Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Tarife roaming în țări non-UE

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Am o mare nelămurire cu privire la tarifele Digi mobil practicate în roaming, atunci cînd te afli într-o țară din afara UE, iar situl RCS & RDS nu mă lămurește deloc.

Am să dau drept exemplu Turcia, ca să fie mai simplu de înțeles, dar întrebarea este valabilă pentru toate țările din zonele 2-6.

În secțiunea Roaming a sitului sînt afișate niște tarife (vezi linkul). Din tabelul afișat acolo înțeleg că Turcia este în zona 3, prin urmare apelul local costă 0,93 €, iar cel către România 1,662 € (TVA inclus). Bun, dar cum aflu cît costă apelul primit? În tabel, în rubrica aferentă nu e afișat nici un tarif, dar ești trimis la lista de apeluri internaționale.

Ei bine, odată ajuns acolo, Turcia face brusc parte din zona 1, dar este vorba de destinații locale din Turcia (fixe sau mobile), sunate din România. Așadar nu aflu cîtuși de puțin cît mă costă apelul primit, atunci cînd mă aflu cu gigi-mobilul în Turcia.

Mă lămurește cineva?

Altfel ar mai fi de spus că pe cît de avantajoase (față de toți ceilalți operatori) sînt tarifele în roaming pentru zona 1 (UE), pe atît de cețoase sau chiar dezavantajoase devin pentru restul zonelor. Am să compar tarifele pentru Turcia (date și mai sus) doar cu cele practicate de Orange, drept exemplificare (și fiindcă am și cartelă oranj):

Digimobil:

- apel local: 0,93 € / min.
- apel către Ro: 1,662 € / min.
- apel primit: ???
- SMS transmis: 0,471 €

Orange:

- apel local: 0,68 € / min.
- apel către Ro: 1,22 € / min.
- apel primit: 0,48 € / min.
- SMS transmis: 0,38 €

TVA-ul este inclus în ambele cazuri. De observat că pentru portocalii Turcia e zona 2.


Pentru mine e destul de clar: cînd plec prin țări din afara UE, pot să-mi las digimobilul liniștit acasă. În zona 1, în schimb, Ergheeșu' e momentan imbatabil.

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Tot la acel link, sub tabelul cu tarife este o nota de subsol:

* Pentru anumite destinatii din zona 1, tarifele sunt de 0.03, 0.05 si 0.07 euro fara TVA. Destinatiile care primesc aceste tarife sunt din Austria, Franta, Suedia, Turcia, Cipru, Republica Ceha, Danemarca, Finlanda, Germania, Italia, Lituania, Marea Britanie, Olanda, Norvegia, Polonia, Portugalia, Slovenia, Spania, Ungaria, Belgia, Grecia, Irlanda, Italia, Malta, Luxemburg, Republica Slovaca, Elvetia, Bulgaria, Croatia, Islanda, Macedonia.

Prin urmare, tarifele catre Turcia sunt urmatoarele:
- apel din Romania in Turcia mobil 3 centi/minut
- apeluri locale in Turcia 20 centi/minut
- apeluri catre Romania 20 centi/minut
- apeluri catre alte state UE 20 centi/minut
- apeluri primite in Turcia 3 centi/minut
- SMS transmis 8 centi

In concluzie, Digi Mobil ramane imbatabil si pentru roaming in Turcia ;)

Edited by danutz1, 30 May 2012 - 07:43.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Io nu am inteles unde e 0.3, unde 0.5, unde 0.7... Oricum, site-ul erdees e de toata jena, exceleaza prin informatiile lipsa, sau, atunci cand sunt, se bat cap in cap.

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Din nota de subsol inteleg ca tarifele apelurilor primite in tarile mentionate sunt de 3, 5, 7 centi adica tariful pentru apeluri internationale.

Attached File  Untitled.jpg   157.42K   61 downloads

Edited by danutz1, 30 May 2012 - 07:56.


#5
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 danutz1, on 30th May 2012, 08:42, said:

Tot la acel link, sub tabelul cu tarife este o nota de subsol:

* Pentru anumite destinatii din zona 1, tarifele sunt de 0.03, 0.05 si 0.07 euro fara TVA. Destinatiile care primesc aceste tarife sunt din [...] Turcia, [...] Elvetia, [...]Croatia, [...] Macedonia.

Ba nu e clar deloc. Ce înseamnă „anumite” destinații și de ce-mi bagă acolo de-a valma tot felul de țări, inclusiv din cele care apoi sînt date în clar în tabel ca fiind în zonele 2 și 3?

Eu n-aș pune bază foarte mare pe o notă de subsol (scrisă și mic, din celebra categorie „cu steluță”), altfel spus:

  

 slai, on 30th May 2012, 08:50, said:

informatiile [...] se bat cap in cap.

    ... cum bine zice colegul.

Iar harta aia se referă la destinații apelate de tine, din România, deci posturi fixe și mobile din țările respective, nu terminalul tău digi, pe care-l ai după tine.

Ar fi și ilogic să te coste atît de puțin, de vreo 14 ori mai puțin, dacă faci calculul, față de apelul către România. E normal ca apelul primit să fie un pic mai ieftin decît cel dat (vezi zona 1, unde e clar), dar nu de 14 ori (1,662 : 0,112 - am luat cu TVA, tariful maxim la apel primit, conform teoriei tale că ar fi egal cu cel de la destinații internaționale), cu atît mai mult, cu cît te afli în zonă non-UE.

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
pamfil nastase, Turcia a fost inclusa si ea in acelasi grup de tari ca si Austria, Franta, Suedia si Cipru.

Asta inseamna ca daca esti in Turcia si folosesti Digi Mobil in roaming pentru un apel primit vei fi taxat cu 3 centi pe minut pentru apeluri primite.

#7
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 catalinman, on 30th May 2012, 11:37, said:

Asta inseamna ca daca esti in Turcia si folosesti Digi Mobil in roaming pentru un apel primit vei fi taxat cu 3 centi pe minut pentru apeluri primite.

Ok, mulțam de info, mă bazez pe spusele tale și fac experimentul, am să mă folosesc de digimobil zilele următoare în Turcia. Oricum se va vedea pe desfășurător, peste două luni.

Dar să știi că de pe sit nu rezultă clar, așa cum e formulat acolo nu e limpede că apelul primit (în roaming) costă la fel ca atunci cînd apelezi tu, din țară,  o destinație din țara respectivă.

Altfel spus tot nu înțeleg ce tarife miraculoase de interconectare sînt astea, adică să suni local e 0,93 €, să suni în România e 1,66 €, dar să fii sunat e doar 3 cenți. Mi se pare cumva unidirecțional, neechilibrat. Are RDS vreun deal special cu țările alea incluse în zona 1?

Altă întrebare: Turcia are 3 rețele, nici una 3g. Trebuie să-mi pun telefonul pe gsm only?

Edited by pamfil nastase, 30 May 2012 - 13:01.


#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 pamfil nastase, on 30th May 2012, 13:46, said:

Altfel spus tot nu înțeleg ce tarife miraculoase de interconectare sînt astea, adică să suni local e 0,93 €, să suni în România e 1,66 €, dar să fii sunat e doar 3 cenți. Mi se pare cumva unidirecțional, neechilibrat. Are RDS vreun deal special cu țările alea incluse în zona 1?

Pai ce ii neechilibrat in asta ? :

- apel din Romania in Turcia mobil 3 centi/minut
- apeluri locale in Turcia 20 centi/minut
- apeluri catre Romania 20 centi/minut
- apeluri catre alte state UE 20 centi/minut
- apeluri primite in Turcia 3 centi/minut
- SMS transmis 8 centi

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006

 pamfil nastase, on 30th May 2012, 13:46, said:

Ok, mulțam de info, mă bazez pe spusele tale și fac experimentul, am să mă folosesc de digimobil zilele următoare în Turcia. Oricum se va vedea pe desfășurător, peste două luni.
Altă întrebare: Turcia are 3 rețele, nici una 3g. Trebuie să-mi pun telefonul pe gsm only?
Lasa-l pe GSM Only sau mod Dual.

#10
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 George_Catean, on 30th May 2012, 17:26, said:

- apeluri locale in Turcia 20 centi/minut
- apeluri catre Romania 20 centi/minut
  
  Ia mai uită-te aici. Turcia e trecută în zona 3.

Apeluri locale: 0,93 €
Apeluri către Ro: 1,662 €
(Ambele cu TVA).

#11
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011
E trecuta si in Zona 1 :blink:

#12
vladonero

vladonero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.10.2005
Am fost in martie in Turcia ; am avut apeluri primite si intradevar tariful e de 3 centi / minut . Ciudat este ca am fost si in Danemarca si am avut 2 tarife : 5 centi si 10 centi / min ( la apelurile primite ) in functie de reteaua pe care o foloseam . Nu ii este clar care sunt retelele mai ieftine si care sunt cele mai scumpe deoarece pe factura / desfasurator nu apare reteau in care s-au primit apelurile in roaming

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Din ce-am vazut pe site doar in cazul Italiei se precizeaza clar in ce retele sunt tarife mai mici, plus reteaua in care tariful este mai mare.

De exemplu, in Wind, TIM si Vodafone Italia tariful pentru apeluri primite este de 5 centi pe minut, iar in cazul retelei 3 tariful este de 7 centi pe minut :)

Sau daca imi aduc bine aminte nu era trecuta pe site ci se preciza intr-un mail intern.

#14
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 catalinman, on 30th May 2012, 23:09, said:

Lasa-l pe GSM Only sau mod Dual.

Omul la care e cartela mea acum (cu telefon 3g) a încercat tot ce se putea, GSM only, automatic, a dat și căutare manuală de rețea, le găsește pe alea 3 disponibile, dar nu se conectează la nici una. :confuzzled:

 12trei, on 31st May 2012, 22:04, said:

E trecuta si in Zona 1 :blink:

Da, dar numai la apeluri către Turcia, din rețeaua digi. Dacă suni tu în România, fiind în Turcia, te cam rupe (e zona 3, deci 1,66 euro/min.).

 vladonero, on 31st May 2012, 22:21, said:

Nu ii este clar care sunt retelele mai ieftine si care sunt cele mai scumpe deoarece pe factura / desfasurator nu apare reteau in care s-au primit apelurile in roaming

Păi cu fiecare rețea tarifele de interconectare or fi diferite, după cum au negociat. Nici nu știu dacă are cum să-ți apară pe desfășurător în ce rețea erai. (Mă rog, tehnic o fi posibil, habar n-am, dar nu văd de ce s-ar complica cu așa ceva pe desfășurător; e ca și cum ți-ar pune și celula pe care erai conectat, cînd ai început o convorbire în țară.)

 catalinman, on 31st May 2012, 22:40, said:

Din ce-am vazut pe site doar in cazul Italiei se precizeaza clar in ce retele sunt tarife mai mici, plus reteaua in care tariful este mai mare.

Sau daca imi aduc bine aminte nu era trecuta pe site ci se preciza intr-un mail intern.

:lol: Oricum, mare diferență nu e, dar pentru economi n-ar fi rău să fie trecute și pe sit, măcar pentru țările UE și vecine sau mai apropiate. Mie mi-ar fi lene să selectez manual de fiecare dată rețeaua, doar fiindcă dincolo e mai ieftin cu 2 cenți.

#15
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Da chiar cum sta Digi.Mobil cu acordurile de interconectare, are interconectare cu toate retele mari din toate tarile din Europa ? Oricum tarifele sunt marfa :thumbup:

@pamfil nastase Cred ca trebuie sa schimbe IMSI-ul pentru a merge Digi-ul in Roaming, spune-i omului sa caute Change IMSI prin meiul telefonului sau SIM Tools.

#16
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 adrian001, on 1st June 2012, 02:15, said:

spune-i omului sa caute Change IMSI prin meiul telefonului sau SIM Tools.

Asta e problema, că telefonul respectiv n-are așa ceva prin meniu, doar Network settings. IMSI-ul era oricum pe roaming, nu național, că am mai avut cartela la mine și în Bulgaria, în alt telefon, ce-i drept, iar acolo a mers fără probleme.

#17
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Pe site-ul RDS la rubrica tarife roaming pentru Turcia este afisat un tarif de doar 0.0161 E/min pt apelurile primite. Poate cineva care a fost in Turcia sa-mi confirme ca intradevar asa a fost taxat ???
RC nu raspunde de 2 zile (reveniti mai tarziu....) iar Orange-ul imi ia cu nesimtire pe celalalt nr pe care inca nu l-am portat pe Digi un tarif de 0,49 E/min pt apeluri primite...   Posted Image

#18
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 01.02.2010
Confirm tariful de apeluri primite in Turcia: 0,016 €+ tva/min.
Tarif imbatabil deocamdata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate