Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Curs RON-EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Ma intreb oare unde se opreste deprecierea leului....sa ne asteptam la 5 lei, pentru finalul anului ?

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Am auzit, dar nu cred. Se vede dupa numar ca e un prag psihologic, dar real nu. Eu cred ca la final va fi 4.6

#3
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă o ținem și până la sfârșitul anului tot în schimbări de guverne (ăsta de acum e al treilea, nu?), dacă ne tot împrumutăm de la FMI, Banca Mondială și alte bănci private pentru a mări salariile bugetarilor, dacă nu producem nimic inovativ pentru a vinde pe piața unică sau pentru a exporta în spațiul non-EU, DA, 5 lei sună chiar optimist pentru finalului anului. Aș fi mulțumită să fie doar atât.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

 bello1, on 23rd May 2012, 14:55, said:

Ma intreb oare unde se opreste deprecierea leului....sa ne asteptam la 5 lei, pentru finalul anului ?
Depinde de rezultatul alegerilor :P

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De fapt e Euro-Leu ca sa fiu mai tehnic :P

Posibil sa ajunga si la 5 dar eu zic ca e mai interesant de privit euro-dolar decat euro-leu deoarece pe Leu sunt mereu interventii (subiective) care nu au legatura cu evenimentele din piata (obiective).

BNR-ul, cu cele multe zeci de miliarde in rezerva, e foarte incapatanat sa nu permita variatii prea mari, brusc. Ei inca gandesc ca pe timpul planurilor cincinale, probabil si-au propus un curs de care or sa tina cu dintii, cat vor putea si e clar ca pot !

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008
Daca nu ar intervenii BNR....mi-e si groaza sa ma gandesc.Oare ce s-ar intampla daca s-ar produce o devalorizare brusca si ar mai intra pe piata si speculatorii?Cred ca Grecia ar fii mic copil...Uitati-va la Ungaria! Ca si la polonezi a intervenit banca centrala....BNR-ul lasa cursul liber,dar mai "piano",nu sa bage tara in faliment!Euro tot se duce si BNR-ul mai intervine cate putin,dar nu-l stopeaza,cu toate ca are cu ce si la orice ora!!!Eu prevad un curs de 4.5-4.6 pt sfarsitul de an,cu o scadere mai mare in vara cand vin capsunarii acasa cu ceva valuta dupa ei!Mai grav o sa fie cand o sa trebuiasca stabiliat valoarea accizelor pe anul viitor!

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 george_eu25, on 23rd May 2012, 15:30, said:

Euro tot se duce si BNR-ul mai intervine cate putin,dar nu-l stopeaza,cu toate ca are cu ce si la orice ora!!
Are o laie.
E suficient sa traga bancile grecesti cateva miliarde si se f%^ tot.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

 george_eu25, on 23rd May 2012, 15:30, said:

Eu prevad un curs de 4.5-4.6 pt sfarsitul de an,cu o scadere mai mare in vara cand vin capsunarii acasa cu ceva valuta dupa ei!
Nici căpșunarii nu mai sunt ce au fost.

#9
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

 inside_spy, on 23rd May 2012, 15:45, said:

Nici căpșunarii nu mai sunt ce au fost.
era o vreme cand aveam eurocapsunari, acum s-au sleit de tot

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Iata ca acum 4.6 este in urma noastra pe inter-bancar e la 4.6340-4.6400...ne asteptam in curand la 4.7.... the SKY is the limit :rolleyes:

#11
dancingcolors

dancingcolors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.05.2012

 lawrence38, on 24th July 2012, 09:21, said:

Iata ca acum 4.6 este in urma noastra pe inter-bancar e la 4.6340-4.6400...ne asteptam in curand la 4.7.... the SKY is the limit :rolleyes:

in cazul in care leul tot scade, ar trebui ca bancile sa mareasca dobanzile la depozitele in lei, pentru a mai fi atractiv sa economisesti in moneda locala .

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Atata timp cat sursele economiei se sprijina pe cativa privati si imprumuturi de la UE si FMI, euro va fi tot mai scump pentru noi.
Pragurile psihologice, gen 4,7 sau 5 sau 6 sau.... oricare altul sunt doar pentru noi, muritorii de rand, pentru ca practic cererea si oferta sunt numerice si genereaza niste valori care tin strict de cei doi factori. Nu tin cont de cat de psihologic e vreun prag valoric.
Din pacate la noi cursul valutar este influentat foarte mult de factorul politic, asadar cat timp in zona politica este degringolada, totul o sa fie din ce in ce mai scump.
Ma ingrijoreaza ce va fi la anul, cand nu va mai fi an electoral si nu se va mai incerca oprirea deprecierii leului.

#13
junioradi

junioradi

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.05.2007
estimarile pt sfarsitul anului sunt pentru 5-5,5 ron pana la finalul anului. parca asa zicea nenea de ING.

Insa ce poti face ca sa iti protejezi veniturile impotriva riscului valutar ?

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 junioradi, on 24th July 2012, 10:58, said:

Insa ce poti face ca sa iti protejezi veniturile impotriva riscului valutar ?

 onlyone, on 16th July 2012, 01:00, said:

Cine a trait in anii 90, stie ce are de facut, restul o sa invete pe propria piele.


#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 onlyone, on 23rd May 2012, 15:40, said:

Are o laie.
E suficient sa traga bancile grecesti cateva miliarde si se f%^ tot.
ZILNIC pe piata se tranzactioneaza 1-2 miliarde, deci alea cateva miliarde ale grecilor de care ti-e tie atata frica nu reprezinta nimic.
BNR are inca rezerve importante, de aproape 40 mld.

#16
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 23.09.2005
raspuns radio erevan :)

 retele, on 25th July 2012, 13:50, said:

ZILNIC pe piata se tranzactioneaza 1-2 miliarde, deci alea cateva miliarde ale grecilor de care ti-e tie atata frica nu reprezinta nimic.
de fapt sunt ~ 2miliarde pe luna
BNR are inca rezerve importante, de aproape 40 mld.
de fapt mai sunt vreo 33 miliarde din care ~ 50 % sunt banii bancilor (rezervele minime pentru pasivele in euro)
deci BNR nu prea mai are munitie sa apere leul, cel putin nu acuma cu scandalul politic.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 16.10.2007
Nu mai are munitie dar uite ca azi l-a aparat..........

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 relu_24, on 25th July 2012, 14:00, said:

raspuns radio erevan :)

deci BNR nu prea mai are munitie sa apere leul, cel putin nu acuma cu scandalul politic.

Rezervele BNR sunt cu tot cu aur la 37mld, la sfarsitul lui iunie a.c.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate