Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

pareri Sedatif PC ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: pareri Sedatif PC ? (36 member(s) have cast votes)

Luati Sedatif PC?

  1. Da (14 votes [38.89%])

    Percentage of vote: 38.89%

  2. Nu (19 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  3. Niciodata nu voi incerca (3 votes [8.33%])

    Percentage of vote: 8.33%

Este Sedatif PC o solutie pentru frica / anxietate?

  1. Da (12 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Nu (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  3. Nu stiu (16 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

E in regula sa iei Sedatif PC?

  1. Da, sunt f. bune si ajuta mult (25 votes [69.44%])

    Percentage of vote: 69.44%

  2. Nu, sunt periculoase si poate afecta (11 votes [30.56%])

    Percentage of vote: 30.56%

Vote Guests cannot vote

#1
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
Am si eu o curiozitate. Cati din voi ati incercat / incercati / luati Sedatif pt. anxietate, emotivitate ? este un produs homeopatic.
Cred ca stiti la ce anume ma refer.

Si cat de recomandate sunt?

am auzit pareri contradictorii despre acest Sedatif PC. as vrea sa ma lamuriti. mai ales cei care ati luat.
sunt pentru anxietate, emotivitate, stari de tensiune, etc.
si chipurile nu afecteaza condusul.

in prospect scrie ca poti lua chiar 6 pe zi, adica 2 de 3 ori pe zi :o

#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Strict de Sedatif PC vorbind, nu am habar nimic despre aceste pastile homeopatice si nu iau asa ceva.
Conform informatiilor de AICI, se pare ca e un medicament potrivit pt. ce ai tu nevoie fara ati fi afectata concentrarea, condusul  etc. si nici nu exista efecte secundare.

#3
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Am luat acum doi sau trei ani cand nu puteam sa dorm. Pe langa faptul ca nu m-au ajutat deloc, mi-au dat si niste stari nasoale. Eram agitat, panicat, imi era foarte greu sa ma concentrez. Deci nu. Mergi la doctor.

#4
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

 paintx05, on 19th March 2012, 16:30, said:

Am luat acum doi sau trei ani cand nu puteam sa dorm. Pe langa faptul ca nu m-au ajutat deloc, mi-au dat si niste stari nasoale. Eram agitat, panicat, imi era foarte greu sa ma concentrez. Deci nu. Mergi la doctor.
n-o sa-ti vina sa crezi, dar eu iau de 2 zile din nou aceste sedatif pc si parca-s paranoic, am unele senzatii aiurea ireale.
da un gen de efect de indiferenta, nu mai realizezi 100% ce se intampla.
desi  scrie ca nu influeteaza condusul, eu zic ca da, in mod indirect aparent, te face sa nu mai fi asa concentrat, sa conduci mai agresiv, sa ai senz. ca poti sa te strecori mai usor.

de asta am si venit aici sa intreb.

o sa ma opresc.

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
EU am luat acum vreo 4 ani si m-au ajutat f mult. Nu puteam sa respir f bine ( pe de-a-ntregul) din cauza unor emotii. Dupa ce am renuntat la ele, "oftatul" n-a mai aparut, deoarece m-am relaxat prin sport.

#6
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

 AndreyAlejandro, on 19th March 2012, 16:49, said:

n-o sa-ti vina sa crezi, dar eu iau de 2 zile din nou aceste sedatif pc si parca-s paranoic, am unele senzatii aiurea ireale.
da un gen de efect de indiferenta, nu mai realizezi 100% ce se intampla.
desi  scrie ca nu influeteaza condusul, eu zic ca da, in mod indirect aparent, te face sa nu mai fi asa concentrat, sa conduci mai agresiv, sa ai senz. ca poti sa te strecori mai usor.

de asta am si venit aici sa intreb.

o sa ma opresc.

Incearca persen sau niste vitamine cu magneziu. N-am luat dar am auzit ca sunt bune.

#7
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Sedatif PC este homeopat și conține, chimic vorbind, numai excipienți (zahăr & co). Asta înseamnă homeopatie. Restul e placebo.

Am luat 20 deodată și nu au avut nici un efect.

Edited by Rabbit, 21 March 2012 - 18:10.


#8
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Cat timp te ajuta ce mai conteaza?  Degeaba imi ziceam sa fiu mai calm ca nu reuseam nicicum, eu n-am putut sa-mi schimb mentalitatea intr-o luna.

#9
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Păi trebuie să crezi în homeopatie ca într-o religie, și asta nu prea o poți face după ce afli că, teoretic vorbind, e o șarlatanie. Mă îndoiesc că se poate simți ceva la oscillococcinum, că e greu spre imposibil de obținut un efect fizic doar prin putere mentală (mai ales că nu vorbim de tehnici yoga, ci de o simplă părere cum că pastila te va ajuta). Dar la Sedatif PC e posibil ca o secreție mai mică de cortizol să facă diferența și să te simți mai bine. Același lucru ți s-ar întâmpla dacă cineva ți-ar da apă chioară, convingându-te că în pahar se află dizolvat un remediu minune.

Părerea mea sinceră e că ar trebui să fii informat, mai ales că homeopatia nu te vindeca de o boală cu adevărat serioasă, oricât de credincios în ea ai fi. Dacă ai o problemă serioasă, ai nevoie de medicamente alopate specializate, iar dacă vrei o stare mai bună sau de liniște poți folosi ceaiuri sau alte remedii naturiste (eventual Mg, vit. B6 și altele), care au un efect științific clar determinat pentru că conțin una sau mai multe substanțe active, adică exact ceea ce le lipsește celor homeopate.

Oricum, ar trebui să punem un avertisment de tipul SPOILERS!!! la începutul discuției. La fel ca în topic-urile despre existența lui Moș Crăciun. :D

Edited by Rabbit, 23 March 2012 - 11:37.


#10
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu am luat timp de 2-3 saptamani, cred ca in fiecare seara; stiu sigur ca odata am luat 6 si atunci mi-am dat seama ca sunt apa de ploaie. Incepusem sa le iau pentru ca seara eram atat de obosit si cu creierul in priza incat nu puteam sa adorm, plus ca eram plecat de acasa. Le-am luat la prescrierea unui medic la care ma dusesem pentru niste recomandari referitoare la adaptarea la diferente mari de fus orar. Mi-a zis ca astea ar fi bune. Mai incercasem cu tot felul de varinate gen valeriana si melatonina, uneori parca imi dadeau un somn mai odihnitor dar n-as putea paria ca era doar de la ele.
Revenind la sedative pc nu am avut nici unul din efectele mentionate de tine si nu cred ca sunt chiar atat de puternice.

#11
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

 Rabbit, on 21st March 2012, 16:09, said:

Sedatif PC este homeopat și conține, chimic vorbind, numai excipienți (zahăr & co). Asta înseamnă homeopatie. Restul e placebo.

Am luat 20 deodată și nu au avut nici un efect.

subscriu, in incercarea de a dormi, absolut nici un efect

#12
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 PhaseZ, on 23rd March 2012, 17:04, said:

Mai incercasem cu tot felul de varinate gen valeriana si melatonina, uneori parca imi dadeau un somn mai odihnitor dar n-as putea paria ca era doar de la ele.
Valeriana este un somnifer ușor, extras din planta cu același nume. Poate ajuta ușor pentru că conține substanțe active.

Melatonina este tocmai hormonul pe care organismul (de fapt glanda pineală) îl secretă pentru inducerea stării de somn, el însuși fiind substanța activă. Ar fi de mirare să nu ajute.

Edited by Rabbit, 23 March 2012 - 18:20.


#13
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si eu cred ca valeriana si melatonina ar trebui sa te ajute.
Pe termen lung insa e important sa tratezi cauzele nu doar simptomele...

Edited by Dev, 23 March 2012 - 18:26.


#14
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
cei care luati sedatif pc, de cate ori pe zi luati?

#15
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Nu te adorm. E mai mult  placebo cu aceste pastile, dar dupa cum am mai zis, pe mine m-au ajutat (pe durata scurta de timp, caci pe urma am inceput sa fac sport). Luam de obicei 3 pe zi, chiar  si 6 cateodata.

#16
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

 _Thomas_, on 25th March 2012, 12:29, said:

Te si adoarme?

Ce somnifere se dau la liber?
nu, nu te adoarme.
nu-s somnifere.

 pg-soare, on 25th March 2012, 12:39, said:

Nu te adorm. E mai mult  placebo cu aceste pastile, dar dupa cum am mai zis, pe mine m-au ajutat (pe durata scurta de timp, caci pe urma am inceput sa fac sport). Luam de obicei 3 pe zi, chiar  si 6 cateodata.
eu initial cand am inceput sa iau prima oara luam 6 pe zi, dar in timp am constat ca-i prea mult. de la un timp am luat iar si iar m-am oprit. am observat ca de fiecare data cand am luat, ma simt mai sigur pe mine, nu mai analizez atat si intr-adevar, e in genu placebo, esti mai nepasator si indiferent.
in prezent acum o sapt. am luat 3 pe zi, timp de 3 zile, dar mi-au dat o stare ciudata un fel de ametzeala f. usor sesizabila, genu placebo. si de azi m-am decis sa iau doar 2 pe zi, dimineata si seara. tin minte ca o perioada am mai luat doar 2 pe zi si ma simteam f. bine.

sincer, eu vreau sa iau o perioada din astea pt. sa scap de frica de aborda fete si de a ma simti sigur pe mine. in disco, mai ales. am facut si o proba. intr-o sambata eram "sedat" cu asa ceva si m-am dus si efectele s-au vz, eram mai nepasator, ma duceam si dansam pe langa ele fara nicio emotie ba chiar am intrat si-n vorba , si la o sapt. mai tz, ieri, dupa ce am renuntat am vrut sa vad cum e, s-a vazut clar diferenta, mult mai nehotarat si timid, ezitant, distant, si nici vorba sa pot intra in vb.

din pacate, mi-am dat seama ca deocamdata trebuie sa continui cu sedatif pc, imi dau o stare de nepasare si nu mai calculez fiecare pas, mai ales in ceea ce priveste fetele. un fel de indiferenta de rezultat da acest sedatif pc. in genu, simplifica procedurile parca, te "anesteziaza" intr-un fel, ca sa nu mai te uiti la cei din jur ce spun, ce cred, te fac sa fii nepasator, un fel de "raceala" fata de cei din jur. un fel de "adormire", simplifica parca tot ce pare f. greu.
si parca sunt si mai linistit in general.

ce inseamna mai exact acest efect PLACEBO? stie cineva? am citit undeva ca te faci mai placut ? :o asa s-ar traduce? si concret concret...?

Edited by AndreyAlejandro, 25 March 2012 - 14:30.


#17
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

 paintx05, on 19 martie 2012 - 16:30, said:

Am luat acum doi sau trei ani cand nu puteam sa dorm. Pe langa faptul ca nu m-au ajutat deloc, mi-au dat si niste stari nasoale. Eram agitat, panicat, imi era foarte greu sa ma concentrez. Deci nu. Mergi la doctor.
am luat si eu sedativ pc o porcarie , aveam o stare de teama permanenta , stari de rau, cap tulbure nici poveste sa dorm, astia fac experimente pe noi, cu medicamentele lor.

 AndreyAlejandro, on 19 martie 2012 - 16:49, said:

n-o sa-ti vina sa crezi, dar eu iau de 2 zile din nou aceste sedatif pc si parca-s paranoic, am unele senzatii aiurea ireale.
da un gen de efect de indiferenta, nu mai realizezi 100% ce se intampla.
desi  scrie ca nu influeteaza condusul, eu zic ca da, in mod indirect aparent, te face sa nu mai fi asa concentrat, sa conduci mai agresiv, sa ai senz. ca poti sa te strecori mai usor.

de asta am si venit aici sa intreb.

o sa ma opresc.
am avut aceleasi senzatii parca eram pe alta planeta si mi-a crescut si tensiunea.

Edited by cincicinci, 24 September 2014 - 18:06.


#18
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Nu avea cum sa creasca tensiunea si ce mai ziceti pe-aici de la cateva granule care nu contin altceva decat zahar si nici macar un atom de substanta activa. Vorbim de homeopatie, nu de ceva serios, da?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate