Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Apollo Residence Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
2027 replies to this topic

#55
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012
@aniellamunteanu crede-ma ca sunt cel mai chitibusar om, inainte sa fac o achizitie caut tot felul de pareri, analize, etc la fel ca si tine de altfel.
am ajuns sa innebunesc: perfectiunea nu exista, nu o mai cauta! am ajuns la concluzia asta dupa ce am inceput sa "umblu la fete"...
sunt o gramada de bucurii si frumuseti care trebuie savurate in lumea asta in loc sa cautam apartamentul cel mai perfect, masina ieftina, care nu se strica si consuma putin etc. chiar nu are rost.

sfatul meu: mergi, vezi daca te simti ok in zona IMGB, daca iti place apartamentul ia-l. Probleme sunt peste TOT, nu-ti mai pierde timpul cautandu-le, apar singure.

#56
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 aniellamunteanu, on 11th July 2012, 15:07, said:

Relativ la panza de apa fratica, in Bucuresti nu exista probleme de genul decat daca esti pe marginea vre-o unui lac.

Eroare! Sunt destule zone in Bucuresti unde panza freatica este la 1,5 - 2 m deci...informeaza-te! Iar rezistenta unor cladiri a fost afectata, in timp, tocmai de variatia pe inaltime a solului de sub fundatie din cauza scaderii si urcarii panzei freatice. Fundatia se fisureaza si astfel se ajunge la o slabire a structurii de rezistenta
Intotdeauna exista exceptia care sa intareasca regula. Acum sa fim seriosi in zona Bucuresti/Ilfov adancimea panzei freatice cred ca e ultima grija a unui om care isi face casa. E plina zona Corbeanca la o aruncatura de bat de lac cu case facute de diversi dezvoltatori si nu prea am auzit sa fie probleme si unii isi fac probleme unde o fi panza in Popesti, la 50 de metrii de metrou.

#57
aniellamunteanu

aniellamunteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2012
am ajuns sa innebunesc: perfectiunea nu exista, nu o mai cauta! am ajuns la concluzia asta dupa ce am inceput sa "umblu la fete"...

Ai si tu dreptate. Doar ca "umblatul la fete" implica ceva mai putine riscuri :naughty: si daca te-ai plictisit o trimiti ....la mama. Cu ap. ce faci Unde-l timiti???

#58
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012

 aniellamunteanu, on 12th July 2012, 10:25, said:

am ajuns sa innebunesc: perfectiunea nu exista, nu o mai cauta! am ajuns la concluzia asta dupa ce am inceput sa "umblu la fete"...

Ai si tu dreptate. Doar ca "umblatul la fete" implica ceva mai putine riscuri :naughty: si daca te-ai plictisit o trimiti ....la mama. Cu ap. ce faci Unde-l timiti???

dupa 5 ani de platit la prima casa il "mariti". nu cred ca sunt mai multe riscuri cu apartamentul, aduci mai multi mesteri si le repari, la o fata, nu prea te risti sa aduci "mesteri" sa repare :D

#59
aniellamunteanu

aniellamunteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.06.2012
Am fost astazi la complex. Foarte ok, dar: 1.nu vad unde se vor intinde cu toate 9 blocurile si asta deoarece sunt niste vile in apropiere de blocul 2 si inca una la ceva distanta; 2. este plin de ciini si balarii; 3. spatiul "de manevra" dintre bloc si gard este destul de mic ccea ce va face destul de anevoioasa trecerea a 2 masini mai ales daca pe o laterala vor fi locurile de parcare si nu in ultimul rind  IMGB ... :thumbdown:

#60
Pope21

Pope21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 04.06.2012
Suntem campioni in a gasi dar-uri. Nu e mai bine in blocurile vechi unde oamenii se iau la bataie pentru un loc de parcare cat de mic? Acum e o problema ca e spatiu mic de manevra intre niste locuri de parcare pe care le au toti locatarii gratis. Mai nou e si ImGB-ul o problema, celor sensibili le recomand un apartament in Aviatiei la un pret aproape triplu. Daca le dadeau gratis cu siguranta se gaseau unii, altii sa comenteze. Va sfatuiesc sa veniti cu niste aprecieri
pertinente nu lucruri care se vad cu ochiul  liber. Apartamentele sunt in zona Imgb nu la fantani la Unirii.

#61
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am un prieten care sta in Tei si in fiecare an revopseste jumatate de masina dupa ce si-o gaseste lovita in parcare, acolo intr-adevar te plangi de spatiu de manevra, unde ai blocuri de garsoniere de 10 etaje, nu intr-un complex de 3 etaje facut mult mai decent decat multe din zona. Vad comentarii pe aici ca ale unor oameni care parca ieri au trecut granita in Romania si pana acum erau obinuiti cu parcare pe veranda casei. :)
P.S. N-am  nici o treaba cu dezvoltatorul si nici nu lucrez in imobiliare, ci am vazut altceva ridicandu-se in zona in care stau, asa ca am intrat de curiozitate.

Edited by filipxxx, 14 July 2012 - 16:01.


#62
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

 aniellamunteanu, on 13th July 2012, 13:52, said:

Am fost astazi la complex. Foarte ok, dar: 1.nu vad unde se vor intinde cu toate 9 blocurile si asta deoarece sunt niste vile in apropiere de blocul 2 si inca una la ceva distanta; 2. este plin de ciini si balarii; 3. spatiul "de manevra" dintre bloc si gard este destul de mic ccea ce va face destul de anevoioasa trecerea a 2 masini mai ales daca pe o laterala vor fi locurile de parcare si nu in ultimul rind  IMGB
IMGB va incapea pe o laterala !? Inseamna ca va fi spatiu suficient ! :band:

Edited by vacantamijlocie, 14 July 2012 - 16:12.


#63
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012
locurile de parcare par intradevar mici, insa dupa amenajare va fi cu totul altfel. aceiasi senzatie am avut-o cand se construia primul bloc, mi se parea foarte mic si credeam ca nu se incadreaza in dimensiunile de pe schita. insa cand am reusit sa intru si sa masor erau exacte. acum stau pe Viilor, iar locurile de parcare sunt intradevar o problema, mai ales daca lasi masina pe marginea strazii. din cauza prafului trebuie sa spal masina saptamanal.... sper ca dupa mutarea in complex sa economisesc cel putin o data la doua saptamani cei 15lei cat ma costa o spalare :)

cat despre catei, am postat pe pagina anterioara un link cu Noul Popesti. anual sunt campanii de sterilizare a cateilor fara stapan, eu zic ca intr-un an-doi nu vor mai fi, totusi catelusa din complex este foarte prietenoasa :)

Edited by alexmitzu, 16 July 2012 - 08:03.


#64
Ferny

Ferny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2012
Buna la toata lumea, va rog mult  postati poze recente ale constructie, cine a ajuns zilele astea pe Amurgului....multumesc mult!:)

#65
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012

 Ferny, on 17th July 2012, 12:59, said:

Buna la toata lumea, va rog mult  postati poze recente ale constructie, cine a ajuns zilele astea pe Amurgului....multumesc mult!:)

salut, am fost eu ieri pe acolo dar nu am facut poze:
* blocul 1: intra pe ultima suta, majoritatea apartamentelor sunt inchise de proprietari, pe casa scarii se punea gresia.
* blocul 2: nu am vazut mari modificari, dar se pregateste de saptamana viitoare sa se treaca la finisaje. exteriorul este aproape finalizat.
* blocul 3: s-a turnat temelia, sau mai bine zis toata talpa.

modificari exterioare la aceste blocuri nu vei mai vedea, in aceste etape se lucreza doar la interior. daca te intereseaza ceva anume posteaza intrebarea.

#66
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 22.11.2003

 alexmitzu, on 16th July 2012, 09:01, said:

... acum stau pe Viilor, iar locurile de parcare sunt intradevar o problema, mai ales daca lasi masina pe marginea strazii. din cauza prafului trebuie sa spal masina saptamanal.... sper ca dupa mutarea in complex sa economisesc cel putin o data la doua saptamani cei 15lei cat ma costa o spalare :)
...


optimismul nu trebuie sa lipseasca in niciun moment
insa, daca ai bagat de seama cate santiere sunt in zona si cat de mare este campul plin de praf si balarii, ma indoiesc ca o sa poti face economia de care zici...
nu mai zic cand o sa inceapa sezonul ploios....

#67
Ferny

Ferny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2012
Multumesc mult pentru raspuns....sunt posesoare unui apartament in blocul 3 .... si tot asteptam sa se inceapa constructia acestuia( stiu ca mai am mult de asteptat pana va fi finalizat;), din pacate nu am avut timp sa ajung sa vad cum merg lucrarile. M-am tot informat din ce se mai posta pe forum:)

#68
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012

 Ferny, on 18th July 2012, 09:07, said:

Multumesc mult pentru raspuns....sunt posesoare unui apartament in blocul 3 .... si tot asteptam sa se inceapa constructia acestuia( stiu ca mai am mult de asteptat pana va fi finalizat;), din pacate nu am avut timp sa ajung sa vad cum merg lucrarile. M-am tot informat din ce se mai posta pe forum:)

bine ai venit printre noi. deja suntem aici cel putin cate un reprezentant din fiecare bloc :)
cred ca duminica mai fac o vizita acolo si sper sa fac si poze cu blocul 3 :) sincer am intrat pe ultima suta si parca nu prea mai am rabdare. :D

#69
Ferny

Ferny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2012

 alexmitzu, on 19th July 2012, 12:26, said:

bine ai venit printre noi. deja suntem aici cel putin cate un reprezentant din fiecare bloc :)
cred ca duminica mai fac o vizita acolo si sper sa fac si poze cu blocul 3 :) sincer am intrat pe ultima suta si parca nu prea mai am rabdare. :D


Te cred ca nu mai ai rabdare....ca si eu abia astept .... dar eu trebuie sa gasesc si mai multa rabdare:)

  Pai vom fi vecini de blocuri:) ne vom intalni prin martie dar sper si mai devreme...:)


Te rog mult sa faci 2-3 poze, eu o sa ajung acolo peste 2 saptamani, dar pana atunci o sa mor de curiozitate:)

#70
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012
vecine uite si pozele, deja se traseaza locurile de parcare :) cred ca in maxim 2-3 saptamani se muta lumea. eu sper sa fie gata cand ma intorc din concediu :D

Attached Files



#71
Ferny

Ferny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.05.2012

 alexmitzu, on 22nd July 2012, 16:36, said:

vecine uite si pozele, deja se traseaza locurile de parcare :) cred ca in maxim 2-3 saptamani se muta lumea. eu sper sa fie gata cand ma intorc din concediu :D

Multumesc mult!!
Sa ai concediu frumos!!

#72
alexmitzu

alexmitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 09.02.2012
multumesc si eu, dar mai am de asteptat inca 2 saptamani pana la concediu, parca arde, nu mai am nicio rabdare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate