Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce sistem de operare să-mi instalez, ca să nu primesc viruși?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cris nici nu sti de cand asteptam sa vezi topicul asta :))

Continuati, continuati :D

Am aici niste materiale aditionale:

http://www.technewsw...tory/33293.html

http://www.zdnet.com...s-around/298564

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hehe, putem sa ghicim de cind ai asteptat topicul, probabil din 2001 sau 2004 cind au fost scrise articolele alea. Doar ca lucrurile se schimba prea rapid ca sa mai aibe mare relevanta.

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 27th February 2012, 12:34, said:

Dacă o luăm cu de-astea, același lucru ți se poate aplica: fugi pe aria dedicată (anume Linux). Dacă ținem cont că Antivirus & Security este de ceva timp generalistă,
Dacă ar fi așa vorba, nici topicurile specifice Windows, care sunt aici cu duiumul, nu ar avea ce să caute aici.

Ciudat este că nu dorești informarea utilizatorilor cu privire la sistemele de operare cunoscute ca fiind în general sigure.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de securitate & OS, voi ati cunoscut virusi care sa treaca de bariera de securitate a userului ? Pe userul curent poti sa prinzi, executi ceva la intamplare si gata. Dar sa treaca in sistem ? Ma refer la cazurile cand ai parola pe root/administrator si esti pe user restrans.

#23
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Zero Access poate sa raspunda la intrebarea ta :)

http://www.symantec....-071314-0410-99

http://www.malwareci...1-2-3-1160.html

http://kb.eset.com/e...ent&id=SOLN2895

[ http://kb.eset.com/library/ESET/KB%20Team%20Only/SOLN2895/SOLN2895Fig1-1bresized.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 26th February 2012, 18:00, said:

Las' ca securitatea e la fel peste tot. Userii sunt in general vinovati.
Normal, așa este mereu în scenarii "tehnică vs. om" - omul este mai mereu vinovat.

Trebuie să diferențiem însă tipurile de "oameni" implicați: creatorul sau utilizatorul tehnologiei respective.

Să luăm un exemplu practic: în WW2, multe avioane au avut accidente la aterizare, datorită designului care te făcea să greșești, manete asemănătoare se aflau una lângă alta si mai și arătau similar. De atunci:

[ https://i.imgur.com/F37AV.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unele tehnologii sunt bine gândite, așa încât se pune o presiune mai mică pe utilizator.

Pe când în windows trebuie să fii atent la o grămadă de lucruri: să ai antivirus, să ai firewall, să nu, să nu, să nu, în GNU/Linux și alte sisteme open-source NU ai aceste griji, deoarece întregul ecosistem se bazează pe încredere:

Mai totul, fiind open-source, și pentru că instalezi programe de pe canalele oficiale puse la dispoziție de "sistemul de operare" (de vendor), GRIJILE utilizatorului sunt mai mici, și efectele găurilor de securitate tot mai mici sunt.

Presupunând prin absurd că ar începe să apară viruși cu duiumul special pentru GNU/Linux, întregul ecosistem de instalare de programe și de update e inerent rezistent în fața unor astfel de atacuri.

GNU/Linux este sigur by design.

Bineînțeles că și în GNU/Linux apar găuri de securitate, la fel ca în ORICE sistem de operare, DAR update-urile sunt puse pe tavă extrem de rapid către user, și la interval de câteva zile, MAXIM, toate sistemele sunt asigurate.

Ori Microsoft nu poate, și e normal acest lucru, să vină practic în timp real cu patchuri pentru alte programe necreate de el.

De aceea, sub windows, datorită "ecosistemului" practic inexistent, este nevoie de antiviruși, care nu fac altceva decât să repare (să cârpească) o greșeală de design a acestui ecosistem.

Un design care, oricât s-ar da "fanii windows" peste cap, NU a fost gândit pentru securitate.

De aici și adevărul general acceptat (dacă nu ești fanboy, ci obiectiv):
Windows nu este sigur by design.

Edited by OriginalCopy, 27 February 2012 - 17:33.


#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Pe când în windows trebuie să fii atent la o grămadă de lucruri: să ai antivirus, să ai firewall, să nu, să nu, să nu
Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. Nu trebuie sa ai nimic din cele enumerate.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Mai totul, fiind open-source, și pentru că instalezi programe de pe canalele oficiale puse la dispoziție de "sistemul de operare" (de vendor), GRIJILE utilizatorului sunt mai mici, și efectele găurilor de securitate tot mai mici sunt.
Nu-ti ajung doar cele open-source. Viata ne arata ca trebuie o combinatie de sisteme.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Presupunând prin absurd că ar începe să apară viruși cu duiumul special pentru GNU/Linux, întregul ecosistem de instalare de programe și de update e inerent rezistent în fața unor astfel de atacuri.
Si cei cu licenta in Windows au update-uri automate. Ca foarte multi il pirateaza sau stau fara actualizari, e adevarat.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

update-urile sunt puse pe tavă extrem de rapid către user, și la interval de câteva zile
Chiar vrei sa numaram oamenii implicati in cele doua sisteme ? Calitatea per total, business si ce mai vrei tu ? Nu are rost si nici nu-i locul. Eu folosesc ambele sisteme si sunt multumit de fiecare. Dar nu pot sa spun ca unul e mai cu mot decat altul.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 18:32, said:

Pe când în windows trebuie să fii atent la o grămadă de lucruri: să ai antivirus, să ai firewall, să nu, să nu, să nu,
Astea sint mituri, antivirusul nu face decit sa iti dea peste mina daca vrei sa rulezi ceva ce nu ar trebui sa rulezi. Intr-adevar, daca rulezi vreun program pirat luat la intimplare ai o probabilitate destul de mare sa fie "rau" (probabil de ordinul zecilor de procente), ce te salveaza in cazul linuxului e ca 99.9% din programe nu ruleaza, deci in particular e aproape sigur ca un program necunosut (si rau) nu o sa ruleze pe linuxul tau. In particular trebuie citeodata sa te chinui enorm sa instalezi programe banale, cum ar fi de exemplu firefox-ul pe Debian dar asta e cu totul alta poveste...

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 18:32, said:

în GNU/Linux și alte sisteme open-source NU ai aceste griji, deoarece întregul ecosistem se bazează pe încredere:

Mai totul, fiind open-source, și pentru că instalezi programe de pe canalele oficiale puse la dispoziție de "sistemul de operare" (de vendor), GRIJILE utilizatorului sunt mai mici, și efectele găurilor de securitate tot mai mici sunt.

Presupunând prin absurd că ar începe să apară viruși cu duiumul special pentru GNU/Linux, întregul ecosistem de instalare de programe și de update e inerent rezistent în fața unor astfel de atacuri.

GNU/Linux este sigur by design.
Te rog sa notezi ca faptul ca "nu ai aceste griji" este complet diferit de "nu ai de ce sa ai aceste griji". Faptul ca tu decizi sa inchizi ochii si "sa nu ai griji" este alegerea ta dar increderea asta pe care te bazezi tu nu este neaparat justificata, atit in capabilitatile sistemului de operare cit si in siguranta "canalelor oficiale". Exemplu de la http://www.theregist...ecurity_breach/ :

Quote

It's not the first breach to hit a venerable organization that distributes open-source software that thousands of sensitive organizations rely on to remain secure. In December, GNU Savannah, the main source-code repository for the Free Software Foundation, was taken down following a hack that compromised passwords. Admins at the time couldn't rule out the possibility the attackers gained root access.

And in April 2010, the Apache Software Foundation, which maintains the world's most widely used webserver, suffered a direct targeted attack that captured he passwords of anyone who used the website's bug-tracking service over a three-day span. It was the second major compromise of Apache.org in eight months.
Ce arata asta?
1. sursele sigure nu sint asa de sigure
2. chiar si administratorii celor mai tari site-uri au probleme in a administra sistemul un ecosistem asa de "sigur by design"

Securitatea nu este o solutie magica data de un OS anume. Este un proces enorm de complicat si in multe cazuri exista capcane pe care nu le poti descoperi nici macar teoretic decit dupa ce ai calcat in ele. Faptul ca (de exemplu) apar intotdeauna virusi nedetectati de antivirusi nu este o pura scapare sau limitare a celor care fac antivirusi. Este o consecinta logica, matematica, a faptului ca exista programe despre care nu stim si nu avem cum sa stim vreodata ce fac.

#27
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:00, said:

Si cei cu licenta in Windows au update-uri automate. Ca foarte multi il pirateaza sau stau fara actualizari, e adevarat.
Da, dar nu la TOATE programele folosite - tot ecosistemul.

Nu e același lucru ;)

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:00, said:

Eu folosesc ambele sisteme si sunt multumit de fiecare. Dar nu pot sa spun ca unul e mai cu mot decat altul.
Legat de securitate, cum stă treaba, care e mai cu moț? Căci despre securitate vorbim aici.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu iti dau dreptate in statistica, Unix-like e mult mai sigur. Dar asta nu se datoreaza faptului ca-i asa "by design".

Edited by neagu_laurentiu, 27 February 2012 - 18:10.


#29
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 27th February 2012, 19:09, said:

Eu iti dau dreptate in statistica, Unix-like e mult mai sigur. Dar asta nu se datoreaza faptului ca-i asa "by design".
Și eu îți dau dreptate că ține și de educație, dar nu ține DOAR de educație.

În plus, "design-ul" despre care vorbesc poate avea ca și componentă această "educație", deci tot ajungi la "secure by design".

#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 15:13, said:

Dacă ar fi așa vorba, nici topicurile specifice Windows, care sunt aici cu duiumul, nu ar avea ce să caute aici.
Dacă asta ai înțeles tu, eu nu mă mai obosesc să comentez... Dar te-aș invita să mai citești odată ce-am scris, și poate-poate înțelegi altceva.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 15:13, said:

Ciudat este că nu dorești informarea utilizatorilor cu privire la sistemele de operare cunoscute ca fiind în general sigure.
Ciudat este că dorești informarea utilizatorilor cu privire la un mit, susținând că este adevărul absolut. Informarea asupra acestui subiect, mai mult decât că este un mit este, de fapt, dezinformare. Ca atare, evident, eu unul nu o doresc și nu o susțin.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Mai totul, fiind open-source, și pentru că instalezi programe de pe canalele oficiale puse la dispoziție de "sistemul de operare" (de vendor), GRIJILE utilizatorului sunt mai mici, și efectele găurilor de securitate tot mai mici sunt.
Tu chiar ești culmea. Zi-mi și mie, cine anume te-a ținut legat de mâini, sau cu pistolul la tâmplă, oprindu-te astfel să descarci aplicațiile pentru Windows de pe canalele oficiale puse la dispoziție de vendor? Da, Windows nu are încă un app-store, dar va avea din Windows 8. Ia să vedem, cu ce argumente mai vii atunci? Sau ai auzit că vor băga așa ceva, și ai deschis repede subiectul ăsta acum, când încă mai ai acest argument (argument oricum superficial, dar în fine...)? :)

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Presupunând prin absurd că ar începe să apară viruși cu duiumul special pentru GNU/Linux, întregul ecosistem de instalare de programe și de update e inerent rezistent în fața unor astfel de atacuri.

GNU/Linux este sigur by design.
Serios? Un articol care să susțină concret că Linux e sigur ”by design”, iar restul nu, se poate? Dar un articol serios, nu un blog al unui Linuxist înfocat care postează chestii neverificabile.

Și repet întrebarea, pe care se pare că n-ai observat-o: dă un singur exemplu în care, prin Windows Update, au intrat infecții în sistem. Sau, generalizând, prin procesul de actualizare al oricărei aplicații serioase.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Ori Microsoft nu poate, și e normal acest lucru, să vină practic în timp real cu patchuri pentru alte programe necreate de el.
Și, să ghicesc... cei care lucrează la distribuții Linux, lucrează și la patchuri pentru aplicații terțe, necreate de ei? Foarte frumos din partea lor. :) Doar că nu cred asta nici să mă plătești. Fiecare producător are responsabilitatea de a-și menține actualizate și sigure propriile aplicații. Indiferent de sistemul de operare pe care funcționează acele aplicații. Dacă tu susții că Linux facă actualizare unei aplicații oarecare (instalată de mine de naiba știe de unde), permite-mi să nu te cred.

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

De aceea, sub windows, datorită "ecosistemului" practic inexistent, este nevoie de antiviruși, care nu fac altceva decât să repare (să cârpească) o greșeală de design a acestui ecosistem.
Repet (așa cum am mai zis mai devreme, și au mai zis și alții): NU ai nevoie de antiviruși în mod neapărat. Am stat săptămâni de zile fără antivirus, și n-am avut nicio problemă. Iar în general am antivirus nu de frica infecțiilor, ci din cu totul alte motive pur subiective (care nici măcar nu țin de securitate).

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 17:32, said:

Un design care, oricât s-ar da "fanii windows" peste cap, NU a fost gândit pentru securitate.

De aici și adevărul general acceptat (dacă nu ești fanboy, ci obiectiv):
Windows nu este sigur by design.
Serios? :) Hai că m-ai dat gata la treaba asta.

De curiozitate, că văd că te pricepi. Știai că există certificări de securitate pentru sistemele de operare? Și, a dracu chestie (ca să citez un profesor de la facultate :P ), produsele Microsoft Windows (diferite versiuni, de la 2000 SP3 încoace) au obținut certificarea EAL4+ Augmented with ALC_FLR.3, la fel ca FreeBSD, și diferite distribuții de Linux.

Pentru Windows 7, de exemplu, certificările sunt mult mai recente și mai ridicate decât la XP:

Quote

  • Common Criteria for Information Technology Security Evaluation Part 2: Security functional requirements, Version 3.1, Revision 3, July 2009, extended (Part 2 extended)
  • Common Criteria for Information Technology Security Evaluation Part 3: Security assurance requirements Version 3.1, Revision 3, July 2009, conformant (Part 3 conformant)
  • Evaluation Assurance Level 4 (EAL4) augmented with ALC_FLR.3 (EAL 4 augmented)
  • US Government Protection Profile for General-Purpose Operating Systems in a Networked environment (GPOSPP), version 1.0, 30 August 2010 augmented (with EAL4 and ALC_FLR.3 and other security functional requirements identified later)
http://windowsteambl...-certified.aspx
http://technet.micro...y/dd229319.aspx

Dar, evident... nu s-a gândit nimeni la securitate când au proiectat Windows... -_-

View PostOriginalCopy, on 27th February 2012, 18:54, said:

În plus, "design-ul" despre care vorbesc poate avea ca și componentă această "educație", deci tot ajungi la "secure by design".
Serios? Adică ”noi suntem mai educați, deci sistemul nostru este proiectat mai sigur”. Poftim? :huh:


Analog, dacă iau Ferrari-ul si o iau cu el de-a dreptul prin pădure, off-road, și-l fac praf, pot să zic că un LandRover este mai bun decât un Ferrari, pentru că pot să merg cu el și prin pădure. Iar Linuxiștii pot considera și Ferrari o mașină bună, pentru că ei sunt suficient de educați încât să nu plece cu el prin pădure, ci doar să meargă cu el pe stradă (astfel încât nu mai trebuie să aibă grijă la bușteni și bolovani... pentru că pe stradă nu există).
Concret, Ferrari este o mașină bună numai dacă cel care o conduce este suficient de educat încât să nu sară cu ea de pe stânci. :w00t:

Edited by alexcrist, 27 February 2012 - 22:04.


#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 27th February 2012, 22:56, said:

Ciudat este că dorești informarea utilizatorilor cu privire la un mit, susținând că este adevărul absolut. Informarea asupra acestui subiect, mai mult decât că este un mit este, de fapt, dezinformare. Ca atare, evident, eu unul nu o doresc și nu o susțin.

Eu am avut de la început puterea de a spune:

View PostOriginalCopy, on 26th February 2012, 18:15, said:

:excl: Notă : pe acest forum s-ar putea să existe utilizatori cu interese financiare sau personale ca tu să rămâi pe un sistem inerent nesigur (gen windows). Atenție la cine îți spune că nu e așa și e pe dincolo! Cel mai bine testezi singur și decizi PENTRU tine dacă merită sau nu.

Ar trebui să petreci însă 1-2 săptămâni cu o distribuție GNU/Linux, ca să te obișnuiești, înainte de a decide dacă este bună sau nu pentru tine, înainte de a încerca o altă distribuție.

Tu ai o astfel de putere? Eu n-o văd! Te agiți pe aici, și în niciun moment nu văd că ți-ar păsa de binele (dpv. al securității, că na, pe aria asta suntem, o arie imparțială când vine vorba despre S.O.) utilizatorilor.

Observ la tine exact aceeași atitudine monopolizatoare a Microsoft.

#32
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pentru incepatorii care salveaza orice, dau accept pe mess, click pe linkuri etc etc...cu linux nu s-ar infecta dar cu windows da. Dar pentru cei care habar sa faca o scanare cand salveaza ceva, sa citeasca linkul de unde provine acel ceva etc...si nu intra pe altele nu s-ar virusa foarte des chiar si deloc cu win.

In rest niciun sistem de operare nu este sigur.

Edited by xxvirusxx, 28 February 2012 - 00:35.


#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postxxvirusxx, on 28th February 2012, 01:32, said:

Pentru incepatorii care salveaza orice, dau accept pe mess, click pe linkuri etc etc...cu linux nu s-ar infecta dar cu windows da.
Bingo. Linux => designed to be secure.


Cine nu crede, să testeze!

#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 00:29, said:

Tu ai o astfel de putere? Eu n-o văd! Te agiți pe aici, și în niciun moment nu văd că ți-ar păsa de binele (dpv. al securității, că na, pe aria asta suntem, o arie imparțială când vine vorba despre S.O.) utilizatorilor.

Observ la tine exact aceeași atitudine monopolizatoare a Microsoft.
Forța fie cu tine, gogule. Îți mai pun odată, mare și îngroșat, poate n-ai văzut de prima dată.

View Postalexcrist, on 27th February 2012, 11:34, said:

Fiecare sistem de operare are avantaje și  dezavantaje. Nu este niciunul perfect. Data viitoare când cineva se  gândește să afirme că ”Sistemul X rullz, că toate merg perfect, indiferent de condiții, indiferent de configurații”, să vină pregătit să argumenteze de ce acel sistem de operare nu are 99+% din piață. Posted Image

P.S.: Ca să nu se înțeleagă greșit: aș putea să scriu încă cel puțin pe-atât  și contra Windows. Că în fiecare zi îmi vine să-mi transform laptopul în  aeroplan. Dar, repet, nu asupra sistemului de operare în sine arunc  vina, ci asupra altor factori, pe care nu mai stau să-i detaliez că  n-are sens (sunt factori pur subiectivi).
-_-


Eu ți-am dat argumente oficiale, despre tot ce ai susținut tu aiurea. Tu, în schimb, ai venit numai cu vorbe și presupuneri susținute prin... absolut nimic. Ai cerut pe la început cifre, ți-am dat cifre. Ți-am dat certificări. Ți-am dat de toate. Tu ai dat fix NULL. Iar acum mă iei cu ”atitudine monopolizatoare”, în condițiile în care de la bun început, din primul meu post aici, am spus că NU susțin că Windows e perfect. Dar nici că altele sunt perfecte. Tu ai înțeles ce-ai vrut, și continui cu afirmații fără valoare.

Succes în continuare. Și felicitări că ești singurul car a descoperit noul sistem de operare bazat pe Linux. Fiind așa de perfect, sigur și stabil, sunt sigur că în cel mai apropiat viitor va deveni lider de piață. Oh, wait... (și ca să clarific, deși cred că degeaba o fac: NU, prin asta NU susțin Windows, ci spun doar că Linux nu este o revelație în domeniu, și nici Zeul absolut al sistemelor de operare; ci doar un sistem de operare ca oricare altul, cu plusuri și minusuri.)

View PostOriginalCopy, on 28th February 2012, 00:34, said:

Bingo. Linux => designed to be secure.
Pe naiba! Nu se va infecta pentru simplul motiv că malwareul ăla de vine pă mess e executabil de Windows, deci NU va rula sub Linux. Nu pentru că Linux e șmecher, ci doar pentru că e alt format de executabil. E greu?

CLOSED!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate