Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Volan Thrustmaster Enzo Ferrari Ff - Pc

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bbrnv

bbrnv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.04.2005
Salutare,
va rog mult ajutati-ma cu un sfat..... Am pierdut toata noaptea precedenta cu noul meu volan care refuza sa mearga. I-am instalat driverele pt FF de pe cd-ul lui, l-am si calibrat si..... cand intru in vreun joc.... merge in frame-uri. Sunetul merge pe fundal, dar vad o imagine la 3 secunde. Plus ca nici nu ajung la meniul jocului, raman pe undeva aiurea. Fara volan conectat merge. Care ar putea fi problema? A mai postat cineva o chestie asemanatoare (cu un joystick parca) si credea ca ar putea fi din cauza SP2 - aceleasi simptome. E posibil? Mentionez ca FF functioneaza.

Si inca o nelamurire: jucaria nu apare in device manager! M-am uitat pe la toate device-urile dar nu mi-a sarit nimic in ochi, le-am afisat si pe alea ascunse. Cum ar trebui sa apara acolo?

Help me, I'm desperate....

Multam.

#2
bbrnv

bbrnv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.04.2005
Si inca o chestie..... ce inseamna mai exact 3 axes si 2 axes? Vad descrierile din paranteza dar nu inteleg sensul lui "axis".

There are two “Enzo FFB” versions on the market.
One is set to “2 combined axes” mode by default (brake and gas pedals on the same axis), while the other version is in “3 separate axes” mode (brake and gas pedals on different axes).

Increasingly, titles in the new generation of racing games offer “3 separate axes” mode in the game’s options (brake and gas pedals on different axes).
This 3-axis mode improves driving precision in races considerably.

To use this mode with the Enzo:
- Go to the Game Controllers list in the Control Panel.
- Check whether your wheel is set to 3-axis mode by default.
- If not, press down on both pedals and the Mode button simultaneously. You will see a new axis enabled.

N.B.: For games that do not support 3-axis mode, you must switch back to 2-axis mode (or else your wheel will not function properly when you are racing).

#3
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Dezinstaleaza soft-ul de la volan,scoti si volanul din usb-ul pc-ului si apoi fa un restart...apoi conecteaza din nou volanul la pc si vezi daca iti detecteaza volanul in jocuri si daca ti la detectat incearca sa joci cu el si vezi daca merge.

Edited by X5, 21 October 2005 - 12:12.


#4
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Sa le luam pe rand.
1. Ai spus ca ai instalate driverele de pe cd-ul lui. DEztinstalează-le, intra pe siteul lor si descarca ultimul driver de la ei. Foarte probabil nu va mai apărea problema cu mersul foarte incet a jocurilor (referitor la imagine).
2. Jucăria asta apare in device manager  probabil la Human interface devices.
3. CEl mai uzual sunt volanele cu 2 axe. Adică o axă orizontală și una verticală, amandoua stau la mijloc în momentul când nu actionezi o fortă asupra lor. În momentul când virezi volanul, se modifică poziția de pe mijloc spre dreapta a axei orizontale. DAcă apeși accelerația, de la mijloc se deplasează în sus "forța".
3axe trebuie privite astfel: ai una orizontală (pentru stanga dreapta, si doă verticale, amandoua cu moemnt zero la baza axei (si nu la mijloc), iar atunci cand apesi acceleratia sau frana, ele urcă pe axă...
Nu știu cum să explic mai bine...

#5
bbrnv

bbrnv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.04.2005
Multumesc pentru lamuriri, mi-au fost de un real folos :)

Acum volanul merge insa a aparut o noua problema. Am instalat Richard Burns Rally si in el nu merge force feedbackul deloc (in NFSU2 merge... si testele din windows sunt ok)..... Prin meniuri pe acolo apare enablat FF-ul si se pot face setari la el (on/off, intensitate, etc.). Are si o chestie numita FF test, si cand intru acolo imi scrie pe ecran ca volanul se invarte in dreapta, apoi in stanga, apoi se recentreaza, chestii care de fapt nu se intampla..... Imi place super mult jocul si vreau neaparat force feedback... Pls help me....   :death:

Thanks.

#6
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
La asta nu mai știu nici o soluție. Eu am Richard Burns, demo, și merge bine volanul cu tot cu force feed-back  :confuzzled:  fără să setez nu știu ce...

#7
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Se pare ca nu am fost destul de atent, si se pare că nici la mine niu merge force feedback-ul la demo. Am căutat și întradevăr sunt probleme cu volanele thrustmaster, dar la care există și un patch. Se pare că problema e și în cazul volnaelor de la Trust (cazul meu). Încă nu am încercat patch-ul, nu știu dacă merge și pentru demo. Să ne anunți!!!.

Citește despre patch aici: http://www.richardbu...m/patchV101.htm
și download de aici: http://www.sci.co.uk...ch/RBR_v101.zip

#8
bbrnv

bbrnv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.04.2005
Multumesc One of Them,
merge perfect :)

Acum trebuie sa invat eu sa iau curbele cu frana de manaaaa  :lol:

#9
wiseguy10

wiseguy10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.03.2007
salut,

Stiu ca e cam dead threadu asta da ca sa evit deschiderea a foarte multor threaduri am dat un replay aici, am si eu acelasi volan, am intampinat aceasi problema si am reusti sa o rezolv in acelasi fel da mai am o problema cu pedalele nu pot sa le conectez nu mi le vede. Aveti ide de ce ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate