Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#37
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Fratilor, e vorba de 5 (cinci) euro un pui pentru plantat. Cititi cu atentie !

#38
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Posttavktm, on 15 martie 2013 - 15:05, said:

Fratilor, e vorba de 5 (cinci) euro un pui pentru plantat. Cititi cu atentie !

nu , nu, e vorba de copac ornamental ca n-am sute de hectare sa-mi permit sa stric cateva cu paulownia. si a scris clar omul 50 euro +TVA.
adica eu vreau 5 puieti sa-i pun in curte =5 x 50 euro= 250 euro +tva, ce japca poate fi mai mare de atat??????????

#39
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostPaulownia, on 13 martie 2013 - 12:49, said:

Firma noastra nu se ocupa cu vanzarea de seminte, doar puieti! Pretul unui puiet de Paulownia difera in functie de scopul cumpararii acestuia, pentru plantatii, minim 1ha (600 plante) pretul este de 5€ fara TVA/planta...


#40
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View PostPaulownia, on 13 martie 2013 - 12:49, said:

Pretul pentru pomul ornamental  (acelasi tip de Paulownia) pretul este de 50€ fara TVA / bucata , iar aici nu mai sunteti obligat sa ingrijiti pomul dupa specificatiile noastre si nici sa il vindeti firmei noastre.

asta e citatul. acum sper ca m-ati inteles
sanatate si spor

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ai dreptate, sa pare ca am citit pe diagonala, sau pur si simplu creierul nu-mi prea proceseaza informatiile fantasmagorice, le sare automat ! Posted Image

Edited by tavktm, 18 March 2013 - 10:17.


#42
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pe forumurile de apicultura se vand puieti de Paulownia Tomentosa la pret accesibil, http://forum-anuntur...hp?topic=1497.0

#43
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pentru cei care au cumprat seminte de Paulownia de pe diferite site-uri si ati inceput germinarea atentie la ce fel de pamant de flori cumparati, trebuie sa aibe ph intre 6 si 7.  În general  ce gasiti prin supermarchet are ph intre 5 si 6.5 ceea ce nu e cel mai fericit pentru Paulownia.

Eu va spun din propria experienta.

Nu cumparati orice pamant de flori, verificati sa aibe ph intre 6 si 7, nu mai mic de 6. Doar va intereseaza sa creasca repede si frumos nu ?
O poza in attach cu sacul de pamant de flori folosit. Totusi cititi specificatiile tehnice pe sac înanite de cumparare.

Attached Files


Edited by request, 20 March 2013 - 11:52.


#44
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Vreau si eu niste seminte ! Ma puteti ajuta ? Incerc ceva plantari in Ialomita, in spatii publice si private. Multumesc !

Edited by tavktm, 27 March 2013 - 16:21.


#45
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ tavkm ai mesaj privat.

#46
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
@request ! Multumesc mult, sper  sa ma descurc in continuare acum ! :)

#47
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
cu placere tavktm.

Atasez un link catre un filmulț unde se explica ( pe bulgara ) cum se curata primavara un arbore de Paulownia pentru a avea o tulpina cat mai dreapta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViWe-oS0rN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Intrebare, in cat timp ajunge la inaltimea aia? Asa cu aproximatie ...

#49
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Arborele din fimulet este Paulownia la bulgari dupa 2 ani.
Cu alte cuvine filmarea este facuta în primavara celui de-al 3-lea an dupa 2 ani de crestere cand se aplică taierea pe care o recomanda bugarul din film.

#50
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fain, multumesc mult.

Am o parcela maricica de pamant putin in panta si oscilam intre salcam sau paulownia. Decizia e conditionata si de cei 8 stupi. Intre copaci, pe linie vreau sa infing si ceva tufe cu zmeura sau coacaz rosu.

#51
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Daca nu e ceva super intensiv in calcul, eu as pune si salcam si palownia, mai ales ca si salcamul este melifer, creste destul de repede, lemn tare etc.
Plus intercalarile cu arbusti si altele.

#52
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Corect, numai ca zona de care zic este la 100 metri de una din padurile, inca mari, din estul tarii iar abundenta de tei si salcam este destul de mare.

Mai mult ma coafa valorificarea lemnului ca materie prima pentru mobila. Asta asa ca un mic castig fara multa munca, avand altele pe cap care ma tin ocupat. Si la cum progreseaza "binele" am ca plan B retragerea catre acea zona unde pot face mai multe pentru o viata poate putin mai linistita pentru familie, departe de masiva poluare de toate tipurile prezenta azi in aglomeratia urbana.





#53
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Posttavktm, on 04 aprilie 2013 - 08:16, said:

Daca nu e ceva super intensiv in calcul, eu as pune si salcam si palownia, mai ales ca si salcamul este melifer, creste destul de repede, lemn tare etc.
Plus intercalarile cu arbusti si altele.
Pune salcim odata ca e aclimatizat  apoi pentru albine e nemaipomenit,creste repede si il si poti vinde ca lemn de foc.

#54
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Despre ce suprafata (macar aprox.) este vorba ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate