Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fotografia Panoramica

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#1
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Am fost saptamana trecuta la un festival international de documentare artistice si arta fotografica care a avut loc la Aiud. Acolo am avut ocazia sa vad niste fotografii panoramice facute de un domn, pe numele lui  Lorincz Zoltan Jr. Extraordinare, ce mai...
Pana sa vad lucrarile acelea si sa stau putin de vorba cu autorul, eu stiam ca pentru panoramic trebuie camere speciale, cu film special...in fine, chestii foarte nelaindemana amatorilor.
Dar uite ca se poate, cu un pic de rabdare.
Am facut si eu una (e prima, nu fiti prea duri).
Attached File  panoramic1.jpg   86.45K   2704 downloads
O sa revin cu mai multe.

Edited by bchendran, 24 October 2005 - 15:45.


#2
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Panoramele se potrivesc ce-l mai bine la natura (munti etc...), parerea mea :).

#3
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
se poate, da vezi ca e cam rupt de la mijloc turnul tau ... la multe panorame :worthy:

#4
Ddf_eu

Ddf_eu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 18.11.2004
Am gasit eu o data pe un site despre fotografia panoramica, am sa caut si am sa pun aici link-ul!
Eh, am gasit...da e pt incepatori...aici. :coolspeak:

Edited by Ddf_eu, 24 October 2005 - 16:37.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca tin eu bine minte, nenea ala de care zici tu are aparat special pe film care are un format mult mai lat => panoramic. [ http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/106.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
Nu, are dreptate Ddf_eu, am si eu un documentar pt Panoramic cu camera digitala (tipu' fol un reflex fuji finepix s2 pro), si recomanda si cateva programe cu care sa ne ''unim'' pozele: ArcSoft Panorama Maker, Adobe Photoshop CS si CS2, Canon PhotoStitch.
Eu am revista si e in italiana, daca era in eng. o scanam si o puneam aici.
Explica f multe lucruri si + ca are niste foto superbe

#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
una e fotografia panoramica si alta lipirea a 2-3-4-x imagini cu ajutorul uni soft...

este totusi o diferenta, mare, nu?

http://www.prop360.com/tours/100158/

Edited by dacuburebista, 24 October 2005 - 17:14.


#8
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
am depistat si adresa tipului site-ul e in italiana, cine nu sie it. poate sa foloseasca Google-Language Tool

http://www.waltellina.it/

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Postbchendran, on Oct 24 2005, 06:43, said:

Am fost saptamana trecuta la un festival international de documentare artistice si arta fotografica care a avut loc la Aiud. Acolo am avut ocazia sa vad niste fotografii panoramice facute de un domn, pe numele lui  Lorincz Zoltan Jr. Extraordinare, ce mai...
Pana sa vad lucrarile acelea si sa stau putin de vorba cu autorul, eu stiam ca pentru panoramic trebuie camere speciale, cu film special...in fine, chestii foarte nelaindemana amatorilor.
Dar uite ca se poate, cu un pic de rabdare.
Am facut si eu una (e prima, nu fiti prea duri).
Attachment attachment
O sa revin cu mai multe.
trebuie sa citeshti nitzel despre cum se fac, despre punctul nodal shi cu sa'tz roteshti aparatul, eventual, daca te pasioneaza subiectul sa'tz cumperi un cap panoramic care sa'tz perimita sa tragi rapid o panorama...

imaginea cu turnul nu e grozava, trebuie multa corectzie de perspectiva acolo, turnul e bombat shi ai rupt un acoperish de asemenea, nu s'a potrivit... eroare de parallaxa

potzi sa'tz incepi researchul din singurul loc care chiar merita atentzie....

http://www.path.unim...edu.au/~dersch/
shi http://www.panotools...title=Main_Page un wiki destul de bine pus la punct, foarte informativ

cadyllac: panoramele cu muntzi sunt un clisheu kitch... ceva gen tabloul cu felia de pepene... :) panoramele sunt mult mai interesante cu alte subiecte.

dacu: alea nu's panorame, sunt nishte imagini trase cu un fisheye...

Camerele alea nu's cu film mai lat... sunt cu film normal de 35, doar ca trag o imagine mai lata, cat ar fi pe 2 cadre or so. sunt multe camre de genul asta, noblex, hassy are unul(xpan), fuji shi rushii au cateva modele cu o fanta rotitoare dar care se strica foarte repede.

Edited by arty, 24 October 2005 - 18:39.


#10
merrycherry

merrycherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.05.2005
eh, bine ca s-a deschis un topic cu "panorama" :D ..ca daca nu se deschidea, deschideam eu :rolleyes:
vreau sa fac un interior de masina, un fel de 360 de grade..pe care sa-l bag intr-un softuletz si sa-l fac un fel de sfera...stie cineva cam cum se face chestia asta? ce "scule" imi trebuie?
multumesc.
exemplu in atachment

Attached Files


Edited by merrycherry, 24 October 2005 - 18:51.


#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Postmerrycherry, on Oct 24 2005, 09:50, said:

eh, bine ca s-a deschis un topic cu "panorama" :D ..ca daca nu se deschidea, deschideam eu :rolleyes:
vreau sa fac un interior de masina, un fel de 360 de grade..pe care sa-l bag intr-un softuletz si sa-l fac un fel de sfera...stie cineva cam cum se face chestia asta? ce "scule" imi trebuie?
multumesc.
exemplu in atachment

itzi trebuie asha...

una bucata cap panoramic sferic, care sa'tz permita sa tragi panorame pe mai multe randuri.

camera e irelevanta, foloseshti ce ai... preferabil digital
lens, cat mai wide, ideal fisheye full circle, depinde ce setup ai, nu la orice camera e availbale.

itzi recomand fisheye ca sa lucrezi cat mai putzin...

apoi, imaginile  se corecteaza, transforma intr'o imagine "equirectangulara".. asta se refera la proiectzie. "capacele" adica zenitul shi nadirul rebuie trase separat shi va trebui sa o faci fara tripod, din motive ushor de intzeles, vine cu experientza shi nu va merge din prima...

daca vrei in format qtvr cum e cel prezentat de tine, sa shti ca ala nu e deloc o sfera, ci un cube :) anyway, itzi transformi imaginea equi in fetze de cube cu panocube (un program) ca sa potzi sa bagi nadirul shi zenitul, apoi, cu panorama tools refaci imaginea equi daca vrei. daca nu, parca panocube face direct qtvr'ul.. daca nu face, panorama tool o face cu un script mic, sau panocube lanseaza scritul ala... nu mai tzin minte pentru ca n'am mai facut de mult qtvr'uri...

baga un ochi pe linkurile ce le'am dat mai sus, informatzia exista, trebuie doar sa ai rabdare sa sapi nitzel.

#12
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Merrycherry, acum ca ai cu ce, arunca si un ochi aici pentru inspiratie:
http://www.sydneyope...our/?sm=3&ss=11. Merita ;)

Da-i click pe Info si o sa vezi ce au folosit ei.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
tim, site'ul ala e nice (oarecum) ca shi interfatza... personal nu e pe placul meu...

insa panoramele sunt in flash, fara corectzie de perspectiva, ceea ce sux... in definitiv, despre asta era vorba. am vazut ca au shi nishte qtvr'uri corectate, insa nici alea nu sunt foarte grozave. sunt trase cu un 0-360 sau similar = calitate destul de indoielnica.

interfatza devine obositoare dupa cateva clickuri... cel putzin pentru mine.

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

Quote

eh, bine ca s-a deschis un topic cu "panorama" biggrin.gif ..ca daca nu se deschidea, deschideam eu rolleyes.gif
vreau sa fac un interior de masina, un fel de 360 de grade..pe care sa-l bag intr-un softuletz si sa-l fac un fel de sfera...stie cineva cam cum se face chestia asta? ce "scule" imi trebuie?
multumesc.

Eu pot sa-ti recomand un soft, asta dupa ce ai tras pozele...

Cel mai bun soft de unit poze pt o panorame este Realviz Stitcher http://www.realviz.c...ts/st/index.php

Cred ca orice camera digitala vine cu un softuletz propriu de facut panorame, ex la canon e Canon PhotoStitch, insa rezultatele sint slabute si incomparabile cu cele procesate cu Realviz. (parca si photoshopul ioncepand cu cs are functie de photomerge, dar iarasi, cu rezultate mai slabe decat realviz.

#15
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
pretul mi se pare cam piperat!!

#16
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Bine Arty, daca nu iti place pun alt link http://www.fullscreenqtvr.com/. -_- :D
Apropos, ceva interesant .... "Danish Royal Wedding". Din pacate "coming soon"

Cat despre ala cu Opera din Sidney, avand in vedere ca este un proiect in-house, rezultatele sunt peste asteptari.  Parol.

Stitcher-ul este intradevar belea. D'aia si costa cat costa

#17
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostCadyllac, on Oct 24 2005, 22:34, said:

pretul mi se pare cam piperat!!

Calitatea costa ...

#18
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postmerrycherry, on Oct 24 2005, 19:50, said:

eh, bine ca s-a deschis un topic cu "panorama" :D ..ca daca nu se deschidea, deschideam eu :rolleyes:
vreau sa fac un interior de masina, un fel de 360 de grade..pe care sa-l bag intr-un softuletz si sa-l fac un fel de sfera...stie cineva cam cum se face chestia asta? ce "scule" imi trebuie?
multumesc.
exemplu in atachment
Sau daca te tine buzunarul uite aici solutia cea mai simpla  :D Fara alte programe si batai de cap  :P
http://www.spheron.c..._attributes.php

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate