Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down
 

Probleme tensiune retea 170 volti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
Preponderent am tensiunea de 170 volti la priza di deci calculatorul uneori se restarteaza din senin, sa fie asta cauza ?
E  vorma despre un desktop acer m3201.

Ceea ce ma duce in eroare e o unitate gx270 de la dell care e ok alimentata si la 100 volti (de multe ori a scazut tensiunea in halul asta.)

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.892
  • Înscris: 07.02.2003

 c_anicai, on 18th March 2012, 10:51, said:

Preponderent am tensiunea de 170 volti la priza di deci calculatorul uneori se restarteaza din senin, sa fie asta cauza ?
E  vorma despre un desktop acer m3201.
Ceea ce ma duce in eroare e o unitate gx270 de la dell care e ok alimentata si la 100 volti (de multe ori a scazut tensiunea in halul asta.)
Masoara cu un aparat calibrat, 170V e cam SF. In rest exista surse PC care lucreaza in domeniu larg, 100-250V, asa ceva ti-ar trebui. Iar daca ai mai multe aparate cu probleme un regulator de voltaj cu servo de vreo 2000VA macar (tine cont ca la 170V aparatul debiteaza jumate din puterea lui deci trebuie sa supradimensionezi).

Editat de andreic, 18 martie 2012 - 11:12.


#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
voiam doar asa sa stiu daca a mai patit cineva, si daca asta poate fi cauza de restartare. Acum tastez de pe acel pc care pare in regula dar si tensiunea e 200 volti in acest moment.

mersi de ideie cu sursele de plaja larga.

mda 170 volti a fost aseara aproximativ, calibrare la aparat nu are rost nu ma intereseaza zecimile de volt, am masurat cu 4 multimetre, 3 analogice mavo2 mavo35 alt treile-a nu stiu cum ii zice ca e comercializat de BQ iar al 4-lea e unul mic cu afisaj, rezultatul e tot pe acolo cu diferenta 3 ...5 volti, eroare de citire la cele analogice, sau eroare de eroare la cel electronic.

#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.185
  • Înscris: 03.11.2009
Nu stiu... asta cu 170V nu prea e credibil. Nu vad de ce ai avea doar atat. Incearca sa masori din nou cu alt aparat omologat.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.892
  • Înscris: 07.02.2003

 c_anicai, on 18th March 2012, 11:41, said:

voiam doar asa sa stiu daca a mai patit cineva, si daca asta poate fi cauza de restartare. Acum tastez de pe acel pc care pare in regula dar si tensiunea e 200 volti in acest moment.
E posibil dar nu obligatoriu. Vezi ce sursa ai, daca suporta plaja mare de tensiuni.

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
nu ma duc acum sa omologhez multimetre, alea doua negre din poza m-au servit de prin anii 83 pana acum cu brio, pe viitor vin cu proba live conectia in paralel (tre sa improvizez) cand apare tensiunea in cauza.

deocamdata astea sunt harburile din dotare nu fac alte investitii si asta e sura, adica e cea originala de pe sistem.

Fișiere atașate


Editat de c_anicai, 18 martie 2012 - 12:01.


#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
In primul rind ar trebui sa verifici tensiunea la intrarea in locatie (tabloul electric).
Daca este aceeasi valoare scazuta a tensiunii ar trebui sa sesizezi EON-ul.

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007

 bit 61, on 18th March 2012, 12:21, said:

In primul rind ar trebui sa verifici tensiunea la intrarea in locatie (tabloul electric).
Daca este aceeasi valoare scazuta a tensiunii ar trebui sa sesizezi EON-ul.

ma gandesc si la sesizare, dar tensiunea e fluctuanta in general intre 190 si 210 volti, rareori ajunge si sub 170 cand tre sa prind momentul sa fac o poza la ce indica multimetrele ca sa am dovezi.

Mai am o sansa, sa ma conectez pe alta faza deoarece la tabloul de intrare sunt 3 faze si uneori este una mai slaba, dar am o lene azi sa mai pun mana pe surubelnita, si aseara nu mi-a trcut prin cap (uitasem de chestia ca o faza e mai slaba.)

in general la mai mult de 150 volti imi cam merg aproape toate chestiile prin casa dar la mai putin frigiderul incepe a bazai, becurile economice se sting, televizorul intra in stand by si calculatorul care il folosesc zilnic se restarteaza. Doar calculatorul vechi dell gx270 vad ca nu e moftoros la curent dar nu am chef sa-l mai folosesc ca e slab.

va multumesc de idei, astazi vad ca e ok cu stabilitatea pc-ului, dar si tensiunea e cca 210 volti, insa aserara eram destul de stresat la vre-o 3 restartari deja ma luase cu nervi.

Editat de c_anicai, 18 martie 2012 - 12:43.


#9
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.755
  • Înscris: 05.11.2008
Esti alimentat probabil de pe un punct de transformare subdimensionat. Ia-ti un stabilizator de tensiune cum a spus Andreic. Daca este servo o sa ai la iesire +/- 3%, iar daca este pe relee +/-   7-10%  din 230V.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.892
  • Înscris: 07.02.2003

 c_anicai, on 18th March 2012, 11:58, said:

nu ma duc acum sa omologhez multimetre, alea doua negre din poza m-au servit de prin anii 83 pana acum cu brio, pe viitor vin cu proba live conectia in paralel (tre sa improvizez) cand apare tensiunea in cauza.
Daca ai mai multe si nu iese mai mult de 5V intre ele eroare e acceptabila, credeam ca ai unul singur. Stii ca la multimetre sunt mai multe clase, ale avechi pe chip clasic care merg 2/20/200 samd... si mai aunt cipurile moderne pe alimentare 3V si consum redus (in jur de 3mA) care fac in general schimbarea de dizizor la 4, 40, 400V si au autorange, acestea masoara alternativ cu o punte speciala si sunt mai precise si pot masura si tensiuni mici.

Cat despre sursa nu pare sa fie de domeniu larg deci e posibil sa ai reseturi din cauza tensiunii mici debitate. Cauta sa masori pe 5V si pe 12V cand ai in priza tensiune mica sa vezi daca e corecta.

Cauza tensiunii mici cum s-a scris, dimensionare redusa, cabluri proaste cu rezistivitate mare si automat in sarcina ai cadere de tensiune dupa reguli bine stiute. Reclamatie sa vina aia sa masoare, vezi sa vina cand ai tensiunea 200 sau sub ca daca e 210 o sa zica ca e in parametri de toleranta.

Editat de andreic, 18 martie 2012 - 14:45.


#11
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.286
  • Înscris: 25.01.2007
am intrebat o data pe un topic referitor la tensiuni, acum par in limite normale dar si tensiunea e normala la retea, insa cand aveam probleme erau ceva diferente dar nu prea mari.

Astazi incepand de la ora 7 pc-ul ruleaza in conditii ok dar nici tensiunea nu a scazut sub 190 volti, cred ca am sa adopt cea mai eftina solutie, prima data inversez fazele la tablou(caut faza cu tensiunea cea mai stabila) si daca nu se poate acest lucru am sa caut o sursa de stabilizare sau am sa mi-o construiesc singur daca gasesc o schema simpla si fiabila chiar si cu relee si transformator sau triace in loc de relee ca sa fie mai rapida comutarea, ma gandesc sa fac un montaj automat care conecteaza un secundar de vre-o 20 volti in serie 220 cu control cand scade tensiunea sub 180 volti.

Fișiere atașate



#12
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.755
  • Înscris: 05.11.2008
Tocmai vroiam sa-ti spun ca stabilizatorul este bine sa fie cu servomotor pentru ca cele cu relee au un timp de minim 6 sec la schimbare cand output-ul este 0V si atunci ti se va restarta pc-ul.
Eu am luat prima data stabilizatorul si apoi din aceasta cauza am luat si UPS.

#13
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 21.04.2004
He he, căutând topic-uri similare am dat de asta. Iaca ce interesant :) Și eu fac parte din "elita" cu 170 V c.a. - la periferia Bucureștiului, în Ilfov este ceva normal credeți-mă.

Pe de altă parte vă pot spune din experiență că orice sursă în comutație modernă suportă 110 - 230 V c.a. așa că nu ar fi o problemă teoretic. Mie mi-a mâncat zilele de când cu sărbătorile de iarnă când tensiunea mai ales pe seară a început să cadă frecvent sub 180V. Cu UPS cu tot - un APC PRO 950 - eram nevoit să intru direct în rețea și să îl ștrapez. Nu mi s-a întâmplat nimic timp de 2 săptămâni până m-am deșteptat și am setat în software-ul management al UPS-ului  să nu-mi intre pe baterie decât dacă pică sub 160 - era setat by default 175 - ceea ce se întâmplă frecvent.

Așa că dragii mei nu vă mirați - nu sunt SF-uri, așa este la noi la Ilfov :)

Iată și un sfat pertinent în ceea ce privește alegerea unui stabilizator:

Alegeti stabilizatorul in functie de puterea totala a consumatorilor ce vor fi legati la iesirea stabilizatorului.
De exemplu :
- pentru consumatorii ce contin sarcini inductive (motoare) cum ar fi: aer conditionat, frigider, centrala termica, masina de spalat, pompe, hidrofor, se alege un stabilizator avand o putere in VA de 2-3 ori mai mare decat totalul puterii in W a consumatorilor care se leaga la stabilizator;
- Pentru consumatori rezistivi (calculatoare, imprimante, copiatoare, fiare de calcat, cuptor electric cu rezistenta, radiatoare electrice) se alege un stabilizator avand puterea in VA de 1,5-2 ori mai mare decat totalul puterii in W a consumatorilor care se leaga la stabilizator.


Un an bun să aveți și fără probleme cu ENEL-ul !

#14
mariuscapone

mariuscapone

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 13.11.2008
Cine ma ajuta si pe mine in problema caderilor de tensiune?

Am casa construita din 2007 si tot de atunci ma cert cu cei de la E-on din cauza caderilor uriase de tensiune.
Ziua sunt caderi asa de mari incat hidroforul doar bazaie... seara pana pe la ora 23 la fel, am si 150-160V si oscileaza. Abia dupa ora 22-23 isi revine ajungand la 210-215V.
Am avut sesizari facute si in Germania si mare lucru nu au facut amaratii astia din Romania. La E-on am sute de reclamatii si cum vin asa pleaca, sau vin in perioada zilei cand stiu ei ca tensiunea e ok, iar daca gasesc 170-180V dau din umeri si pleaca ca nu au ce face.
Nu sunt singurul care am aceasta tensiune zi de zi... am zeci de vecini dar unii sunt batrani, altii plecati din tara, altii nu stiu sau nu le pasa, nu au habar. S-au construit foarte multe case in ultimii ani, alimentate de aceeasi retea unde sunt si eu.

Vreau sa mi iau un stabilizator de tensiune cu servomotor de aproximativ 3000W (Stabilizator servomotor Well AVR-SRV-5000VA-WL). Cat sa mi acopere becurile si hidroforul, tv ul PC ul... mai putin prizele in care sunt pusi marii consumatori (boiler, masina de spalat, fier de calcat...).
Vreau sa stiu daca un stabilizator imi ridica tensiunea de la 160V la 220V. Sau care este modul lui de lucru tinand cont de problema cu care ma confrunt.
Nu sunt in domeniu si foarte multe nu stiu despre stabilizatoare si modul lor de lucru.

Multumesc!

Editat de mariuscapone, 22 aprilie 2014 - 09:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate