Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Utilaje agricole. noi sau second-hand

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Utilaje agricole. noi sau second-hand (77 member(s) have cast votes)

Care utilaje vi se par mai convenabile?

  1. NOI (19 votes [24.68%])

    Percentage of vote: 24.68%

  2. SECOND HAND (58 votes [75.32%])

    Percentage of vote: 75.32%

Vote Guests cannot vote

#1
BisoRomania

BisoRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2012
Salut , detin un parc de utilaje agricole second hand import Austria , vand si noi ....observ o crestere a cererii de utilaje second hand.Credeti ca un tractor din 1980 face fata ca unul nou?

#2
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Depinde de ce bani dispun oamenii,daca au bani putini e bun cel din 1980 si cel nou e un vis,dar daca suma pusa la bataie pt investitia intr-un tractor e mare normal ca e mai bun cel nou.Poate vreodata sa fie vreun tractor din 1980 mai bun ca unul nou?Nu conteaza la ce ne referim dar lucrul nou e lucru nou,spre exemplu un tractor nou daca il respecti si lucrezi cu el ca dupa carte te tine mult.Deci oamenii isi i-au utilaje dupa banii lor,dar dupa parerea mea noul e nou cum am zis si mai sus.Bafta la vanzari ;)

#3
BisoRomania

BisoRomania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2012

View Postzscf, on 20th March 2012, 19:31, said:

Depinde de ce bani dispun oamenii,daca au bani putini e bun cel din 1980 si cel nou e un vis,dar daca suma pusa la bataie pt investitia intr-un tractor e mare normal ca e mai bun cel nou.Poate vreodata sa fie vreun tractor din 1980 mai bun ca unul nou?Nu conteaza la ce ne referim dar lucrul nou e lucru nou,spre exemplu un tractor nou daca il respecti si lucrezi cu el ca dupa carte te tine mult.Deci oamenii isi i-au utilaje dupa banii lor,dar dupa parerea mea noul e nou cum am zis si mai sus.Bafta la vanzari ;)
Perfect de acord cu tine.Noul e nou.garantie , consum,e.t.c.
Multumesc de reply.

#4
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
raspunzand strict la intrebare, care e mai convenabil... utilajul SH, evident. Poate cu exceptia tracorului de 25 cp, unde as prefera sa cumpar o chinezarie noua decat un japonez vechi, de aceeasi putere, aproape la acelasi pret.

Ar fi frumos sa lase un rand cu explicatie toti cei care voteaza.

Edited by til, 23 March 2012 - 10:45.


#5
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
as opta pt un utilaj nou dar deoarece banii sunt putini de multe ori iei ceva sh cat mai bine intretinut si cu sh-ul scoti bani pt utilaj nou.
cred ca multi clienti sunt presati de limita financiara. daca te pricepi putin si la mecanica sa nu platesti service ai ocazia sa faci treaba buna si cu un sh.
toate cele bune

#6
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Am votat second-hand,chit ca un lucru nou este ...nou.Dar punga da verdictul.Si da,cu unul second daca LUCREZI si nu stai in birt faci bani de unul nou,si reinvestesti in unul nou,si automat ai 2 scule,cea noua de forja si cea veche in caz de "nu da,Doamne,...".
Sau daca ai si o nevasta vrednica,ai inca un sofer (la lucrari mai usoare).Nu glumesc,desi am doar o motosapa,si nevasta-mea pune mana,nu se trage,cu rotopercutorul la fel,si ar mai fi de povestit.Dar sa specific ca este mocanca,obisnuita cu lucrul greu,nu doamna de oras cu oja si cafele/tigari.
Deci buzunarul (sau banca) decide.

Alex

Edited by alexbjorg, 07 May 2012 - 16:37.


#7
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
Intr-o tara saraca primeaza SH-urile, oricat de mult am dori noi, nu o sa putem schimba asta.Iar cei ce au uneltele necesare pt a schimba , nu isi doresc.

Edited by mateimateimatei, 07 May 2012 - 19:55.


#8
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
SH.
Am cumparat chinezarii noi si mi s-au tot stricat.Produse in China si vandute de Ruris si nu doar.
Inainte avusesem motosapa de-aia asamblata in Ungaria si produsa ...ea stie pe unde...ca pe motor scria made in USA, dar la cautare dupa serie, fabrica nu-l recunostea (Tecumseh).
Stau cu trusa de scule dupa mine, fiindca mereu se strica ceva la ele.Am si invatat mecanica, nevoit fiind.
Cu vreo 7500 de lei, cat am dat anul trecut pe motocultor si motosapa , cumparam unele nemtesti sau italiene, folosite, dar bine construite.Asa am si vrut, dar trebuia sa merg prin tara, dupa ele, ca nu-s prea multe piete in domeniu, la mine .Si sa ma duc pana-n, Arad, Oradea sau Suceava si sa vad ca nu imi place...si oricum nu-mi incape in autoturism, deci platesc si transportul...
Am preferat noi si m-am pacalit.Mai bine faceam o plimbare si nu-i mai injuram pe vanzatorii si producatorii de "tepe".
Recomand oricand un produs consacrat, s.h., decat unul fara prestigiu, nou.La primul ai sanse sa se strice, dar la al doilea n-ai sanse sa nu se strice.

#9
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010
Salutare! Votul meu e pentru second-hand pentru ca, in cazul meu cel putin, prefer sa iau un second in stare jalnica, sa-l vopsesc, aranjez, pun la rand si daca dupa cateva campanii nu mai am nevoie de respectivul utilaj pot sa-l vand cu un mic castig chiar! La un utilaj nou daca trebuie sa-l vinzi(poate vrei unul mai puternic si nu ti-l permiti din prima) in mod cert pierzi la pret! Acesta e doar punctul meu de vedere din experienta proprie! Eu unul folosesc un John Deere micut de 30 CP pentru vreo 10 ha de arabil si fanete si merge perfect! Tractorul are 51 de ANI !!! Am avut inclusiv in primavara aceasta oferte care depaseau pretul de achizitie, dar prefer sa-l pastrez desi mi-as dori unul mai mare! Oricum fiecare cumpara dupa cum ii permite buzunarul! Numai bine tuturor!

Edited by piticutz4you, 08 May 2012 - 17:02.


#10
raiderkw

raiderkw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2012
SH                                                                                                                                                                           Ceva timp in urma(parerea mea) se construiau utilaje, masini etc mult mai fiabile decat azi.Se fuzioneaza prea des intre firme si nu e mereu spre interesul clientului final. :peacefingers:

#11
KTA-LYNN

KTA-LYNN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 05.11.2007
Bah, domnu' initiator. Alta vrajeala nu aplicai, incercand sa-ti faci reclama gratis? Te doare pe tine la basca cine si ce prefera...nu vrei decat sa-ti promovezi biznisul. Ar trebui sa iti fie rusine...insa mai degraba maine e Craciunul. Paste fericit!

#12
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View PostKTA-LYNN, on 15th June 2012, 03:38, said:

Bah, domnu' initiator. Alta vrajeala nu aplicai, incercand sa-ti faci reclama gratis? Te doare pe tine la basca cine si ce prefera...nu vrei decat sa-ti promovezi biznisul. Ar trebui sa iti fie rusine...insa mai degraba maine e Craciunul. Paste fericit!

Inteligentu lu peste,nu vezi ca e bursa?
Pt ce crezi ca e aria asta ?

#13
AlexIamandi

AlexIamandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.04.2012
Azi, la noi in tara, la situatia economica a tarii noastre, prefer SH-uri din '95-2000.
Cel putin pe partea de tractoare de putere. Gasesti Massey Ferguson din '95-2000 de 150-180cp la 20000 euro fara probleme, si uzat in limita bunului simt.
Probabil ca daca ii intrebi pe francezi sau nemti, nici nu se gandesc sa cumpere utilaje second-hand. Noroc cu noi ca le cumparam de la ei:))

#14
ciochinica

ciochinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2012
Bineanteles ca SH! Cine mai are bani de unul nou? Decat o chinezarie noua, mai bine ceva vechi si bine intretinut!

#15
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View PostBisoRomania, on 20 martie 2012 - 17:26, said:

Salut , detin un parc de utilaje agricole second hand import Austria , vand si noi ....observ o crestere a cererii de utilaje second hand.Credeti ca un tractor din 1980 face fata ca unul nou?
daca aduci din austria, inseamna ca ai preturi foarte piperate, deci nu existi in interesele mele

#16
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

View Postcristi_mre, on 09 martie 2013 - 17:59, said:

daca aduci din austria, inseamna ca ai preturi foarte piperate, deci nu existi in interesele mele

zi-ne si noua un pret piperat al unui produs vandut de initiator si care ar fi cel corect. ma indoiesc ca l-ai contactat , ati negociat si a fost atat de mare pretul final

#17
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmirel81gl, on 12 martie 2013 - 12:16, said:

zi-ne si noua un pret piperat al unui produs vandut de initiator si care ar fi cel corect. ma indoiesc ca l-ai contactat , ati negociat si a fost atat de mare pretul final
pt ca austria nu e o tara cu un imens parc de utilaje agricole, de aici si logica de a nu avea oferte foarte bogate. nu am contactat initiatorul, nici nu doresc, imi spun doar parerea, ca si tine, dealtfel. sau crezi ca nu e bine sa avem pareri opuse, ar fi bine sa fie toti de aceeasi parere? ca argumente : iti pot da link-uri cu dealeri de utilaje sh din import, au o gama foarte variata de utilaje, toti. ti le pot da in pm, sau aici, daca nu deranjez pe cineva cu reclama. un astfel de dealer ar fi :dianatrans, cauta pe net si suna-l din ce tara aduce, apoi intreaba-l de ce nu aduce din austria. incearca la veresti, in suceava (primul era in ardeal) intreaba-l de ce nu aduce din austria si se chinuie sa aduca de mai departe, aiud, alba, dealer cu piese din franta , pe toti acestia ii gasesti pe net, in afara de wirax, astia sunt scumpi, si ai sa vezi atunci parerea mea de austria.

#18
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Va rog mult dati citeva link-uri de noi si/sau sehas-uri.
Nu cred ca initiatorul sau vreun moderator s-ar supara;in fond,este forum ca sa ne ajutam unii pe altii nu sa ne dam in cap.
De ex. eu caut ceva de max 25 cp,undeva la 2000 euro dar...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate