Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare: Ce as putea cultiva pe 500 mp ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
marcoos

marcoos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.01.2006
Salut!
Am un teren agricol de 500 mp pe care nu-l folosesc si ma gandeam ca poate nu ar fi rau sa incerc o mica afacere. Avantajele ar fi:
- Distanta foarte mica de Constanta.
- Posibilitatea forarii unui putz
- Posibilitatea alimentarii cu energie a hidroforului de la un vecin.
- Posibilitatea contractarii unui credit pt demararea afacerii (momentan as putea sustine din activitatea actuala un credit de aprox. 5000 euro)
Am tot citit pe forum ideile celorlalti utilizatori, dar deocamdata nu am reusit sa iau o decizie.  De aceea orice sugestie din partea dvs este binevenita.
Va multumesc.

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Vita de vie cred ca ar merge cel mai bine, pepeni, cartofi sau porumb. Orice ai incerca sa cultivi, insa, se face cu foarte multa munca, terenul trebuie pazit, imprejmuit, trebuie sa scoti certificat de producator etc. Bafta !

#3
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
E foarte putin 500 mp de teren pentru a incepe o mica afacere in domeniul agricol in afara de iarba de aia mai speciala nu vad ce ai putea creste  :bigeyed:, singura chestie e sa-ti pui o mica gradina pentru familia ta de unde sa ai produse cat mai naturale, ideea cu un put e foarte buna, iti iei un generator mic(500 lei maxim) si nu te incurci nici cu vecinul. Poti sa iti faci un solar si sa-l automatizezi pe cat posibil macar alimentarea cu apa si nu mai este necesar sa mergi in fiecare zi sa uzi. Sa vedem ce zici si ceilalti forumisti... .

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmarcoos, on 12th April 2012, 23:43, said:

...teren agricol de 500 mp pe care nu-l folosesc si ma gandeam ca poate nu ar fi rau sa incerc o mica afacere...
Mică n-ar fi, ar fi chiar minusculă...
Sigur nu ai uitat vreun zero ?!?

O variantă ar fi să hrănești două familii de permaculturiști.

#5
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
mac pentru canabis sau direct..marijuana;)
ies bani mult mai multi decat la cartofi si alte cele..

on: pepeni?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postboxerbull, on 13th April 2012, 00:47, said:

mac pentru canabis sau direct..marijuana;)
ies bani mult mai multi decat la cartofi si alte cele..

on: pepeni?


miroase mey...unde ai vazut tu canabis cultivat in aer liber in tari unde nu-i legal?

pepeni merge doar daca e solul pt.pepeni.

si io l-as da la 2 familii de permaculturisti...250 mp/familie de 2 adulti+2 copii...scot TOATE legumele (fara cartofi :) )...da' ai grija sa aiba si ceva servici (ca altfel ii ai pe constiinta!)

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pe suprafata aia asa mica (de obicei 500mp e lot de casa - e cumva la iesirea sud din ct vizavi de metro?) nu faci niciun fas cu cartofi sau alte legume care se cultiva la hectar.
iti trebuie un fruct scump gen capsun, deci ceva sere de capsuni daca poti sa faci si sa scoti mai mult de 2 productii pe an, acum tre sa ai si unde sa le vinzi.

#8
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Castraveti sau morcovi.

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ce ma amuza persoanele care recomanda cartofi si alte legume la 1 leu kilu. aia nu e afacere, mai mult muncesti ca sa produci ceva, iesi in pierdere, timp si sanatate.

poti face o sera cu flori. mai poti pune plante medicinale si sa le dai la plafar frumos ambalate sub forma de pliculete de ceai.

#10
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010
Pe 500mp cel mai bine castigi daca forezi dupa petrol (si sa ai si noroc sa existe acea resursa), din alceva nu prea vad profit.

#11
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
La noi nu e ca la americani! Daca "ai bafta" sa gasesti ceva bogatii in subsol, statul iti ia pamantul si te despagubeste cu cel mult pretul zonei!

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Solar sau sera. Floricultura ar merge... mai ales ca esti si aproape de oras.

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Posthoria66, on 17th April 2012, 12:33, said:

Solar sau sera. Floricultura ar merge... mai ales ca esti si aproape de oras.


Pentru floricultura trebuie musai 5-7 ani de experienta.
Cred ca merge doar plante medicinale, stir, mohor costrei si ce se mai gaseste in zona.

Agricultura se face doar daca esti permanent pe tarla, ca eu n-am prea auzit de taran plecat in concediu.

#14
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
ar fi mai potrivit un camping,ca tot esti aproape de mare si mai vine si vara,
iar la iarna depozitezi turisti rataciti.

#15
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
La capsuni te-ai gandit? Poti sa le faci si la solar pe o suprafata asa mica.

#16
boticelina

boticelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.03.2006
Eu as pune chestii deosebite pe care sa le pot stoca fara pierderi un timp mai indelungat si sa le vinzi cu valoare adaugata mare in iarna, primavara. Adica usturoi violet, ceapa esalote/de apa, porumb ornamental, phisallys, luffa (il vinzi curatat la felie producatorilor de sapunuri artizanale), ardei iuti deosebiti, d-astea...

#17
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu as pune mure coacaze si zmeura.

#18
BCG1977

BCG1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.08.2011
Am un prieten care mi-a dat anul trecut o punga de kiwi din productia proprie de la Ploiesti. Omul creste in propria curte. A pus kiwi din curiozitate.
Fructele au fost delicioase, chiar daca mai mici ca dimensiuni fata de cele grecesti din supermarketuri (sa fie si asta o diferenta intre fructul de casa si cel cultivat intensiv pentru profit? tot ce se poate).

Din cate am inteles de la el, recolta per suprafata cultivata e indestulatoare pentru o cultura de hobby. Nici nu se agita omul cu "lucrari agricole", si beneficiaza de niste fructe delicioase, din propria curte.
Am inteles ca trebuie sa plantezi doua plante, una de sex masculin si alta de sex feminin cand initiezi, o chestie d-asta, sper sa nu spun prostii pentru ca nu am studiat personal problema. Dar e clar ca pe doar 500 mp trebuie sa faci "altceva" daca vrei sa ai o satisfactie si nu vrei sa ai gradina de curte clasica, cu salata, rosii, ceapa, fasole, etc...
Studiaza putin problema, vezi cam care-i treaba cu kiwi-ul, pe unde creste, ce fel de clima, sol, cum si cand il plantezi, lucruri d-astea...

LE: Eu as pune kiwi dar nu am nicio bucata de teren intr-o zona mai scaldata de soare, doar la munte am niste bucati de teren si undeva mi-am pus anul trecut zmeura. Nu mult, doar 5 plante, asa de hobby, pentru ca zmeura din padurile limitrofe e batrana si uneori exista riscul sa ma intalnesc cu concurenta carpatica, adica ursul.

Edited by BCG1977, 16 May 2012 - 07:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate