Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

pui mixti de 40 zile bolnavi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
danielwbg

danielwbg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2011
am niste pui de 40 de zile in ultimile zile mi-au murit 3 inainte sa moara ologeaua apoi cucaiau si cand mureau se zbateau urat  le-am dat pastile galiprotect C si du ce le-am dat pastile au inceput sa aiba diaree si nu prea mananca ce pastile imi recomandati
Ps stau departe de un medic veterinar cel mai apropiat este la  4 Km

#2
boss77

boss77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.02.2010

 danielwbg, on 10th June 2012, 10:24, said:

am niste pui de 40 de zile in ultimile zile mi-au murit 3 inainte sa moara ologeaua apoi cucaiau si cand mureau se zbateau urat  le-am dat pastile galiprotect C si du ce le-am dat pastile au inceput sa aiba diaree si nu prea mananca ce pastile imi recomandati
Ps stau departe de un medic veterinar cel mai apropiat este la  4 Km
eu am avut probleme cu pui de carne la fel aveau diaree  si incepusera sa moara la vzrsta de 2 saptamani respirau greu din cate stiu le-am dat avianprotect  are un spectru mai larg de actiune  si sepoate sa fie si de la furaj schibale furajul trebuie furaj de crestere

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 danielwbg, on 10th June 2012, 11:24, said:

ce pastile imi recomandati ?

Niste "pastile" cu vaccinuri ...

#4
achenathon

achenathon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2011
de ce ologesc puii ? am doi pui care merg precum pinguinii. la început sunt abătuți, dar după ce le-am dat avianprotect, sunt vioi dar de ridicat nu se ridică !
mulțam fain pentru răspuns.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru ca:

1. unele boli infectioase evolueaza cu localizari articulare, si
2. unii hibrizi au viteza de crestere foarte mare, iar furajele oferite nu le asigura necesarul de proteina si minerale ->>> nu-i mai "tin picioarele".

#6
achenathon

achenathon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2011
mulțumesc mult.
sunt 2 brahma splash și un cocoșel brahma potârnichiu. aveau 670 - 690 gr la 83 zile pe 1 august. au ologit pe 23 și 25 iulie
ce mă sfătuiți să fac ? tratament medicamentos, vitaminizare, dar cu ce ? nume concrete ? m-am mutat la țară și pe medicul vet nici nu-l cunosc, nu s-a arătat niciodată prin bătătura mea...

[ http://img.photobucket.com/albums/v295/acsal/pentru%20blog/brahma%20bolnav%20Pinguin/th_pinguini3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], [ http://img.photobucket.com/albums/v295/acsal/pentru%20blog/brahma%20bolnav%20Pinguin/th_pinguini4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], [ http://img.photobucket.com/albums/v295/acsal/pentru%20blog/brahma%20bolnav%20Pinguin/th_pinguini11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], [ http://img.photobucket.com/albums/v295/acsal/pentru%20blog/brahma%20bolnav%20Pinguin/th_pinguini15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], [ http://img.photobucket.com/albums/v295/acsal/pentru%20blog/brahma%20bolnav%20Pinguin/th_pinguini_0108122.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

încă o dată mulțumesc.
tamara

Edited by achenathon, 04 August 2012 - 18:02.


#7
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
si eu am patit la fel !
astept raspuns !

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 achenathon, on 4th August 2012, 18:59, said:

ce mă sfătuiți să fac ? tratament medicamentos, vitaminizare, dar cu ce ? nume concrete ?

Sprijinul pe jarete (pozitia aceea a pinguinului) apare (printre altele) in carenta in biotina si minerale.

Ce le dati sa manance ?

#9
achenathon

achenathon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2011

 horia66, on 6th August 2012, 19:21, said:

Ce le dati sa manance ?
păi s-o iau cu începutul:
- 0-7 zile starter de la agroland specific
- 7-25 zile idem
- 25-35 zile idem
- peste 35 zile, cam o săptămână am amestecat concentratul agroland specific pentru „peste 35 zile” cu furaj pregătit de mine astfel :
- 6 kg uruială de porumb (luată din târg dar care am observat că era porumbul măcinat cu coceni cu tot !!!)
- 1 kg grâu
- 1 kg orez nedecorticat
- 2 kg amestec (tot din târg) tărâțe grâu, orz, porumb...
- carbonat de calciu 92% (de la Romvac) 250 g

- în apă am pus alternativ (conform indicațiilorde pe plicuri) Selevit, Jolomax (agroland), și permanent Nurti Sure (agroland).

- le-am dat vermizol F10 (Farmavet) la 3 săpt. și ROMBENDAZOL F 100 pentru viermișori.
- i-am pudrat cu Galifos (Farmavet) pe la 4 săpt.

vaccinuri :

10 zile- Pseudopesta aviară-în apa de băut,  Newvac La Sota
14 zile- Bursita infecțioasă aviară- în apa de băut, BIAROMVAC PA 100 DZ/FL
24 zile- Pseudopesta aviară-în apa de băut, AVIPESTISOTA
56 zile- Pseudopesta aviară-în apa de băut, AVIPESTISOTA

nu le-am făcut vaccinul anti Marek la 1 zi.
urmează să le fac Pestiholvac Forte (între 8-12 săptămâni) subcutanat. am cumpărat 50 seringi de unică folosință de 2 ml.

cam asta ar fi, în mare că de bibilit i-am bibilit ca pe copiii mici.

Attached Files



#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 achenathon, on 7th August 2012, 11:09, said:

- peste 35 zile, cam o săptămână am amestecat concentratul agroland specific pentru „peste 35 zile” cu furaj pregătit de mine astfel :
- 6 kg uruială de porumb (luată din târg dar care am observat că era porumbul măcinat cu coceni cu tot !!!)
- 1 kg grâu
- 1 kg orez nedecorticat
- 2 kg amestec (tot din târg) tărâțe grâu, orz, porumb...
- carbonat de calciu 92% (de la Romvac) 250 g

1. ce am bolduit sunt cereale, cu prea putin aport de proteina, recte aminoacizi. Nu aveti aici nici un furaj proteic.
2. observ o pronuntata carenta vitaminica si minerala (cand vorbim de minerale, nu ne referim numai la calciu).

Incercati sa introduceti in apa un amestec cat mai complex de vitamine si minerale. Si mariti proteina.

#11
achenathon

achenathon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2011

 horia66, on 8th August 2012, 23:47, said:

Incercati sa introduceti in apa un amestec cat mai complex de vitamine si minerale. Si mariti proteina.
concret, cu ce ? în ce găsesc aceste minerale și proteine dar să fie și natural ?
mulțumesc, din nou

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
http://forum.softped...howtopic=633295

#13
adinanic

adinanic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2009
Stie cineva, daca se poate consuma carnea pasarilor cu simptome de pojar? Sau care e riscul in cazul consumului?
Multumesc,

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Care sunt simptomele acelea de "pojar" ?

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
Difterovariola. Mananca linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate