a avut masina cat de cat de prin Vest nu-si mai cumpara Logan in veci-cazul meu si al multora.

#254
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Interesant, Sandero de baza la 7000 cu ABS+AFU, ASR+ESP, 4 airbaguri, servodirectie, daca mai avea si AC era perfect. O sa se vanda foarte bine in vest in timp ce noi cumparam sh-urile lor obosite.

#255
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View PostRamboX, on 27 septembrie 2012 - 20:04, said:

Ce draq e cu urataniile astea.....eu am avut Logan luat de nou in 2005 si dupa 1,5 ani l-am dat,insonorizare  vax,demaraj cangi-motor 1.6 Laureate,ventilatie cu frunze si praf cat cuprinde la interior de ieseai ca de la arat din el,scartainturi la greu...pai asta e masina....un Golf 5 la sh  cu motor diesel e superracheta pe langa jafurile astea,..............................
Cine drac te-a pus sa-ti iei Logan?
L-ai luat in necunostinta de cauza si dai cu pietre.

Lasa ca are demaraj Focus 1.4 de 80 cp sau Golf 1.4...

Ce p.... nu ti-ai luat de prima data G5-6 si erai fericit?

#256
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Au cele de 1.6 si 1.8, te astept oricand sa te convingi singur. ;)

#257
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View PostRamboX, on 27 septembrie 2012 - 20:04, said:

pai asta e masina....un Golf 5 la sh cu motor diesel e superracheta pe langa jafurile astea,le-au facut ieftine doar sa gadile orgoliul fraierilor ca au masina noua cu garantie,cine a avut masina cat de cat de prin Vest nu-si mai cumpara Logan in veci-cazul meu si al multora.
E o discutie fara sens, dar ca idee, doi amici si-au luat seconduri anul asta, marci de top germana si japoneza, intre 10.000 de euro si 13.000 de euro, deci masini bune si destul de recente. Deja amandoi au primele probleme/reparatii cu ele, unul are o problema inca neidentificata la motor, altul a stat o saptamana fara masina pana sa-i vina o piesa (sub 500 de lei, dar oricum). Eu in 7 ani inca n-am umblat la "jaf", m-a lasat o singura data in drum, cand a facut scurt bateria de fapt (deh, Rombat, se strica cand expira garantia ;) ). Secondul e o loterie, poate fi buna, poate fi proasta, eu unul n-am chef de jucat la "loto". A mai avut si taica-meu doar seconduri si a devenit foarte rapid un "cunoscator" intr-ale mecanicii ... Asa ca pentru cei care n-au chef de batai de cap, sunt foarte bune si "jafurile" astea la care in 7 ani doar le duci sa le schimbe uleiul, filtrele si antigelul. Tu i-ati "racheta" daca aia iti doresti ;)

#258
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View Postutopium, on 27 septembrie 2012 - 22:07, said:

E o discutie fara sens, dar ca idee, doi amici si-au luat seconduri anul asta, marci de top germana si japoneza, intre 10.000 de euro si 13.000 de euro, deci masini bune si destul de recente. Deja amandoi au primele probleme/reparatii cu ele, unul are o problema inca neidentificata la motor, altul a stat o saptamana fara masina pana sa-i vina o piesa (sub 500 de lei, dar oricum). Eu in 7 ani inca n-am umblat la "jaf", m-a lasat o singura data in drum, cand a facut scurt bateria de fapt (deh, Rombat, se strica cand expira garantia Posted Image ). Secondul e o loterie, poate fi buna, poate fi proasta, eu unul n-am chef de jucat la "loto". A mai avut si taica-meu doar seconduri si a devenit foarte rapid un "cunoscator" intr-ale mecanicii ... Asa ca pentru cei care n-au chef de batai de cap, sunt foarte bune si "jafurile" astea la care in 7 ani doar le duci sa le schimbe uleiul, filtrele si antigelul. Tu i-ati "racheta" daca aia iti doresti Posted Image

corect,confirm:6 ani, doar vreo 2 becuri schimbate si lamelele la stergatoare.m-am obisnuit asa,  de exemplu acum se pare ca-mi cedeaza bateria de la inchiderea centralizata de la cheie si deja mi se pare revoltator si bani aruncati pe fereastra :)))))....cred ca o fi vreo 10 lei,ma rupe...:)))

#259
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostRamboX, on 27 septembrie 2012 - 20:04, said:

Ce draq e cu urataniile astea.....eu am avut Logan luat de nou in 2005 si dupa 1,5 ani l-am dat,insonorizare  vax,demaraj cangi-motor 1.6 Laureate,ventilatie cu frunze si praf cat cuprinde la interior de ieseai ca de la arat din el,scartainturi la greu...pai asta e masina....un Golf 5 la sh  cu motor diesel e superracheta pe langa jafurile astea,le-au facut ieftine doar sa gadile orgoliul fraierilor ca au masina noua cu garantie,cine a avut masina cat de cat de prin Vest nu-si mai cumpara Logan in veci-cazul meu si al multora.

Cine isi permite un golf bun,cu km putini,eventual garantie si are bani pt intretinere logic ca golful ar fi o alegere mai buna,dar decat un golf samsarit cu 120k km in bord si cine stie cati reali,echipat cu anvelope din care sar sarmele,cu amortizoare scurse,etc mai bine un Logan nou.

#260
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View Postunderrated, on 27 septembrie 2012 - 22:13, said:

de exemplu acum se pare ca-mi cedeaza bateria de la inchiderea centralizata de la cheie si deja mi se pare revoltator si bani aruncati pe fereastra :)))))....cred ca o fi vreo 10 lei,ma rupe...:)))
Pe mine inca ma tine bateria la cheie dupa 7 ani, dar asta nu e meritul Dacia ;) ... Sa ne intelegem, exista seconduri excelente, doar ca iti trebuie si ceva noroc sau sa cunosti istoricul masinii ... Exista multi tepari, kilometraje lucrate, piese inlocuite, accidente dupa care a fost reparata masina in conditii dubioase, etc. Un second dintr-o sursa de incredere si fara prea multi km la bord poate fi o afacere foarte buna ... Chiar si unul la care trebuie sa mai schimbi una alta poate fi o afacere buna, doar ca eu nu sunt interesat de genul asta de afaceri ... De exemplu daca de astia 10.000 as lua un second german de marime comparabila, CASCO-ul m-ar costa aproape dublu (si daca dau 10.000 pe o masina, prefer sa mi-o asigur macar in primii ani, am luat o data teapa si mi-am platit reparatia din buzunar dupa un accident fara sa fie vina mea plus eventuale parbrize sparte, frecusuri in parcari, oglinzi rupte, etc - la o masina de 10.000 nu-ti pica prea bine). Am un prieten pe care l-ar fi costat CASCO-ul la secondul lui triplu cat plateam eu la Logan nou, asa ca nu-si facea desi ar fi vrut sa aiba. Si automat intretinerea la o masina mai veche/rulata e mai scumpa, ca intervin tot mai multe piese de schimbat in timp. Pe de alta parte, masina noua isi pierde mult mai rapid valoarea, deci lucrurile sunt complexe ... Momentan inca inclin spre masina noua de clasa inferioara in detrimentul unui second de clasa superioara ... Loganul asta pare mai bun decat ma asteptam (nu ma asteptam la un motor de genul asta, care mi se pare o evolutie mare de la 1.4 MPI, si la consum - mai ales in oras -, dar si la cuplu - disponibil la valori decente mult mai jos, adica in jur de 1500 ture fata de 2500)

#261
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View PostAlexIP, on 27 septembrie 2012 - 17:21, said:


In oras? In Bucuresti? 5,5 cu diesel, si nu la 3 AM pe centura?

Da prietene, 5.5 cu mers in forja...
Daca ma straduiesc sa n-o calc, cu frana de motor cat se poate,  scot sub 5l/100km in oras.

#262
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Se continua aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate