Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Firma proiectare + arhitectura. Se poate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
Am o nelamurire: ma gandeam la posibilitatea de a deschide o firma in cadrul careia sa proiectezi si sa construiesti o casa, astfel reducand considerabil costurile, cel putin la prima vedere.

Chestia este: POTI sa faci o firma care sa inglobeze aceste domenii de activitate(proiectare, consultanta, executie), toate in aceeasi firma? Sunt compatibile sau trebuie separata cumva firma sau facut contracte de colaborare cu alte firme? Adica sa si proiectezi si sa ai 2-3 angajati care sa construiasca ceea ce proiectezi ? Este vreo problema din punct de vedere legal?

Eu am auzit ca ar fi, dar unde scrie ? Stie cineva?

Edited by hippyotu, 01 June 2012 - 10:11.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
În orice firmă poți pune ce domeniu e activitate vrei. De exemplu ai putea avea o firmă de curățenie și tot pe acea societate să faci consultanță juridică.

Atât timp cât îți plătești toate taxele, nu are nimeni ce probleme să-ți facă.

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cu alte cuvinte tu centrezi, tu dai cu capu' si din cate stiu si eu se poate.  :peacefingers:

#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
s-ar putea sa se poata dar tot asa s-ar putea ca viitorii clienti sa nu fie de acord cu asta, sa vrea ca proiectantul sa nu fie si executant!

Edited by sydneyaus2005, 01 June 2012 - 12:17.


#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Smecheria e urmatoarea: Pret mai mic la proiectare, de preferat proiecte facute bine si profesionist, fara greseli si omisiuni, clientul capata incredere in tine, ii faci o oferta si pe partea de executie, te tii de treaba si executi calumea, caz in care fii absolut sigur ca un client multumit iti va mai aduce 2-3. Sunt foarte multi care din comoditate cel putin ar prefera o astfel de varianta si exact asta este nisa de piata spre care trebuie sa tinzi. Smecheria e sa ramai serios ca sa-ti faci notorietate. Un client nemultumit iti va alunga alti 10 posibili clienti fara ca tu sa stii macar de asta.  :peacefingers:

#6
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
Mersi de raspunsuri.

Totul este in ideea de a sporii viteza atat de executie cat si de proiectare inclusiv birocratie. Nisa ar fi executia de case ieftine prin executarea rapida (maxim o luna) cu putini oameni, 2-3 pe santier, dar cu lectia invatata. Asta din cauza proiectelor predefinite, calculate la marimi optime de deschideri, metri patrati de geamuri, fier, beton, orientare,  etc. fara case personalizate la maxim.

Poate, poate...

Edited by hippyotu, 01 June 2012 - 22:42.


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,847
  • Înscris: 01.09.2006
A mai fost un ... artist care s-a crezut mare dezvoltator imobiliar ...
Dar ăla era cu naiul ... poate ăștia cu hippie au mai mult succes  :lol:

#8
hippyotu

hippyotu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.03.2009
Nu incearca nimeni sa faca nimic. Macar legal e posibil, asta a fost singura idee. Totusi, nu mi se pare corect sa te crezi mai presus in ironii de genul ala.

Edited by hippyotu, 02 June 2012 - 17:53.


#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Da, este legala treaba.
Important este ca fiecare inginer sa reprezinte doar o singura entitate la realizarea unui proiect. De exemplu strucuturistul nu poate fi in acelasi timp dirigintele sau verificator de proiecte.

Nu cred ca poti construi mare lucru cu 2-3 oameni.

In calitate de om "normal" poti avea o firma care produce orice in afara de droguri, armament si munitie.  -_-

Edited by buha, 02 June 2012 - 18:06.


#10
alexisbarbaru

alexisbarbaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Cred ca 90% din firmele de constructii au si arhitectura si proiectare, asa ca raspunsul e sigur da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate