Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Termopane de la primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
Intrebarea mea e simpla, au ajuns la blocul meu cu reabilitarea termica si as dori sa stiu daca merita au ba deranjul de a inlocui termopanele. In mom de fata am niste profile KBE (montate undeva prin 2005) cu geamuri reflectorizante (nu stiu exact firma insa sunt ceva frantuzesc). Firma castigatoare de licitatie monteaza profile gealan 5 camere si ceva geamuri (fara argon) made in romania. Mentionez ca nu cunosc cate camere au profilele mele actuale, am cautat prin actel;e de atunci insa nu se mentioneaza. Merita au ba scandalul schimbarii lor? Ceea ce m`ar face sa le schimb este faptul ca iarna, la -10-20 fac condens si pe profil si pe geam.
Multumesc si astept niste sfaturi.

#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... Gealan cu 5 camere de izolare este un profil bun de tamplarie, intrecut dupa parerea mea, doar de Salamander, Schuco si poate Trocal. condensul care apare pe sticla tamplariei este din cauza aerisirei precare a incaperilor/pachet sticla ineficient termic iar condensul de pe profil, daca nu se scurge de pe sticla, este din cauza proastei izolatii termice cu exteriorul/executie defectuoasa a tamplariei/montaj neconform. parerea mea este ca daca schimbarea face parte din planul primariei de reabilitare termica si nu implica eforturi financiare prea mari din partea ta este de preferat sa schimbi tamplaria eventual platind diferenta pentru achizitionarea de sticla stopsol reflexiv/low-e/colorata in masa sau ce combinatie doresti.

#3
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
La mine , sector 4 ,se inlocuiesc DE PRIMARIE termopanele in vederea votarii cu cine trebuie ;)

Eu zic sa astepti un pic poate-ti fac o oferta.

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
ai termopane bune. kbe este un profil bun fratele lui innonova de la trocal, clasa b echivalentul lui euro 70 de la rehau. dupa cate stiu eu(dar poate s-au schimbat regulile din cauza de alegeri) nu se schimba decat tamplaria veche de lemn. cand am anvelopat noi blocuri nu ne a dat voie sa schimbam daca omul avea pvc sau aluminiu. de curiozitate: intreaba i pe aia daca iti schimba ferestrele din pvc

sfatul meu: lasa kbe-ul la locul lui daca nu ai avut probleme cu el
ps: kbe are 5 camere

#5
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

View Postprimejdie_06, on 7th May 2012, 12:10, said:

... Gealan cu 5 camere de izolare este un profil bun de tamplarie, intrecut dupa parerea mea, doar de Salamander, Schuco si poate Trocal. condensul care apare pe sticla tamplariei este din cauza aerisirei precare a incaperilor/pachet sticla ineficient termic iar condensul de pe profil, daca nu se scurge de pe sticla, este din cauza proastei izolatii termice cu exteriorul/executie defectuoasa a tamplariei/montaj neconform. parerea mea este ca daca schimbarea face parte din planul primariei de reabilitare termica si nu implica eforturi financiare prea mari din partea ta este de preferat sa schimbi tamplaria eventual platind diferenta pentru achizitionarea de sticla stopsol reflexiv/low-e/colorata in masa sau ce combinatie doresti.
Multzam pentru raspuns, treaba cu aerisirea insa se exclude, chiar si la -20 asta iarna aeriseam, minim 30 min/zi cu fereastra larg deschisa dar la sf iernii...mucegaiul a fost la el acasa, o traditie din 2005 incoace.

View Postconu71, on 7th May 2012, 13:52, said:

ai termopane bune. kbe este un profil bun fratele lui innonova de la trocal, clasa b echivalentul lui euro 70 de la rehau. dupa cate stiu eu(dar poate s-au schimbat regulile din cauza de alegeri) nu se schimba decat tamplaria veche de lemn. cand am anvelopat noi blocuri nu ne a dat voie sa schimbam daca omul avea pvc sau aluminiu. de curiozitate: intreaba i pe aia daca iti schimba ferestrele din pvc

sfatul meu: lasa kbe-ul la locul lui daca nu ai avut probleme cu el
ps: kbe are 5 camere
schimba si la cei ce au deja, au venit sa ia masuri, nu asta e pb. Probleme au fost,dupa cum am povestit, condens in draci, la balcon spre ex au fost ierni cand punema prosoape jos, asa tare curgea apa (si asta fara uscat rufe in balcon).
p.s.: chiar si daca au 7 ani pot avea 5 camere?

Edited by neo007, 07 May 2012 - 13:06.


#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
masoara latimea profilului. daca are 7 cm au 5 camere ferestrele tale. daca iti facea condens pe sticla inseamna ca aveai multa umezeala in balcon. plante, etc...

#7
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

View Postconu71, on 7th May 2012, 14:42, said:

masoara latimea profilului. daca are 7 cm au 5 camere ferestrele tale. daca iti facea condens pe sticla inseamna ca aveai multa umezeala in balcon. plante, etc...
58 mm scrie in contract ca e latimea profilului

#8
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
INLOCUIESTE-LE!!! De ce mai stai pe ganduri?
ia uite ba, nu puteam sa am si yo norocul asta <_<

#9
b_free2dream

b_free2dream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2008
Si eu am aceeasi dilema. Vin de la primarie si ne intreaba daca vrem sa le schimbam pe cele pe care le avem. La mine problema e doar la 2, care au fost puse de vechiul proprietar nu stiu in ce an, dar prin care intra ploaia, dar nu asa usor ci tot timpul cand ploua stau cu o carpa la geamuri ca se umple tot. Acum problema mea este ca anul trecut in octombrie am terminat cu mutarea, adica am varuit tot si e frumos, si ma gandesc ca atunci cand o sa mi le scoata pe astea vechi o sa lase tot ce e zidarie in jur varza si in nici un caz nu mai vreau sa varuiesc pt ferestre (oricum culoarea nu o sa o mai nimeresc in veci)
Ce sfat imi dati?
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate