Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Soundcard, newbie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Ma pricep io la altele da la placile de sunet, sunt varza.

Am o placa de sunet care are iesire fata,iesire spate, line in si mic.
Pot folosi boxe 4.1 (5.1) ??

Placa este ESS1989 4CH.
Stiu e naspa, o sa-i fac upgrade dar momentan nu ma tine.

In caz de upgrade, care este cea mai ieftina placa care o pot folosi cu boxe 4.1 (5.1) (inca nu mi-am luat dar o sa-mi iau saptamana asta) si care sa fie bunicica pt. ascultat mp3-uri , cd-uri audio si jucat ceva jocuri.

10x
bye

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
deci in primul rand ESS-ul ala il potzi folosi pt un set 4+1 dar nu si pt 5+1(mai are un jack in plus woofer+center)

la domeniul placi ieftine gasesti asha
cmi8738 4 si 6ch 7-10$
genius 5.1 sound maker cam 18$
creative 128 4ch cam 20$
oricum sa nu te astepti la prea multe de la placile astea :)
binenteles mai exista multe care merita mai mult sau mai putin sa fie cumparate ...gen terratec nu am pous pt ca nu am vazut inca :) si nu stiu ce poate
pe urma o iei ushor cu :
creative live 5.1 bulk vreo 35$
.................retailul +vreo 10$
audigy
extigy
si alte cele dar deja de la astea incepi sa vezi sume cu 3 cifre :) :)

P.S: depinde cat eshti de pretentios :)

#3
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Multam  mult pt. raspuns.

Ca sa nu o mai intind mult:

Dispun de 1 bucata calculator, 3 placi de sunet:
1 onboard ac97 :P
1 ESS1989 4CH, iesiri rear,front
1 Creative AudioPCI ES1371,ES1373 WDM (asa o vede XP-ul), are
o singura iesire, cred ca este un Creative 128.

si 7.5 mil lei.

Vreau boxe 5.1 sau 4.1 si eventual placa de sunet (daca mai raman bani sau daca trebuie neaaparat , o iau in 2,3 luni)

La boxe initial am vrut:

1.GENIUS SW5.1 DeLuxe
http://www.spot.ro/P..._sw5_deluxe.htm

(le-am vazut la flamingi cu 180$ la spot 147$, apropo, nu sunt din bucuresti) dar nu prea am vazut pe nimeni sa recomande genius.
Raspund bine in frecventa 10Hz~20KHz
si au: RMS - subwoofer: 45W - sateliti: 15W x 5

Dupa astea m-am orientat spre:

2. 4100 de la Altec Lansing
http://www.skin.ro/w...boxa=1017148915
6.711.243 lei cu TVA

- Putere totala: 107 Wati RMS
- Putere sateliti: 16 Wati (4 sateliti)
- Putere subwoofer: 43.5 Wati
- Raspuns in frecventa: 30Hz - 20kHz

Apoi:
3. TEVION HT 5.1
99$ fara TVA

http://www.spot.ro/P...oxe/tevion.html
RMS 70W (20W + 5x10W)
Frecventa 40Hz-20KHz
Decodor DOLBY ProLogic incorporat

4.MINOWA H.T 5.1
130$ fara TVA

http://www.spot.ro/P...e/minowa_HT.htm
Puterea maxima a difuzoarelor (RMS):
  Subwoofer: 20W
  Sateliti: 5 x 10W
Frecventa raspuns: 40Hz - 20kHz
Decodor Dolby Prologic

Acuma, stiu si io cu cat frecventa e mai joasa => bas mai bun so
+Genius

Nu stiu cum sta treaba cu Dolby unde :
-Genius
-4100
+Tevion
+MINOWA

Ce vreau sa fac cu ele? Sa ascult muzica, ceva jocuri si ceva DivX.
Eventual un TunerTV.

Ma joc cateva ori pe saptamana, cand muncesc (cam de 7,8 ori mai mult) ascult muzica.

Ce imi recomandati in limita la 7.5 milioane (eventual cu placa de sunet cu tot daca este nevoie neaaparat ,sa vad cum scap de celelalte doua)??

Imi foloseste 5.1 sau ma mulumesc cu 4.1 si raman cu placa de sunet pe care o am?

bye
PS: maine sau poimaine fac rost de bani => vreau sa-mi cumpar boxe.

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
mai ce sa zic ai uitat de inspire de la blamingi(de ce dreaq le fac reclama???)care mie mi-au placut cel mai mult ....................la genius am ascultat modelul de vreo 85$ si m-au calmat.....in sensul ca habar nu aveau ce inseamna bass  :D
am inteles ca blamingi au banc de probe unde potzi sa asculti creativurile ....................
la placi de sunet un creative 5.1 merita dar daca ai bani potzi sa optezi si pt un audigy
itzi atachez si o poza in caz ca faci rost de mai multi banutzi :D :D

P.S: prima oara cand am auzit boxele soundworks(actual inspire 5300)combinate cu un 5.1 ............binenteles asezate in jurul meu ......am vizionat Blade1(nu dvd) si vreau sa spun ca am ramas /Headbang/  /Headbang/  /Headbang/  /Headbang/

Attached Files



#5
hermetikos

hermetikos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2002
Seven , asculta la moshu' acilea: chestiile alea de boxe pe care le vinde Spot-ul sint nishte jafuri pe care le gasesc prin nush ce depozite de pe-afara, shi care cred ca au ramas pe-acolo fiindca nu-i nimeni destul de dobitoc sa le cumpere... las'ca  se gasesc romanashi care sa se preteze la asha ceva :))

Sincer vorbind, daca vrei ceva care sa te multzumeasca, asculta-l pe Crash, ca le zice bine. Io personal am nishte Creative Soundworks CSW 320 (2 sat. de 4.5W + sub. de 12W) care suna absolut incredibil pentru banii pe care-i dai pe ele (of course, eu sint fan Nakamichi, dar pina la un Sound Space 8 de la Nakamichi, mai am de adunat cam o mie de parai). Asha ca am ajuns sa fiu shi eu convins de calitatea buna pe care o ofera Creative pentru boxele lor, mai ales ca la vreo 55$ cit au costat, au fost o afacere buna. Am ascultat shi un Altec Lansing 641 (bine... e scump in draci, dar face) shi suna foarte dragutz shi cu fortza, ca doar subwooferul ala cica ar avea 100W, dar totushi e in alta gama de pretz. La ora actuala, cred ca exista doar 2-3 optziuni pentru un sistem decent 2.1, 4.1 sau 5.1: Creative, Altec Lansing sau Teac. Mai potzi sa incerci un Jamo, ca am fost sincer shocat sa vad un sistem 5.1 Jamo la 10 milioane, dar nu l-am auzit cum suna.
En fin, sper sa alegi cum trebuie, shi sa ne zici shi noua ce-ai tirguit.

Sante,
Hermetikos

#6
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
eu am ascultat niste teac-uri care acum vre-un an erau 300$... se auzeau EXECRABIL... powermax nu-stiu-de-care... si am testat 2... subwoofer-ul distorsiona ca dreq la 25% din volum (era de plastic)... in schimb toate altec-urile pe care le-am auzit erau super.

#7
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
klipsch (promedia 4.1 e doar 220$) suna bine. Altec sunt inca jucarii :)

#8
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Ehh, nu am atatia bani.
Oricum, in Craiova e ca la tara. Nu gasesti nimic. NIMIC. La flamingo nici macar creative 5300 nu au. Au zis ca-mi fac comanda la kitul ala boxe+placa de sunet. Canci

Am gasit la altii (care se pare ca sunt dealeri flamingo) boxele dar nu stiu ce sa fac, sa iau Creative 5300 + Cmedia (soundcard) la 5700000 boxele + 420000 placa si cand le vin SBLive-urile sa mai dau 1000000 si sai iau tot placa creative sau sa mai astept vre-o 2-3 saptamani? poate le vin placile si iau kit-ul.

Treaba e ca as cam avea nevoie de ele Joi.

10x
bye

#9
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ia tu kitu' nu te complica cu cmedia..parca-i vad ca dupa aia iti zic ca e placa folosita si ti-o super evalueaza :)
apropos..un sblive e 28$ din cate stiu eu (fara TVA)
un audigy e dublu

#10
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
In craiova e 35$ :mad:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate