Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

intrebari instalatii sanitare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
Salut.
Sunt Cristi,va rog frumos o parere in lagetura cu instalatiile sanitare pe care urmeaza sa le pun dupa ce-mi vin termopanele.(la casa)

In bucatarie si hol o sa fie incalzire prin pardoseala.Instalatorul lucreaza cu Henco.Ce tip de Henci sa fie?e recomandat Henco?

Ca si marca de calorifer,ce parere aveti de Ferolli?

Candva o sa mi montez pe acoperis si un panou solar(apa calda),inca nu stiu ce fel si cum va fii, dar cred ca de pe acum ar trebui trase niste tevi.De care ,cate,diametru?

Poaate sunt intrebari grele pt ca n-am dat suficiente detalii,va multumesc oricum pt efortul de-a ma lamuri.

#2
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Henco e teava multistrat (Pexal). Parerea mea e ca e bun ca producator (Henco) insa nu stiu daca merita sa folosesti Pexal. Problemele de care ar trebui sa stii sunt:

1. Pexal (teava) e ieftina (sau relativ ieftina) insa mufele - conectorii - sunt scumpi. Calculeaza pretul pt toata instalatia
2. Conectorii sunt restrictivi (au un varf care intra pe interiorul tevii) - ceea ce inseamna ca diametrul tevii se reduce la imbinari
2. Teava e greu de tinut dreapta - tinde sa serpuiasca. Daca teava e ingropata, e OK. Daca e la vedere, nu arata bine.

Pt teava ingropata, PPR e o solutie mai ieftina si tot la fel de comoda. Are avantajul/dezavantajul ca imbinarile sunt sudate - simplu de realizat, insa nu se demonteaza. Este foarte butucanos, insa ingropat mai merge.


Ferrolli sunt fie panouri de otel, fie de aluminiu. In ambele cazuri sunt de buna calitate. Panourile mi se par un pic galbui (nu e o problema decat daca vrei alb imaculat). Sunt fabricate in Turcia, insa raportul pret/calitate e f. bun. Personal, am luat Dunaferr - Ungaria. Mi s-au parut mai bune.

#3
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Cum sa puna teava PPR pentru incalzirea in pardoseala ?????
Pentru pardoseala exista teava de polietilena reticulara PE-RT de 16 mm(sau mai groasa, dar nu e cazul).

#4
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Intrebarea se referea la instalatii sanitare - cel putin, asta am inteles eu. PPR se foloseste la sanitare.

La incalzire in pardoseala se poate folosi tub multistrat cu toate ca majoritatea folosesc PEX.

#5
marcris

marcris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.03.2007
Intrebarea viza in primul rand incalzirea in pardoseala(IP).

NU-I bai  :D ca dl Barsanescu s-a extins si la restul,multumesc.

Deci sa inteleg ca Henco nu se pune la IP.Am mai citit tot pe aici de PEX A sau C.

Pt un necunoscator nu-i usor pt ca daca ma duc la un magazin aia vor sa-mi vanda marfa lor si vad ca exista 1000 de variante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate