Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Retea Wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
sal,


   am  o retea in cartier de ceva timp, dar am niste clienti la care nu pot ajunge cu, cablul, ( administratori comunisti si tot asa ) si m-am gandit sa le montez niste antene wireless, sunt nou in domeniul retelei fara cablu, am clienti de tras la maxim 150 m, as vrea sa trag dintr-un switch de UTP un router wireless cu antena directionata spre casa omului ( are deschidere, fara obstacole ) si am cateva intrebari, am gasit de cumparat : Router wireless 802.11g, 4 porturi, NETGEAR WGT624  -  2 mil
                 Antena omni-directionala cu castig mare HAWKING HAI6SIP  1 mil
                 Adaptor retea wireless IEEE 802.11b - USB  - 600 mii lei


      As dori sa stiu daca, cu echipamentele astea pot sa-mi fac treaba in conditii de calitate acceptabile si fara probleme ( sa interfereze cu te miri ce, si alte deastea ).

   multumesc si astept reply

#2
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ar trebui sa functioneze, cu conditia sa fie vizibilitate directa intre intre antena omini si adaptoarele USB; deci adaptoarele alea ar trebui pozitionate in geam.
Apropo, vezi ca daca sunt geamuri termopan prin alea nu prea trece semnalul wireless.

#3
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004

 don2005, on Oct 23 2005, 04:27, said:

Antena omni-directionala cu castig mare HAWKING HAI6SIP  1 mil

Ce inseamna castig mare ? (omni cu castig de 12db = 5mil)
Clientii cum sunt pozitionati? Nu poti folosi o antena sectoriala sa dai spre ei?
Vezi ca antenele omni au o deschidere foarte mica pe verticala. Deci daca tu pui antena pe bloc si cel care vrea internet sta in blocul vecin, de la etajul 3 in jos, s-ar putea sa nu aiba semnal, desi vede antena.

#4
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
Salut,

   faza e ca eu am retea pe cablu ftp ( cutii montate pe bloc ) si ma tot interesez de ceva vreme de niste wireless cum am scris mai sus, faza e ca am gasit un magazin care are niste preturi cat de cat acceptabile, de aceea am dat si denumirea produselor si pretul lor, www.spot.ro aici am gasit produsele, faza e ca pentru 200 e i-mi convine sa mai leg 5-6 clienti la care nu a-s fi ajuns niciodata ( mai ales ca sunt deastia seriosi, si cu bani  oamenii ) faza e daca pot ave incredere in echipamentele astea, pretul nu mi se pare mare, dar as mai investi niste bani sa am siguranta ca nu-mi mananc nervii sa desopar de u nde are unu sau altul pierderi. mai pe scurt am de gand sa montez un rooter wireless pe bloc, si o antena ( cu vizibilitate pentru toti clientii, chiar daca au termopan montez pe balcon, oricum ma descurc ), din cate stiu eu toti clientii care ai leg la rooter wireless au acelasi ip, asta nu e o problema ( specifica, ca vreau sa-l leg la switch-ul dupa bloc ).

daca puteti sa-mi dati o parere despre echipamentele astea.

mery

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
atentie unde pui antena, sa nu ai multe sw pana la ea caci e posibil sa ai probleme, fa ce zice KML

#6
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
e cam al 3-lea switch de la server

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
nu e  mare distanta si nici serverul nu e departe, noi am trecut prin 12 sw si nu mai reuseam sa transferam toate pachetele  in LAN, dar netul se misca destul de bine

am folosit o multidirectionala si nu prea am fost multumiti

#8
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
ma nus ce sa zic, mie mi se par acceptabile ca pret, deaia ma tot codesc atat, mi-e frica sa nu am probleme www.spot.ro au preturi mici la echipamente wireless.

dati-mi si mie o parere ceva


mercy

#9
don2005

don2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.10.2005
mai am o intrebare, daca vreau sa mai leg o retea mica de 4 pc la reteaua mea, eu pun la mine un rooter wireless si o antena, din cablu FTP in rooter, in partea cealalta pun tot o antena si alt router, intrebarea m ea este daca router al doilea routeaza din semnalul wireless, sau i-mi trebuie altceva,  m-am uitat in specs. la Router wireless 802.11g, 4 porturi, MOTOROLA WR850G dar nu i-mi dau seama, poate de oboseala nus,

astept raspunsul vostru.


mercy si scuze daca pun intebari prostesti ( sunt nou in domeniu )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate