Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Adorian Moldovan

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Salutare,

Deschid acest topic dupa ani de inactivitate pe softpedia. Ma bucur ca am luat decizia sa ma intorc. Revin cu un portofoliu nou, subiectiv, adunat pe parcursul a catorva luni, care sper sa va placa si voua si desigur sunt deschis discutiilor in tema. :peacefingers:



Deocamdata aceste portrete, le-am facut de cateva saptamani. Atat acestea cat si cadrul cu mine insumi de mai jos sunt facute la castelul Banffy, Bontida (jud. Cluj). Locatia in sine este excelenta pentru poze in ideea in care candva ati dori sa faceti un shooting acolo, extrem de tematic. :peacefingers:

Am folosit un Nikon D300s + Nikon 50mm f1.4 + Nikon 70 - 210mm f4-5.6
La poza cu mine am profitat de o blenda reflectorizanta argintie, mainlight fiind defapt soarele in spate.
La portretele cu Catalina am folosit atat blenda reflectorizanta cat si blenda pe post de softbox pt. soarele direct si atunci efectul obtinut a fost exact acesta.

Shooting la salonul de tatuaje.
Subiecti: Vlad Rebreanu si Dan Andrei Chira
Am folosit un Canon 5D Mark + 24-105mm f4 L
Lights: doua softboxuri + 1 light 80W pt contur

Attached Files

  • Attached File  adorian.jpg   140.59K   82 downloads
  • Attached File  Cata_1.jpg   586.72K   64 downloads
  • Attached File  Cata_2.jpg   419.34K   79 downloads
  • Attached File  1.jpg   475.12K   57 downloads
  • Attached File  2.jpg   620.82K   53 downloads
  • Attached File  4.jpg   528.76K   53 downloads
  • Attached File  6.jpg   405.97K   47 downloads
  • Attached File  7.jpg   207.61K   65 downloads

Edited by Adorian Moldovan, 12 May 2012 - 23:28.


#2
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Cadru test.

Deoarece am decis sa ma apuc in cel mai scurt timp de fotografia documentara/life style mi-am chemat prietenul sa ma ajute sa experimentez unele lucruri pe care vreau sa vi le impartasesc si voua, poate va ajuta sau aveti si alte opinii constructive.

Consider ca pentru acest gen de fotografie trebuie sa fiu foarte atent la culorile date de catre incaperile in care are loc shootingul si cum ma incapatanez si nu vreau sa folosesc lumina naturala (din motiv ca ori nu e suficient de puternica, ori e prea puternica, ori nu se poate directiona), atunci trebuie sa improvizez astfel incat culorile sa fie la locul lor. Marea problema cand se folosesc lumini de studio in acest scop este faptul ca acea lumina provenita din softboxuri este prea curata, creeaza culori cu lumina alba, cu contrast puternic. Ca sa evit asta am luat decizia de a folosi geluri, asa ca fuga la magazinul de papetarie unde am cumparat o gramada de plasticuri transparente de diferite culori in format A4, pe care ulterior le-am taiat pentru dimensiunile bliturilor. Ulterior am considerat ca daca pun mai multe straturi de geluri, culorile vor fi tot mai intense. Am ales 3 straturi si facand unele teste am constatat amandoi ca asa era defapt.

Shootingul a inceput prin analiza incaperii (la mine in apartament) si am luat in considerare faptul ca in stanga imaginii se afla un geam, asa ca am ales sa montez dinspre geam spre subiect un softbox 50x50cm ca ''mainlight'', ulterior am mai montat un blit direct in partea dreapta a imaginii pentru a inlatura umbrele prea dure si a reusi sa detasez subiectul de fundal. Pentru partea din umbra a fetei am folosit o blenda argintie pentru a mai obtine mici detalii si acolo, lumina provenita din acel mic softbox.

Concluzia: gelurile sunt excelente :coolspeak:  si merita folosite ori de cate ori vreti sa inlaturati efectul de poza de studio.

Am folosit un Canon 5D Mark + 35mm f2 @f2.8, ISO 50, 1/200

Astept sugestii, opinii sau alte experiente de genu!

Attached Files



#3
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Salut Adorian. Banuiesc ca doresti sa afli pareri de la forumisti din moment ce ne arati fotografiile. In general (inspre deloc) nu prea imi dau cu parerea despre fotografiile altora pentru ca nu am de unde sa anticipez eu intentia artistului si nici nu sunt vreun mare fotograf. Totusi imi permit sa iti spun ca setupul ca setupul dar editarea nu este cea mai fericita. Adica cel putin  mi se pare ca exgerezi si culorile sunt undeva unde numai tu sti ce ai vrut sa exprimi in aceste poze. Inca odata nu vreau sa fiu deloc rautacios sau negativ critic pentru ca este un nonsens dar chiar si  mi se par fortate cadrele tale. De ce zic ,,chiar si mie" sa ma explic. Am niste prieteni mai puristi  care ma critica ca manaresc prea mult pozele si ma gandesc sa le dau linkul  si cred ca o sa fie socati de elanul tau. Inca odata precizez ca e posibil sa nu inteleg eu mesajul si sunt constient ca ati da cu parerea despre fotografiile unora e oarecum o aiureala , dar am simtit ca poate merita sa afli ce vede un pasionat de editare foto. Si da plasticele de la papetarie inlocuiesc cu succes gelurile dar din pacate am ajuns la varianta asta dupa ce am cheltuit ceva pe geluri patentate. Mi-a placut cand ai zis ca ai folosit blenda pe post de softbox si cand ai zis ca  pui straturi de plastic culorile devin mai intense. Daca imi permiti o sugestie gelurile cand nu se folsesc in mod creativ. adica vrei tu o lumina roz rosie sau mai stiu eu cum, se folsesc pentru a uniformiza temperatura de culoare cand lucrezi cu temperaturi de culoare diferite. Adica daca lumina ambientala e tungsten si dai cu blitz pe subiect de pilda pui un oranje pe blitz. Daca lumina folostita e numai cea de blitz si lumina existenta nu influenteaza scena folosirea gelurilor e de cele mai multe ori inutila. Incalzirea tonurilor se poate face din balansul de alb sau ulterior in procesare.

#4
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Sunt de acord de aspectul acesta legat de geluri, asa este. Hm, am facut cateva teste si totusi reglarea WBului nu este intotdeauna cea mai dorita, de aceea am ajuns la concluzia aceasta legata de geluri. Unformizeaza, de acord, insa dupa cum am vazut eu in teren imaginile si pe urma in procesare am constatat ca obtin anumite tonuri pt. skin si te aproprii mai tare de rezultatul final direct din aparat.

Legat de prelucrare. Mi-am format un stil care se doreste a fi ceva mai dramatic ori foarte soft, dupa caz. Tehnica de prelucrare inca vreau sa o controlez tot mai bine, legat de pozele acelea de regula merg de comun acord la prelucrare cu cel care este pozat, astfel incat atat el cat si eu sa fim multumiti de rezultat.

Multumesc ca ai trecut prin acest topic si cu mare placere te astept sa scrii ori de cate ori doresti, eu voi veni cu cadre periodic :peacefingers:

PS: Nu ma consider artist, e un cuvant fara substanta in domeniul asta. Eu vad fotografia exact pe stilul meu, care e unul probabil greu digerabil de marea majoritate. Nu cred in cliseul ca fotografia trebuie sa reprezinte 1000 de cuvinte. Eu incerc in cadrele mele sa scot in evidenta expresia, textura, incadramentul. Hm Cred ca e un mod subiectiv de a ma exprima. Legat de elanul pe care spuneai ca il am, eu sper sincer sa nu sochez pe nimeni, dar ma bucura faptul ca doresti sa prezinti pozele si altora. Numai bine!

revin cu inca doua din aceea serie

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   506.26K   34 downloads
  • Attached File  8.jpg   582.33K   30 downloads

Edited by Adorian Moldovan, 16 May 2012 - 02:25.


#5
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View PostAdorian Moldovan, on 16th May 2012, 03:28, said:

Legat de prelucrare. Mi-am format un stil care se doreste a fi ceva mai dramatic ori foarte soft, dupa caz. Tehnica de prelucrare inca vreau sa o controlez tot mai bine, legat de pozele acelea de regula merg de comun acord la prelucrare cu cel care este pozat, astfel incat atat el cat si eu sa fim multumiti de rezultat.

M

Oka eu le-am vz pe toate de pe blog. Legat de editarea dramatica e o capcana in care cad multi si trag de poze facute cu softboxuri, le maresc contrastul si le cam fac praf. Daca vrei lumina dramatica orienteaza-te spre alti modificatori. In principal beauty dishuri,  reflector pentru blitz snootori , griduri, sau chiar blitz direct etc. In special asta te-ar ajuta f mult
[ https://player.vimeo.com/video/9568754 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
daca nu vrei sa cumperi unul gata facut. Daca vrei sa fie si mai smecher , adica o lumina si mai interesanta poti sa lasi ligheanul argintiu. Daca ti se pare prea dura lumina ii pui un ciorapel de difuzie.
sau stripboxuri
http://blog.etanphot...phy.com/?p=2995

#6
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Imi plac cele doua linkuri. Eu folosesc deocamdata doua softboxuri dreptunghiulare de vreo 300W fiecare, mai am niste blituri dedicate si un softbox de 50x50. Recent am luat un octogonal de 120cm si vara asta vreau sa am si beauty dish-ul, absolut. Hm, legat de lumini vreau sa imi cumpar si sa imi comercializez cat mai multe, pana atunci ma descurc cu ce am.

Putin mai sus am specificat ca vreau sa ma apuc de un gen de fotografie care sa aiba un impact mai mare asupra persoanelor pe care le fotografiez, exact in stilul lor caracteristic, mai exact lifestyle. Nu am avut timp zilele astea sa lucrez cadrele din aceasta serie insa doua dintre ele tot le postez.

Attached Files



#7
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Va invit pe toti sa vizualizati portofoliul meu de nunta dimpreuna cu siteul. Alte update in curand!
Pentru intrebari si sugestii sunt deschis oricuiPosted Image

www.adorian-moldovan.com

Edited by Adorian Moldovan, 21 September 2012 - 01:15.


#8
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Update: calin & roxana, baia mare 2012

update

Attached Files


Edited by Adorian Moldovan, 24 October 2012 - 20:48.


#9
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Alin & Debora - Trash the Dress

Attached Files



#10
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
update

Attached Files



#11
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
frumos lucrat. imi plac cu renarca personala ca ochii sunt un pic cam albi la mireasa

#12
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007

View Postbogdan_galetuse, on 25 octombrie 2012 - 14:06, said:

frumos lucrat. imi plac cu renarca personala ca ochii sunt un pic cam albi la mireasa

e foarte probabil sa fi accentuat prea tare ochii la unele, asa e. iti multumesc pentru vizita:)

#13
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
una si cu miresicaPosted Image

Attached Files


Edited by Adorian Moldovan, 26 October 2012 - 19:47.


#14
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
up

Attached Files



#15
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Un nou site, un nou stil adoptat, sper sa va placa: Prime Studio Baia Mare

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAdorian Moldovan, on 24 octombrie 2012 - 21:14, said:

Update: calin & roxana, baia mare 2012

update

Poza 3 nu-mi spune nimic.
Poza 5 compenseaza poza 3.

#17
cristi_dan

cristi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 02.11.2011
M-am uitat umpic pe site, frumos! :)

#18
Adorian Moldovan

Adorian Moldovan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.09.2007
Salutare tuturor,

     Din greseala am rereajuns pe forumul vostru, unde am aruncat o privire asupra fotografiilor pe care le faceam candva (Doamne ca demult nu am mai ras atat de bine! :)). Trecand peste asta, observ ca in ultima mea activitate am lasat un link cu un site personal, ce vroia sa se impuna a fi mai profesional decat ce aveam inainte. Ideea a fost buna totusi, pentru ca a fost rampa de lansare catre urmatorul site comercial, Prime Studio. Nu va scriu acest mesaj cu caracter comercial, doresc sa expun evolutia pe care am avut-o ca fotograf, de acum 7 ani de zile si pana in ziua de azi. Adevarul e ca primele mele imagini cu compacta au fost postate aici, deci, am o oarecare afinitate fata de acest forum (in special ca blogurile vechi nu mai exista, iar multe poze din arhiva le-am pierdut). De atunci am trecut prin Nikoane: D50, D70, D300, D300s, Canone, colaborari proaste si intreruperi de perioade destul de mari. M-am decis de 1 an de zile sa construiesc un brand care va tine mult si bine, iar acum sunt specializat pe fotografia comerciala in serie: nunta, botez, portret etc. Toata munca mea de cand exista Prime Studio (2013) si pana azi se poate vedea pe site: www.prime-studio.ro. Daca printre voi mai sunt persoane vechi ca mine pe acest forum sau daca simtit nevoia sa imi lasati un comentariu, ori sa puneti vreo intrebare, sunt aici. Nu ma intind la mai multe povesti, pentru ca si asa am scris mult!

Multumesc
prime-studio.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate