Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

picaturi noi ustura ca acidul

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
salut

mi-am luat niste picaturi cu apa de mare sarata (or some sh!t like that :P), numite nazoner forte

chestia e ca atunci cand le pun in nas, zici ca pun acid din bateria masinii

ustura in draci, si uneori, imi dau si lacrimile nitel

trece repede usturimea dar....am mai avut nazomer inainte, si nu ustura nici pe departe atat de tare


de ce oare...?

#2
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010

View PostRexob, on 26th February 2012, 21:46, said:

Ti-ai pus acid in nas sa vezi cum ustura acidu :w00t:?
troll obosit de forum?
era metaforic....
ont: solutia s-ar putea sa nu-ti prieasca la nas,trebuia sa iei ceva naturist.

Edited by evon, 26 February 2012 - 21:56.


#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
In cel mai fericit caz are prea multa sare si de-aia te supara. Intr-un caz mai nefericit... are acid. :)

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Pãi dacã ai cerut "forte", forte ai primit. By the way, sunt foarte bune și bineînțeles, naturale, picãturile de zeamã de lãmâie.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Mama, cand aud de ceva naturist... ma enervez!
E acea recomandare intre prieteni, care acopera de fapt cunostiinte ascunse asupra conspiratiilor multinationalelor farmaceutice.
Stie el ce zice, astia vor sa ne omoare... baga 2l de ceai de "sculatoare"; fie iti trece, fie mori...

1. adesea ce e naturist e placebo, adica chestii fara efect vandute prostilor de catre sarlatani!
2. daca e naturist, nu insemna ca are efectul scontat si mai ales nu insemna ca nu face rau (exista si otravuri naturale f. puternice).
3. in cazul de fata vorbim de o solutie salina.
Fiind forte, concentratia de sare e mai mare si e normal sa usture, mai ales daca ai rani in nas.

Singura dilema reala este daca esti masochist!

#6
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
nu am primit lovituri la cap, daca asta intrebi
nu am cerut neaparat forte, dar sub 5 ron nu aveau nimic si nu doream sa dau de la 10 ron in sus !!!

cand am facut metafora cu acidul, voiam sa zic ca simt ,,cum arde'' cum infiltreaza etc

poate sa imi faca rau, daca simt asa picant ???

#7
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View PostCourage, on 26th February 2012, 22:28, said:

Mama, cand aud de ceva naturist... ma enervez!
E acea recomandare intre prieteni, care acopera de fapt cunostiinte ascunse asupra conspiratiilor multinationalelor farmaceutice.
Stie el ce zice, astia vor sa ne omoare... baga 2l de ceai de "sculatoare"; fie iti trece, fie mori...

Tratamentele naturiste sunt de foarte multe ori mai eficiente decat cele "clasice". De ce sa iti distrugi ficatul, rinichii si stomacul cu medicamente?

Evident ca exista si plante otravitoare, dar nu cred ca naturist inseamna cules de pe marginea drumului, din sant, ci dintr-un magazin.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Daca te ustura asa tare, nu vad de ce ti-ar face bine.
Are efect dezinfectant, ajunge odata.

Daca nu ai cine stie ce puroi in nas (caz in care Nazomerul e frectie la picior de lemn), atunci renunta la el.

"Apa de mare" se foloseste pentru umidifierea si curatarea mucoasei agresate.
Daca concentratia e mare, efectul este unul nociv.

Daca folosesti multa vreme picaturi de nas, mucoasa se necrozeaza si se usuca.
Ca sa scapi de dependenta si pt a ajuta mucoasa sa se refaca, "apa de mare" ajuta la umidifiere si dezinfectare. (dar NU forte!)

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpykko, on 26th February 2012, 22:37, said:

Evident ca exista si plante otravitoare, dar nu cred ca naturist inseamna cules de pe marginea drumului, din sant, ci dintr-un magazin.

Pai si intre alea din magazine gasesti din alea culese din sant, crede-ma.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mai mult ca sigur ca ai mucoasa nazala (foarte) uscata (si/sau iritata), deja sensibilizata... Incearca un unguent, pentru emoliere. Ai mai folosit si altceva inainte? Si de durata?

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

View Postpykko, on 26th February 2012, 22:37, said:

Tratamentele naturiste sunt de foarte multe ori mai eficiente decat cele "clasice".
De ce sa iti distrugi ficatul, rinichii si stomacul cu medicamente?

Pykko, problema este de samantica si statistica:

de foarte multe ori nu e sinonim cu in majoritatea cazurilor => avem foarte multi romani care fac complicatii pt ca trateaza prosteste ulciorul cu ceai de musetel.
E vorba de ingoranta, dublata de prostie.

Medicamentele ce au potential sa iti distruga ficatul implica faptul ca afectiiunile pe care le targheteaza sunt MULT mai grave decat ar intra in sfera fierturilor.
Da, sunt de acord ca unele remedii naturiste pot fi folosite ca succes ca terapie suportiva si paleativa.

Poti da copilului sirop de patlagina daca are o inflamatie usoara in gat, dar daca "scuipa sange", esti un idiot daca nu treci pe la medic + medicatie alopata.

#12
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postcolombo2003, on 26th February 2012, 22:41, said:

Mai mult ca sigur ca ai mucoasa nazala (foarte) uscata (si/sau iritata), deja sensibilizata... Incearca un unguent, pentru emoliere. Ai mai folosit si altceva inainte? Si de durata?


salut

da, am mai luat bixtonim    (cu intreruperi )

scuza mi ignoranta....cum adica unguent ?
problema pare sa fie adanc in nas

cum as administra unguentul adanc acolo ?!

tu ai folosit..? ce marci ?  

(intreb sa stiu, ca as vrea sa dau o vizita pe la doctorul meu sapt asta, si sa fiu in tema, sa nu am duc ignorant 90%, ci ignorant 40% :P)

Edited by dreamseeker11us, 26 February 2012 - 22:52.


#13
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Probabil te referi la "urcior" = orjelet, ulciorul nu prea e boala :P

Tratamentul lui chiar asta implica in principal: comprese reci contra inflamatiei, urmate de comprese calde pentru eliminarea colectiei purulente. Ceaiul de musetel este  cel mai indicat pt proprietatile sale antiinflamatorii si antiseptice.
Se pot asocia antibiotice locale, dar in cele mai multe cazuri trece de la sine.

Daca este varianta interna, se rezolva chirurgical.

Legat de ultima propozitie, sunt intru totul de acord.

@dreamseeker11us: Cum se manifesta problema ta? Esti racit, curge nasul, e infundat, curge sange, se fac coji ?

Edited by pykko, 26 February 2012 - 22:55.


#14
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postpykko, on 26th February 2012, 22:53, said:

Probabil te referi la "urcior" = orjelet, ulciorul nu prea e boala :P

Tratamentul lui chiar asta implica in principal: comprese reci contra inflamatiei, urmate de comprese calde pentru eliminarea colectiei purulente. Ceaiul de musetel este  cel mai indicat pt proprietatile sale antiinflamatorii si antiseptice.
Se pot asocia antibiotice locale, dar in cele mai multe cazuri trece de la sine.

Daca este varianta interna, se rezolva chirurgical.

Legat de ultima propozitie, sunt intru totul de acord.

@dreamseeker11us: Cum se manifesta problema ta? Esti racit, curge nasul, e infundat, curge sange, se fac coji ?


mi se infunda  (alternativ...)   pare sa fie ceva mai nasol cand stau culcat

da, probabil ca o sa si fac o investigatie si o operatie - candva anul asta  (sa adun banii si sa imi rezolv alte lucruri..)

nu mi a curs nicioata sange, si nu stiu la ce te referi cu coji

#15
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
De cand se infunda? Tusesti, esti racit sau e o stare de fapt de o perioada mai indelungata?

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Referitor la orgelet aKa Ulcior (utilizatorii nu sunt medici) - exemplul cu ceaiul  de musetel e primul dat ca contraindicatie la cursurile de oftalmologie din univ de medicina.

Explicatia este ca agentul patogeni au devenit rezistenti la respectivele substante si chiar le face bine.

http://monicapop.ro/...tului-ulciorul/

Ai scris EXACT ceea ce NU trebuie sa faci!
De aia multi ajung la spital cu complicatii oftalmice oribile; se bazeaza pe mituri din bobor...

P.S. Monica POP e Profesor Doctor in Oftalmologie...

2. "infundatul alternativ" a fost cosmarul copilariei mele, faptul ce m-a determinat sa urmez universitatea de medicina.
Nestiintific se cheama "rinita in balans".

E data de dezvoltarea + hiperemie a mucoasei nazale, de obicei de cauza alergologica.
Un tratament paleativ bun este sa iei un claritine/aerius inainte de culcare minim 2 saptamani, insa asta doar ajuta, nu trateaza.
In cazul meu singura solutie a fost cauterizarea mucoasei, chestie care a fost ca o eliberare dupa 20 de ani de chin.

Majoritatea ORL-istilor o trateaza simplist, doar experianta mea de 20 de ani imi zice altceva... desi nu e ceva grav, e extrem de deranjant!

#17
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postpykko, on 26th February 2012, 23:09, said:

De cand se infunda? Tusesti, esti racit sau e o stare de fapt de o perioada mai indelungata?

nu am tuse, febra, raceala efectiva..... e o stare mai indelungata


View PostCourage, on 26th February 2012, 23:29, said:

1. Referitor la orgelet aKa Ulcior (utilizatorii nu sunt medici) - exemplul cu ceaiul  de musetel e primul dat ca contraindicatie la cursurile de oftalmologie din univ de medicina.

Explicatia este ca agentul patogeni au devenit rezistenti la respectivele substante si chiar le face bine.

http://monicapop.ro/...tului-ulciorul/

Ai scris EXACT ceea ce NU trebuie sa faci!
De aia multi ajung la spital cu complicatii oftalmice oribile; se bazeaza pe mituri din bobor...

P.S. Monica POP e Profesor Doctor in Oftalmologie...

2. "infundatul alternativ" a fost cosmarul copilariei mele, faptul ce m-a determinat sa urmez universitatea de medicina.
Nestiintific se cheama "rinita in balans".

E data de dezvoltarea + hiperemie a mucoasei nazale, de obicei de cauza alergologica.
Un tratament paleativ bun este sa iei un claritine/aerius inainte de culcare minim 2 saptamani, insa asta doar ajuta, nu trateaza.
In cazul meu singura solutie a fost cauterizarea mucoasei, chestie care a fost ca o eliberare dupa 20 de ani de chin.

Majoritatea ORL-istilor o trateaza simplist, doar experianta mea de 20 de ani imi zice altceva... desi nu e ceva grav, e extrem de deranjant!


acel ulcior, nu e ceva extern, ca o bubita pe langa nas ?!  nu am avut niciodata asa ceva! si nici acu

iar acea cauterizare a mucoasei ...se face cu internare in spital, anestezie generala ... operatie sau cum?

multumesc de raspunsuri

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In cazul meu anestezia a fost locala si nu am simtit nimic dureros, dar mirosul de carne arsa nu e ceva placut...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate