Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Comportamentul agresiv la Ciobanescul Caucazian

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ernicri

ernicri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2012
Buna,
Am  un mascul Ciobanesc Caucazian  de   3 ani  si   de  vreo  saptamina    a  inceput  sa devina  tot  mai  agresiv   cu  mine.Cu    strainii  era  destul  de  agresiv  ,  dar  ma  socat  faptul  ca    a  inceput  sa  scoata  acel  zgomot  specific  de  atac  cind  ma  vede    si  nu  stiu  exact  ce  sa  intimplat . Am  mai  obesrvat  ca cind ma imbrac  in ceva  negru   , nu  ma mai  recunoaste  si   devine  agresiv  si  numai  dupa  o  discutie  de  cca  10-15  min  , devine  mai  domol  si   incep  sal  recunosc.Daca  aveti  vreun  sfat  pt  mine  ,  va  rog  sa  ma  ajutati.Multumesc

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Incep sa cred ca animalele au ceva cu negru,ca si eu o patesc,nu cu un caine,ci cu un motan,care se sperie cand sunt imbracat in negru,si ia o atitudine defensiva,de parca se simte amenintat.Si nu e un motan de rasa,e din acesta care il are tot omul pe langa casa.Un sfat ar fi sa te imbraci din ce in ce mai des in negru si sa te joci cu el ca sa se obisnuiasca,stiu ca e un caine destept si devotat,de cand ma stiu,bunicii mei numai rasa asta o cresc pentru protejarea gospodariei si chiar paza animalelor pe islaz.Acesta e sfatul meu,poate sunt altii care au alta idee.

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Pe mine nu ma suporta copilul de 3 ani in negru... :D

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Nu cred ca e prea tarziu(ma refer la varsta), dar ai putea sa-l inveti sa te recunoasca dupa un anumit sunet! Faci acel sunet si il recopensezi cand vine la tine! Exercitii de 10-15 min pe zi, pana cand raspunde fara acea recopensa! Dar atentie, dupa aceea trebuie macar mangaiat, vorbit cu el ca s-ar putea sa nu mai raspunda!
Eu cand vin tarziu acasa, ca sa nu latre, fac ca ratoiul Donald(nu chiar ca el, dar pe acolo), vine la poarta bucuros si daca mi-e lene sa ma duc pana la bucatarie sa-i dau o "atentie" ii dau drumu sa ude pomii de pe marginea soselei! Acel sunet imi este util si cand il scot la plimbare atunci cand ii dau drumu din lesa!

#5
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006

 ernicri, on 16th April 2012, 10:29, said:

Buna,
Am  un mascul Ciobanesc Caucazian  de   3 ani  si   de  vreo  saptamina    a  inceput  sa devina  tot  mai  agresiv   cu  mine.Cu    strainii  era  destul  de  agresiv  ,  dar  ma  socat  faptul  ca    a  inceput  sa  scoata  acel  zgomot  specific  de  atac  cind  ma  vede    si  nu  stiu  exact  ce  sa  intimplat . Am  mai  obesrvat  ca cind ma imbrac  in ceva  negru   , nu  ma mai  recunoaste  si   devine  agresiv  si  numai  dupa  o  discutie  de  cca  10-15  min  , devine  mai  domol  si   incep  sal  recunosc.Daca  aveti  vreun  sfat  pt  mine  ,  va  rog  sa  ma  ajutati.Multumesc
ce spui tu acolo este foarte , foarte , foarte grav . 3 ani ? cainele s-a maturizat si pur si simplu nu te mai recunoaste ca mascul alfa . discutie de 10-15 minute ??? stai tu linistit , chiar legat la ochi , cainele te recunoaste in momentul in care ti-a auzit vocea . nu te supara pe mine , dar sincer ... nu cred ca esti tu pentru un astfel de caine . daca te uiti pe net cand se vorbeste despre caucazian , intotdeauna este un banner mare , foarte colorat care probabil ca se vede si din elicopter : "ACEASTA RASA NU ESTE PENTRU ORICINE ! " . eu stiu acum ca 100% din cei ce citesc pagina aia isi spun in sinea lor : "ORICINE ? Pai eu nu sunt ORICINE ... eu sunt X , cel mai tare si mai mare ..." hmmmm ... caucazianul este un caine numai pentru cei cu mare experienta in cresterea cainilor , oameni care stiu sa se impuna in fata oricarui fel de caine , oricum ar fi el ... urias , agresiv , coltos , whatever . si tu ... nu ai reusit sa faci asta in fata unui pui . crezi ca esti in stare sa te impui acum in fata unui caine matur care nu te recunoaste de sef ? care trei ani de zile s-a convins ca esti prea slab pentru a conduce haita ?
nu am decat un singur sfat : apeleaza la cineva de specialitate . si daca asta nu merge ... cauta un stapan potrivit pentru un astfel de caine . un stapan care a mai avut de-a face cu masculi dominanti , agresivi si care a stiut sa se impuna in fata lor . alta solutie ... eu nu vad si sincer , nu cred sa existe . stiu ca nu itzi pica bine ceea ce tocmai ti-am zis , dar ... e foarte posibil ca lucrurile sa se inrautateasca ...

#6
perca_felician

perca_felician

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.03.2012
cam asa ar trebui sa se comporte cu tine mascul la un an jumate
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q9FULx_vD74?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Absolut de acord cu ce a scris Osmiu. Pana gasesti un dresor ia niste minime masuri ca de exemplu: nu are voie sa intre sau sa iasa pe poarta/usa inaintea ta. Cand il scoti la plimbare nu are voie sa mearga in fata ta, nu ii dai sa manance din mancarea ta, nu are voie sa stea pe ceva mai inalt. Cauta articole pe net despre cum sa devii seful haitei

#8
Toto1

Toto1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2018

 ernicri, on 16 aprilie 2012 - 09:29, said:

Buna,
Am  un mascul Ciobanesc Caucazian  de   3 ani  si   de  vreo  saptamina a  inceput  sa devina  tot  mai  agresiv   cu  mine.Cu strainii  era  destul  de  agresiv  ,  dar  ma  socat  faptul  ca a  inceput  sa  scoata  acel  zgomot  specific  de  atac  cind  ma  vede si  nu  stiu  exact  ce  sa  intimplat . Am  mai  obesrvat  ca cind ma imbrac  in ceva  negru   , nu  ma mai  recunoaste  si   devine  agresiv  si  numai  dupa  o  discutie  de  cca  10-15  min  , devine  mai  domol  si   incep  sal  recunosc.Daca  aveti  vreun  sfat  pt  mine  ,  va  rog  sa  ma  ajutati.Multumesc

Buna,

Ati mai rezolvat ceva cu acest Caucazian?
Am si eu un mascul Caucazian pe care il cresc de la varsta doua luni, ne-am inteles foarte foarte bine...nu am avut alti caini si nici nu prea ma pricep la dresaj dar am cautat pe net si l-am invatat cateva comenzi pana acum sezi, culcat, aici, dute/pleaca, adu mingea, nu si nu e voie, are el o placere sa imi ia palma in gura....niciodata nu ma strans tare dar nu e tot timpul placut Posted Image il iubesc pe acest caine enorm... sa ma fac mai bine inteles, nu am simtit atata dragoste de  la absolut nimeni inclusiv familie, prieteni...

La varsta de 10 luni am venit acasa mai tarziu si putin "pilit"...am intrat in curte, l-am strigat si vreo 2-3 minute a fost ok apoi a inceput sa maraie si sa latre infiorator la mine....am fost nevoit sa ies repede din curte....nu am reusit sa il calmez nicicum de dupa gard asa ca m-am gandit ca poate simte miros de alt caine...dat fiind ca m-am jucat putin cu cainele unui vecin...daca are vreo relevanta un maidanez.

Fiind si "pilit" si dezamagit l-am batut de dupa gard (un gard de 120cm) cu o "bâtä" la care el nu a dat deloc inapoi ba chiar facea mai rau....vazand ca nu ajung nicaieri asa am plecat mai departe de gard sa imi revin putin din acea dezamagire....dupa aprox 30min am venit inapoi si el era alt caine....a venit la mine si tot ridica laba in joaca asa ca am intrat iar in curte si el a venit cu capul in jos spre mine si sa pus culcat cu botul la mine pe picioare.

Dupa 3 luni (la varsta de 11 luni) cand am fost din nou la acest vecin iar m-am jucat cu catelul lui putin, am venit acasa si am intrat pe poarta, l-am mangaiat pe al meu si el era bucuros dar in aprox 3 minute a inceput sa maraie la mine din pozitia de culcat, am incercat sa il calmez cu sezi, culcat, nu, nu e voie dar nimic... ba chiar devenea tot mai agresiv... deci am fost nevoit sa ies din curte (daca are importanta pe alta poarta a curtii ....din partea opusa), in acel moment mi-a trecut mie prin cap ca poate din cauza ca simte mirosul altui caine asa ca am intrat in casa pe un geam, am facut un dus si m-am schimbat de toate hainele. cand am iesit din casa in curte el iar a venit la mine cu capul in jos si sa asezat cu botul pe picioarele mele.

Acum 10 zile (la varsta de 15 luni) am fost la alt vecin si tot asa am mangait catelul lui putin , cand am venit acasa...am intrat pe poarta si m-am dus la el , l-am mangaiat dupa care la fel dupa aprox 3minute a inceput sa ma maraie si sa latre la mine urat, din nou am incercat sa il calmez cu sezi, culca, nu nu nu dar el tot mai rau.... nevasta-mea era si ea acolo si sa bagat in fata mea....eu am iesit din curte ...din nou am intrat pe gem, am facut dus si m-am schimbat de toate hainele dar cand sa ies din casa in curte el era tot agresiv....am deschis un geam si am incercat sa il calmez de pe gem dar nu am reusit nicicum. am plecat in camera si dupa aprox 1 ora am mers inapoi iar el nu mai era agresiv si din nou a venit si sa asezat cu botul pe picioarele mele.


Acum 5 zile am fost pana la gradina aprox 300m, pe el l-am lasat sezi in fata portii cu poarta deschisa...nu a vrut sa mai iesa de acolo sa vina cu mine pt ca in ziua anterioara sa curentat la gardul electric si a fugit in curtea mica (normala)... gardul electric il am pe 8000m2 pt ca am si o vacuta... cand am venit inapoi din gradina el era tot in fata portii in pozitia de culcat...am venit si m-am asezat langa el, l-am mangait si el a ridicat labuta de cateva ori bucuros...dar din nou dupa aproximativ 3minute a inceput sa ma maraie si sa latre la mine, am inchis poarta si am plecat de acolo un timp....din nou cand am venit era linistit.... atunci mi-am dat seama ca nu are nici o legatura cu mirosul altui caine dat fiind faptul ca am plecat de langa el 30minute pana la gradina si nu am avut contact cu nimeni.

Acum 4 zile ne-am jucat cu mingea in curtea mica totul frumos .....la un moment dat era cam obosit si nu mai avea chef de joaca...am luat o bucata mai mare de branza(pt ca ii place foarte mult) si i-am dat-o in gura...el a lasat-o jos si a inceput sa maraie si latre la mine atat de urat ca am crezut ca o sa sara pe mine, am intrat in casa si fiind seara m-am pus la somn.

Acum 3 zile iarasi a fost ok jumatate de zi dupa care cand m-am dus la in mangai din senin a inceput sa maraie si sa latre la mine..... de atunci am fost nevoit sa il bag intrun tarc mai mic si nu l-am mai scos de acolo...si in fiecare zi de atunci ba e ok si arata ca vrea sa se joace, ba maraie si latra la mine iar ieri a inceput pt prima data sa latre si la nevasta-mea.


nu mai stiu ce sa fac si cum sa il fac sa nu mai maraie/latre la mine, eu stau la munte si nu am gasit nici un dresor, sa il dau/vand nu este o optiune, il iubesc foarte mult si vreau sa il aduc pe drumul cel bun.... va rog sa ma ajuta-ti cu sfaturi daca aveti experienta cu Ciobanescul Caucazian....daca doriti sa imi trimite-ti numarul de telefon in privat si va sun, daca nu putem comunica aici.

Edited by Toto1, 15 September 2018 - 11:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate