Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#55
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Any news? Ma gandesc ca ar putea fi un frigider care s-ar fi dezghetat din diverse motive (s-a intrerupt curentul, de exemplu).

#56
danflisc

danflisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt la a doua experienta in mai putin de 5 luni. aceasi problema, bloc de peste 50 de ani cu instalatie de scurgere metalica plina de mizerie, prima experienta inundatie de la etajul 1 datorita faptului ca a refulat aproape o zi intreaga prin chiuveta de la bucatarie, eu am "scapat" doar cu o inundatie, la el s-a lasat cu parchet distrus.
Reactii? indiferenta celor de sus de la care a curs apa cu nemiluita.
A doua experienta ieri, s-a infundat intre subsol si chiuveta mea la aceasi bucatarie, bineinteles cei de sus au bagat capital de zici ca isi programasera aceasi ora de spalat vasele. in cateva minute bucataria inundata, masina de spalat inundata, iar in subsol uscat ca dupa seceta.
Reactii?aceasi indiferenta.
La toaleta am separat scurgerea si am postat si un clapet in subsol racordat la conducta mare de colectare.
La bucatarie spatiul si armatura zidului nu imi permite separarea de coloana.
Dati-mi o solutie in afara de a da in judecata asociatia de proprietari pentru daune provocate de indiferenta indivizilor care administreza blocul.
Blocul are P + 4.

#57
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Si la noi la bloc intr-o vreme refula la 3 cand se spalau rufe la 7 sau 8. Cred ca s-a reparat pe undeva instalatia ca n-am mai auzit de problema asta. Banuiesc ca era ceva pe teava de scurgere intre et 2 si 3.

#58
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asigurare locuinta; nu e mare lucru si ar trebui sa iti acopere cheltuielile si apoi. asig sa recupereze de la vecinul
probabil ca ii trece "indiferenta" repede

#59
danflisc

danflisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2006
de partea juridica a situatiei ma ocup la intoarcerea din concediu. acum ma intereseaza o solutie practica care sa anuleze orice surpriza neplacuta la revenirea din concediu. exista clapeti de dimensiunea scurgerii?

#60
mircearechi

mircearechi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2006
Salutare forumisti ....
M-am uitat pe topicuri dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea (poate exista dar eu nu am gasit-o).

Deci, ma mut in casa noua (din pacate nu a mea..dar nu are importanta) si pentru a ne muta am adus un instalator care sa ne faca baile si bucatariile plus incalzirea. Omul a lucrat destul de ok ... nu exceptional dar e ok .... atat incalzirea cat si tevile de la chiuvete sunt pe pardoseala ...in shapa... Problema despre care nu stiu ce sa cred e urmatoare: instalatorul meu mi-a pus scurgerea de la chiuveta de la bucatarie jos pe pardoseala si urma ca eu sa o acopar cu sapa dar nu i-a dat nici o panta... are inclinatia care o are pardoseala ... dupa cum am observat pardoseala nu e chiar dreapta...dar nici unghi prea mare nu are...asha ca daca eu bag acum apa in scurgere apa ramane in teava pana cand bag mai multa care sa o impinga spre iesire. E asta o problema ? instalatorul spune ca el tot asha a facut ...chiar cu scurgeri si mai lungi si nu e obligatoriu ca scurgerea sa aiba panta. Teava de scurgere este PVC cu imbinari cu garnitura de cauciuc.

Nu prea stiu ce sa cred, eu ma tem ca prin faptul ca apa va sta pe conducta mai tot timpul la fel vor face si mizeriile care vor fi aruncate in chiuveta si la un moment dat mi se va infunda conducta. Ce ma mai ingrijoreaza sunt si garniturile de cauciuc ...care ma tem sa nu se "manance" in timp de la apa cu detergenti care va stationa pe teava.

Astept raspunsurile voastre si multzumesc anticipat.

#61
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu sunt instalator, dar mi se pare normal ca orice teava de scurgere sa aiba panta pentru a nu stationa apa in conducta; stationarea duce inevitabil la depuneri si in final la infundare
dar mesterii romani "asa au mai facut ei"

cred ca ar fi bine sa iei masuri acum cat esti in lucru, peste 1-2 ani nu cred ca iti va face placere sa chemi din nou instalator pentru desfundare sau mai rau, sa ajungi la spart podeaua

#62
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Salut,

Panta pentru toate aparatele cca. 1cm/m min.-max. 3cm/m. Pentru WC 3cm/m

#63
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005

View Postbibicu5, on Jul 12 2007, 14:44, said:

Salut,

Panta pentru toate aparatele cca. 1cm/m min.-max. 3cm/m. Pentru WC 3cm/m


CORECT!!!

#64
mircearechi

mircearechi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2006
mersi mult de info ... ceva panta am dat la conducte pana la urma ....ezact nu stiu cat e ...dar sper sa fie bine :)

#65
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
la canalizare stiu ca e 1 m la 1 km.

#66
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View PostCRG, on Jul 13 2007, 17:51, said:

la canalizare stiu ca e 1 m la 1 km.

la reteaua stradala cred  ,la canalizari interioare e 2%  panta

daca e mai mare ramane grosul si apa trece  daca e mai mica aceasi  poveste

#67
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
pune un clapet anti-retur pe reteaua ta si sa-i vezi ce repede o sa-si puna mina'n cap

Attached Files


Edited by bibicu5, 19 July 2007 - 21:43.


#68
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View Postaeon, on Jun 11 2007, 09:47, said:

asigurare locuinta; nu e mare lucru si ar trebui sa iti acopere cheltuielile si apoi. asig sa recupereze de la vecinul
probabil ca ii trece "indiferenta" repede


nu stiu de ce traiesc cu impresia ca  scurgerea e parte comuna  si nu se poate imparti ca aci e a vecinului si aci e a mea deci indivizibila  ,daca e asa cum zic eu  raspunzatoare e asociatia de propietari  pt intretinerea partilor comune ( DE  parti comune apartin printre altele  A.R. A.C.M. INCALZIRE  CANALIZARE   pana in teul (ramificatia ) fiecarui apartament  si reparatiile sunt suportate de tot blocul ) parerea mea complica-te si separa  armatura se poate gauri

mai e si varianta sa schimbi de la tine pana in teava de 110  la subsol pe barba ta

BIBICU5  ideea e buna  dar tot pe el il ploua in cap  parchetul so dus , acu vrei si tavanul  ?

   tine cont ca e  fonta totusi  si legatura  (stemuirea )  dintre fonta si pvc e mai dificila

Edited by s_tre_ss, 20 July 2007 - 16:12.


#69
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Stres,

Coloana nu ma intereseaza ci doar colectorul ce se gaseste in apartamentul lui.Nu-mi aduc aminte bine dar mi se pare ca acestea sint din plumb si se poate trece de la plumb la PVC,sint racorduri speciale din Cupru.In ceea ce priveste tavanul cred ca daca vecinul de sus sa inundat odata va vrea si el sa stie..."oare de ce este la mine ca deobicei era la vecinu' de jos" si uite asa toata lumea se va respecta....poate mai mult cu sila.
@+,bibicu5

#70
s_tre_ss

s_tre_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.07.2007

View Postbibicu5, on Jul 20 2007, 18:16, said:

Stres,

Coloana nu ma intereseaza ci doar colectorul ce se gaseste in apartamentul lui.Nu-mi aduc aminte bine dar mi se pare ca acestea sint din plumb si se poate trece de la plumb la PVC,sint racorduri speciale din Cupru.In ceea ce priveste tavanul cred ca daca vecinul de sus sa inundat odata va vrea si el sa stie..."oare de ce este la mine ca deobicei era la vecinu' de jos" si uite asa toata lumea se va respecta....poate mai mult cu sila.
@+,bibicu5
la mine in focsani nu am vazut teava de plumb pe scurgere la bucatarie  poate  aparuse pvc mai repede sau blocurile sunt mai noi   :huh:

#71
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007

View Posts_tre_ss, on Jul 20 2007, 17:23, said:

la mine in focsani nu am vazut teava de plumb pe scurgere la bucatarie  poate  aparuse pvc mai repede sau blocurile sunt mai noi   :huh:
Mai bine,se taie si se intercaleaza!

Edited by bibicu5, 23 July 2007 - 14:23.


#72
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
In dimineata aceasta am constatat ca am apa pe jos in baie, nu foarte multa, dar este!. Am verificat tevaraia( baia a fost complet renovata acum un an cu schimbarea tuturor instalatiilor sanitare+ tevi din polipropilena) si am constatat ca fisura este intr-un cot care intra in coloana de apa calda. Mentionez ca am montate apometre, iar schimbarea instalatiilor la renovare a fost facuta de la apometre spre apartament. Tevile din coloana la apometre sunt cele de acum 40 de ani de cand s-a facut blocul. Intrebarea mea este: Fisura de dinainte de apometru este pe partea comuna sau pe partea mea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate