Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut software antic Kasperski Ant...

Radiator spart? Pierdere freon - ...

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 Doua cabluri, o priza

Cele mai verzi zone din Capitala ...

Igienizare instalatie climatizare

Topologie retea si alegere echipa...
 

Mi-au Luat Permisul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Cand mi-am luat permisul si prima masina (dacia 1310) am plecat la munte si i-am dat "sa vad cat poate masina" ..145 pe un drum plin de masini, depasiri pe contrasens si alte tzugulanii, mi se parea ca sunt cel mai tare.
Acum , dupa vreo 10 ani si cateva sute de k de km de condus nu mai depasesc 120 pe drumurile nationale , doar pe autostrada imi mai fac putin de cap .

#56
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Sa vezi ce placut e sa te trezesti cu o haita de mistreti in fata. Mai rau m-am speriat de ei, decat ca i-as fi lovit.
Si asta nu in vreo padure de munte ci chiar pe litoralul minunat al tarii noastre in plin inceput de primavara.

#57
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View PostXtraVagAnT, on Feb 21 2006, 14:08, said:

Asta e tare! GPL la un diesel!
Ala este candidatul perfect pentru a deveni plăvan in fortele militiei romane! I-au ales pe sprinceana!
:coolspeak:  :D  :D  :D  :ciocan:
ce e ala GPL artizanal? :D

#58
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Facut in garaj, dintr-o butelie taiata, si furtunul de la aragaz :D

#59
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postsandossu, on Feb 22 2006, 12:36, said:

ce e ala GPL artizanal? :D
Probabil politistu' si-a imaginat ca are instalatie GPL facuta de vreun meserias si ca sta cu butelia de aragaz in portbagaj (era tare sa sustina ca o alimenteaza de la cea de voiaj !) :).

#60
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Pentru cei neavizati in modul de discutie cu politia pusa pe spaga. In momentul in care se incepe cu intrebari de genul "unde lucrati?" asta e semn ca discutia se relaxeaza si probabil vrea sa stie ce posibilitati financiare exista. Toti care m-au oprit mi-au pus intrebarea asta, dupa care au devenit "de treaba". Asta nu inseamna ca le-am dat si spaga. Oricum, stau si ma gandesc, care ar fi baza legala pentru care un politist de la circulatie de te intreaba unde lucrezi?
Raspunsul cel mai bun: "bugetar dom'le".
De-a lungul timpului, am avut tot felul de experiente cu ei. De doua ori m-au si pacalit cand eram incepator, din care la una dintre ele chiar si-au batut joc de mine. Era prin 2000 si m-au pacalit la o trecere de pietoni pe un bulevard mai mare, cu un pieton care se pregatea sa treaca, dar pe sensul opus. Oricum in acelasi timp cu mine trecusera un card de masini, dar mi-au vazut bulina si m-au oprit. Dupa ce mi-au cerut bani de spaga (cei drept ca cam pierdusem - era prima oprire din partea politiei rutiere), mi-au dat niste bonuri valorice de 10 lei, 50 lei - probabil se foloseau pe vremea cand aveau voie sa incaseze ei bani. Toti care m-au auzit s-au strambat de ras cand au auzit. Cei drept dupa intamplarea asta am devenit foarte carcotas la discutiile cu ei, indiferent daca au dreptate sau nu.
Un altul odata m-a pus sa ma duc in masina sa aduc actele bune ale masinii, ca cele care le-am prezentat n-ar fi bune, desi erau ! Va imaginati de ce.

Edited by fmfmfmfm, 22 February 2006 - 13:17.


#61
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postfmfmfmfm, on Feb 22 2006, 13:14, said:

[...]
Raspunsul cel mai bun: "bugetar dom'le".
[...]

Nu merge in orice situatie, depinde si de ce masina ai. Depinde si de cum esti imbracat... ;)

#62
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postdevs.java, on Feb 22 2006, 13:17, said:

Nu merge in orice situatie, depinde si de ce masina ai. Depinde si de cum esti imbracat... ;)
Normal. In cazul in care esti "smecher", si se vede de la o posta, nu stiu ce raspuns prinde bine. Dar daca esti la patru ace, cu masina buna, poti baga si faze de gen "soferul directorului". Dar daca masina e pe numele soferului.....naspa. Daca ai vreun "tezec" de Dacie, o dai pe amaratu', care n-are bani, esti somer si iti faci si tu treaba cum poti :). Deja aberam....

Edited by fmfmfmfm, 22 February 2006 - 13:21.


#63
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Pot sa spun ca si eu am dat spaga de multe ori, si nu am fost refuzat niciodata :), pana la urma a fost alegerea mea, ori plateam amenda (mai mare) ori ii dadeam lui banii, de fiecare data am ales a doua solutie.
Chiar daca imi veti sari in cap as spune ca de multe ori m-am gandit ca si militienii au salarii mici si copii acasa si decat sa ingrash statul roman care arunca banii pe fereastra mai bine recompensez pe cineva care 'a fost baiat bun" si nu mi-a dat amenda. :)

#64
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,174
  • Înscris: 03.12.2005
n-am dat spaga dar am 2 intamplari memorabile din domeniul asta.

o data, pe langa severin m-au oprit la control niste ceferisti, cer actele. eu, fiind vara le aveam in pantaloni 3/4 in buzunar, langa niste hartii de zece mii rest de la un pachet de guma.
ei, cand le-am dat actele ma grabeam si le-am dat si alea. s-au uitat ei prin acte, au vazut alea de 10 mii, s-au strambat urat la mine (eu nu stiam ca le-am dat si banii) si mi le-au intins inapoi cu banii la mijloc. abia dupa ce-am plecat, cand imi chiteam actele m-am prins de ce se uita ala la mine de parca il injurasem de mama.

o alta faza tare a fost cand mergeam in dreapta cu un prieten, l-au oprit si ii cautau motiv de spaga. treaba e ca m-am dat jos si eu cand i-au cerut actele, si cand i-au zis discret "nota de plata" eu am inceput tare "cum, spaga? cum il cheama pe-ala?" si m-am facut ca vanez ceva prin agenda de la telefon.
ei, in 2 secunde ala s-a teleportat de langa masina lor alb la fata, a intins actele si ne-a urat o zi buna.
am fost la o pizza cu banii de amenda ai tipului:)

#65
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
@sebulbus: "s-a infipt ca bou` cu lanterna in intercooler si a dat verdictul: gpl artizanal. am ras de m-am cracanat de el. (masina e turbodiesel)"
Vaaai de mine, eu ma cracanez AICI de ras. Ala cred ca era chiar seful politiei din Dragasani. Au o scuza si ei, sunt vinuri bune in zona aia (eu nu beau nici un fel de alcool, dar asa se zice).
In rest, cu viteza prin localitati.. depinde de gradul de vizibilitate. Recunosc ca:
- inainte de radare cand am mers la Sinaia am avut pana la 120 in localitati
- intre Bucuresti si Craiova am 70-100 prin localitati, minus: (aviz amatorilor ca e politie destul de des) GANEASA, BALS, si cu atentie la Pielesti.
- intre Ganeasa si Dragasani (si invers) merg cu 80-100
toate cele de mai sus sunt "de regula". Ideea e ca daca am vizibilitate si stau alert, nu vad nici un motiv pentru care sa fiu tinut ostatec de satul respectiv la 50. E drept, vad in fata, nu e nimeni pe drum etc. Daca e targ si musteste de oameni, alta poveste.

Edit: ca sa ne fie clar: in afara localitatilor nu circul cu 250, ci cu 110, adica nu mult mai repede.
Oricum, celor care merg in excess of 140 le urez o fericita pedala pe frana si sa tina minte ca pot provoca greseli de aproximare celor de pe contrasens care vor sa faca depasiri (exceptam autostrada de aici, clar).

Edited by tudormon, 27 February 2006 - 15:59.


#66
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
eu cand mi-am cumparat masina mea "noua la mana a doua" :P, in prima zi cand am iuesit la plimbare ma opreste un politist, si intrebarea a fost, rovignieta? Si tocmai atunci ma duceam sa o platesc, i-am explicat omului , si talonul era eliberat in ziua aia. m-a inteles, dar vazand ce masina am nu s-a putu abtine, si a mai pus o intrebare ciudata, instinctorul, si -iam spus sa scrie amenda linistit, ca nu ma supar, si ioc spaga. Nu am dat spaga decat o data la un politist care m-a oprit pe autostrada ca aveam 140 km/h dupa lehliu spre constanta, si atunci era 100 limita. I-am explicat eu ca nu stiam de limita, desi stiam, si el a spus da dar daca aveai 130 de iertam, si eu i-am spus, hai domn'e ce dracu eram cu 10 km/h peste limita legala normala pe autostrada, la care el mi-a dat actele sa plec, am plecat in masina si m-am intors cu 20 RON. Si intrebarea, pe unde mai sunt radare, daca mai sunt. Dar am dat banii nu pentru informatia cu radarele, dar a fost baiat de treaba, daca vroia putea sa ma tace, si nu-i dadeam spaga, dar asa, parca m-a uns la inima, au fost si altii care m-au iertat, dar nu am dat nimic. asta in schimb am simtit eu nevoia sa-i dau.

#67
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
faza frumoasa e ca - la intrarea pe autostrada dinspre Drajna, in intersectia la care iesi de pe Slobozia Calarasi si dai in alveola de intrare pe autostrada, e un panou mare, cu atentionare de autostrada si cateva minuni pe el ... una din ele este restrictie de 100 km/h. Semn pe care eu il traduc prin "Limita maxima de viteza pe aceasta autostrada este de 100 km/h".

Faptul ca mai exista cele doua restrictii pe distante de 10 km, la km 105 si la km 85, nu anuleaza semnul de la intrarea pe autostrada, mai sus descris :w00t:

#68
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Am avut si eu evenimente nedorite.

1. M-au oprit la calea ferata de la Urziceni in 2003, luminile intermitente functionau, trebuia sa vina trenu` ... unde`i trenu` nu e trenu` ... ploua, eram singur in masina ... mergeam spre Bucuresti ... am fost filmat cand am trecut peste linii ... frumos ... 90 de zile suspendare permis si amenda de vreo 2 milioane. Platit amenda, cerere de micsorare a suspendarii permisului de la 90 la 30 de zile ... cu un curs obligatoriu de siguranta rutiera .... respins fara nici un motiv ... de 3 ori ...

Politistii de treaba ... discutie relaxata, recunosc, am gresit ... pai de ce domle, ca e vorba de siguranta d-voastra ... ce faci , ce muncesti ... fara nici o aluzie la spaga ... M-am resemnat, dupa ce am fost prins am zis ca trebuie neaparat sa stau pe bara o perioada, si i-am multumit lui Doamne Doamne ca am ajuns pe partea cealalta sa primesc amenda si suspendarea.

2. Pe varianta din Cta. Ma grabeam ... pe varianta din Cta limita de viteza pe anumite portiuni este de 80 si pe altele e de 70. Prins radar, 145 Km/h. Intr-adevar eram presat de timp, ma grabeam ... (nu ma rupeam cu masina, sa o testez, ci pur si simplu ma grabeam). M-a oprit un nene care cred ca se certase cu vecinii p-acasa, si era nervos la munca, sau cel putin asa a vrut sa para. Mi-a vorbit foarte urat, i-am zis sa ma inteleaga, e o urgenta, nu justifica greseala ... stiu, am gresit ... la care el ... "ce urgenta domne, esti gravid"... Am inceput sa ma cert cu el, stiam ca daca mi se suspenda permisul inca o data, devine nul. O dadea cu "zi tu domne ce e de facut" , "eu ce pot sa fac" ... Mai departe stiti ce s-a intamplat ... Dar si acum nu o sa-l uit pe jecmanitoru` ala ... care vorbea pe ton ridicat si insulta ... ca erai la mana lui ... de atunci sunt cel mai legal pentru ca nu mai vreau sa cad in mana la astfel de hiene. Vreau sa zic ca majoritatea politistilor de pe radare nu sunt asa de ciufuti, si am dat de multi ... super ok ... amenzi, ne mai intalnim pe la Biroul de Accidente usoare, ne salutam. Dar ala ... cred ca e cel mai mare jecmanitor de gabor care l-am intalnit pana acum.

Si nu va ganditi ca politistii primesc spaga doar ca te-au oprit. Si-au facut filiere in Constanta, cu targuri de masini second hand si cunostiinte la RAR. Spaga nu le ajunge, va zic eu.

Si sa nu va mai zic si de scenariile de la Accidente Usoare unde oameni neimplicati pica vinovati  ... sau la Inmatriculari, bataie de joc ...

Edited by puiulnoptii, 05 March 2006 - 22:16.


#69
autox

autox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 18.02.2005
Buna treaba, n-am crezut ca in urma crearii acestui thread se va ajunge la cele 3 pagini de posting-uri, pe care acum le are.

Una peste alta, am luat amenda la iesirea din sensul giratoriu din Razoare, venind dinspre Academie si mergand spre Drumul Taberei. Oprit, amenda si PV pe loc pentru vorbit la telefon in timpul mersului fara hands-free. Omul a fost ok, nu mi-a dat si pentru centura lipsa (pe care altminteri o pun din reflex si daca merg 200m, dar in cazul de fata nu mi-am pus-o pentru ca eram la camasa si costum - chestie care se intampla o data la 6 luni cred) si nici pentru permis nepreschimbat (i-am spus ca tocmai colegii lui de la politie m-au sfatuit sa nu platesc preschimbarea pentru ca orice permis are CUI-ul pe el si nu este loc de 'confuzii'). Per total super ok, i-am si multumit.

#70
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Eu mereu le multumesc cand imi inmaneaza PV-ul cu amenda, mai iornic, sau nu, depinde de politist.

#71
Adinush12

Adinush12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2007
Am si eu o intrebare (bine ar fi sa stie cineva raspunsul).
Problema e urmatoarea: am primit o comunicare de la un inspectorat de politie, prin care mi se cere sa comunic datele persoanei care a condus autoturismul X in data de... bla bla bla, care a depasit regimul de viteza.
Nu se specifica viteza.
Intrebare: daca era vorba de o asemenea depasire de viteza, la care se suspenda carnetul, o spuneau direct si invita conducatroul auto sa predea carnetul ?(asa mi-a spus un politist din Bucuresti, dar eu nu prea cred). Deci ce am primit eu... inseamna ca e vorba doar de amenda si puncte de penalizare?
Daca stie cineva un raspuns sigur raman datoare totala mea recunostinta.
Va multumesc...

Adinush

PS De obicei sunt mult mai vesela pe forumuri, dar acum sunt suparata rau de tot...

#72
Adinush12

Adinush12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2007
Scuzati micile greseli, m-am grabit rau de tot...

Si ultima  fraza se termina cu: "raman datoare cu totala mea recunostinta"...

PS Chiar ca sunt suparata rau... <_<

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate