Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Preturile Wizzair afișate pe site

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Funeanu1

Funeanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.02.2011

View Postamandigi, on 13th March 2012, 08:35, said:

E simplu, cumpara de la companiile de linie. :) Preturile sunt libere, asa e si alegerea. Daca ei pot vinde scump, ca e cerere, vor face. Si nu uitati ca anul acesta sunt jocurile olimpice in Londra.
Poti fi convins ca asta o sa fac, nu stiu insa ce e in mintea celor care stabilesc preturile la wizz/blue. Jocuri olimpice sunt si pentru air france/klm/british/etc. In fine, vroiam doar sa zic ca deja nu mai e low-cost.

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Intrebare
Vreau sa fac o rezervare pentru un zbor din Budapesta. Deci factura e in forinti. Daca schimb la final, in ultima etapa, moneda, imi creste cu ceva suma de plata? Credeam ca dau si ei tariful in euro, mai ales ca pe la toti pasii aia am selectat euro... dar la ultimul suma totala apare in HUF.

A doua intrebare este: vreau sa fac plata prin transfer bancar din HomeBank (ING) DAR fiind weekend si apoi luni liber tranzactia nu se va efectua decat marti... si astia scriu sa le platesti in 24 de ore. Alea 24 de ore se refera la zile lucratoare?  :rolleyes:

#21
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrox, on 13th April 2012, 22:11, said:

Intrebare
Vreau sa fac o rezervare pentru un zbor din Budapesta. Deci factura e in forinti. Daca schimb la final, in ultima etapa, moneda, imi creste cu ceva suma de plata? Credeam ca dau si ei tariful in euro, mai ales ca pe la toti pasii aia am selectat euro... dar la ultimul suma totala apare in HUF.

A doua intrebare este: vreau sa fac plata prin transfer bancar din HomeBank (ING) DAR fiind weekend si apoi luni liber tranzactia nu se va efectua decat marti... si astia scriu sa le platesti in 24 de ore. Alea 24 de ore se refera la zile lucratoare?  :rolleyes:

Wizzair tarifeaza in moneda aeroportului de plecare. In cazul tau, fiind Budapesta calculeaza in forinti.
La final poti cere conversia in RON (o sa pierzi ceva la schimbul valutar).

Ei asteapta timp de 5 zile sa le intre banii in cont. Prin urmare, este timp...

#22
ZIP3R

ZIP3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2004
Mestesugar, undeva ai gresit tu.... eu am facut zeci de rezervari la ei si tot timpul am platit in RON si factura mi'a fost emisa in RON.
La inceput plateam din Homebank ING (deci transfer bancar, cum a fost cazul tau) sau card Visa si la final chiar daca pretul era in euro/forinti/zloti (in functie de aeroportul de plecare, cum ti'a explicat MrJack) ai posibilitatea sa convertesti suma in RON (oarecum normal la un curs Wizz acceptabil, nu cursul BNR - de inteles) si alegand conversia in RON ti se dadea contul de RON de la OTP.

Intr-adevar, ceea ce este de neinteles, este taxa de card (practicata de mai toate companiile lowcost si nu numai) sau transfer bancar care se plateste per segment si per pasager (companiile de linie au o taxa unica de 5-10euro). Aici chiar este incredibil... la un momentdat ajungi sa platesti mai mult pe acest comision decat pe bilete.... Si cum eu calatoresc fooooarte frecvent, am ales sa-mi fac minunatul card BCR Wizz (ohoooo prin ce am trecut pana sa-l fac!), si am scapat de orice taxa de rezervare, atat eu cat si prietenii mei :-) E drept ca am destul de multe probleme cu BCR (saptamana trecuta cred ca am fost zilnic la banca) dar per total sunt multumit.

Numai bine!

#23
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostMrJack, on 16th April 2012, 10:34, said:

Wizzair tarifeaza in moneda aeroportului de plecare. In cazul tau, fiind Budapesta calculeaza in forinti.
La final poti cere conversia in RON (o sa pierzi ceva la schimbul valutar).

Ei asteapta timp de 5 zile sa le intre banii in cont. Prin urmare, este timp...
Multumesc pentru raspuns, pana la urma am renuntat la biletele la Wizz care ma legau de Budapesta o zi si o noapte si am gasit ceva putin (foarte putin in plus fata de Wizz, ca aveam si bagaj de cala, si WizzFlex) mai scump la Swiss, cu escala de doar 3 ore in Zurich.

#24
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Situatie Wizz: (daca ne uitam pe site preturi comparative eur vs. ron, cursul de schimb valutar azi este aprox 4,5 lei/eur; la fel este si cursul bnr, banci sau la case de schimb, aprox.)
La o rezervare facuta azi pe ruta Milano - Bucuresti, evident pretul este calculat in Eur (plecarea fiind un aeroport din Italia). Dar ... pretul afisat in lei (tot pe siteul lor) si incasat mai departe online cu Visa, este calculat si incasat la 4,8 lei/euro.
Ce parere aveti? Este normala aceasta mare diferenta de schimb valutar?

Stiti ca pe site pretul este afisat de baza in euro ... dar in acelasi timp si in alta moneda (daca bifezi), cazul de fata leu.
Intrebarea: Oare daca lasam pretul in euro in ambele locuri (pe site), plata s-ar fi facut in euro, la un curs al bancii (care in nici un caz nu ar fi fost 4,8 lei/eur), nu la un curs al wizz (cazul de fata 4,8 lei/eur) ?? Sau orice as fi bifat sau nu, cursul ar fi fost 4,8 lei/eur??

Edited by newages, 30 January 2014 - 18:13.


#25
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 27.11.2009

View Postnewages, on 30 ianuarie 2014 - 18:09, said:

Situatie Wizz: (daca ne uitam pe site preturi comparative eur vs. ron, cursul de schimb valutar azi este aprox 4,5 lei/eur; la fel este si cursul bnr, banci sau la case de schimb, aprox.)
La o rezervare facuta azi pe ruta Milano - Bucuresti, evident pretul este calculat in Eur (plecarea fiind un aeroport din Italia). Dar ... pretul afisat in lei (tot pe siteul lor) si incasat mai departe online cu Visa, este calculat si incasat la 4,8 lei/euro.
Ce parere aveti? Este normala aceasta mare diferenta de schimb valutar?

Stiti ca pe site pretul este afisat de baza in euro ... dar in acelasi timp si in alta moneda (daca bifezi), cazul de fata leu.
Intrebarea: Oare daca lasam pretul in euro in ambele locuri (pe site), plata s-ar fi facut in euro, la un curs al bancii (care in nici un caz nu ar fi fost 4,8 lei/eur), nu la un curs al wizz (cazul de fata 4,8 lei/eur) ?? Sau orice as fi bifat sau nu, cursul ar fi fost 4,8 lei/eur??

Daca lasai pretul in euro, plata se facea la cursul bancii. De obicei asa este mai convenabil.

#26
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Pai asta ma gandeam si eu? Se poate considera ca m-am fript pe motiv ca am apasat bifa aia in lei ?? si a facut wizz conversia la cursul lui (categoric mai mare decat al bancii)??

#27
vali_geodezu

vali_geodezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 27.11.2009

View Postnewages, on 30 ianuarie 2014 - 18:57, said:

Pai asta ma gandeam si eu? Se poate considera ca m-am fript pe motiv ca am apasat bifa aia in lei ?? si a facut wizz conversia la cursul lui (categoric mai mare decat al bancii)??
Exact.

#28
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Daca ai contul intr-o moneda diferita atunci intervine conversia valutara. La cursul valutar se adauga un comision (2% ,3% , 4% etc).Nu are legatura Wizz.

Eu cand fac plati pe site-uri externe in alte monede(ex:euro) imi calculeaza la curs Visa sau curs Spot + 2% (nicidecum la cursul BNR sau cursul bancii)

Edited by polizei, 30 January 2014 - 19:19.


#29
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011

View Postvali_geodezu, on 30 ianuarie 2014 - 19:07, said:

Exact.
In cazul asta Wizz sunt jepcangii, cu alte cuvinte daca pui bifa de lei iti fac ei conversia la 4,8025 lei/eur, daca nu pui bifa platesti cu card de lei, factura de euro si iti face banca conversia la cursul bancii (in nici un caz 4,8025 lei/eur).



View Postpolizei, on 30 ianuarie 2014 - 19:11, said:

Daca ai contul intr-o moneda diferita atunci intervine conversia valutara. La cursul valutar se adauga un comision (2% ,3% , 4% etc).Nu are legatura Wizz.
Eu cand fac plati pe site-uri externe in alte monede(ex:euro) imi calculeaza la curs Visa sau curs Spot + 2% (nicidecum la cursul BNR sau cursul bancii)
Omule, 2% adaugat la cursul spot (cum zici tu) este undeva la 4,59 lei/eur, dar de la 4,50 la 4,8025 sunt 6,7% ... nu 2, nu 3, nu 4%. Poate nu ai citit exact de am scris ... diferenta asta mare de curs nu provine de la banca, nu are cum ... toata lumea a mai facut plati de euro, cu euro, in euro sau lei, cu card de euro sau lei. Pe booking, hotels, etc de exemplu pretul este si in euro ... dar banca nu iti ia 4,8025 lei/eur.
Asta este o magarie a lui Wizz (stiu, nu iti convine, nu cumperi, ... dar asta daca cursul ar fi fost afisat pe site, dar nu este .. Posted Image  )   In plus, am facut un test, daca cumperi in LEI (imbarcare din Romania) dar platesti in euro (ca poate esti strain si ai card in eur), Wizz iti calculeaza la 4,27 lei/eur. , adica taman invers ...

Edited by newages, 30 January 2014 - 19:44.


#30
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Omule ,cu siguranta este o magarie a bancii , a cardului , etc . Posted Image `Furturile` sunt din alta parte...nu de la Wizz (ca sa nu arunci cu noroi degeaba asteapta macar pana iau banii poate ti-au blocat o suma mai mare ca sa-si asigure fluctuatia cursului de schimb). Daca iti ia la un curs de 4.8lei.... 99% te-a japcuit  banca/bancile .

Acum 2 saptamani am platit catre Wizz 20E cu card Mastercard in lei. Mi-a facut conversia si mi-au restras 91.70 lei - adica mi-au luat cei 20E la un curs de 4.585 lei (un curs bun)

Edited by polizei, 31 January 2014 - 13:38.


#31
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011

View Postpolizei, on 31 ianuarie 2014 - 13:26, said:

Acum 2 saptamani am platit catre Wizz 20E cu card Mastercard in lei.
Da, pentru ca ai platit Euro ... cu card de lei si conversia a facut-o banca, la un curs normal (adica in jur de 4,5xx lei/eur), dar eu
am platit LEI (transformati din euro in lei, de catre Wizz, la 4,8xx lei/eur) ... tot cu card de lei. Deci, nu avea banca ce conversie sa imi faca, din lei in lei. Nu stiu, daca intelegi .. imi face impresia ca de la inceput nu ai inteles despre ce vorbesc (vina mea, nu stiu sa explic mai clar).

Uite alt ex: Am un prieten care are card de eur ... si daca are bilete de 500 eur, ... plateste fix 500 eur.
Insa daca, ai card de lei si alegi plata in lei (dar care provin din euro, caci te imbarci one-way de pe un aeroport dintr-o tara cu euro, deci nu din Romania), atunci vei plati acei 500 eur, inmultiti cu 4,8xx lei/eur, si nu cu 4,5xx lei/euro, cam cat este cursul acum (incluzand aia 2% pentru fluctuatie valutara).
Daca insa, esti in aceeasi situatie, si alegi plata in Eur, atunci (daca ai card de lei), schimbul il va face banca, ......... la cursul rezonabil de aproximativ 4,5xx lei/euro, cat ti-a luat si tie !!!

Edited by newages, 31 January 2014 - 14:51.


#32
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Tocmai m-am lovit si eu de problema asta. Am platit cu card in lei, iar banca imi arata, in dreptul tranzactiei, doua sume. Prima este in lei, este cea pe care mi-a afisat-o Wizz Air pe site, cand am facut rezervarea. A 2-a suma, in euro, in care se enunta Suma transmisa spre decontare: xxx EUR Rata ING: 4,xxx, suma pe care am platit-o efectiv.

ING-ul este vinovat pentru decontarea in euro? Inteleg corect situatia?

Edited by mhanor, 05 December 2014 - 18:46.


#33
gunnlaugsson

gunnlaugsson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 01.09.2010
Da, se pare că această situație se întâlnește numai la ING.

#34
adimogos79

adimogos79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 06.10.2007
O intrebare simpla: se poate plati la WizzAir cu un card de debit VisaElectron sau doar cu VisaClassic? Multumesc

#35
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postadimogos79, on 09 iunie 2015 - 11:13, said:

O intrebare simpla: se poate plati la WizzAir cu un card de debit VisaElectron sau doar cu VisaClassic? Multumesc

Da. Se poate.

Succes!

#36
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Ieri am vrut sa iau doua bilete. Am alimentat cardul, am venit la calculator, am completat datele. Totul a fost OK, doar ca la final am primit eroare - fonduri insuficiente. Ma uit de 2, 3 ori. Pretul era mai mare cu 90 lei fata de totalul afisat. Reincep rezervarea in alt browser. La fel: 90 lei in plus fata de pretul afisat.

Azi patesc aceeasi chestie: 90 lei in plus fata de pretul afisat. Iau biletul asa in ideea ca poate se scumpeste. Am patit-o vineri. Atunci aveam inca doua bilete care s-au scumpit in timp ce completam datele de pe card. Atunci s-au majorat biletele cu 200 lei de caciula.

Revin: Azi sun la wizzair si-i spun doamnei ce am patit, la care primesc urmatorul raspuns: 'Cauza concreta nu vad, dar mi se pare ca ar fi problema ca de obicei care apare mai nou pe site legat de ..... ca s-a bifat ca nu sunteti robot. Mai nou apare acest lucru cam intre persoana pasager si persoana de contact. Apare un spatiu care trebuie sa bifati ca nu sunteti robot'. [apelul a fost inregistrat]

Pot apela la OPC pentru aceasta taxa? Am vrut sa depun azi o plangere, dar ma gandeam ca poate imi anuleaza zborul, asa ca astept pana joi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate