Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Umflatura Caine

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Buna ziua.
Am luat ieri de la cineva un caine mic, nu stiu exact cat timp are ( 1 luna, 1 luna si ceva aproximativ ).
Problema este ca are o umflatura pe burta. Eu nu stiu sa fii avut umflatura asta si ieri, poate n-am observat, dar din ce stiu eu nu avea asa pe burta.
Am pus niste poze sa vedeti, eu cred ca s-a lovit, dar nu sunt sigur.

Attached Files



#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Pare un abces, ceva. Cel mai bun sfat e sa mergi cu el la un veterinar.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 eug3n92, on 1st April 2012, 11:50, said:

Buna ziua.
Am luat ieri de la cineva un caine mic, nu stiu exact cat timp are ( 1 luna, 1 luna si ceva aproximativ ).
Problema este ca are o umflatura pe burta. Eu nu stiu sa fii avut umflatura asta si ieri, poate n-am observat, dar din ce stiu eu nu avea asa pe burta.
Am pus niste poze sa vedeti, eu cred ca s-a lovit, dar nu sunt sigur.
Dat fiind pozitia pe burta poate fi si o hernie... insa e ciudat sa apara asa brusc si la varsta asta, oricum e musai sa mergi la veterinar sa nu se agraveze.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Hernie. Veterinar.
De cele mai multe ori nu-i nevoie de o operatie extra, le rezolva problema cand ii sterilizeaza dar e bine sa il vada de acum pentru confirmare.
Cel mai probabil era si ieri acolo. :P

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pare hernie ombilicala si unele se rezolva prin operatie, la altele -nu, depinde cat e de mare.

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Prea mare nu pare sa fie umflatura.
Sa zic undeva la 1cm/1cm inaltime.
Si m-am uitat si pare sa fie un fel de piele umflata, nu este tare deloc.

#7
gorica1979

gorica1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.01.2008
Exact ce se vede la tine are si pechinezul tatalui meu.Doctorul a zis ca e hernie.Asa s-a nascut.Acum are 10 ani si tot nu i s-a facut operatie.Atata timp cat nu-l deranjeaza,e bine.Si nu sta deloc-de vreo sase ani s-a mutat la tara si toata curtea e a lui! :roflmaofast:
Multa sanatate!

Edited by gorica1979, 01 April 2012 - 17:57.


#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Acum vin de la un doctor veterinar si mi-a spus ca este hernie ombilicara.
A zis ca nu este nicio problema, se mai intampla. Este o operatie banala.
Trebuie sa programeze cainele la operatie, doar ca mai trebuie sa mai creasca putin.

#9
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
A fost tatal meu la un veterinar azi sa cumpere niste pastile si veterinarul respectiv a spus ca este mai bine daca se opereaza cainele cu cat este mai mic, altii spun ca este mai bine cand mai creste.
Ce sa mai cred?

#10
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 eug3n92, on 2nd April 2012, 15:15, said:

A fost tatal meu la un veterinar azi sa cumpere niste pastile si veterinarul respectiv a spus ca este mai bine daca se opereaza cainele cu cat este mai mic, altii spun ca este mai bine cand mai creste.
Ce sa mai cred?

Nu e nevoie de nicio operatie atata timp cat hernia nu da semne ca ar evolua (mari). Sunt foarte multi caini care au purtat hernia asta toata viata lor de 14-15 ani, fara sa le faca probleme. Se poate opera, bineinteles, insa de multe ori operatia e inutila (poate doar pentru aspect). Veterinarul ar fi trebuit sa-ti spuna asta dar nah, tre' sa traiasca si el, nu?

#11
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Veterinarul este un vecin de-al meu, a zis doar ca nu este ceva grav si ca daca se opreseaza cainele o sa fie in regula. Mi-ar fi zis daca nu era nevoie de operatie.
Operatia costa 90 lei.
Ceea ce nu stiu exact este cand se poate opera cainele? Adica cat mai rapid sau mai trebuie sa creasca 1-2 luni?

Si apropo, in ce fel afecteaza hernia asta cainele? Are vreun efect asupra lui?

Edited by eug3n92, 02 April 2012 - 16:06.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 eug3n92, on 2nd April 2012, 17:06, said:

Veterinarul este un vecin de-al meu, a zis doar ca nu este ceva grav si ca daca se opreseaza cainele o sa fie in regula. Mi-ar fi zis daca nu era nevoie de operatie.
Trebuie bineinteles mai ales daca e ombilicala. Va creste si presiunea abdominala va tinde sa scoata matele afara cu timpul daca peretele este spart/herniat mai ales ca e in crestere. Trebuie vazut si daca epiplonul e intreg ca hernia poate sa fie iesita in epiplon, dar tot rau e pana la urma.

 eug3n92, on 2nd April 2012, 17:06, said:

Si apropo, in ce fel afecteaza hernia asta cainele? Are vreun efect asupra lui?
Poate o mica durere in regiune. La oameni e mai nasol, cand tusesti simti nasol.

Edited by andreic, 02 April 2012 - 16:37.


#13
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Multumesc pentru raspunsuri. :)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Cat despre varsta in general treaba tine de riscul de anestezie nu de operatie in sine, practic e risc de deces daca ceva nu merge bine, ori are alergie la un gaz de acestezie sau intra in soc respirator sau cardiac. Eu am avut un caine acu 3 ani, avea 14 ani in 2010 cand a dezvoltat cancer cu tumora la sani, una mare de vreo 10cm la unu si una mica la altul, s-au marit cam in 2 luni, a fost operat, a rezistat cu greu anesteziei (spasme, tremurat etc) si a mai trait inca 6 luni pana a murit de insuficienta respiratorie, complicatie a cancerului care se pare era mult mai extins decat credeam noi), in ultima luna a slabit si horcaia urat cand respira.

Edited by andreic, 02 April 2012 - 16:50.


#15
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Si totusi cum e mai bine ?
Sa mai astept sa mai creasca sau sa il duc la operatie acum?

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E bine sa mai astepti daca puiul nu prezinta semne de disconfort, varsaturi, lipsa apetitului, dureri sau o dimensiune mare a herniei . Pina la 6 luni se poate inchide singura. In afara de asta e periculoasa o anestezie la o varsta atat de frageda. Dar numai medicul care l-a consultat, palpat, vazut iti poate spune exact daca operatia este o urgenta sa nu. Eventual cere o parere si de la alt medic ca sa nu risti. Am auzit ca la Deva e un medic foarte bun

#17
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Cu medicul acela din Deva o sa ii fac operatia. Are cabinetul langa Gara.

Edited by eug3n92, 04 April 2012 - 13:38.


#18
Alessia90

Alessia90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2012
Am si eu un catelus rasa ShihTzu si zilele trecute am dat peste o mica umflatura pe burtica .. Am mers la vet si mi'a zis ca este hernie ombilicala si sa urm umflatura ,daca se mareste sa revin .. Astazi cand m'am uitat mi se pare ca este putin mai mare .. Este normal sau poate a gresit vet'ul? :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate