Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Ce parere aveti despre documentarul "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 22nd May 2012, 02:25, said:

Am impresia ca nu s-au inteles niste aspecte f simple.
15-20 % ocupatie a unui teritoriu plin de paduri, nu putea asigura colonizarea intregului teritoriu, Si mai ales limba nu avea cum sa se imprastie la niste triburi in paduri si munti.

In momentele de rastriste populatia se retragea in paduri munti.  Paduri au fost pina acum vreo 100 de ani, intregi. Peste 90 % din teritoriu, sau pe acolo. Nu aveau cum sa intre in contact prea mult acele triburi migratoare cu autohtoni retrasi momentan. Apoi intrau in legatura cind se linisteau. fenomenul e cunoscut. Si asa au rezistat populatia daca, peste mileniul 1.
Migratiile au fost destul de rare, La mai multi ani, si chiar zeci de ani, cite un val.

Din unele prezentari reiese ca dacii erau aia raii, si romanii saracii se aparau de ....barbari. Situatia a stat invers, romanii au pradat tot ce era in jur. Pina s-au infundat in padurile dese ale Europei nordice, de la paralela 45 in sus.

Si un aspect important, pe care acum il aflu si eu, il intuiam de mai multi ani. Genetica arata clar ca populatia daca este ....curata in proportie de 75 %.
De fapt stiam ca intrega populatie  a Europei este autohtona in proportie de 80%. 10% modificari genetice. 10 % combinari cu alte popoare asiatice, in special. De acum peste 40000 de ani. Studiul e facut de mai multi ani.
Real sau , nu stiu.

Parca era 24% din teritoriul dac (si teritoriul dac era mai mare decat actualul stat al Romaniei). Oricum, aia nu traiau in paduri, traiau in comunitati. Ca se refugiau in paduri in anumite perioade nu are mare importanta.

Nu erau nici unii rai. Razboiul era principala ocupatie atunci. Imperiul Roman cucerea ca toate imperiile iar dacii mai jefuiau teritoriile vecine ca erau razboinici.

Valurile alea la cativa ani erau suficiente. Pe teritoriul romaniei au ramas slavi, pecenegi, cumani, goti si altii alaturi de populatia daco-traco-latinizata (latinizata intr-un anumit procent). Dovezi: cuvintele de anumite origini din limba noastra, denumirile unor localitati, numele mai "exotice" ale unor conducatori proto-romani.



@mdionis

Bine spus!

#20
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Populatia care acum vreo 20-30 de ani, isi spunea inca daca traia in regiunea Deva Hunedoara. Eu am fost in satul Ghelar.
Se imbracau, inca in costume populare, normal. Acum e posibil sa nu mai fie asa.
Si ca ei, mai sint populatii prin regiunile cunoscute, Tara motilor, Maramures.
Deci regiuni ce in general, nu erau trecute de acele popoare migratoare. Ce treceau prin vai.
In acele regiuni s-a pastrat nealterat filonul geto-dac.
Nu stiu daca s-au facut studii pe acolo.

#21
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Presupunand ca este adevarat ce ai spus (desi daca imi spun si eu mayas, nu inseamna ca-s mayas; desi migratorii s-au mai oprit pe acolo, mai luat un tribut, mai mai ardeau un sat), cat la suta reprezinta acei oameni din intreaga populatie de romani?

https://www.facebook...3...8042&type=3 (nu-i al meu)

[ https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/581292_3302533037335_1088238042_32375684_897804510_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/560286_3302706121662_1088238042_32375719_1179848108_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/550958_3303155092886_1088238042_32375882_837834976_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Ar fi bine sa nu ducem in derizoriu astfel de informatii, ca acum vreo 30 de ani, populatia din chiar centrul Daciei isi spuneau ei, daci. Si se imbracau, normal, in costume populare. Nu in negru, ca noi de acum.
La barbati ma refer.
Am si poze de pe la 2-3 ani, in care ei erau imbracati asa. Nu ii obliga nimeni, prin 58, sa poarte costume populare, tot timpul.
Am stat la ei,la o gazda, atunci, si am revenit pe la 16 ani.
BACI ANDRAS. Numele barbatului gazda. Nume pe care noi il asociem cu....ungara.
Deci nume....DAC. Presupun, nu sint f sigur.

Edited by NASTYPRIMUL, 29 May 2012 - 07:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate