Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Exista "curentul"

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Din același ciclu: de ce face rău apa/alte lichide reci dacă le bem când suntem încinși ?

#20
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostBarboso, on 20th April 2012, 14:39, said:

Pai speranta de viata a motociclistilor (si nu fac referire la accidente) si a celor care umbla cu decapotabile, daca acest "curent" ar fi chiar asa periculos, ar trebui sa fie cam de 6 luni...    :lol:



De cand ma stiu, cand vin vara incins/transpirat de-afara ma asez in fata ventilatorului/aparatului de AC sa ma racoresc/usuc si sa-mi revin; abia apoi, daca sunt acasa, fac un dus, dupa care prefer sa ma usuc tot la ventilator/AC.

Ultimul lucru pe care-l fac inainte de a ma imbraca sa plec de-acasa, indiferent de anotimp, este sa fac dus, inclusiv pe cap, iar geamul de la masina il tin deschis apoi, macar de vreo 5 cm (daca nu ploua/ninge foarte tare, ca atunci imi intra ploaia/ninsoarea in masina).

AC-ul il tin pe 16 - 18oC, adica pe temperatura minima (difera in functie de aparat).

N-am purtat niciodata caciula, fular, maieu, izmene; iarna, de obicei, sunt imbracat doar cu tricou/camasa si geaca/sacou.


Conform "folclorului" romanesc, avand in vedere stilul meu de viata, ar fi trebuit deja sa fiu mort de vreo 15 - 20 ani (acum am 41), sau sa fiu "terminat", sa ma doara toate alea si sa nu mai fiu in stare de nimic.
De-al dreacu' ce sunt eu ma simt foarte bine, la fel ca intotdeauna, mai bine chiar decat mare parte dintre prietenii mei, unii mai tineri cativa ani, prieteni care s-au protejat mai mult decat mine.   :bigwhitegrin:


P.S.   In copilarie am fost sa patinez pe lac si s-a spart gheata cu mine, asa c-am facut fortat o "baie rece"; cred ca mi-a luat vreo 15 - 20 de minute sa ajung acasa (aveam de traversat ceva mai mult de jumate din parcul IOR, pt cei care stiu, inclusiv de ocolit lacul, ca n-am mai luat-o pe gheata  :lol:), batut de vant si cu hainele ude pe mine, dar dupa o baie fierbinte, un ceai cald si-un pui de somn n-am avut nimic, nici macar n-am racit.
esti al dracu de rezistent,simte-te norocos

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Stai putin sa terminam cu primul subiect....

Pt. cei care se lauda ca intra la copca sa prinda pestii cu mana pe sub ghiata, si apoi se duc acasa alene si se usuca pe indelete in fiecare viscol prins pe drum, ii intreb ce cauta aici in RO, pt. ca evident locul lor preferat trebuie sa fie Alaska, Siberia, Islanda, Finlanda, sau macar nordul indepartat al Suediei, in orice caz undeva pe langa cercurile polare...

Pt. cei cu energia eterica pierduta pe drum, le recomand sa aleaga odata, sa nu mai stea cu Chakrele mijite...
- ori le inchid de tot, si stau ca niste maimutoi fara griji.
- ori le deschid calumea, te turbioneaza si le sincronizeaza bine intre ele, racordate full la energia astrala si la prana universala, si nu mai bat campii aiurea pe forumuri... :P

Edited by loock, 20 April 2012 - 14:54.


#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postbilibistrocizel, on 20th April 2012, 15:47, said:

esti al dracu de rezistent,simte-te norocos
Sunt (mai putin la caldura, aia ma termina), dar pun asta mai putin pe seama norocului si mai mult pe "calire".
Nici ai mei n-au exagerat sa ma "protejeze"/infofoleasca, nici mie nu mi-a placut...


View Postloock, on 20th April 2012, 15:54, said:

Pt. cei care se lauda ca intra la copca sa prinda pestii cu mana pe sub ghiata, si apoi se duc acasa alene si se usuca pe indelete in fiecare viscol prins pe drum, ii intreb ce cauta aici in RO, pt. ca evident locul lor preferat trebuie sa fie Alaska, Siberia, Islanda, Finlanda, sau macar nordul indepartat al Suediei, in orice caz undeva pe langa cercurile polare...
Aici e vorba despre mine, banuiesc...   :P
Sa stii ca m-am gandit si eu sa cer "azil meteorologic" in Siberia.   :)

#23
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View PostBarboso, on 20th April 2012, 16:05, said:

Sunt (mai putin la caldura, aia ma termina), dar pun asta mai putin pe seama norocului si mai mult pe "calire".
Nici ai mei n-au exagerat sa ma "protejeze"/infofoleasca, nici mie nu mi-a placut...

Genetica poate.



Apropo de chestiunea asta. Am fost intr-o excursie. Soferul microbuzului, a considerat ca e necesar sa dea drumul la aer conditionat. In fata te bate soarele si te incalzesti, deci il intelegeam. Eu eram undeva prin spate, unde nu se puteau inchide duzele de la aer. Eram trei oameni pe care aerul asta conditionat ii termina la cap. Bineinteles ca s-a gasit cineva sa comenteze. Care avea duzele oprite.

#24
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Eu cand ii aud pe astia vara ca ii trage curentul imi vine sa ii trag eu de par pana raman cu el in mana. Prefer oricand sa risc o raceala decat sa stau in putoare si in transpiratie cateva ore. Si oricum nu am patit nimic de la curentul asta. Vara il vanez chiar. Cand e mult prea cald simt ca lesin si nu mai sunt in stare de nimic.

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postc72_c72, on 20th April 2012, 16:16, said:

Genetica poate.
O fi avand si genetica ceva influenta, dar eu cred ca mai degraba parintii/copilaria/obisnuinta.
Mai vad copii (destul de mici, dar care merg, totusi, nu sugari) vara pe strada/in parc, cu maneca lunga si caciula pe cap, "sa nu raceasca"  :death:;  pai aia nici cu "mama, tata si trei frati de-ai lui genetica" n-or sa reziste la frig/curent/variatii de temperatura.

Edited by Barboso, 20 April 2012 - 15:39.


#26
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View PostBarboso, on 20th April 2012, 13:39, said:

Pai speranta de viata a motociclistilor (si nu fac referire la accidente) si a celor care umbla cu decapotabile, daca acest "curent" ar fi chiar asa periculos, ar trebui sa fie cam de 6 luni...    :lol:



De cand ma stiu, cand vin vara incins/transpirat de-afara ma asez in fata ventilatorului/aparatului de AC sa ma racoresc/usuc si sa-mi revin; abia apoi, daca sunt acasa, fac un dus, dupa care prefer sa ma usuc tot la ventilator/AC.

Ultimul lucru pe care-l fac inainte de a ma imbraca sa plec de-acasa, indiferent de anotimp, este sa fac dus, inclusiv pe cap, iar geamul de la masina il tin deschis apoi, macar de vreo 5 cm (daca nu ploua/ninge foarte tare, ca atunci imi intra ploaia/ninsoarea in masina).

AC-ul il tin pe 16 - 18oC, adica pe temperatura minima (difera in functie de aparat).

N-am purtat niciodata caciula, fular, maieu, izmene; iarna, de obicei, sunt imbracat doar cu tricou/camasa si geaca/sacou.


Conform "folclorului" romanesc, avand in vedere stilul meu de viata, ar fi trebuit deja sa fiu mort de vreo 15 - 20 ani (acum am 41), sau sa fiu "terminat", sa ma doara toate alea si sa nu mai fiu in stare de nimic.
De-al dreacu' ce sunt eu ma simt foarte bine, la fel ca intotdeauna, mai bine chiar decat mare parte dintre prietenii mei, unii mai tineri cativa ani, prieteni care s-au protejat mai mult decat mine.   :bigwhitegrin:


P.S.   In copilarie am fost sa patinez pe lac si s-a spart gheata cu mine, asa c-am facut fortat o "baie rece"; cred ca mi-a luat vreo 15 - 20 de minute sa ajung acasa (aveam de traversat ceva mai mult de jumate din parcul IOR, pt cei care stiu, inclusiv de ocolit lacul, ca n-am mai luat-o pe gheata  :lol:), batut de vant si cu hainele ude pe mine, dar dupa o baie fierbinte, un ceai cald si-un pui de somn n-am avut nimic, nici macar n-am racit.

M-a tras curentul numai citind asta.

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
No offence, dar probabil ca faci parte dintre copiii pe care-i pomeneam in postul precedent, crescuti sub glob de sticla.

#28
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostBarboso, on 20th April 2012, 15:48, said:

No offence, dar probabil ca faci parte dintre copiii pe care-i pomeneam in postul precedent, crescuti sub glob de sticla.
sunt unii copii care daca nu-i infofolesti...(iarna evident)bagi la medicamente in ei,de te ia durerea de cap

#29
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

View PostWhiteboy2010, on 20th April 2012, 15:31, said:

pierderea de fluid eteric de catre organismul uman poate fi chiar fatala in cazuri speciale.

Fluid: Corp lichid sau gazos care își schimbă forma sub acțiunea unei forțe foarte mici.
Eteric: Care are proprietăți asemănătoare eterului.

Adică zamă puturoasă?

Edited by softpedistul, 20 April 2012 - 16:01.


#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postbilibistrocizel, on 20th April 2012, 16:52, said:

sunt unii copii care daca nu-i infofolesti...(iarna evident)bagi la medicamente in ei,de te ia durerea de cap
Ai pierdut din vedere esntialul:

View PostBarboso, on 20th April 2012, 16:37, said:

Mai vad copii (destul de mici, dar care merg, totusi, nu sugari) vara pe strada/in parc, cu maneca lunga si caciula pe cap, "sa nu raceasca"  :death:;  pai aia nici cu "mama, tata si trei frati de-ai lui genetica" n-or sa reziste la frig/curent/variatii de temperatura.
N-am sustinut nicaieri ca iarna tre' sa scoti copilul mic pe strada doar c-un tricou si-o geaca, asa cum ies eu.
Totusi nici sa-l imbraci cu 8 (opt) randuri de haine nu cred ca-i OK.

#31
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Barboso, eu iti dau dreptate. De altfel mai prin tarile nordice copiii nu's asa infofoliti in miez de iarna ca in Romania desi temperaturile sunt comparabile, uneori chiar mai mici. Sigur n-au 3 randuri de caciuli, iau masa afara si la gradinita se joaca cu orele in zapada. Si clar, la primul semn de soare sunt in tricou si pantaloni scurti chiar daca's 16 grade afara. Da, pe ei nu-i trage curentul. :P

Totusi explicatia lui loock este adevarata, pe un organism slabit, bolnav si/sau predispus la inflamatii o expunere la "curent" scade imunitatea si lasa cale libera imbolnavirii. Nu racesti pentru ca ai stat in curent dar poti raci pentru ca imunitatea scazuta a permis bacteriilor (sau vreunui virus) sa se inmulteasca/sa actioneze.

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cred ca topicul se refera, totusi, la oameni sanatosi.

#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Cum ai ajuns la concluzia asta? Mie mi se pare ca initiatorul vroia sa stie daca-i vreun adevar in existenta "curentului" in general, nu doar pt oameni sanatosi. :habarnam:

#34
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View PostDev, on 20th April 2012, 16:20, said:

Barboso, eu iti dau dreptate. De altfel mai prin tarile nordice copiii nu's asa infofoliti in miez de iarna ca in Romania desi temperaturile sunt comparabile, uneori chiar mai mici. Sigur n-au 3 randuri de caciuli, iau masa afara si la gradinita se joaca cu orele in zapada. Si clar, la primul semn de soare sunt in tricou si pantaloni scurti chiar daca's 16 grade afara. Da, pe ei nu-i trage curentul. :P

Totusi explicatia lui loock este adevarata, pe un organism slabit, bolnav si/sau predispus la inflamatii o expunere la "curent" scade imunitatea si lasa cale libera imbolnavirii. Nu racesti pentru ca ai stat in curent dar poti raci pentru ca imunitatea scazuta a permis bacteriilor (sau vreunui virus) sa se inmulteasca/sa actioneze.

Ei pur si simplu sunt adaptati altfel. La barbati mai e cum mai e, dar la femei e jale. Cea mai mare prostie e umblatul dezbracata, te alegi cu niste anexite/cistite de vezi stele verzi. Eu ma oripilez cand le vad pe englezoaice in maieut si fustit, fara dresuri, si sandale decupate, in toiul iernii.

View PostBarboso, on 20th April 2012, 14:48, said:

No offence, dar probabil ca faci parte dintre copiii pe care-i pomeneam in postul precedent, crescuti sub glob de sticla.
Te inseli :) . Una e sa nu lasi copilul sa manance o pruna nespalata din pom si alta e sa il imbraci cand e frig.

Edited by Oscilatrix, 20 April 2012 - 18:11.


#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostDev, on 20th April 2012, 18:48, said:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Mie mi se pare ca initiatorul vroia sa stie daca-i vreun adevar in existenta "curentului" in general, nu doar pt oameni sanatosi. :habarnam:
Pt ca nu s-a precizat altfel...   Pt ca asta (consider eu ca) este starea "naturala" a omului, cel putin pana la o varsta...
Poate gresesc eu.


View PostOscilatrix, on 20th April 2012, 19:10, said:

Te inseli :) . Una e sa nu lasi copilul sa manance o pruna nespalata din pom si alta e sa il imbraci cand e frig.
Una este sa imbraci copilul cand e frig si alta este sa exagerezi cu imbracatul, sau sa-l imbraci cand este cald (vezi ce ziceam eu mai sus); n-are nici o legatura cu "pruna".

Edited by Barboso, 20 April 2012 - 18:43.


#36
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostOscilatrix, on 20th April 2012, 18:10, said:

Ei pur si simplu sunt adaptati altfel. La barbati mai e cum mai e, dar la femei e jale. Cea mai mare prostie e umblatul dezbracata, te alegi cu niste anexite/cistite de vezi stele verzi. Eu ma oripilez cand le vad pe englezoaice in maieut si fustit, fara dresuri, si sandale decupate, in toiul iernii.

De acord, cam asta zicea si Barboso. Si asta tine de educatie, obisnuinta si convingeri personale, in copilarie ale parintilor si apoi ale noastre. "Dezbracat" e un termen relativ folosit aici (practic, nu's dezbracate, au maieu si fustit :P), trebuie sa-ti gasesti zona de confort personal si sa te scalzi in ea. Sau sa evadezi daca poti. Un organism obisnuit de mic cu o pala de "curent" va sti cum sa reactioneze si mai tarziu.

View PostBarboso, on 20th April 2012, 18:40, said:

Pt ca nu s-a precizat altfel... Pt ca asta (consider eu ca) este starea "naturala" a omului, cel putin pana la o varsta...
Poate gresesc eu.
Da, sanatatea ar trebui sa fie starea naturala. Si da, exista o tendinta de infofolire exagerata in Romania.
Poate gresesc eu, dar nu-mi dau seama cum pe un topic cu un subiect preferat de babe ti se pare suficienta experienta proprie a unui barbat in toiul varstei :notangel:


Titlu topicului: "exista curentul?" - in general

View PostOmbilic, on 20th April 2012, 13:12, said:

orice baba, atunci cand o doare ceva spune ca o tras'o curentul si nu ca are probleme de sanatate.
Tot in general, "babele" sunt mai predispuse bolilor datorita unei sanatati mai subrede (nu-si mai permit "ce-i mai bun" in materie de alimentatie din cauza pensiilor mici, sau poate nu si-au permis niciodata, organismul nu mai este capabil sa faca termoreglarea bine, absorbtia nutrientilor nu se mai face ca inainte, sufera consecintelor unor vremuri de munca in conditii precare, frig si mizerie etc.)  de aia sunt si cele care se plang cel mai des pentru ca la ele posibilitatea sa se resimta este mai mare.

Cat despre mamicile care vorbesc cu "ne-am c*cat de 3 ori", "am papat laptic", "am zambit pentru prima data", "ne-a iesit primul dintisor" etc. ... si-si imbraca pruncii cu paltonul in toiul verii, nah, tine de educatie (sunt politicoasa acum :D).

Edited by Dev, 20 April 2012 - 19:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate