Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Amortizor sau arc defect ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Salutari !

Am facut un test de suspensii si sa descoperit ca trebuie sa schimb kitul de suspensii pe spate . Masina are 90.000 de kilometrii a mers doar in strainatate ,fabricata in 2007 .

Cum fac sa imi dau seama daca sunt defecte arcurile, amortizoarele sau toate impreuna?

#2
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
In general, cel mai repede pica amortizorul.

Edited by calinkgb, 26 June 2012 - 12:04.


#3
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Cornelus, Koni (coilovers) reglabile scrie pe ea. Si asa e barca rau de tot ( am incercat sa ma intorc cu frana de mana de cateva ori si am renuntat pentru ca da senzatia ca se rastoarna la 20-30 km/h ).
Ce dadeai tu fum la toate Audi-le in linie dreapta, sa vezi cu alea cum rupi M3-u in curbe.
Mai ai loc de "abtibilde" pe laterale ? Macar un loc mic langa Vtec Stage 3 acolo  :D

P.S. In Italia o tii low-rider cand ajungi la vama dai de rotite la maxim.

Edited by N62B44, 26 June 2012 - 22:23.


#4
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Sincer suspensia generala a masinii se vede ca nu este facuta pentru gropi! Nici macar nu este facuta pentru gropile din Europa de Vest ! In curbe, la viteza de autostrada, la viteza mica este foarte stabila, as clasa-o la masinile cu suspensie Chiar Sport! Imi dau seama ca nu are suspensie sport atunci cand iau o groapa mica :thumbdown:

#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,136
  • Înscris: 14.09.2007
A dracu masina asta,sa fie stabila la viteze mici :lol:
Si Dacia 1300 e stabila la viteze mici .

#6
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCorneliuRos, on 26th June 2012, 22:50, said:

Sincer suspensia generala a masinii se vede ca nu este facuta pentru gropi! Nici macar nu este facuta pentru gropile din Europa de Vest ! In curbe, la viteza de autostrada, la viteza mica este foarte stabila, as clasa-o la masinile cu suspensie Chiar Sport! Imi dau seama ca nu are suspensie sport atunci cand iau o groapa mica :thumbdown:

Cand ai dreptate, ai dreptate. N-am ce sa zic. Si eu confirm stabilitatea la viteze mici. N-am avut niciodata impresia ca ma rastorn cand dau cu spatele in parcare, chiar daca face ceva balans.

La 130 km/h nici nu se simte daca e drumul bun  si nu ai vant lateral. Mai ales cu flapsurile coborate.   :OK:

De fapt asta e si explicatia pentru consumul ala de 3.6l/100 km. Masina se desprinde 1-2 mm de la sol dupa 90 km/h si se reduce rezistenta la frecare.

Edited by N62B44, 26 June 2012 - 23:01.


#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ma acum recunosc si eu ca cu Clio ma dau si cu M3 daca mergem amandoi cu 40 km/h. Cred ca pot si 50, daca o scartai nitel, insa la drum drept ii dau fum maxim la parcare.

#8
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View PostNicu90, on 26th June 2012, 21:51, said:

A dracu masina asta,sa fie stabila la viteze mici :lol:
Si Dacia 1300 e stabila la viteze mici .
O masina poate deveni instabila la viteze mici , ce este de mirare? Ajunge ca masina sa fie de marimea unui Honda jazz si cu suspensia ce balanseaza ca un microbuz eventual niste roti de 15 , sa o manivrezi nepotrivit si gata!

View PostN62B44, on 26th June 2012, 22:00, said:

Cand ai dreptate, ai dreptate. N-am ce sa zic. Si eu confirm stabilitatea la viteze mici. N-am avut niciodata impresia ca ma rastorn cand dau cu spatele in parcare, chiar daca face ceva balans.

La 130 km/h nici nu se simte daca e drumul bun  si nu ai vant lateral. Mai ales cu flapsurile coborate.   :OK:

De fapt asta e si explicatia pentru consumul ala de 3.6l/100 km. Masina se desprinde 1-2 mm de la sol dupa 90 km/h si se reduce rezistenta la frecare.
Daca cumparai si tu una buna cu roti de 17 sport ,de la vreun dealer olandez de ala "comunizt" care ii place sa prepare masina in privinta cumpararii: piele cusuta de croitor original olandez , navigatie neoriginala... poate masina iti facea o alta impresie, un alt efect!  :lol:

Edited by CorneliuRos, 27 June 2012 - 00:18.


#9
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

View Postcalinkgb, on 26th June 2012, 11:01, said:

In general, cel mai repede pica amortizorul.
In general ai dreptate. De asta am deschis acest topic deoarece este ciudat, la prima vedere nu s-ar zice ca amortizorol ar fi dus...

Un mecanic bun va sti ce este de vina !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate