Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Permis de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salut!
M-am intalnit astazi cu un amic roman, si din vorba-n vorba am ajuns la work permit.. Era suparat ca nu il are si trebuie sa plece acasa, etc. Dezvoltand subiectul, i-am spus ca vreau sa aduc o ruda incoace, si mi-a spus urmatoarele :

"Daca patronul ii face contract, NU ii mai trebuie permis de munca! Permisul de munca ti-l scoti cand vii si incepi sa-ti cauti pe la firme, dar atat timp cat demonstrezi ca cineva VREA sa te angajeze direct, NU mai e necesar permisul"

Mie mi-a trebuit si permisul de munca... Pana la urma care e adevarul? S-a schimbat legislatia?
Are cineva detalii? Nu cred sa fie adevarat ceea ce mi-a spus  :mellow: :mellow:

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
u

Edited by petre69, 06 April 2012 - 21:01.


#3
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... nu stiu in Irlanda dar in UK ca cetatean roman se poate munci legal in trei feluri: high skilled worker, self-employed sau student. din cate stiu prima optiune este suspendata momentan ramanad valide celelalte doua... cat priveste ceea ce a povestit amicul tau, este posibil dar angajatorul trebuie sa faca dovada ca nu a gasit pe piata engleza de munca persoana necesara pentru umplerea golului din angrenajul sau ceea ce este greu pentru ca noi, romanii si bulgarii, suntem ultimii la care se poate apela legal pe piata muncii...

#4
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postprimejdie_06, on 6th April 2012, 21:06, said:

... nu stiu in Irlanda dar in UK ca cetatean roman se poate munci legal in trei feluri: high skilled worker, self-employed sau student. din cate stiu prima optiune este suspendata momentan ramanad valide celelalte doua... cat priveste ceea ce a povestit amicul tau, este posibil dar angajatorul trebuie sa faca dovada ca nu a gasit pe piata engleza de munca persoana necesara pentru umplerea golului din angrenajul sau ceea ce este greu pentru ca noi, romanii si bulgarii, suntem ultimii la care se poate apela legal pe piata muncii...
adevarul cam asta este,eu am fost in Anglia si acolo lucrurile stau absolut identic cu cele discutate in acest topic,self employed este cam singura optiune a romanilor si bulgarilor pana in 2014(daca nu cumva se vor schimba legile intre timp),angajatorul trebuie sa demonstreze ca nu exista nici un nativ care sa solicite postul respectiv liber,oricum sunt si romani care au reusit sa si faca contracte in ciuda acestor restrictii,depinde mult si de sansa,asa ca...multa bafta

#5
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Aha! Si cu work permit-ul cum e?
Adica, tipul asta se plangea ca el tre' sa plece, ca nu are work permit, si se obtine prea greu, el considera ca n-are sanse (lucreaza intr-o spalatorie auto) . Eu n-am avut nicio problema, totul s-a derulat foarte OK si in timp record.
Ai sanse sa fii respins? Depinde de experienta si/sau domeniul muncii ?
Ma gandesc, ca atat timp cat platesti 1.000Euro pentru el, ar trebui sa nu fii respins.  :confuzzled:

#6
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Posttarantula21, on 6th April 2012, 22:16, said:

Aha! Si cu work permit-ul cum e?
Adica, tipul asta se plangea ca el tre' sa plece, ca nu are work permit, si se obtine prea greu, el considera ca n-are sanse (lucreaza intr-o spalatorie auto) . Eu n-am avut nicio problema, totul s-a derulat foarte OK si in timp record.
Ai sanse sa fii respins? Depinde de experienta si/sau domeniul muncii ?
Ma gandesc, ca atat timp cat platesti 1.000Euro pentru el, ar trebui sa nu fii respins.  :confuzzled:
depinde,eu am intalnit cazuri cand au fost respinsi sau altii carora li s-a aprobat workpermit ul,nu cred ca ii incalzesc cei 1000 de euro ai tai,tinand cont ca dupa aia ramai pe capul lor cu drepturi depline de a munci,cand ei chiar isi dores contrariul,adica sa ramana cati mai putini straini acolo pt a facilita gasirea unui loc de munca pt. nativi,intelegi,probabil ca job urile cele mai nasoale sunt pentru "restul" si este acolo unde sunt cele mai mari sanse pt. obtinerea acestuia,din Anglia am vazut ca multi cautau sa plece inspre Inslanda cica ar merge f. bine acolo acum insa nu am nici o idee nici nu cunosc pe cineva

Edited by zobarr69, 06 April 2012 - 22:36.


#7
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttarantula21, on 6th April 2012, 22:16, said:

Aha! Si cu work permit-ul cum e?
Adica, tipul asta se plangea ca el tre' sa plece, ca nu are work permit, si se obtine prea greu, el considera ca n-are sanse (lucreaza intr-o spalatorie auto) . Eu n-am avut nicio problema, totul s-a derulat foarte OK si in timp record.
Ai sanse sa fii respins? Depinde de experienta si/sau domeniul muncii ?
Ma gandesc, ca atat timp cat platesti 1.000Euro pentru el, ar trebui sa nu fii respins.  :confuzzled:
daca nu te superi, tu  ce job ai in Irlanda?(de s-a derulat totul foarte ok si in timp record?)
iar pt cineva care lucreza intr=o spalatorie auto  sansele sunt foarte mici de a obtine un permis in comparatie cu un medic,programator etc roman;deci depinde mult de domeniul muncii( si de ce salariu ai pe an);ideea e ca e greu sa fii muncitor necalificat si cu permis.
oricum, sunt mai multe aspecte dar mi-e lene sa scriu acum.

raspunsuri mai bune despre work permit o sa gasesti aici http://www.romanianc...y.net/forum.php
dar mai intai sa citesti si asta  http://www.romanianc...nca-din-Romania

Edited by grouch, 06 April 2012 - 23:45.


#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgrouch, on 7th April 2012, 00:41, said:

daca nu te superi, tu  ce job ai in Irlanda?(de s-a derulat totul foarte ok si in timp record?)
iar pt cineva care lucreza intr=o spalatorie auto  sansele sunt foarte mici de a obtine un permis in comparatie cu un medic,programator etc roman;deci depinde mult de domeniul muncii( si de ce salariu ai pe an);ideea e ca e greu sa fii muncitor necalificat si cu permis.
oricum, sunt mai multe aspecte dar mi-e lene sa scriu acum.

raspunsuri mai bune despre work permit o sa gasesti aici http://www.romanianc...y.net/forum.php
dar mai intai sa citesti si asta  http://www.romanianc...nca-din-Romania

Toti vorbesc de work permit dar nu am auzit pe nimeni ca macar a incercat sa foloseasca portita legala numita self-employed.E cel mai simplu mod cu putinta de a munci legal in Irlanda.http://www.welfare.ie/EN/Publications/ToilandTrouble/Documents/toiltrouble.pdf

#9
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012
cu exceptia bancilor si a firmelor de tot nu cred ca e firma sa refuze angajarea.

eu am lucrat in marea britanie fara work permit si fara NIN peste 1 an de zile. am lucrat si self employed si employed normal (ceva ilegal) si nimeni nu a zis nimic. ba mai mult am primit si p45 ul dupa ce nu am mai lucrat. important e sa gasesti un loc de munca. restul sunt tampenii. nu pot sa te dea afara din tara ca esti eu. in magazinul unde lucram venea controlul tot timpul. controlau sa vada daca sunt oameni ilegal acolo. ori ca aveam nin ori ca nu aveam ne lasau in pace ca nu puteau sa ne faca nimic. ii luau pe aia din afara ue si ii expulzau. noi ne intorceam la munca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate