Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Ochelari antireflex calculator si reflexii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
marius_222

marius_222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 17.04.2012
Salut. Am de putin timp ochelari de vedere care ii port in mare parte la calculator iar seara cand e intuneric in camera vad cate o reflexie in fiecare lentila, reflexie care vine de la lumina monitorului(daca ma joc cu ochelarii in sus si in jos, acestea se misca, si nu exista alta sursa de lumina in camera). Ceea ce vreau sa intreb eu este daca e normal pentru niste ochelari antireflex si antiglare sa vad aceste reflexii. Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.874
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu cu ce te ajuta ochelarii la un monitor modern...

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.663
  • Înscris: 21.11.2009
De unde ai tras tu concluzia ca lentilele tale sunt antiglare? Una este antireflexie si alta este antiglare. Antireflexia de pe ochelarii de vedere nu fac altceva decat sa protejeze ochii de radiatiile emise de monitor (in cazul monitoarelor moderne nu mai este aceasta problema).


Ce le mai debiteaza unora cand sufera de lipsa de ocupatie acuta.

Editat de sandel_u, 17 aprilie 2012 - 21:42.


#4
marius_222

marius_222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 17.04.2012
Sunt si anti glare pe langa antireflex... In fine. Eu am intrebat daca e normal sa se vada reflexiile alea deranjante?

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmarius_222, on 17th April 2012, 21:45, said:

Sunt si anti glare pe langa antireflex... In fine. Eu am intrebat daca e normal sa se vada reflexiile alea deranjante?
Nu, nu e normal. Ochelarii tăi sunt bolnavi, du-i la doctor.

Glumeam. Normal că e normal.

#6
monailie

monailie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 17.04.2012
mi se intampla si mie.

#7
marius_222

marius_222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 17.04.2012
ok, mersi de raspunsuri

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.683
  • Înscris: 29.03.2006
Filtrele de pe monitor sau ochelarii pt. monitoar, au fost intodeauna o aberatie buna de pacalit fraierii.

La CRT-uri, campurile EM se ecraneaza doar in interiorul carcasei monitorului cu o cusca metalica, apoi in fata cu grila de apertura.
Electronii de la CRT este exclus sa treaca prin sticla groasa.

La LCD problemele de EM sunt minimizate din start, pt. ca nu exista bobine de deflexie.

Legat de antireflex, este perfect sinonim cu anti-glare sau anti-flare, mai ales atunci cand vorbim de ochelari.
La monitoare, pe langa tratament antireflex, poate exista si un strat mat cu rol suplimentar antiglare, insa evident ca asa ceva nu are ce cauta pe ochelari.

Daca vezi reflexe puternice, inseamna ca tratamentul antireflex nu este suficient de performant, sau eventual este chiar o facatura.

Cele mai performante tratamente antireflex la ochelari si obiective foto, sunt SMC PENTAX ( super-multi-coated), Carl Zeiss T* la obiective, si Carl Zeiss Super ET la ochelari.

Cele 3 tratamente antireflex amintite mai sus, doar ele,  presupun existenta pe fiecare parte a lentilelor, a cate cel putin 8-9 straturi depuse in vid, mai intai 7 straturi de oxizi metalici, fiecare pt. o culoare din spectrul cromatic, fiecare cu o grosime de 1/4 din lungimea de unda a culorii respective, astfel reducand prin efect cuantic reflexele, chiar si de 50 de ori, si apoi la suprafata, straturi suplimentare pt. rezistenta la zgarieturi, murdarie si lichide.

Editat de loock, 17 aprilie 2012 - 22:25.


#9
marius_222

marius_222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 17.04.2012
loock, nu mi-am luat ochelarii pt anti reflex, am dioptrii, anti-refelxul e pus acolo..am lentile essilor crizal alize+
http://www.crizal.co...es/default.aspx

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.683
  • Înscris: 29.03.2006
La lentile subtiri, respectiv care au indice de refractie mare, peste 1,5 ( 1,6, 1,7, 1,8, 1,9 ), este cam obligatoriu sa ai antireflex cat mai bun, pt. ca altfel o sa vezi flare la greu.

Nu esti primul care se vaita de lentilele alea... chiar de curand a mai scris cineva pe forum de problema asta.

Am recomandat deja Pentax SMC sau Carl Zeiss Super ET

#11
marius_222

marius_222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 17.04.2012
Pai ala e doar tratamentul, Tipul lentilelor este asta: http://www.essilor.r...agini/Orma.aspx cu indice normal de refractie 1,5. Nu se vad asa evident refelxiile, e ca si cum ar fi 2 pete de praf pe lentile

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.683
  • Înscris: 29.03.2006
Dupa cum se vede, nu prea scrie mai nimic despre AR / antireflective coating, pe siteul lor, la nici unul din tratamentele din link.

De altfel, pt. indice de refractie de 1,5, nici nu se agita lumea prea mult cu tratament AR la ochelari.

Se prea poate ca o lentila cu indice de refractie 1,7, care fara tratament AR ar face flare ingrozitor si complet catastrofal, daca este de ex. din sticla Carl Zeiss Tital 1,7, dar si cu tratament Super ET ales special la comanda, sa faca flare semnificativ mai putin fata de o lentila normala de 1,5 indice de refractie, dar fara un tratament AR performant.

Editat de loock, 17 aprilie 2012 - 23:06.


#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 13.02.2012
as dorii sa imi fac astfel de ochelari, ma ajuta la ecran laptop Sony, acum 4 ani lucram de dimineata pana seara, apoi treptat lucram pana dupamasa, apoi numai dimineata, sa ajung in prezent la 38 ani cam 10 min pe ora sa rezist fara sa apara dureri, iritatii, incetosare...., m-ar ajuta cu ceva acesti ocheti,ce m-ar ajuta ?

#14
gabby123

gabby123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2009
In primul rand te ajuta o pereche de ochelari cu dioptriile corespunzatoare.
In al doilea rand te ajuta foarte mult sa ai lentile pe ochelari cu antireflex pentru ca imaginea este mai clara, eliminand reflexiile.

#15
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 13.02.2012
Am avut de pe la 14 ani 3 perechi de ochelari dar nu ii suportam pe ochi cum ii purtam mai mult cum ma durea capul si nu imi erau necesari pt a ma descurca la scris, citit si nu am gasit un motiv pt ai folosi.

Am cumparat cartea Programul pentru imbunatatirea vederii. dar nu sunt rezultatele asteptate
http://www.librarie....e-fara-ochelari

Cu el cum sta treaba ai idee http://www.renuntalaochelari.com/

Deci ce doresc e cum sa fac sa nu imi oboseasca ochii asa repede la ecran laptop ??

#16
gabby123

gabby123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2009
Solutia e simpla si corecta. Fa un consult de calitate la o optica buna si poarta ochelari corespunzatori

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 13.02.2012
Prin anul 2000 am platit 200 lei sa imi fac ocheti dar nici 5 min nu i-am suportat pe ochi si i-am facut bucati si aruncat nu mai pot continua asa, cum stiu eu ca serviciu e de calitate, daca nu imi plac/nu ma ajuta nimeni nu imi returneaza banii...

Mi-am mai verificat vederea prin 2006

Fișiere atașate


Editat de aazz, 16 iulie 2013 - 09:46.


#18
gabby123

gabby123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 28
  • Înscris: 12.07.2009
Alea sunt dioptriile tale?? Si nu vrei sa porti ochelari? E absolut normal ca atunci cand pui astfel de ochelari pe ochi sa dureze un pic pana te acomodezi. Tu trebuia sa porti ochelari de cand te-a nascut iar creierul tau nu e obisnuit sa vada lumea cum ar trebuii si reactioneaza prin ameteala si dureri de cap. Trebuie sa ai rabdare si sa insisiti sa ii porti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate