Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Mers pe calcaie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Salut! Constat de ceva vreme ca mi-am format sau asa e mersul meu si anume: mai pe calcaie. Nu tarai picioarele, dar am mersul pe calcaie si din cauza asta tot timpul mi se rod papucii in calcaie, putin spre exterior.

Stiti cumva un remediu? cum as putea sa invat mersul corect sau cum as putea sa ma fortez sa merg corect?

E deranjator, tot timpul mi se termina papucii din cauza ca se rod in talpa... dati-mi idei :) Multumesc!

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Incearca sa ridici genunchii mai mult in timpul mersului.

#3
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Fa o vizita la un medic ortoped sa verifice daca nu esti defect la sasiu :D , dupa care vezi cum reglezi directia la un kinetoterapeut & co

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Poate fi vorba de platfus. Nu e chestie grava, dar este o problema des intalnita. Mai exact, unele persoane nu au scobitura in talpa si calca pe toata suprafata. Nu este un handicap, dar asta inseamna ca nu vei putea sa faci niciodata sport de performanta. Adica, adio olimpiada si 400 de metri garduri.
      Al doilea motiv cel mai des intalnit este rahitismul. Din lipsa de calciu oasele devin moi si se deformeaza. Problema devine extrem de evidenta la nivelul picioarelor, picioare care au tendinta sa se transforme intr-un fel de paranteze.
     Cam aici se termina lista cu probleme fiziologice si incepe aia cu probleme psihologice.
    - exista oameni care pur si simplu nu au fost educati cum merge un om normal. Merg pe calcaie pentru ca pur si simplu nu au habar cum trebuie sa isi foloseasca picioarele. Merg pe calcaie de se cutremura casa, nu pentru ca au un defect fizic, ci pentru ca parintii lor cu aia doi neuroni ai lor nu au fost capabili sa explice copilului la ce foloseste planta piciorului.
    - pe locul doi sunt aia care au fost agresati psihic de colegii de scoala. Un handicapat le-a spus la un moment dat ca umbla cracanat. Asa ca, tocesc pantalonii in genunchi si la glezne in mod regulat.

#5
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
nu am platfus.
mi s-a aprins un bec, de multe ori la sport mi se zicea sa ridic genunchii mai sus.

cred ca e aiurea sa te pui sa inveti mersul de la inceput

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate