Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

ip_conntrack: table full, dropping packet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am un router+firewall (iptables), cu LINUX CentOS 5.7 ... De vreo 2 zile, FTP-ul merge execrabil, foarte greu reusesc sa incarc cateva fisiere prin FTP ... Am mers la locatia unde este serverul si am gasit urmatoarele erori:

Quote

ip_conntrack: table full, dropping packet.
printk: 2 messages suppressed.
ip_conntrack: table full, dropping packet.
ip_conntrack: table full, dropping packet.
printk: 5 messages suppressed.

... etc ...

[ https://lh6.googleusercontent.com/-hrr6nVcGd-U/T3xeuVb0pxI/AAAAAAAALEE/KLP908rE3nU/s576/ip_conntrack_table-full_dropping-packet_02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1.) - Au legatura aceste erori cu faptul ca nu pot incarca fisiere prin FTP decat foarte, foarte greu ?

2.) - Care sa fie problema ? Stie cineva ?

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

View Postdan74mm, on 4th April 2012, 17:48, said:

Am un router+firewall (iptables), cu LINUX CentOS 5.7 ... De vreo 2 zile, FTP-ul merge execrabil, foarte greu reusesc sa incarc cateva fisiere prin FTP ... Am mers la locatia unde este serverul si am gasit urmatoarele erori:

... etc ...

1.) - Au legatura aceste erori cu faptul ca nu pot incarca fisiere prin FTP decat foarte, foarte greu ?
Da.

View Postdan74mm, on 4th April 2012, 17:48, said:

2.) - Care sa fie problema ? Stie cineva ?
Ai multe conexiuni prin masina aia. In primul rind trebuie sa vezi daca sint toate legitime si nu ai spammeri, flooderi prin retea (depinde de cit de mare e reteaua, tipul de trafic etc, verifici cu netstat) si daca da, atunci e nevoie de tuning la tcp stack (un exemplu pt citit ar putea fi http://www.cyberciti...ux-tcp-tuning/) . O cauza posibila ar mai putea fi si latenta mare la reteaua ISP-ului si/sau pachete pierdute pe reteaua providerului (verifici cu mtr).

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Well ... Problema se pare ca e de la mine, respectiv la PC-ul de acasa ... cel putin, asa cred. Am incercat sa incarc fisiere pe alte servere: Romarg - Server in Romania, Bluehost - Server in USA (cum de nu mi-a venit ideea asta mai repede ?): aceeasi problema.

Folosesc Comodo Internet Security - l-am dezactivat ... degeaba, tot asa merge.
Am verificat driverele placii de retea ... par sa fie in regula.
Am testat cu Filezilla FTP-client - la fel merge.

Deja turbez ...

Edited by dan74mm, 05 April 2012 - 12:45.


#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ce inseamna merge greu? ai viteza de transfer mica sau nu te poti conecta?
Faptul ca se incarca greu fisierele in general tine de viteza de transfer si peeringul intre provideri. Download de pe ftp e la fel de incet?
Ai verificat cu mtr sau WinMTR pe Windows daca ai loss?

#5
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View PostHuza, on 14th April 2012, 15:52, said:

Ce inseamna merge greu? ai viteza de transfer mica sau nu te poti conecta?
Faptul ca se incarca greu fisierele in general tine de viteza de transfer si peeringul intre provideri. Download de pe ftp e la fel de incet?
Ai verificat cu mtr sau WinMTR pe Windows daca ai loss?


@ Huza: - Uite, am postat aici DEMO-uri: http://forum.softped...howtopic=855504

Incarcarea fisierelor prin FTP este execrabila ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate