Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Hyundai LCD-TV 82 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010
Buna,
Am cumpărat ier un TV de la un magazin "serios", TV este Hyundai LCD-TV 82 cm (nu cred ca are vreo denumire anume)....
Când l-am văzut prima data aprins în magazin m-am speriat cât de bine se vedea (transmită) și am zis ca merita sa dau aproape 10 milioane (100 RON) pe el... problema a apărut când l-am dus acasă (același TV).. l-am montat și aprins ... surpriza !!! se vedea rău parca avea purici (incomparabil cu ce am văzut la magazin) m-am "jucat" cu controlul video și am reușit sa reglez cât de cât astfel încât se vedea bine (însă doar de la distanta 2 m în sus)....
Voi care aveți aceleași modul TV sau care va pricepeți la TV-uri nu îmi recomandați vreo setare sau combinație pentru video (Contrast, claritate, luminozitate, saturație, ...etc) !!!
Sau ce ași putea face ?

Edited by _DelSte_, 24 June 2012 - 20:59.


#2
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Treci pe digital si o sa se vada bine!

#3
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Da, ia-ti transmiune HD, in caz ca are si tv-ul tau. Cred ca are la cat ai dat pe el.
Eu anul trecut am luat de la un magazin un TV Hyundai (cu tub). L-am schimbat de 5 ori. Sper sa nu patesti ca mine. :lol:

#4
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
LCD-urile au distanta optima egala cu 3xdiagonala. Deci daca are 81 cm, nu vad de ce vrei sa vezi ceva sub 2m.
Si cum a zis colegul, ia o transmisie de calitate(decodor HD de la RDS de exemplu) si va fi altceva.

#5
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010
Dar ceva setări pentru video (Contrast, claritate, luminozitate, saturație, ...etc) ?
Deja m-am jucat acolo și cam s-a stricat calitatea imagini iar opțiunile standard oferite de TV nu prea îmi convin !

#6
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Daca erai obisnuit cu TV cu tub catodic si ti-ai luat LCD,e normal sa ti se para ca vede rau.In primul rand nu vede cu purici,ci doar pixelat,ca imaginea transmisa pe cablu e analog,de rezolutie mica,adica pe TV cu tub catodic se vede foarte bine,ca nu are nevoie de rezolutie mare,iar pe LCD se vede deplorabil,deoarece rezolutia transmisiei e mica,cred ca undeva la 640x480 sau mai mica chiar.Si pe youtube daca te uiti si ai monitor LCD cu o rezolutie decenta,1280x1024 sau mai mare,si te uiti la clipuri cu 240p,ai sa zici ca se vad oribil,dar daca ai un monitor CRT cu rezolutia 1024x768,ai sa zici ca se vad bine.In concluzie nu TV LCD e de vina,problema e tipul transmisiei.Cum au zis si colegii,fa-ti un abonament la operator de cablu care asigura transmisie digitala prin instalarea unui decodor HD(sau cum ii zice) la tine acasa.Daca ai prieteni care au deja acest decodor,du-te cu TV la ei si vezi cum se vede la ei.

Edited by dany07rap, 24 June 2012 - 19:17.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Pe vremuri se intampla chestia aia cu taranul care si-a cumparat un bec si cand a ajuns acasa nu mergea ca nu isi bagase curent. Daca vrei sa vezi pe diagonala mare iti trebuie si transmisie HD pentru tv-ul ala, iti recomand un receptor de satelit HD pe dolce si vezi pe el si meciurile si antenele :)

#8
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010
Va mulțumesc mult oameni buni... mult poți învăța urmărind câteva forum-uri (iar asta-i cel mai serios dintre toate)....
Am sa încerc sa-mi iau un de-codor HD... (deși am găsit parca combinația perfecta intre elemente-video)...
Inca odată.... THANKS (în "english" ca sa nu pare țăran :D )

#9
Cristian2626

Cristian2626

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.01.2018
Salut,in urma cu doua luni am achizitionat un tv hyundai smart tv si nu reusesc sa il conectez la internet. Wi fi nu are in setari cu toate ca in carte apare ceva legat de wi fi,l am conectat la router prin cablu,in setari apare conectat dar cand incerc sa intru pe orice aplicatie care necesita conexiune la internet imi spune ca nu este conectat,sa verific setarile.Avetii idee cum pot rezolva?

#10
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 06.12.2006
Ce TV Hyundai? (model)
Ce provider de internet? (UPC, RDS etc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate