Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

vreau pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#145
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006

View PostSkytalker, on 21 martie 2017 - 00:40, said:


La o intretinere corespunzatoare:
1) O perie inainte de ascultare, pentru a se indeparta praful din grooves
2) La fiecare 5-6 ascultari, sau dupa caz, curatat vinyl-ul in masina
3) Dupa spalare pus in sleeve antistatic, nu in sleeve-ul original
4) Depozitat corespunzator.

Este intr-adevar mult de bibilit la ele. Dar se mentin.

Ca sa inteleg fenomenul, praful este principalul daunator sau acul "sapa" in disc in timp?
Din curiozitate despre ce pick-up / doza / TTPSU vorbim mai exact? multam

#146
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostSkytalker, on 21 martie 2017 - 00:24, said:

Stiu ca multa lume sufera de CMS cind vorbim de asta.... masuratori, masuratori, etc. Asa cum am mai spus depinde foarte multi factori.

Eu iti recomand tie si altora, fara suparare, sa faceti o plimbare pina la un centru dotat cu aparatura performanta si o sa aveti o surpriza.
Faptul ca vinyl-ul suna mai bine este o realitate. Evident sint unii care nu au acuitatea auditiva sa auda diferenta.

Din partea mea poti sa crezi altfel, nu am nici o problema.
-
Fara suparare ,cu sunetul ma ocup de vreo 20 de ani la modul profesionist. Adica asta mi-e meseria. Si am invatat sa nu fiu indus in eroare de aprecieri subiective.
Cat despre ureche ,ai dat-o in bara de tot ,dar pun pe seama varsei fragede aceste izbucniri de orgoliu contrazis.
Am ascultat(si adus) aparatura mult mai scumpa decat cu ce ne-ai delectat in poze ,btw NAD -ul ala e total nepotrivit pt. minunatiile alea de boxe.
Repet pt. cei neavizati dar care cred contrariul si apreciaza sunetul dupa trairi emotional autosugestionate: Distorsiunile si sunetul reprodus cu oarece aproximari fata de sursa dau senzatii de "caldura" ,"culoare" si alte aprecieri total atehnice. Sunetul ,digital sau analogic e bun sau prost. Punct. Nu e bun din cauza ca e analogic sau viceversa.
Cand stai intr-un studio cu un trupa care inregistreaza poate o sa pricepi mai bine de ce suportul analogic cu exceptia benzii profesionale multitrack de studio si a mag-urilor profesionale cu DBX ,acest suport eeste destul de departe de ce inseamna un sunet reprodus 100% fidel ,transparent si corect.
Toata aceasta manie cu vinilurile nu e de fapt decat o varianta de hipstereala mai de tip high class ,singurul mare plus al vinilului fiind produsul fizic in sine ,adica discul ,copertile ,prezentarea grafica ,senzatia ca tii ceva in mana  si care in final te duce biased spre asanumite si inchipuite senzatii de caldura ,culoare & stuff.

#147
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
@edigee

Cele de mai sus sint nu numai offtopic dar sint chiar comice. Adica altfel spus " Hai iti spun cine sint eu si cit de tare sint" .

Faptul ca esti profesionist "cu sunetul", iarta-ma dar nu ofera nici o garantie ca detii adevarul absolut si nici ca parerea ta este cea care conteaza. Cu atit mai mult ca exista destul date pe internet care te contrazic.

Cit despre ureche sa avem pardon ... Cind ti-ai facut ultima oara audiograma? Cit de bine auzi, si pina la ce frecvente?
De cind pina cind exista reglementari in ceea ce priveste  capabilitatile aurale la sunetisti? Altfel spus, nu ai o licenta de functionare care sa fie conditionata de indeplinirea unor conditii minime ale  caracteristici auditive, nu este lege care sa prevada ca tb sa faceti vizita medicala obligatorie la capitolul auz iar functie de rezultate sa puteti sau nu va exercitati meseria in continuare.

Deci determinarile de cit bine auzi se fac subiectiv... ca sa nu spun altfel. Posted Image Iar faptul ca tu nu ai incredere in auzul tau spune multe.
Afla ca sint categorii profesionale: pilotii si controlorii de trafic aerian, unde vizita medicala esta anuala si obligatorie si unde daca nu indeplinesti conditii minime de acuitate auditiva iti pierzi licenta de functionare.

Sint convins ca ai auzit si "ai adus" Posted Image aparatura mai scumpa ca a mea.

Dar atita timp cit nu o detii, nu poti sa faci la ora asta cel mai simplu test: sa pui aceeasi piesa pe cd si pe pick-up si sa le compari. Atunci despre ce vorbim?  Despre ce iti aduci aminte ca ai auzit cindva ? Despre ce citesti pe internet?

Dupa anii '90 erau studiouri peste tot in Bucuresti, in ditamai locurile cele mai ciudate. Nu era nici o minunatie sa ai access acolo, mai ales daca cintai in vreo trupa. Cunosc Akai 747, chiar foarte bine.

Sunetul prin definitie este analog. Sunetul se stocheaza diferit intr-um mediu analog si altfel digital. Practic pe un cd nici nu poti sa captezi toata unda sonora ci sample-uri de 16 bits data de 41.000 ori/sec. Conversiile din analog in digital si dupa aceea din digital in analog, ca sa reproduci sunetul au limitari fizice. Si de aici apar distorsiuni.

Pe un rahat de vinyl se inscrie toata unda sonora ANALOG in santurile alea.  Si se reproduc ANALOG. Fiind mai scumpe, asa cum foarte bine ai spus, au parte de un mixaj mai bun.
Distorsiunile sint induse din cauza neintretinerii discului, praful aflat pe santuri, acel "rumble" al pick-up-ului nepeformant, uzura vinyl-ul in timp, etc. Aici e buba, nu in alta parte.

Ar mai trebui sa stii ca toata lumea apreciaza sunetul prin simtul numit "auz". Auzul este unul dintre simturile omului care nu trebuie minimizat.
Muzica, in sine, este emotie, mai multa sau mai putina.

In final totul se invirte in jurul a ce ne place, nu a ceea ce este bun.  Ca daca nu iti place, degeaba este bun.

Edited by Skytalker, 23 March 2017 - 00:29.


#148
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In afara de aprecieri generale ,subiective ,si dovedind un ego supradimensionat ,argumentele de ordin tehnic sunt absolut jenante. Mai ai de crescut si de invatat ,asta daca nu te retragi comod in atotsuficienta si elitismul autodeclamat al generatiei tinere de astazi.
Chiar nu vreau sa polemizez ,e o mare pierdere de timp. Ca si cum ar trebui sa-i explici cuiva ca la ora 12 la pranz e lumina afara.
Ca fapt divers: primele inregistrari digitale au aparut tot pe vinyl. Discurile alea oare sunt OK? Mai ales ca unul dintre ele e dat si astazi ca refererinta de majoritatea inginerilor de sunet ca mod in care trebuie sa sune un material audio. Daca nu stii despre ce vorbesc google-eşte de zor si vei afla.

Edited by edigee, 23 March 2017 - 00:42.


#149
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postedigee, on 23 martie 2017 - 00:42, said:

In afara de aprecieri generale ,subiective ,si dovedind un ego supradimensionat ,argumentele de ordin tehnic sunt absolut jenante. Mai ai de crescut si de invatat ,asta daca nu te retragi comod in atotsuficienta si elitismul autodeclamat al generatiei tinere de astazi.
Chiar nu vreau sa polemizez ,e o mare pierdere de timp. Ca si cum ar trebui sa-i explici cuiva ca la ora 12 la pranz e lumina afara.
Ca fapt divers: primele inregistrari digitale au aparut tot pe vinyl. Discurile alea oare sunt OK? Mai ales ca unul dintre ele e dat si astazi ca refererinta de majoritatea inginerilor de sunet ca mod in care trebuie sa sune un material audio. Daca nu stii despre ce vorbesc google-eşte de zor si vei afla.


Mi-a placut asta cu "generatia tinara"...aprecierea este  la fel de exacta ca si toate celelalte afirmatiile pe care le-ai facut.
De unde nu este, nici D-zeu nu cere, dar nici nu da.

Edited by Skytalker, 23 March 2017 - 01:29.


#150
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E vorba de mentalitate nu de varsta biologica. Corect era sa folosesc cuvantul infantil.

#151
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postedigee, on 23 martie 2017 - 01:30, said:

E vorba de mentalitate nu de varsta biologica. Corect era sa folosesc cuvantul infantil.
Multumesc pentru ca mi-ai deschis ochii. Am fost orb dar acum ma declar luminat.
Am inteles in sfirsit ca sint un pusti hipster nepriceput si ca toata investitia pe care am facut-o in vinyl-uri si linie audio, nu fac cit o ceapa degerata.

De acum inainte ori de cite ori o sa ascult un vinyl care imi va suna mai bine decit un CD, o sa stiu ca e doar in mintea mea necoapta. Ca de fapt lucrurile stau cu totul altfel. Si toate astea datorita tie.
Multumesc maestre! Posted Image

Edited by Skytalker, 23 March 2017 - 01:47.


#152
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@Skytalker

Eu nu cred ca este nevoie de autovictimizare. Discutand pur ipotetic, asa cum este posibil ca @edigee sa nu fi ascultat o sursa analogica suficient de capabil, la fel este posibil ca nici tu sa nu fi ascultat inca o sursa digitala facuta cum trebuie Posted Image

Edited by bibiaudiofil, 23 March 2017 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate