Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Firma import componente PC

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Buna

S-ar merita o firma de import componente de PC?Stie careva cum e situatia pe tara?Exist doar cateva firme ce s-au aliat?Importa fiecare o anumita gama de produse si nu se calca pe bataturi?
Avem o firma de import dar de alt gen de produse.Am oameni de incredere si parteneri in Taiwan si China (de fapt am in toata lumea dar acolo e "mama" componentelor dupa cum am auzit) care ma pot pune in legatura cu fabricile de acolo.Logistica si capitalul nu e o problema.Dar vreau niste pareri avizate,daca se poate de la lucratori de la magazine IT,sau oameni in domeniu.Ma intereseaza o putere de cumparare aproximativa pe game de produs,de ex.: Firma X care are 5 magazine in tara poate cumpara pe luna 1000 de memorii RAM,200 de monitoare LCD,500 de procesoare,etc.
Acesta este un "side-project" la care ma gandesc de ceva vreme.
Deci daca ma puteti ajuta cu orice sfaturi va raman indatorat.

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postherlino, on Oct 30 2005, 11:28, said:

Buna

S-ar merita o firma de import componente de PC?Stie careva cum e situatia pe tara?Exist doar cateva firme ce s-au aliat?Importa fiecare o anumita gama de produse si nu se calca pe bataturi?
Avem o firma de import dar de alt gen de produse.Am oameni de incredere si parteneri in Taiwan si China (de fapt am in toata lumea dar acolo e "mama" componentelor dupa cum am auzit) care ma pot pune in legatura cu fabricile de acolo.Logistica si capitalul nu e o problema.Dar vreau niste pareri avizate,daca se poate de la lucratori de la magazine IT,sau oameni in domeniu.Ma intereseaza o putere de cumparare aproximativa pe game de produs,de ex.: Firma X care are 5 magazine in tara poate cumpara pe luna 1000 de memorii RAM,200 de monitoare LCD,500 de procesoare,etc.
Acesta este un "side-project" la care ma gandesc de ceva vreme.
Deci daca ma puteti ajuta cu orice sfaturi va raman indatorat.

Pentru asta cred ca exista firme specializate care fac studii de piata & stuff. Parerea mea e ca nu se prea merita, daca iti venea ideea acum 10 ani era altceva...

#3
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Totul tine de bani. Daca ai bani ai preturi si poti intra pe piata. Iti spun asta din experienta.

#4
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Daca intram acuma 10 ani.... etc.
Eu ma gandesc sa intru acum,la scara mica,nu vreau nu stiu ce profit extraordinar,dupa cum spuneam e un side-project,deci pe langa afacerea mea.Nu o sa traiesc din asa ceva.Bani de investit exista.Cam care ar fi cele mai bine vandute produse?Care se strica mai des sau au nevoie de upgrade cel mai des?
Sa ma axez pe anumite brand-uri sau la noi trec mai bine cele no-name?

#5
inana

inana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 13.07.2005

View Postherlino, on Oct 30 2005, 11:28, said:

Buna

S-ar merita o firma de import componente de PC?Stie careva cum e situatia pe tara?Exist doar cateva firme ce s-au aliat?Importa fiecare o anumita gama de produse si nu se calca pe bataturi?
Avem o firma de import dar de alt gen de produse.Am oameni de incredere si parteneri in Taiwan si China (de fapt am in toata lumea dar acolo e "mama" componentelor dupa cum am auzit) care ma pot pune in legatura cu fabricile de acolo.Logistica si capitalul nu e o problema.Dar vreau niste pareri avizate,daca se poate de la lucratori de la magazine IT,sau oameni in domeniu.Ma intereseaza o putere de cumparare aproximativa pe game de produs,de ex.: Firma X care are 5 magazine in tara poate cumpara pe luna 1000 de memorii RAM,200 de monitoare LCD,500 de procesoare,etc.
Acesta este un "side-project" la care ma gandesc de ceva vreme.
Deci daca ma puteti ajuta cu orice sfaturi va raman indatorat.

Nu prea se merita. Exista firma recunoscute de producatori ca fiind importatoare, firme ce au deja un portofoliu de clienti impresionant. Ar trebui sa ai preturi avantajoase la aceeasi calitate, ceea ce nu cred ca iti poti permite. Cel putin nu la inceput.

Nu e imposibil, doar ca foarte greu sa reusesti ca importator... Plus ca.. ok, ai legaturi prin tari straine, aduci piese in tara, dar cine ti le cumpara? Nu a auzit nimeni de tine, de firma ta si din experienta proprie iti spun ca nu se renunta la relatiile inchegate cu importatorii deja existenti (decat in cazuri foarte rare).


De curiozitate.. ce vrei sa importi?  :huh:

Edited by inana, 30 October 2005 - 17:34.


#6
DeMeintzs

DeMeintzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.05.2005
eu zic ca se merita dar , depinde de capitalul pe care esti dispus sal investesti , in acest gen e afacere stocul nu reprezinta totul ai nevoie de un marketing foarte agresiv si de ceva fonduri de rezerva fiindca deabia dupa vreo 6 luni sdupa ce ai infiintat firma poti sa vb de o oarecare fluiditate a afacerii adu de ex placi de baza shuttle sau ceva din genu asta lucruri in general care nu se gasesc si in acelasi timp ar fi foarte bine sa itzi faci si un magazin online prin care sa vinzi o parte din produse chiar tu si deci sa te alegi cu o suma mai mare.
PS am auzit ca Flamingo vrea sasi mareasca portofoliul de marci

si inca ceva:
Intotdeauna mai este loc de unul

#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mersi tuturor de sfaturi si pareri.Daca o sa continui treaba asta va spun ce si cum,eventual va fac si niste oferte :).
Problema ca sunt multi importatori am intalnit-o si in domeniul in care lucrez eu si nu a fost de fel un obstacol,ci chiar un stimulent.Preturi mai bune ca la restul sunt 99% sigur ca pot avea,cel putin de pe Taiwan si China.Pe alte zone nu are rost sa ma axez pt ca nu am chiar asa relatii stranse.
De vanzare a marfii,la inceput as putea sa lucrez cu o firma ce are 7 magazine in vestul tarii.
Si sa nu uitam ca suntem in Romania,unde loialitatea fata de un supplier
tine atata timp cat nu vine unul cu o oferta mai buna.
Nu stiu daca voi urmari firul asta,a fost doar un idee de moment,dar cred ca as avea sanse sa-mi fac macar ceva bani de buzunar din treaba asta.
Inca odata mersi tuturor.

Edited by herlino, 08 November 2005 - 08:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate