Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Inspectie RAR + martor aprins

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
salutare,

mi-am luat de curand o fiesta 1.3 benzina, 2007, adusa de dincolo. totul a fost in regula, am facut vreo 2000 km in 3 saptamani de cand o am, doar ca acum doua zile am alimentat pt prima data de la lukoil, iar cand am iesit din benzinarie, mi s-a aprins martorul de motor in bord, am facut inca vreo 500 de km de atunci si nu mi s-a mai stins...

unii spun ca e sonda lambda,  altii spun ca benzina de la lukoil ar fi proasta si de asta mi s-o aprins .... nu stiu care ar fi cauza, insa cert este ca maine am programare la RAR pt identificare si omologarea masinii (in vederea inmatricularii).

intrebarile care ma macina pe mine sunt: influnenteaza cu ceva avaria asta care a aparut chiar acum, rezultatul inpsecitiei de maine de la RAR? este posibil sa indice o crestere a noxelor eliminate de motor si drept urmare sa-mi fie incadrata taxa de mediu la "mai mult" (poate suna aiurea, nu ma pricep...). ar trebui sa-mi fac griji cu avaria asta care s-a nimerit chiar acum sau sa stau linistit si sa ma ocup de ea dupa RAR?

multumesc anticipat!

Edited by bluesky_c3, 18 June 2012 - 16:19.


#2
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Incadrarea in norma de poluare se face in baza codului de motor si a informatiilor oferite de fabricant. Daca masina ta nu respecta norma de poluare pt care a fost conceputa, nu trece noxele! Este imposibila incadrearea in norme inferioare sau superioare!

Edited by Josef_Mengele, 18 June 2012 - 16:22.


#3
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Ocupate dupa. Eventual pune un aditiv de benzina.

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
nu pune niciun aditiv. Daca trece trece, daca nu o duci in service sau pui o benzina mai calitativa

#5
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 Alex-AR, on 18th June 2012, 17:44, said:

nu pune niciun aditiv. Daca trece trece, daca nu o duci in service sau pui o benzina mai calitativa

pai am pus apoi de la petrom euro 99, dupa care am mai facut vreo 170 km dar inca nu s-a stins.

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
La mine a fost aprins in bord becul de la ABS si nu au zis nimic.

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu nu am avut probleme cu benzina de la lukoil

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
De ce ii trebuie omologare?
  Masina nu e inmatriculata in Ro?

#9
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 alexa32, on 18th June 2012, 18:27, said:

De ce ii trebuie omologare?
  Masina nu e inmatriculata in Ro?

Nu, e adusa din Germania.

#10
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Si eu am avut o problema asemanatoare cu un astfel de martor aprins la bord la un golf 4.
Am incercat cu benzina mai buna si chestii de genul asta si cand se stingea cand se aprindea la loc.
Pana la urma a fost senzorul de turatie de la motor stricat,l-am schimbat si acum nu mai am nici o problema.
Ca si simptom eu cand ajungeam la 110 km/h incepea masina sa faca urat,se auzea un sunet ciudat la motor si nu se accelera mai mult.Pana in 110 km/h puteam merge cu el aprins si nu se observa nimic.cel mai bine du-o la service,pune testerul si vezi ce si cum.

Edited by crissty, 18 June 2012 - 18:02.


#11
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,438
  • Înscris: 08.12.2006
Du-te maine dimineata la Ford, sa puna scanerul pe ea si sa vada care e problema.

Frate, masinile au devenit mai inteligente, cand nu le convine ceva aprind nenorocitul ala de martor galben in bord si stocheaza un cod de eroare in computer care abia asteapta sa fie citit ca sa se afle ce nu ii convine masinii. Degeaba, romanu` tot cu leacuri babesti, numai bune de depanat dacii 1300 in fata blocului, mai ii pune o benzina mai buna, mai ii baga un aditiv, mai ii da un 5000 pe liber, d-astea, ca poate se repara singura.

Ca sa se aprinda Check Engine de la benzina, benzina aia trebuie sa fii fost plina de apa/gunoaie si sa se fi stricat ceva pe la ea. Altfel, mergea prost si atat. Nu exista cod de eroare care sa faca referire la benzina proasta.

Avand in vedere ca ai check-ul aprins, este foarte posibil ca motorul sa nu mearga in parametrii = > s-ar putea sa nu iei testul de noxe.

P.S: daca zici ca ai iesit din benzinarie si s-a aprins martorul, eu nu cred ca e de la benzina. Nu are cum. Daca era de la benzina ti se aprindea dupa cativa kilometrii, minim.

#12
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

am fost la RAR azi, s-a rezolvat. romaneste.
cat de curand sper sa ajung si la service cu acel martor din bord....

Edited by bluesky_c3, 19 June 2012 - 19:14.


#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 bluesky_c3, on 18th June 2012, 17:46, said:

pai am pus apoi de la petrom euro 99, dupa care am mai facut vreo 170 km dar inca nu s-a stins.


Pune benzina cu cifra octanica 300. Sigur se stinge.

#14
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007

 Arkouda, on 19th June 2012, 20:39, said:

Pune benzina cu cifra octanica 300. Sigur se stinge.

si care ar fi aia?

#15
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pune mana si invata ce e aia cifra octanica si la ce ajuta ea si nu mai cheltui banii degeaba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate