Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Scanare Carte de identitate Unicredit Tiriac Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Am fost azi la Unicredit Tiriac sucursala Giurgiu pentru a achita o factura catre o firma care avea cont la banca lor. Mi s-a parut mai usor decat sa alimentez contul meu si apoi sa fac ordin de plata catre ei.
Am ramas foarte surprins cand persoana care mi-a incasat banii mi-a scanat cartea de identitate si factura respectiva mativand ca asta e politica bancii si ca daca nu imi convine imi anuleaza tranzactia.
Nu mi se pare normal sa mi se scaneza documentul de identitate, cand am intrebat-o de ce face asta mi-a spus ca asa fac ei cu toate persoanele ce le sunt clienti (eu doar am platit factura respectiva nu am cont la ei sau altceva, client cred ca le e firma careia i-am platit serviciile). Sunt de acord ca trebuie o serie si un numar de C.I. eventual un CNP dar nu tot documentul cu adresa, data de expirare, prenume parinti , fotografie. Oricine are acces la datele respective imi poate fura identitatea, daca e sa ne gandim la cel mai rau scenariu.

Unde pot face o reclamatie cu privire la aceasta situatie? Este ANPC competenta sa rezolve o astfel de sesizare?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Fa o cerere scrisa sa-ti spuna ce date au despre tine. Dupa ce ii lasi sa se scobeasca citeva saptamini le faci o cerere sa le stearga. Sint sanctiuni foarte mari daca nu se conformeaza la ambele chestii.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
:huh: Eu mai platesc ocazional facturi la ei, dar nu mi-au cerut niciodata buletinul macar...
N-ai platit cu numerar ? Ai facut vre-o tranzactie bancara ptr plata ?

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ce prostie. Mergi sa platesti o factura si te trezesti ca-ti iau amprentele si-ti scaneaza retina.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
asta e trendul, sa adune cat mai multe date despre cat mai multe persoane... eu imi luam banii inapoi si plateam singur, cred.

#6
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Am platit cu numerar catre o firma (din ro) care are cont deschis la ei . n-am mai stat sa ma cert cu casiera sau sa plec in alta parte pentru ca eram cu copilul si n-aveam chef sa mai umblu. Eu lucrez la o institutie de stat care are mult mai multe drepturi sa verifice datele si identitatea persoanelor decat o banca privata si ne e strict interzis sa fotocopiem documentele de identitate ale unei persoane, putem verifica, dar doar atat. De aia mi se pare exagerat sa aiba ei o copie a c.i.-ului meu. Oricum voi face o sesizare la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal dupa ce voi face la ei o cerere sa imi spuna pentru ce foloseste scanul c.i.-ului meu.

#7
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
La Banca Transilvania, depun lunar bani intr-un cont, la acelasi casier din aceeasi sucursala.In fiecare luna, imi face copie de buletin.Nu ca m-ar deranja extrem de mult, dat fiind faptul ca am cont acolo si oricum exista la dosar...Exces de zel...

#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
exist o reglmantare a BNR ca orice operatiune cu cash la banca sa fie obligatoriu sa iti prezinti buletinul acum unele banci scaneaza buletinul si introduc datele in sistem ca ulterior sa nu mai faca copie xerox la fiecare tranzactie doar sa il prezinti si altii care fac xerox de fiecare data (ING / B Romaneasca) oricum toate bancile sunt operatori de date cu caracter personal

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate