Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3380 replies to this topic

#3367
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View Postcatalinman, on 13 decembrie 2023 - 09:42, said:

A cedat si reduta Campina din judetul Prahova. Posted Image

Era ultima localitate din judetul Prahova fara servicii RDS.

Se cableaza la greu si din luna ianuarie 2024 cred ca incep si instalarile.

Dar ce a fost pana acum? Nu a vrut "Domnu Premar"?

#3368
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In mod sigur nu a vrut primarele. Cand au prieteni cu firme locale de CATV si Internet asa se intampla, pun bete in roate RDS-ului.

Edited by Neaceasca85, 14 December 2023 - 22:55.


#3369
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
In comuna Sascut din Judetul Bacau, nici acum nu au bagat netul de la rds desi fibra e trasa de 2 ani.. Ultima data cand am vb cu doamna de la rds zicea ceva ca nu le elibereaza primaria avize si autorizatii.. Poate DNA ar trebui sa faca o vizita pe la firma locala de cablu(nextgen) si pe la primarie, ca sigur cineva de la nexgen+ primaria nu vrea rds in zona..

#3370
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Nu merge nimeni, trebuie vorbit cu primarul, daca nu vrea ii faci putina reclama.

#3371
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E trist ca in 2023 sa mai existe primari care sa nu vrea RDS.

Edited by Neaceasca85, 16 December 2023 - 17:27.


#3372
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

View PostNeaceasca85, on 16 decembrie 2023 - 17:27, said:

E trist ca in 2023 sa mai existe primari care sa nu vrea RDS.
Referitor la ceea ce spunea și colegul @Catalinman mai sus, "reduta" Câmpina a cedat, însă mai sunt asemenea localități în țară, care să nu aibe RDS, pentru că sunt interese la mijloc, momentan. Asta se mai întâmplă și la mine la Orăștie (HD), singura localitate din județ fără infrastructură RDS și actualmente cu 18 mii de locuitori. Tot ceea ce e prin jurul orașului, fie că sunt sate, comune, toate au RDS. Totul ține de consiliul local și primărie. A mai fost și în trecut un asemenea monopol aici, deci o tradiție. Cu ani în urmă nu puteai avea decât Romtelecom cu al său net de 6 Mbps.

Edited by Lord_Paul, 16 December 2023 - 18:15.


#3373
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Strangeti-va toti si dep[uneti petitii la autoritatile competente, faceti cunoscut cazul unei televiziuni/ziar etc. Totusi intram in 2024, zburam pe luna/marte, afara sistemului solar etc si ne impiedicam de un mizerabil de primar corupt?
Toate astea se intampla pt ca este vorba de comune/sate indepartate/izolate unde stapan latifundiar este primarul..

Edited by alex342, 16 December 2023 - 18:18.


#3374
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

View Postalex342, on 16 decembrie 2023 - 18:17, said:

Strangeti-va toti si dep[uneti petitii la autoritatile competente, faceti cunoscut cazul unei televiziuni/ziar etc. Totusi intram in 2024, zburam pe luna/marte, afara sistemului solar etc si ne impiedicam de un mizerabil de primar corupt?
Toate astea se intampla pt ca este vorba de comune/sate indepartate/izolate unde stapan latifundiar este primarul..

Avem o pagină de FB  a orașului, unde, mulți se întrebau doar retoric, de ce nu are și Orăștie RDS? Puțini au venit cu răspunsuri pertinente și soluții, însă a rămas la stadiul ăla de întrebare retorică. Și cum specificul românului e de a comenta, izolat pe la colțuri și pe FB sau de a i se rupe, orașul rămâne așa până se întâmplă o "minune".

#3375
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Marea majoritate a locuitorilor localităților/municipiilor respective nu au habar și nici cont pe forum. Trebuie o strângere de semnături, altfel.

Lumea spune că lasă, se ocupă vecinul și tot așa.

Plus că și media de vârstă din Orăștie, tind să cred că este mai înaintată și unii nici nu au internet, ori smartphone. Destui tineri ori au plecat în Cluj, TM, Buc etc. ori peste hotare.

Edited by Vlad_22, 16 December 2023 - 18:28.


#3376
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

View PostVlad_22, on 16 decembrie 2023 - 18:28, said:

Marea majoritate a locuitorilor localităților/municipiilor respective nu au habar și nici cont pe forum. Trebuie o strângere de semnături, altfel.

Lumea spune că lasă, se ocupă vecinul și tot așa.

Plus că și media de vârstă din Orăștie, tind să cred că este mai înaintată și unii nici nu au internet, ori smartphone. Destui tineri ori au plecat în Cluj, TM, Buc etc. ori peste hotare.
Încă mai sunt destui tineri, dar totuși și celelalte categorii de vârstă folosesc netul și un telefon, măcar midrange. Nu cred că ar trebui să luăm în calcul doar vârsta, pentru că, atunci ce ne facem cu localitățile limitrofe orașului, satele și comunele care chiar nu mai prea au tineri deloc, ci doar pensionari, dar care au fibră RDS!!?? Aici totul ține de primărie! Cine știe care or fi cauzele sau interesele pentru care nu au fost lăsați să intre în oraș?! Trebuie ca și oamenii să se sesizeze în număr cât mai mare, degeaba își pun câțiva întrebări retorice pe Facebook.

#3377
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 16.08.2008
Ce provider are monopol in oraș? Orange sau Vodafone?

Edited by Nexxus2, 16 December 2023 - 18:52.


#3378
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Nu înțeleg discuția. Unde sunt colegii de forum care susțineau pe aici că Digi lucrează fără autorizații? Păi ori lucrează fără, ori așteaptă ani de zile după ele, că nu mai înțeleg…

P.S. Această postare este un pamflet.

#3379
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Lucreaza si fara daca stiu ca nu vor fi probleme.
Primarul tre sa stie ca va pierde daca nu se schimba situatia, eu i-am zis la al meu ca IL votez pe Hit*** daca imi trage fibra si pandemia a "ajutat" aici fiindca s-au vazut limitarile la internet de proasta calitate. La noi primarul a inteles ca e necesar, a incercat cu Telekom pe atunci si astia au montat un releu 4G langa primarie, i-am zis ca l au aburit si un an dupa a venit Digi apoi si Orange.
Primarul tre sa inteleaga ca ii faci contra campanie daca nu vrea un operator, trebuie toti ca sa tinem pretul sub control.

Edited by florini78, 16 December 2023 - 19:54.


#3380
misterpresident

misterpresident

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 26.12.2010
RDS

Attached Files



#3381
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.12.2023

View Postdaniel28, on 13 decembrie 2023 - 17:32, said:



Dar ce a fost pana acum? Nu a vrut "Domnu Premar"?

Monopol Vodafone, la fel si la telefonia mobila, majoritari cei rosii, nu au dat voie la concurenta din ce spunea un user mai de mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate