Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

sfaturi achizitie instalatie de erbicidat

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
zafirst9

zafirst9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.10.2009
intentionez sa achizitionez o instalatie de erbicidat purtata de aproximativ 600l

am vazut oferte la alea noi, poloneze, cam la 1000 de euro cu TVA

deasemenea sunt pe net si oferte pentru cele aduse de prin strainatate la preturi incepand cu 600 euro

ce ma sfatuiti sa cumpar ?
daca are cineva erbicidator polonez poate sa-mi spune cat e de fiabil ?

multumesc

#2
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 zafirst9, on 12th March 2012, 22:36, said:

intentionez sa achizitionez o instalatie de erbicidat purtata de aproximativ 600l

am vazut oferte la alea noi, poloneze, cam la 1000 de euro cu TVA

deasemenea sunt pe net si oferte pentru cele aduse de prin strainatate la preturi incepand cu 600 euro

ce ma sfatuiti sa cumpar ?
daca are cineva erbicidator polonez poate sa-mi spune cat e de fiabil ?

multumesc


Cauta una Hardi sau Berthoud in stare buna, adusa din import.
Preferabil pompa cu pistoane, maibune ca si cele cu membrane.
Verific-o la fata locului, sa aiba presiune si sa nu curga. Daca nu a iernat-o cum trebuie si a inghetat lichidul in pompa, se distruge.

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Aici te-ai uitat?

#4
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 rand, on 13th March 2012, 09:54, said:

Cauta una Hardi sau Berthoud in stare buna, adusa din import.
Preferabil pompa cu pistoane, maibune ca si cele cu membrane.
Verific-o la fata locului, sa aiba presiune si sa nu curga. Daca nu a iernat-o cum trebuie si a inghetat lichidul in pompa, se distruge.
daca a inghetzat e caput..
un prieten de al meu nu a golit pompa iarna trecuta si a explodat... acu e buna de aruncat.

#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 vasiuca, on 13th March 2012, 10:35, said:

daca a inghetzat e caput..
un prieten de al meu nu a golit pompa iarna trecuta si a explodat... acu e buna de aruncat.


Eu am luat una din Germania, de la un roman :P. Nu am verificat-o acolo cu apa si acasa an descoperit o fisura in chiulasa pompei (cu 3 pistoane). Am dus-o la sudat, dar a fost destul de dificil. Pana la urma a iesit si functioneaza, cu ea lucrez. Iarna ii bag antigel dupa ce o golesc.

#6
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012

 zafirst9, on 12th March 2012, 22:36, said:

intentionez sa achizitionez o instalatie de erbicidat purtata de aproximativ 600l

am vazut oferte la alea noi, poloneze, cam la 1000 de euro cu TVA

deasemenea sunt pe net si oferte pentru cele aduse de prin strainatate la preturi incepand cu 600 euro

ce ma sfatuiti sa cumpar ?
daca are cineva erbicidator polonez poate sa-mi spune cat e de fiabil ?

multumesc
Pompele la cele poloneze sunt destul de bune insa rampele sunt dezastru ; unele nu au cantar ,sunt foarte subtiri ,iar duzele cu 3 calibre lasa mult de dorit . Iti recomand una romaneasca de la Tehnomet.

#7
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
ce ma sfatuiti sa cumpar ?
daca are cineva erbicidator polonez poate sa-mi spune cat e de fiabil ?

multumesc
[/quote]


a mea e poloneza cu bazin de 400 l si rampa de 12m. bazinu e cam mic dar atunci cand am luat-o trebuia sa mai astept putin pentru 600 l si nu mai aveam timp. rampa e ok pt 650, dar trebuie sa ai grija cu ea ca e cam firava. o am de vreo patru ani si nu am avut nici o problema cu ea pana acuma.
daca iei poloneza, ia de la wirax deoarece au stoc de piese de schimb tot timpul si distributie cam peste tot in tara. aici la oradea se poate si negocia putin cu ei in sensul unei mici reduceri, un transport sau un cardan nou.
consumu de solutie e cam de 300litri/ha.

#8
gig2008

gig2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.01.2011

 zafirst9, on 12th March 2012, 22:36, said:

intentionez sa achizitionez o instalatie de erbicidat purtata de aproximativ 600l

am vazut oferte la alea noi, poloneze, cam la 1000 de euro cu TVA

deasemenea sunt pe net si oferte pentru cele aduse de prin strainatate la preturi incepand cu 600 euro

ce ma sfatuiti sa cumpar ?
daca are cineva erbicidator polonez poate sa-mi spune cat e de fiabil ?

multumesc
atentie, sa fie cu balansoar, eu nu am la a mea, si e chin pe terenurile care nu sunt bine pregatite

#9
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Va salut!Am o pompa de stropit FORRAS ungureasca ,bazin fibra de sticla 440l si 8m rampele,cumparata noua de la Tg. Secuesc acum 6 ani(900euro) si nu am schimbat decat duzele(folosesc duze LURMARK 110 rosii 04,la presiune 2,5-3bar) .O folosesc si la prestari(150-200ha anual erbicidari si tratamente culturi) dupa un 445 fara nici-o problema.Pompa este italiana cu membrane IMOVILLI D82.Este foarte usor de exploatat si intretinut.V-o recomand.

#10
p3tric

p3tric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.03.2007
ce parere aveti despre cele turcesti de 600 litri??. am gasit noi la pretul de 5800 lei cu TVA iar una poloneza de 600 este la pretul de 4100 lei cu TVA

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Eu am luat rampele si pompa de la cele poloneze si le-am montat pe un cadru cu bazin de 2500l romanesc. Pompa a tinut dar rampele le-am facut praf la 500 ha.
Sunt in cautare de rampe din import(sh) de 18-24m sa le adaptez in locul acestora.

#12
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 katlin, on 26th March 2012, 17:33, said:

Eu am luat rampele si pompa de la cele poloneze si le-am montat pe un cadru cu bazin de 2500l romanesc. Pompa a tinut dar rampele le-am facut praf la 500 ha.
Sunt in cautare de rampe din import(sh) de 18-24m sa le adaptez in locul acestora.
pai astea ce au ?
vad ca arata destul ce cool.

#13
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Asa aratau cand le-am pus, erau noi. Daca ai vedea cum arata acum te sperii, parca-s facute din sudura!

#14
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 katlin, on 26th March 2012, 21:33, said:

Asa aratau cand le-am pus, erau noi. Daca ai vedea cum arata acum te sperii, parca-s facute din sudura!
aha eu am ceva made la germania de vo 5 ani si din prostia mea am rupt doua duze in rest impecabil

#15
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare

De curand am achizitionat o instalatie de erbicidat Platz es 4 si as vrea sa ma ajute cineva daca se poate cu reglajele ce se pot face cu regulatorul de presiune atasat (x bari= ?litri/ha ) sau un user manual .
Va multumesc

Attached Files



#16
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 ionutz1981, on 5th April 2012, 22:00, said:

Salutare

De curand am achizitionat o instalatie de erbicidat Platz es 4 si as vrea sa ma ajute cineva daca se poate cu reglajele ce se pot face cu regulatorul de presiune atasat (x bari= ?litri/ha ) sau un user manual .
Va multumesc
din cate se observa din imaginile atasate presiunea din diuze s-ar parea a fi la maximum ..
cel mai simplu iei frumusel masina de stropit la spinarea tractorului alimentezi cu apa si ai plecat la proba
cantitatea de lichid distribuit difera de  turatia motorului de videza de deplasare si de fluiditatea lichidului sa ai spor

#17
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 ionutz1981, on 5th April 2012, 22:00, said:

Salutare

De curand am achizitionat o instalatie de erbicidat Platz es 4 si as vrea sa ma ajute cineva daca se poate cu reglajele ce se pot face cu regulatorul de presiune atasat (x bari= ?litri/ha ) sau un user manual .
Va multumesc

Ionutz, cantitatea la hectar  depinde de presiune, de viteza de deplasare si de duzele folosite.
Pentru duzele TeeJet 110, atasez aici un tabel cu cantitatile obtinute in diferite conditii.
Volumul recomandat este 200-300 litri solutie la hectar la erbicidat, deci duzele 11004 rosii pe care observ ca le ai pe masina sunt ok.
Eu am albastre 11003.

Attached Files


Edited by rand, 06 April 2012 - 07:32.


#18
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am duze  Lechler de 110 pe Met-ul meu ( atasat si pentru ele un tabel )
Attached File  ST_Lechler_GB.pdf   40.79K   145 downloads

Foloseste cineva duze de 80 ? Acoperirea intre duze este mai mica decat la cele de 110 si se cere sa dai cu ele de la 75cm inaltime fata de 50 cm la cele de 110. Dar pe terenurile prost lucrate, denivelate ( cand se ridica la aproape doi metrii o rampa si una taraie pe jos ) nu ar fi mai bine de dat cu cele de 80? Sau dat tot cu duze de 110 cu un diametru mare (05-08 ) sa fie cat mai putine pierderi de la rampa care se ridica ( picaturi deviate de aer, evaporare mare). Rampa  care taraie pe pamant are patina de sprijin si ramane la un 15-20 cm diferenta fata de pamant la capat, iar  la  baza are  inaltimea corespunzatoare si nu raman multe fasii neerbicidate corespunzator. Daca a folosit cineva si i s-a parut a avea rezultate mai bune cu cele de 80 sa ne impartaseasca si noua experienta, ca pe mine ma bate gandul sa incerc un set pentru anul urmator.

Ce folositi pentru curatarea duzelor de praf/pamant, ati cumparat unelte speciale? Eu folosesc o veche periuta de dinti si o cana de plastic cu apa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate