Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Astra 2D & Astra 1N in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Receptia satelitului ASTRA 2D este de ordinul receptiei Dx acest satelit avand spotul orientat spre Marea Britanie.Binei teles acest lucru nu inseamna ca nu ajunge semnal chiar si pe meleagurile noastre.Bineinteles ca acest satelit are canale de televiziune FTA de calitate, divertisment si filme ,dar probabail foarte plictisitor pt indivizi care asculta manele , spart seminte si beau bere la flacon.Asta ca o paranteza mica. :)
   De ceva vreme am ajuns in posesia unei antene prim focus de 150cm diametru Al .L-am testat  mai ales in banda C unde am avut niste receptii mai mult ca bune luand in calcul diametrul antenei si a lnb-ului pt C band deosebit de vechi care l-am folosit.Saracu si-a dat intre timp duhul , lucru care acum ma ambitioneaza ca cumpar unul nou si net superior.Asa ca dupa niste teste pe Nilesat , un satelit care l-am de mult in vizor , astazi am decis sa incerc ASTRA 2D.

    In urma mai multor discutii cu DX-eri printre care amintesc DxBozoth (Ungaria) si Razvodnik(Serbia) care ambii mi-au zis ca semnalul scade puternic seara si sunt sanse slabe sa-mi intre ceva iata ca se adevereste inca o data ca realitatile din teren si pt o locatie data difera complet de alte zone "apropiate" si cateodata niste sute de km care par a fi nesemnificative, conteaza enorm la spoturile acestea foarte slabe.

     Aparatura folosita la teste se compune din:

Antena PFA 150 AL

LNB Inverto cu flansa 0.3 db chinezesc

Receptor KAON 570

DVD portabil Hoher cu intrare video/audio


  Am receptionat toate tp cu polaritate verticala dar in conditiile de reglaj submilimetric as putea zice.Tp cu pol orizontala nici vorba sa intre asta era deja de asteptat , dar niciodata nu se stie :). Cerul era partial innorat .Pozele au o calitate slaba datorita conditiilor date de lumina slaba...

   Informativ . SkyTravel  10876 V 22000 are semnalul cel mai bun si stabil iar cel ai slab la ITV-uri dar totusi perfect receptionabil la mine.O valoare de mijlok o au canalele Channel4.

   Am urmarit cu placere Vrei sa fii miliardar pe canalele BBC , emisiune care o uraream pe vremuri la un post maghiar din cauza ai ales a moderatorului emisiunii tare la locul lui :P ,apoi un alt un alt show de divertisment foarte reusit asa la prima vedere cu invitati speciali ,pe ITV era turu frantei apoi pe un altul ceva film.

    Voi monitoriza in continuare acest satelit.

Rog pe cei din tara care receptioneaza ceva de pe acest satelit sa posteze aici observatii, teste , comentarii.

    Evident orice offtopic si postari aiuristice le voi sterge.

Attached Files


Edited by doktorofsat, 25 July 2009 - 22:23.


#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 20.12.2007
Nu prea sunt multe de comentat , evident pe noi cei din zona de sud poate ne incearca un mic sentiment de invidie datorita pozitiei geografice --insa felicitarile le meriti pe deplin : iti doresc cat mai multe reusite.Iti spun sigur ca dupa un timp antena de 1.5 nu te va mai satisface--deci ai sa-ti upgradezi echipamentele de la an la an !
Am testat cu putin timp in urma din curiozitate cateva tp-uri ale 2D --se pare ca exista sanse de receptie si in sud , dar in niciun caz cu antena de 1.8m !
In ca o data felicitari si asteptam si alte receptii inedite din zona de nord-vest a tarii !

#3
Dani70

Dani70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 02.01.2009
[


  Salut. Felicitari @doktorofsat. Receptionez si eu Astra 2D intre 12-16 si 21-22, polaritatea verticala.Pentru receptia Astra 2D am folosit o antena circulara 1.9M (6 petale,Al,fabricata la Brasov), Lnb Inverto IDLP-SFLANGE 0.3dB si am testat mai multe receptoare. Primele rezultate le-am obtinut in 01.09. 2008.
  Semnalul este in ordinea urmatoare:
10876 V 22000 5/6 ,
10848 V 22000 5/6 ,
10818 V 22000 5/6 ,
10788 V 22000 5/6 ,
10758 V 22000 5/6 ,
10729 V 22000 5/6 ,
10906 V 22000 5/6 , primul transponder avand semnalul cel mai puternic.

Dintre receptoarele testate cel mai sensibil tuner il are Thomson DSI4214C (receptor dedicat Sky Uk,NDS,indicator semnal mai slab). O sa revin cu o lista a receptoarele testate.

Cateva poze cu programe de pe Astra 2D. Receptoare : Humax 5400, General Satellite FTA-7001S si Thomson DSI4214C.

Attached Files



#4
tempuser

tempuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.03.2010
Salut,

Sunt din Hunedoara si vreau sa vad BBC/ITV/Channel 4. Stiu ca este limitat semnalul Astra 2D de la 28E, dar dupa ce am rascolit forum-urile, vad ca e ceva sansa de a capta, cel putin in aceasta parte de tara, Astra 2D. M-am hotarat la o antena de 2,4 prim focar, fixa, de la Elstar:

Antena

si Lnb:

Lnb

Vad ca nu are ghid de unda, am inteles ca un C-120 ar fi bun. Daca aveti ceva pareri, va rog.

Este careva, aproape de mine, cu antene asemanatoare, sa vad un raport de semnal. Momentam am o antena offset de 1,2m, cu montura HH, lnb Invacom de 0.3 si Strong 6355. Am semnal pe Eurobird1 la 28E, unda Steareble, si foarte slab pe Astra 2A South, dar vreau mai mult - Astra 2D.

MI frica ca lungimea cablului e prea mare (40 m) si poate contribui la pierderea de semnal, un semnal si asa slab pe 2D.

O alta intrebare ar fi cum pot sa leg cele 2 antene, la acelasi receiver, dar sa o pot misca pe cea mobila? Daca pun switch, sus langa cele 2 antene, si doar un singur cablu sa vina in camera la receiver, voi mai putea misca antena mobila? Lasa switch-ul semnalul sa treaca la montura? Lungimea cablului este de 40m.

Are careva idee cum sa fac un suport pentru antena mare? Sigur voi sapa si o sa torn ciment la baza unei tevi stabile, dar nu stiu cat de groasa trebuie sa fie teava sa intre in antena. Nici ce greutate are antena. Voi contacta magazinul, sper sa fie undeva astfel de date.

Daca cineva mai are ceva puncte de adaugat, la ce sa fiu atent, sau ce fel de probleme ar putea aparea, va rog.

Multumesc mult.

Edited by tempuser, 01 April 2010 - 12:14.


#5
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
@tempuser

EU nu-ti recomand sa cumperi antena din petale pt receptia benzii Ku!


Am receptionat vara trecuta Astra 2D in MM cu antena prim focar de 1,5m Al dintr-o bucata , lucru confirmat cu poze aici pe forum!!

Ai avea nevoie pt hunedoara de o antena de minim 1,8 m dintr-o bucata de preferinta Al , un C120 + lnb Inverto

Iti aduc de asemenea la cunostinta ca poti receptiona doar tp cu polarizare V cele H sunt aproape imposibil de receptionat la noi

Mult succes!!!

#6
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006
    @tempuser bine ai venit pe acest forum
      Astra 2D receptia lui in romania este din categoria DX  receptia lui in partea de Vest a tari necesita antene mari un pasionat din timisoara a reusit receptia cu o antena de 1.50m a transponderilor verticali intre orele   12-17  
        antena pe care tu ti-ai propusa sa o cumperi este buna ca dimensiune deoarece vei putea receptiona pe perioada mai lunga  , inceace piveste antena fiind formata din petale daca este montata corect fara sa aiba diferente mari desigur ca si 1 mm conteaza putand afecta receptia  vei avea mari satisfactii in receptionarea acestui satelit
          Lnb-ul  este foarte bun are sensibilitate foarte mare + ghidul de unda  C120  vei avea receptie buna iti recomand deoarece eu  am folosit aceasta combinatie si am avut cele mai bune rezultate  .am atasat o poza
              cu lungimea cablului in speta 40 m  nu ridica probleme alti au 100m  este bine sa folosesti cablu de antena RG-6 sau RG-6U
              receptorul  este bun care ai tu dar este bine sa incerci si alte receptoare care au turnerul mai sensibil cum ar fi Strong 4500 CI,Echosmart 790,Vantage 7100ts,Humax 5400 ,Nokiamediamaster 9800-9600,Illusion F1S etc.
                suportul antenei sau stalpul de sustinere  vei realiza doar dupa ce vei vedea antena cum arata cel mai bine este sa faci o vizita la magazin pentru a vedea pe viu cum arata antena tot ansamblu petalele antenei , grosimea tablei ,suportul de prindere a petalelor,montura antenei, tijele de sustinere a lnb-ului
                  fundatia stalpului de sustinere a antenei sa fie mare cel putin 1mc iar la partea de jos a tevii sa sudezi diferite tije ,conier,  fier beton gros  dispuse in cruce pentru a se evita rasucirea tevii in jurul axei sale atunci va sufla vantul,ploilor avandu-se in vedere ca antena are o suprafata  mare, si sa folosesti ciment mult   la beton   dupa care vei astepta cam 30 de zile  pana ce betonul va ajunge  sa aiba rezistenta minima la compresiune                                        
                    sanatate si succes asteptam vesti noi de la tine

                    Attached Files



                    #7
                    tempuser

                    tempuser

                      Junior Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 60
                    • Înscris: 30.03.2010
                    Va multumesc pentru raspunsurile rapide si in special folositoare.
                    @bonou2 Mersi mult pentru link-urile din PM. Bineinteles ca le voi studia amanuntit in tot timpul meu liber.

                    Acum le voi lua pe rand.

                    doktorofsat imi spui ca nu ar fi buna antena aleasa, ma gandeam si eu ca fiind din bucati, se mai pierde semnal, Astra 2D este si asa slab, deci mai pierd si prin montarea petalelor. Dar totusi are 2.4m dimensiune cat de cat buna. Te rog, daca poti, da-mi un link sa vad ceva oferte de antene care mi-ar fi bune mie, sa vad preturi si sa-i intreb cat m-ar costa transportul.  
                    Cat despre polarizare, am cititi ca doar cea verticala e puternica, mersi de confirmare. Daca as vedea si eu, dupa achizitionare si montare, macar frecventele verticale, as fi foarte impacat.
                    Ai spus ca tu ai semnal pe Astra 2D, dar la pozitia 28E sunt 4 sateliti. Pe restul, Eurobird 1, Astra 2A/2B ai avut semnal in acelasi timp, fara sa reglezi antena special pentru Eurobird 1, sau Astra2A/2B?
                    Ar fi bine sa pot avea Astra 2D si Eurobird 1/Astra2A/2B, fara a pierde mult semnal. Intreb asta pentru ca Lyngsat spune ca Eurobird1 se afla la 28.2E si King of Sat zice ca Astra 2D este la 28.5E.


                    bonou2 ai mentionat ca antena din petale sa fie montata corect. Eu ma gandesc ca petalele se potrivesc perfect, find reglate si turnate in fabrica dupa masuratori. La ce diferente te referi ? Cele intre petale ?
                    Dar n-as vrea nici sa risc, sa o cumpar si sa nu fie buna pentru Astra 2D. Am sa caut un ghid de montare al antenelor cu petale.

                    Ma bucur ca LNB-ul si ghidul de unda sunt bune, deci combinatia aceasta ar ramane. Dar se potriveste aceasta combinatie la orice antena prim focar, fie ea din petale sau dintr-o bucata? Intreb asta, ca poate aleg alta antena.


                    Am sa ma orientez sa caut cablul precizat de tine, este in Deva un magazin de specialitate. Dar receiver-ul inca nu il schimb. Prioritate este antena, si montarea ei bineinteles. In timp, dupa ce mai am bani, o sa caut unul HD mai bun.

                    Despre stalpul de sustinere am ceva idei, si sper ca in spatele casei sa fie loc destul. Mai masor, mai desenez, schitez. Cand am o schita acceptabila am sa o atasez aici.

                    La inceput, credeam ca antena din petale aleasa e buna, dar acum sunt indecis. Va rog, daca aveti ceva link-uri sa ma orientez, apreciez. Eu am ales antena de la Elstar ca sunt relativ aproape de mine, transportul nu este asa de mult, livrare rapida si am mai cumparat de la ei. Am sa le trimit email si lor sa ii intreb.

                    Am sa continui sa ma informez, sa intreb ce nu stiu si ce voi mai afla, in acest post, sper sa nu deranjeze pe nimeni, sunt incepator si impatimit, daca receptionez Astra 2D ma si insor.  :thumbup:

                    Vreau ca totul sa fie pregatit pana in Septembrie, atunci ma apuc de tot, pana atunci termin curtea, vopsitul casei si nu o sa mai imi deranjeze nimeni locul de antena.

                    Mutumesc mult de informatii.
                    O zi buna si un Paste Fericit.
                    Salut.

                    #8
                    CABLE MAN

                    CABLE MAN

                      Senior Member

                    • Grup: Senior Members
                    • Posts: 7,878
                    • Înscris: 11.01.2006
                    CHANNEL 4 se vede foarte bine cu orice fel de antena de 1,2 m,pe aceasta pozitie ai si foarte multe canale de muzica bune necodate.

                    #9
                    rz

                    rz

                      Moderator

                    • Grup: Moderators
                    • Posts: 22,175
                    • Înscris: 05.05.2003

                    View Posttempuser, on 2nd April 2010, 11:34, said:

                    Acum le voi lua pe rand.

                    Ar fi bine sa pot avea Astra 2D si Eurobird 1/Astra2A/2B, fara a pierde mult semnal. Intreb asta pentru ca Lyngsat spune ca Eurobird1 se afla la 28.2E si King of Sat zice ca Astra 2D este la 28.5E.

                    La inceput, credeam ca antena din petale aleasa e buna, dar acum sunt indecis. Va rog, daca aveti ceva link-uri sa ma orientez, apreciez. Eu am ales antena de la Elstar ca sunt relativ aproape de mine, transportul nu este asa de mult, livrare rapida si am mai cumparat de la ei. Am sa le trimit email si lor sa ii intreb.

                    Salut... nu iti face probleme privind receptia tuturor satelitilor copozitionati la 28'E
                    In cazul tau, reglajul fin se face obligatoriu pe Astra 2D... restul vor intra cu siguranta deoarece au semnal relativ puternic in tara noastra deci nu mai conteaza ca unul este la 28.2 grade iar altul la 28.5 (cu antena prime focus, fixa si un singur LNB, se pot receptiona 2 sateliti aflati la ''un grad diferenta'' ex. 4 si 5 grade vest sau 5 si 7 grade est daca se fixeaza intre, la 6 grade est)
                    Problema cablului (lungimea lui) se poate rezolva... exista in comert mici amplificatoare liniare (costa 20-25 lei) care ajuta in acest sens (astea nu iti amplifica si semnalul de la satelit)
                    Mai e o antena la Peruvision... este dintr-o bucata, Al, si are diametrul de 2.2M
                    Este foarte buna dar e si scumpa!
                    Iti doresc succes!

                    P.S. In Brasov inca nu s-a raportat semnal Astra 2D cu antene mai mici de 3M... asta e

                    Edited by rz, 02 April 2010 - 16:17.


                    #10
                    for3man63

                    for3man63

                      New Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 23
                    • Înscris: 17.01.2010
                    Salut,
                    -iata cateva poze de antena mea primfocar:

                    [ http://www.kephost.com/images2/id3kq3yf0hgm6gi82p2b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    suport lnb "self made" prins in tije filetate de 6 mm (poate erau mai bune cele de 8...)

                    [ http://www.kephost.com/images2/6m5me99wl9l5t2c6ojgn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    ...-se apropie de punctul focar

                    [ http://www.kephost.com/images2/air75bwgzgtmxncp59j2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    hai sa-i punem totusi si un lnb!! :rolleyes:

                    [ http://www.kephost.com/images2/noz1jcy3iirrebqrhjtu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    antena pusa pe tzeava mea pt teste, deocamdata indreptata spre nord

                    [ http://www.kephost.com/images2/fsxyfftpnjkrhwaw9kj9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    un laser-pointer cu ventuza montat pt aflarea punctului culminant al unghiului de declinatzie

                    [ http://www.kephost.com/images2/jan083h4i8nz5mnxdl6o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    antena indreptata spre sudul-sud (Eutel W6)

                    [ http://www.kephost.com/images2/k8jxo8w6nhsflakaqf7i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    polarmount cu o manivela in locul actuatorului...
                    Chiar nu sunt convins ca ii voi pune actuator, deoarece AM PRINS TRANSPONDERELE VERTICALE DE PE ASTRA 2 D!!!!!!!!

                    #11
                    for3man63

                    for3man63

                      New Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 23
                    • Înscris: 17.01.2010
                    Buna,
                    legat de acest "amplificator"...l-am incercat, nu mi-a aparut diferentza sesizabila la lungimea mea de cablu de 43 m.
                    Feedhornul Invacom C 120 este o alegere foarte buna, dar in prealabil trebuie sa te convingi, daca f/d ratio al antenei tale se incadreaza (acest feedhorn este garantat pana la 0,43-eu am un lighean cu 0,42).
                    La 43 km de Oradea inspre sud-sudest, cu acest feedhorn,LNB Inverto 0,3 dB si cu antena de 150, receptzionez toate tp-urile (V)polare de pe 2D!!, fara intrerupere, pt cateva clipe am calitate ce urca chiar pana la 71 %. :coolspeak: :coolspeak:

                    #12
                    doktorofsat

                    doktorofsat

                      Senior Member

                    • Grup: Banned
                    • Posts: 3,901
                    • Înscris: 04.04.2008
                    Nu am decat cuvinte de lauda Foreman :thumbup: Ai dovedit ca ceea ce iti propui si realizezi.Acum ceva vreme am discutat cu foreman despre receptia ASTRA 2D si sincere nici nu ma gandeam ca intr-un timp asa de scurt va veni cu rezultate concrete .Ma bucur mult ca  ghidul de unde Invacom C120 si lnb Inverto ce ti-am recomandat atunci da rezultate bune si isi merita 100% banii , depasind in performante chiar alte combinatii feedhorn+lnb mai scumpe!!Iti doresc mult succes in continuare!

                    #13
                    for3man63

                    for3man63

                      New Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 23
                    • Înscris: 17.01.2010
                    Multumesc pentru felicitari, Doktorofsat, la fel si pentru sfaturile pe care mi le-ai dat, si imi multumesc si mie, pentru ca te-am ascultat! :thumbup:

                    Din pacate cunostintele mele de pc au limite f.joase, dar promit ca mai spre seara cu ajutorul fiului meu am sa va prezint un video, cu un ecran Goldstar, cu tp-urile verticale de pe 2D, procente, imagini.

                    #14
                    for3man63

                    for3man63

                      New Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 23
                    • Înscris: 17.01.2010
                    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WNTvLs3bqk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

                    #15
                    tempuser

                    tempuser

                      Junior Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 60
                    • Înscris: 30.03.2010
                    Salut,

                    Vad ca rezultatele sunt foarte incurajatoare, semnalul este cat de bun se poate. Oradea nu este atat de departe de Hunedoara, sper folosind o antena de 2.4 petale (sau 2,2 dintr-o bucata - vad cum stau cu banii) sa am si eu cat de cat semnal acceptabil. Foarte bune informatii, foarte util acest post, exact de ce aveam nevoie. In toamna voi "raporta" si eu rezultatele.

                    @CABLE MAN: Channel 4 a fost transmis pe 12480.00MHz, pol.V 27500, pana in 15.01.2010 sub numele de TT On 4 (Talk Time on Four), era exact Channel 4 dar sunt alt nume. Frecventa se receptiona foarte bine chiar si cu antena mea offset de 1.2. De atunci poate fi receptional doar pe Astra 2D. (Unul din motivele mele de a achizitiona o antena mare).

                    Salut.

                    #16
                    tempuser

                    tempuser

                      Junior Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 60
                    • Înscris: 30.03.2010
                    Salut,

                    Am cautat pe la toate firmele de satelit, doar 2 au ramas: Peruvision si Micromedia Systems.
                    La Peruvision Timisoara nu au antene mari, doar la Peruvision Bucuresti, nu am cum sa transport din Bucuresti, si curierul ma costa cat jumate din antena, plus ca nu am incredere in ei.
                    Ramane doar Micromedia, si cu antena Paraclipse 2.3M. Am citit toate forumurile scrise despre ea. Am inteles ca reflectorul e bun, dar montura joaca. Scorpio a cumparat-o dar din 2009 nu mai scrie nimic de ea. Era indoita si urma sa o indrepte. Din ce cauza s-a indoit? Vant, ploaie, soare, zapada? Transport? Intreb poate vede si raspunde. Se merita antena pentru Astra 2D? Doar pentru pozitia de la 28E o voi folosi. Fixa. Locul este in curte, spatele casei, nu este vant puternic, dar toamna bate destul ca sa se clatine. Rezista montura?

                    Micromedia e singura firma care mi-o aduce acasa, deci optiuni nu am.
                    Ce impresii aveti despre Micromedia? Cat de serioasa este? Cum fac transportul? Baiatul cu care am vorbit, Adi, a zis ca intr-o saptamana mi-o poate aduce de la Craiova, doar sa ma hotaresc si sa-l sun.

                    Va rog, si opiniile voastre.

                    Mersi mult.
                    Salut.

                    #17
                    mouse3

                    mouse3

                      Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 971
                    • Înscris: 22.04.2010

                    View Posttempuser, on 23rd March 2011, 13:36, said:

                    Va rog, si opiniile voastre.
                    Mersi mult.
                    Salut.

                    Cit este un Paraclipse la ei ? Asa de curiozitate.Si cit te ajunge cu tot cu transport pina acasa?
                    2D va iesi curind din functiune,din pacate pentru noi.Ce va fi dupa nu se stie.Daca va fi sa fie inlocuitorul in banda Ka,atunci o sa fie rau.Nu stiu daca diametrul asta ar fi suficient in locatia Dvs.
                    Montura fixa are avantalul ca antena poate fi reglata precis pe un satelit.Scoti Tv-ul si receiverul linga antena si reglezi pe imagine intensitatea semnalului.Metoda este sfinta,da cele mai bune rezultate in cel mai scurt timp.
                    Din ce stiu de la Ciprioti,antenele mari nu sint dotate cu ghiduri de unda pentru a favoriza receptile Dx,doar pentru a asigura o rezerva suficienta de semnal in cazul unei vremi nefavorabile.
                    Toti tehnicienii din Cipru au inlocuit ghidurile originale cu altele facute la strung pentru a avea maximul de semnal la receptie.Strungarii au fost foarte ocupati acolo.
                    Daca aveti probleme cu vintul in zona si daca va-ti hotarit pentru o montura fixa atunci in partea de nord poti planta ceva pomi pentru a reduce vintul pe perioada de vara.Iarna ar trebui sa amplasezi ceva acolo pentru a feri antena de bataia directa a vintului.Vijelii au fost si v-or mai fi,este mai bine sa fi precaut decit sa deformezi antena.
                    Despre Micromedia nu stiu nimic si nu te pot sfatui,dar la transport este cel mai complicat.Daca este facut de mintuiala...mai bine mergi personal acolo,unde intra suta intra si mia...la cit face antena nu mai conteaza inca 50 lei deplasarea.
                    In attach este o poza cu ghidurile Cipriote modificate pentru Dx,iar in urmatoarea poza antenele lor.
                    Bafta.

                    Edited by mouse3, 23 March 2011 - 21:55.


                    #18
                    tempuser

                    tempuser

                      Junior Member

                    • Grup: Members
                    • Posts: 60
                    • Înscris: 30.03.2010
                    480 Euro tot, cu transport acasa, in Hunedoara. (~2500 ron).

                    Stiu ca se va schimba in curand 2D, dar eu sper sa mai mearga ceva. Daca nu, si de Eurobird1 sunt multumit, care nu se schimba inca.
                    Despre banda KA spune ca va fi doar internet, si un nou serviciu pentru Irlanda, la fel cum este Freesat pentru englezi. Dar va fi pe 9est.

                    Quote

                    28.2 east will be hard to receive outside the uk soon new satellites

                    The new satellites at 28.2 will have a few beams and some will run on the same frequence e.g 28.2 east uk spot beam 11.700-12.500 north africa beam 11.700-12.500 east europe beam 11.700-12.500 all from 28.2 east all on the same frequencies.

                    I have asked some one at SES Astra about the new satellites for 28.2 east as i deal with them with astra2connect (vsat) and they have told me that astras customers e.g bbc itv etc have asked for a more tight spot beam and he told me that new new satellites for 28.2 have been ordered and that they will have a tighter spot beam than astra 2D and said that the beam will be very hard to receive outside the uk and even a very large dish will be need to receive it at Betzdorf.

                    There will also be new KA band high speed 10mb vsat astra2connect from 28.2 east as well.

                    si aici

                    Astra 2D KA

                    Despre suport, ma gandesc inca, vreau sa fac rost de o antena prima data. O sa il ancorez bine. Pomi exista in spatele antenei, e gradina vecinului.

                    Daca vinde careva o antena, vreau ceva de 1.9-2.2 M. Sau stie pe cineva care ar vrea sa vanda.. Bininteles sa nu fie indoita. Si petale daca este pana acolo. Eu ma mai plimb prin satele de langa Hunedoara, am vazut ceva antene nefolosite prin curti, la ochi zic ca sunt de 1.6-1.8M. Vad daca sunt de vanzare. Daca ar fi si aproape de Hunedoara, si mai bine. Timisoara, Cluj, Bihor, Arad. Am o dacie papuc si as putea sa o transport.

                    Mersi mult de ajutor si sfaturi.
                    Salut.

                    Anunturi

                    Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

                    Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

                    Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

                    www.neurohope.ro

                    0 user(s) are reading this topic

                    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

                    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
                    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate