Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Muscatura de capusa

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Deci cu alte cuvinte, fie merg sa fac darkfield-ul, fie iau vreo 2-3 zile din nou antibiotice puternice si aflu de la un herx. Oricum, dupa 1 an, fie nu am nimic, fie am cronica, sau fie nu am avut niciodata nimic.

Edited by TheEverlastingShadow, 03 May 2012 - 15:15.


#38
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Din ce am inteles eu profilaxia care se face dupa muscatura de capusa fara ca in prealabil muscatu sa faca investigatii(TESTE DE SANGE COMPLEXE-aceste teste ca sa fie concludente este nevoie de timp) se face pt a limita daunele produse de borrelioza in cazul in care a intrat in sange si nicidecum pentru a fi eradicata din prima faza,de aceea dozele prescrise de infectionisti sunt mult mai blande.Totusi ce am afirmat este doar o speculatie de-a mea si nu o parere avizata daca ma insel va rog sa fiu corectat.

#39
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Nu, tratamentul preventiv se ia tocmai deoarece atunci este singura sansa reala de a scapa 100% de borrelia fara prea mari batai de cap, insa timpul rapid de luat masuri este critic in acest caz, deja dupa 1-2 luni fara de tratament adecvat sau deloc, este deja prea tarziu si nu se mai poate scapa de borrelia doar cu antibiotice orale.

Persoanele ce iau un tratament preventiv bland, de regula ajung la borelioza cronica, sunt foarte multe cazuri de acest gen, n persoane ce au patit-o, din acest motiv trebuie de spus clar lumii: TRATAMENT IN DOZA ADECVATA + luat la timpul potrivit = este singura sansa reala.

Doctorii ce-i vezi tu pe n site-uri ce prescriu 200 mg doxicilina pentru 2 saptamani, aceia fac numai rau prin dezinformare, foarte multi au luat o asemenea doza si s-au trezit cu borelioza cronica.

Edited by TheEverlastingShadow, 04 May 2012 - 12:03.


#40
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Teoretic cea ce spui tu este adevarat dar gandeste-te ce ar insemna ca infectionisti sa prescrie la toate persoanele muscate o schema de antibiotice preventiva in dozele in care borrelioza este eradicata.Am inteles ca la un spital de infectioase din Ardeal dupa 1 Mai efectiv era coada facuta de persoane muscate de capusa,trebuie sa ne gandim ca un doctor cand scrie o reteta isi asuma o raspundere  fata de pacientul respectiv.

#41
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Eu unul am inceput cu tratamentul cand mi-au aparut simptome dubioase: roseata la locul muscaturii, durere de gat, altfel nu luam nici un tratament. Problema este ca la multe persoane nu exista manifestari decat atunci cand boala este devenita de mult cronica. Oricum, nu toate capusele sunt purtatoare de borrelia, totul este in functie de "lozul castigator".

Nici mie nu mi se pare ok ca orice muscatura de capusa sa fie tratata cu un torent de antibiotice, eu m-am referit ca se ia tratament atunci cand apar simptome ce pot fi interpretate ca fiind de boala Lyme in stagiul incipient, de asta am si spus ca este cel mai bine de facut analiza la microscopul in camp intunecat, nu de pompat antibiotice.

Daca:
- apare o roseata mare la locul muscaturii
- incepe din senin o stare de raceala
- dureri de articulatii inexplicabile
- dureri de cap
- stare de oboseala si epuizare inexplicabila
- tulburari de memorie

Toate acestea imediat dupa o muscatura de capusa (2-3 saptamani de la muscatura), atunci URGENT tratamentul preventiv inceput, si rapid si analiza la microscopul in camp intunecat !

Edited by TheEverlastingShadow, 04 May 2012 - 12:31.


#42
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
La ora actuala DFM este accesibil cam in orice colt al Romaniei! Craiova anunta un astfel de laborator, Budapesta de peste 20 de ani, Bucuresti si Constanta au oricum de multa vreme, Bacau am inteles ca au un medic veterinar. Iar acestia sint doar cei care ies la lumina. Pe linga acestia sint mai bine de 20 de microscope in cimp intunecat vindute in Romania la veterinari sau medici umani, dar care inca prefera anonimatul.
RNAT pe IgG-uri se poate face la Infectioase Cluj si la Lyme Diagnostic. Adica aceste teste se pot face RAPID, in aceeasi zi de la muscatura. Daca aceste teste sint negative atunci este indicata o profilaxa. DACA insa sint pozitive, oricum aveti borrelii si nu singuri, ci impreuna cu cei care traiesc in jurul vostru! Adica cam ce are unul au toti. Ori daca vreti s-o tratati, atunci sens face sa o tratati in grup. Altfel mai bine omoriti capusa ca s-ar putea sa o infectati cu specii patogene!

Cu stima,
dr. Ion

#43
cristinel28

cristinel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.05.2014
Am fost muscat de o capusa in urma cu doua saptamani. Am facut o analiza la microscop cu camp intunecat iar rezultatul a iesit negativ pentru anaplasma, babesia, bartonella si hameoplasma. Dar au iesit prezente in sange Gema si Spirochete. Deci se pare ca am spirochete in sange.

Mi s-a recomandat sa fac o imunoflorescenta Igg. As vrea sa imi fac si un western blot igg/igm. Nu stiu sincer ce analize ar trebui sa-mi fac sau daca acea imunoflorescenta include si analiza de anticorpi. Ideea e ca as vrea sa-mi fac analizele repede pentru a putea incepe tratamentul cat mai urgent in cazul in care nu ies pozitive.

Din cate am inteles igg-uri sunt pt depistarea bolii acute iar igm-urile pt boala cronica.

Ideea e ca de aproximativ 2 ani, am ameteli aproape in fiecare zi(am fost diagnosticat cu sindrom vestibular periferic stang dupa multe vizite la multi doctori), adica probleme cu urechea interna . Aceste ameteli sunt prezente mai mereu dar sunt si perioade de saptamani in care nu apar. Plus ca in ultimele 2 luni au aparut si ceva probleme cu articulatiile la maini, in special la mana dreapta(dureri muschi zona biceps, brat, cot, incheietura si degetele mainii - mers la doctor, diagnostic ok, recomandat remineralizare cu centrum az, durerile inca sunt prezente insa). Totusi aceste dureri ar putea fi si de la faptul ca stau la calculator aprox 10-12 ore pe zi, nu la birou pe scaun ci intins de-alungul canapelei si intors spre birou pe partea dreapta iar cotul si mana sprijinite de marginea canapelei. stiu ca nu e bine dar asa m-am obisnuit, fiind mai comoda pozitia Posted Image

Nu tin minte sa fi avut celelalte simptome ale bolii lyme, raceala puternica care nu mai trece, cefalee puternica etc. Desi din cate am citit boala lyme poate avea diferite simptome, in functie de fiecare persoana.

Acum sincer stau sa ma gandesc daca nu cumva am contactat borrelia acum 2 ani(fara sa simt capusa)

Revenind la analize, este ok sa imi fac urmatoarele?

Euroimmun Western-Blot Afzelii IgG ser si
Euroimmun Western-Blot Afzelii IgM ser

Am ales afzelii pentru ca spirochetele pe care le-am primit si pe care le-am urcat pe youtube aici sunt aproape identice cu cele de pe site-ul lymediagnostic de aici din sectiunea borellia afzelii. Desi par in acelasi timp asemanatoare si cu cele alea boreliozei garinii.

Exista si spirochete inofensive?

ps: stiu ca referitor la analize ar trebui sa intreb un doctor doar ca din ce am mai citit sunt destul de putini doctori care au experienta in aceasta problema. Plus ca e deja weekend iar eu as vrea sa merg la Bucuresti luni dimineata pentru a imi face analizele.

Multumesc

Edited by cristinel28, 09 May 2014 - 21:58.


#44
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Eu spun ca cel mai probabil, dupa simptomele tale, ai boreliile in organism de multa vreme, si ele sunt responsabile de problemele cu urechea interna cat si cu durerile de articulatii (sunt simptome clasice). Simptomele se manifesta de la persoana la persoana, nu este obligatoriu sa le ai pe toate, unii nu le au deloc.

Infectia recenta, nu prea iese la analize, daca ti-ai facut DF la mai putin de o luna si deja apar prezente, sunt sanse sa fie o infectie veche.

Edited by TheEverlastingShadow, 19 May 2014 - 16:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate