Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Casa modulara!?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012
Salut!!

Visul meu din totdeauna a fost sa imi pot construi o casa de genul Foto. Este o casa modulara de ceva timp incer sa aflu cat mai mult despre acest tip de casa si cam cine le construieste la noi in rom,dupa cautarile mele nu prea am gasit multe variante si ce am gasit nu sunt prea convingatoare.Astept parerile si informatiile eventual chiar si opiinile celor care poate au asa ceva construit deja.
  Intrebari ar fi multe .. de expl in primul rand daca sunt indicate pentru climatul de  la noi din Rom eu sunt din Bacau si detin un teren langa care as vrea sa imi contruiesc.

  Va multumesc anticipat !!

Attached Files



#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
de ce trebuie neaparat modulara? iti place proiectul? la arhitect ai fost?

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ce se vede in poza, se incadreaza oarecum la stilul  international, insa putin cam degenerat....

Stilul international, aparut la inceputul sec XX, se incadreaza mai larg in curentul cubist aparut in arta, si este poate varful atins in arhitectura moderna pt. case/vile de tip unifamilial ( deci nu cladiri mari), deci este perfect normal sa placa si sa fie ales acum si in viitor, deoarece este putin probabil sa fie depasit vreodata ca estetica si volumetrie, d.p.d.v. arhitectural si estetic modern.

Cat despre modulare, ea este mai putin relevanta.
Modularea se utilizeaza oricum pt. compartimentari si camere.
Ca si compozitie si arhitectura exterioara, modularea se poate utiliza pt. a crea un ritm si o simetrie care sa echilibreze armonios spatiul, insa asta se face constient si controlat de un arhitect  sau artist, si nu de la sine.
Daca ne referim la volumetrie ( nu la ornamente ), modularea apare automat la ansamblurile rezidentiale sau locuintele multi-familiale, si este potrivita / se cere  o rezolvare de design care sa justifice mai estetic repetitia, printr-o rezolvare cu ritm si simetrie, care sa sparga monotonia.

La stilul international se poate discuta despre modulare intr-o sfera restransa, si anume, nu atat ca si repetitie, ci ca si echilibrare volumetrica si proportii armonice.
Stilul international este in general mai putin modulat/spart in volume detasate evident, este mai compact, insa proportiile si volumetria tind spre perfectiune, incat sunt aproape autosuficiente, si se utilizeaza si elemente de accent puternic, care definesc forma si stilul, precum streasini orizontale de beton armat, care ies evident din volum si sparg forma si monotonia, contrast evident in rezolvarea arhitectural-estetica a peretilor exteriori -evident diferiti, modularea suprafetelor vitrate de o maniera modernista si stilizat-cubista, rezolvare in contrast cu placari ornamental-abstracte-cubiste/bazate pe linii paralele, etc., insa subliniez, se pastreaza o forma de ansamblu cat mai pura, cat mai rafinata, cu proportii cat mai perfecte, aproape autosuficiente estetic, si in general se subliniaza simplitatea si perfectiunea prin dominarea albului ca si cromatica de baza, insa pot exista si exceptii.

O modulare de genul celei din poza, este o rezolvare care tinde spre kitsck, si ea releva faptul ca arhitectul sau clientul nu a fost in stare sa propuna/accepte o volumetrie/forma suficient de bine echilibrata - asa cum aminteam - suficient de rafinata incat sa fie autosuficienta, si a ajuns la o spargere inutila si gratuita a volumetriei, care sa ia ochii unui necunoscator usor de multumit.
Sigur, asta nu inseamna ca nu se poate face si o modulare volumetrica cu adevarat echilibrata estetic.
Se poate si asa ceva daca arhitectul este capabil si isi propune, fiind o tema destul de grea in cazul in care chiar se doreste si se urmareste pana la capat.
Repet insa, simpla spargere in volume nu confera automat plus-valoare, ba chiar, daca nu este facuta cu mare maiestrie, rezultatul tinde spre, sau chiar este un kitsch.

Edited by loock, 09 April 2012 - 20:03.


#4
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012

 conu71, on 9th April 2012, 19:35, said:

de ce trebuie neaparat modulara? iti place proiectul? la arhitect ai fost?


  Modulara deoarece din ceea ce am vazut sunt mai rapid de construit si fara multe batai de cam si nu in ultimul rand pretul . proiectul imi place foarte mult .pe piata din Romania am gasit doar 2 firme care construiesc asa ceva am sa incerc sa postez liku-rile ,nu stiu daca este voie dar incerc, ideea este ca nu stiu cum se comporta ca si casa permanenta si care sunt dezavantajele!!!http://www.prefabeco.ro/module.html  sau http://www.case-economice.ro/case-modulare/produse-instalatii.php?lang=romana&ID=3&m_catid=2&userID=   astept opiniile voste!!     Multumesc!!

#5
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012

 loock, on 9th April 2012, 20:53, said:

Ce se vede in poza, se incadreaza oarecum la stilul  international, insa putin cam degenerat....

Stilul international, aparut la inceputul sec XX, se incadreaza mai larg in curentul cubist aparut in arta, si este poate varful atins in arhitectura moderna pt. case/vile de tip unifamilial ( deci nu cladiri mari), deci este perfect normal sa placa si sa fie ales acum si in viitor, deoarece este putin probabil sa fie depasit vreodata ca estetica si volumetrie, d.p.d.v. arhitectural si estetic modern.

Cat despre modulare, ea este mai putin relevanta.
Modularea se utilizeaza oricum pt. compartimentari si camere.
Ca si compozitie si arhitectura exterioara, modularea se poate utiliza pt. a crea un ritm si o simetrie care sa echilibreze armonios spatiul, insa asta se face constient si controlat de un arhitect  sau artist, si nu de la sine.
Daca ne referim la volumetrie ( nu la ornamente ), modularea apare automat la ansamblurile rezidentiale sau locuintele multi-familiale, si este potrivita / se cere  o rezolvare de design care sa justifice mai estetic repetitia, printr-o rezolvare cu ritm si simetrie, care sa sparga monotonia.

La stilul international se poate discuta despre modulare intr-o sfera restransa, si anume, nu atat ca si repetitie, ci ca si echilibrare volumetrica si proportii armonice.
Stilul international este in general mai putin modulat/spart in volume detasate evident, este mai compact, insa proportiile si volumetria tind spre perfectiune, incat sunt aproape autosuficiente, si se utilizeaza si elemente de accent puternic, care definesc forma si stilul, precum streasini orizontale de beton armat, care ies evident din volum si sparg forma si monotonia, contrast evident in rezolvarea arhitectural-estetica a peretilor exteriori -evident diferiti, modularea suprafetelor vitrate de o maniera modernista si stilizat-cubista, rezolvare in contrast cu placari ornamental-abstracte-cubiste/bazate pe linii paralele, etc., insa subliniez, se pastreaza o forma de ansamblu cat mai pura, cat mai rafinata, cu proportii cat mai perfecte, aproape autosuficiente estetic, si in general se subliniaza simplitatea si perfectiunea prin dominarea albului ca si cromatica de baza, insa pot exista si exceptii.

O modulare de genul celei din poza, este o rezolvare care tinde spre kitsck, si ea releva faptul ca arhitectul sau clientul nu a fost in stare sa propuna/accepte o volumetrie/forma suficient de bine echilibrata - asa cum aminteam - suficient de rafinata incat sa fie autosuficienta, si a ajuns la o spargere inutila si gratuita a volumetriei, care sa ia ochii unui necunoscator usor de multumit.
Sigur, asta nu inseamna ca nu se poate face si o modulare volumetrica cu adevarat echilibrata estetic.
Se poate si asa ceva daca arhitectul este capabil si isi propune, fiind o tema destul de grea in cazul in care chiar se doreste si se urmareste pana la capat.
Repet insa, simpla spargere in volume nu confera automat plus-valoare, ba chiar, daca nu este facuta cu mare maiestrie, rezultatul tinde spre, sau chiar este un kitsch.


   Uau! banuiesc ca sunteti in domeniu.? Poza era doar reprezentativa nu era chiar ceea ce imi doresc, Dv vb de poartea estetica si cu siguranta este corect ceea ce afirmati, dar totusi cred ca si ceea ce avem in foto nu ar fi rau cu ceea ce vedem ca se construieste pe la noi care chiar este de prost gust ,opinia mea, Oricum ceea ce ma intereseaza f mult este tipul de sonstrusctie modulara si materielele folosite la acest tip de construictie daca sunt indicate climatului nostru, eventual un constructor care face asa ceva de calitate bineinteles. Dezavantajele si poate eventual consilii.

  Va multumesc !!!

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nu știu de ce tu crezi că reprezentarea grafică este o casă modulară.
Nu cred că este modulară.
Nu văd modulul.

Asta nu înseamnă că nu este drăguțică.
Mai interesant este faptul că stă cocoțată pe piloni.
Îmi place asta.

Există o casă construită în România, undeva pe lânga București care seamănă destul de bine cu reprezentarea ta.
Voi reveni.

#7
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012

 paradigmatic, on 10th April 2012, 16:26, said:

Nu știu de ce tu crezi că reprezentarea grafică este o casă modulară.
Nu cred că este modulară.
Nu văd modulul.

Asta nu înseamnă că nu este drăguțică.
Mai interesant este faptul că stă cocoțată pe piloni.
Îmi place asta.

Există o casă construită în România, undeva pe lânga București care seamănă destul de bine cu reprezentarea ta.
Voi reveni.
  

   Este construita din module cel puitin eu am luat/o de pe un site care construiesc case modulare si ei o dadeau ca si casa mosulara.Eu cred ca este f draguta  si dupa cum am spus anterior iubesc mult stilul doar ca x spunea ca daca nu sunt modulate cum trebuie dau spre prost gust si cred ca este posibil. Informatii despre cine ar construi asa ceva si din ce materiale???

Edited by gabry_01, 10 April 2012 - 15:55.


#8
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012
Dragi prieteni! Deci !? cand am teschis acest topic eram f convins ca voi putea sa imi constuiesc o casa modulara din cateva motive:
  1 deoarece imi place f mult designul unei astfel de case
  2 din cautarile mele pe net credeam ca ma descoperit ca sunt si economice
   Acestea sunt erau 2 motive care erau la baza motivatie mele, dupa nenumaratele mele cautari pe net am gasit 2 firme care costruiesc asa ceva la noi in Rom si am incercat sa contactez una pt a avea un pret estimativ , macar sa stiu de unde plec si unde ajung,si astazi primesc raspunsul pe care am sa il impartasesc si cu voi sa vad si opiniile Dv. d
   proiectul care am cerut info este urmatorul:

   PRETUL ESTIMATIV  FARA FARTII DE CONSTRUCTIE SI TRANSPORT....................73000

Preturile nu includ : avize si aprobari pentru construire , cheltuieli de transport .
Preturile includ : uzinare structura , manopera montaj , regii si executie fundatie

ASTEPT CU DRAG OPINIILE DV DAR SUNT F...... CRED CA REVOLTAT. GRESESC???????????????

Attached Files



#9
gabry_01

gabry_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2012

 gabry_01, on 10th April 2012, 21:28, said:

Dragi prieteni! Deci !? cand am teschis acest topic eram f convins ca voi putea sa imi constuiesc o casa modulara din cateva motive:
  1 deoarece imi place f mult designul unei astfel de case
  2 din cautarile mele pe net credeam ca ma descoperit ca sunt si economice
   Acestea sunt erau 2 motive care erau la baza motivatie mele, dupa nenumaratele mele cautari pe net am gasit 2 firme care costruiesc asa ceva la noi in Rom si am incercat sa contactez una pt a avea un pret estimativ , macar sa stiu de unde plec si unde ajung,si astazi primesc raspunsul pe care am sa il impartasesc si cu voi sa vad si opiniile Dv. d
   proiectul care am cerut info este urmatorul:

   PRETUL ESTIMATIV  FARA FARTII DE CONSTRUCTIE SI TRANSPORT....................73000

Preturile nu includ : avize si aprobari pentru construire , cheltuieli de transport .
Preturile includ : uzinare structura , manopera montaj , regii si executie fundatie

ASTEPT CU DRAG OPINIILE DV DAR SUNT F...... CRED CA REVOLTAT. GRESESC???????????????
  

   NU AM SPECIFICAT 73000E

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate