Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Securitate Yahoo/Facebook

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012
Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru in legatura cu o problema oarecum penibila, care ma streseaza mult de ceva vreme.

O persoana pe care o cunosc de aproximativ ~ 2-3 luni ma acuza ca eu i-as sparge/afla parolele de la conturile de Yahoo si Facebook.

Am incercat sa-i explic in fel si chip ca acest lucru nu este posibil, ca parolele nu se pot afla, mai ales daca:
- nu am avut niciodata acces la pc-ul ei;
- nu i-am trimis fisiere de niciun tip care ar fi putut sa contina keyloggeri;
- nu o cunosc suficient de bine cat sa ii "ghicesc" parolele;
- nu am puteri supranaturale, nu citesc ganduri.

Situatia este extrem de frustranta pentru mine deoarece nu suport sa fiu acuzat pe nedrept, din cauza unui lucru atat de imbecil.

Mai exact, motivele pentru care am fost acuzat:
- au disparut diferite poze din contul de Facebook de 2 sau 3 ori (desi si-a schimbat parola de fiecare data, cel putin asa spunea);
- a vazut ca ca "cineva" statea pe invisible pe contul ei de Yahoo, iar o singura data a fost delogata si a aparut acest mesaj "You have been disconnected from chat because you have signed into Yahoo! Messenger from another computer or device."

Prin urmare, a dedus ca eu sunt de vina deoarece aceste lucruri au inceput sa i se intample de cand ma cunoaste pe mine.



Cum o pot face sa inteleaga ca era IMPOSIBIL ca eu sa-i aflu parolele in aceasta situatie? Orice sugestie ar fi de ajutor.

I-am propus sa mergem la politie, daca tot ma acuza...macar sa o faca pe cale legala. N-am nimic de ascuns, pot sa ofer pc-ul sa mi-l analizeze, fac orice, dar orice, numai sa se convinga si sa inceteze sa ma mai acuze.



Stiu ca poate parea o tampenie, dar este foarte important pentru mine sa-i demonstrez acest lucru. M-am saturat sa mi se repete acelasi lucru la infinit, fara nicio dovada.

Multumesc anticipat!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
N-ai cum sa dovedesti ca nu tu i-ai spart parolele, si nici ea nu are cum sa dovedeasca faptul ca tu esti autorul.
Singurii care ar putea face oarecum lumina, dar improbabil sa o faca ar fi yahoo si facebook care au in mod cert arhivate IP-urile de logare.
Dar si aici se pot folosi IP-uri false  sau publice.

#3
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012
Am inteles, o sa incerc totusi sa trimit emailuri la Yahoo si Facebook.
Poate ma pot ajuta ca sa clarific aceasta situatie.

Mentionez ca eu am un singur provider de internet (am IP fix).

Astept si alte sfaturi/sugestii.


Multumesc mult... :(

#4
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Totusi daca are ca parola 123456 sa nu se mire ce de i-a fost spart contul.
Mai bine ar verifica daca are antivirus, cine mai are acces la calculator etc.

#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 14.08.2006
Renunta la ideea de dovezi.  Nu vei putea avansa in demersurile tale. Daca persoana nu te crede, intrerupe orice fel de comunicare cu ea si gata; eventual tu sau ea, schimbati-va adresele.

#6
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

View Postreventon, on 8th May 2012, 12:23, said:

Totusi daca are ca parola 123456 sa nu se mire ce de i-a fost spart contul.
Mai bine ar verifica daca are antivirus, cine mai are acces la calculator etc.

Antivirus mi-a spus ca are.

Acces la pc mai au doar parintii ei (din cate am inteles).

Ce mi se pare ciudat e faptul ca mama persoanei in cauza a putut sa-i acceseze contul de facebook si sa citeasca un mesaj privat, dar bineinteles ca exclude faptul ca ar fi putut sa faca mama ei asa ceva.

View Postmeanman, on 8th May 2012, 12:25, said:

Renunta la ideea de dovezi.  Nu vei putea avansa in demersurile tale. Daca persoana nu te crede, intrerupe orice fel de comunicare cu ea si gata; eventual tu sau ea, schimbati-va adresele.

Da, poate ca asta ar fi cea mai bun lucru, dar n-ai idee cum ma simt stiind ca nu o pot face sa inteleaga.
Imi toc nervii si ma consum din cauza asta.


Ma gandeam sa apelez la cineva din domeniu IT care sa-i explice clar ca nu e posibil ceea ce zice ea, macar teoretic...daca nu pot sa-i aduc dovezi clare.


Cum as fi putut sa-i aflu parola daca nu am avut niciodata acces la pc si nu i-am trimis fisiere pe care sa le ruleze pe pc + daca isi schimba frecvent parolele. Cum? Prin telepatie?

#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
O fi instalat mama/tata un keylogger.......

Sau poate are remember password/autocomplete....

Edited by xxvirusxx, 08 May 2012 - 12:22.


#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Facebook-ul poate fi setat sa te loghezi doar de pe computerele recunoscute. Daca incerci de pe alt computer ti se da sms si trebuie sa introduci codul. Propune-i lucrul acesta.

Account Settings \ Security \ edit la Login Approvals ... si vezi ce setari mai are pe acolo.

Cat despre yahoo....nu ai ce sa-i faci :)

#9
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostTheLegend, on 8th May 2012, 12:07, said:

Salut,
Multumesc anticipat!
Da-i sa citeasca ce s-a scris aici si intrerupe orice relatie; daca incredere nu e, degeaba...

#10
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

View Postxxvirusxx, on 8th May 2012, 13:21, said:

O fi instalat mama/tata un keylogger.......

Sau poate are remember password/autocomplete....


Nu stiu daca parintii ei se pricep sa faca asta, insa daca au acces la pc-ul ei (iar ea cum e neatenta), nu e greu sa se logheze pe conturile ei. Plus ca, repet, mi-a spus ca mama ei a vazut odata un mesaj privat pe facebook de pe contul ei (nu stiu cum a reusit sa intre) + ca obisnuia in trecut sa-i citeasca unele conversatii de pe yahoo, deci poate chiar ii stie parolele. Habar n-am.


Legat de facebook, majoritatea browserelor memoreaza automat parola, iar oricine care are acces la pc poate sa intre. Nu-i mare branza, nu trebuie sa fii un geniu.


Dar, oricum, e cuvantul meu impotriva cuvantului lor, deci n-am nici cea mai mica sansa.

Oricum, pe mine nu ma intereseaza cine ii intra sau daca ii intra, ca e mama, ca e tata, ca e catel, purcel. Nu-mi pasa.

Pe mine ma interesa doar sa-i demonstrez ca nu eu am fost, ca era imposibil, atat.

Ma lupt cu morile de vant... :(

Edited by TheLegend, 08 May 2012 - 13:23.


#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Asta cu: You have been disconnected from chat because you have signed into Yahoo! Messenger from another computer or device." iti mai apare si cand se conecteaza messu din mail.

Sa-si puna si ea o parola de genu #^*$^litere24356

Edited by xxvirusxx, 08 May 2012 - 13:17.


#12
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

View Postofi_tm, on 8th May 2012, 13:26, said:

Da-i sa citeasca ce s-a scris aici si intrerupe orice relatie; daca incredere nu e, degeaba...


Mda, fara incredere nu faci nimic. :)


Speram ca poate gasesc vreo solutie "minune" prin care pot sa-i demonstrez, dar...mai mult ca sigur ar nega si cu dovezile in fata. E incapatanata.


Imi cer scuze daca v-am stresat prea mult. Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

View Postxxvirusxx, on 8th May 2012, 14:15, said:

Asta cu: You have been disconnected from chat because you have signed into Yahoo! Messenger from another computer or device." iti mai apare si cand se conecteaza messu din mail.

Sa-si puna si ea o parola de genu #^*$^litere24356


Stiu. Sunt sanse chiar ca nimeni sa nu-i fi intrat, nici pe facebook/nici pe yahoo. Exista o explicatie pentru fiecare lucru.


Legat de disparitia pozelor pe facebook - e posibil sa fie un bug pentru ca si eu am patit asta (o singura data) + ca mi-a disparut un post de pe facebook.

Despre acel mesaj, cum ca a fost deconectata, ai spus bine. Daca intri de pe mail cand esti pe mess, iti apare acest mesaj.


Legat de "invisible": uneori site-urile cu care verifici nu arata corect. Pot sa arate "invisible" chiar daca esti offline.

#13
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
In plus la yahoo sunt visibile ip-urile fiecarei conectari. La account Info in yahoo ai la optiuni Check login activity ... vezi pozele atasate.

Attached File  1234.JPG   28.51K   25 downloads

Attached File  12345.JPG   24.35K   17 downloads

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Legat de disparitia pozelor pe facebook - e posibil sa fie un bug pentru ca si eu am patit asta (o singura data) + ca mi-a disparut un post de pe facebook.
Nu, pot sa fie sterse si de catre cei de la facebook daca ei considera ca nu sunt potrivite sau au existat reclamatii.

#15
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

View Postemillian, on 8th May 2012, 14:42, said:

In plus la yahoo sunt visibile ip-urile fiecarei conectari. La account Info in yahoo ai la optiuni Check login activity ... vezi pozele atasate.

Attachment 1234.JPG

Attachment 12345.JPG


Nu stiam chestia asta, o sa-i spun.

Legat de facebook. Dupa ce mi-a spus ca i-au disparut pozele, i-am zis sa intre la "Account settings", "Security", "Active sessions", ca o sa gaseasca acolo toate ip-urile de pe care s-a logat/dispozitivele (daca intr-adevar s-a logat altcineva).

S-a uitat, nu a gasit nimic suspect (apareau doar ip-urile ei, calculatorul/telefonul ei), dar a zis ca nu dovedeste nimic ca eu as fi putut sa sterg istoricul. :|


View Posteiffel, on 8th May 2012, 14:43, said:

Nu, pot sa fie sterse si de catre cei de la facebook daca ei considera ca nu sunt potrivite sau au existat reclamatii.


Am inteles, dar e ciudat, fiindca pozele ei erau normale, nu aveau nimic nepotrivit.
Nu stiu ce sa zic...

#16
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 20.08.2004
unora, daca le intra in cap o idee, nu accepta nicio alta explicatie. parerea mea este ca te autoflagelezi de pomana.

#17
TheLegend

TheLegend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

View Postlg, on 8th May 2012, 14:59, said:

unora, daca le intra in cap o idee, nu accepta nicio alta explicatie. parerea mea este ca te autoflagelezi de pomana.


Mda, stiu. Adevarul e ca si eu sunt cam "dus cu pluta" fiindca ma tot stresez din cauza asta, dar mor de nervi, innebunesc sa mi se reproseze ceva neadevarat (mai ales ca nu am avut ghinionul de a mai fi neindreptatit sau acuzat pe nedrept de altceva pana acum).


Cred ca ar trebui sa o las balta...

#18
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Ignoranta enerveaza... iti sugerez sa fi ignorant cand mai esti acuzat, sa nu-ti pese... si o sa se schimbe situatia in timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate